PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραπλανήσεις με ΦΠΑ και πόσο νόμιμο είναι...



thama
04-08-04, 01:21
Όπως οι περισσότεροι έχετε παρατηρήσει, όλες οι τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες και η αγορά υπολογιστών, τιμολογούνται και διαφημίζονται ΧΩΡΙΣ το φόρο προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.) που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι 18% (νομίζω 13% στην παραμεθώριο) αντίθετα με όλα τα υπόλοιπα προϊόντα.

Βέβαια σε όλες σχεδόν τις διαφημίσεις αναφέρεται με πολύ μικρά γράμματα η σχετική επιβάρυνσυη, αλλά σε τελική ανάλυση θα ήθελα να μάθω πόσο νόμιμο είναι αυτό ?

Έχω την εντύπωση ότι όλη αυτή η κατάσταση είναι για την παραπλάνηση του καταναλωτή.

arcanum
04-08-04, 01:54
Eίναι υποχρεωμένοι να αναγράφουν τις τελικές τιμές.

Iσχύει και στα προίόντα που βλέπεις στα μαγαζιά. Η τιμή που αναγράφεται είναι υποχρεωτικό να είναι μαζί με ΦΠΑ.

Διαφορετικά είναι αγορανομική παράβαση.

http://www.esee.gr/el/Katanalotes/Egkyklioi/AnagrafiTimon.shtml


Και μερικά quotes για όσους βαριούνται να δούν το link

Για τους σκοπούς της παρούσης νοούνται ως :
α) «Τιμή πώλησης» η τελική τιμή ενός προϊόντος ή μιας δεδομένης ποσότητας του προϊόντος συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ και όλων των λοιπών φόρων.


Άρθρο 3

1. Τα προϊόντα που αναφέρονται στο άρθρο 1 πρέπει να αναγράφουν τιμή πώλησης και τιμή ανά μονάδα μέτρησης. Η τιμή ανά μονάδα μέτρησης απεικονίζεται σε μονάδες ευρώ.


5. Η υποχρέωση της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου εφαρμόζεται σε σχέση με τις διαφημίσεις μόνον όταν αναφέρεται η τιμή πώλησης του προϊόντος.

opimis
04-08-04, 02:12
Μεγαλύτερο πρόβλημα με το φπα, είναι στα επαγγέλματα παροχής υπηρεσιών.
Σου λένε μια τιμή για την εργασία που έχουν να κάνουν και αν στο τέλος ζητήσεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών, σου ζητάνε και φπα!

Αν τους ρωτήσεις, γιατί δεν σου είπαν την τελική τιμή από την αρχή, τότε γίνονται ένθερμη προστάτες της τσέπης μας! :wink: «γιατί να πληρώσεις και το φπα…» και αλλά τέτοια.

chat1978
04-08-04, 12:29
Νομίζω έχει ξαναγίνει συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα του ΦΠΑ.
Πάντως και εγώ το θεωρώ κοροϊδία να αναγράφεται η τιμή χωρίς το ΦΠΑ.

GEORGE1
04-08-04, 12:53
Συμφωνώ απόλυτα με arcanum

Στις λιανικές τιμές είναι υποχρεωτικό να αναγράφονται οι τελικές τιμές.
Η ανάλυση αξία + Φ.Π.Α. ισχύει μόνο για τις πωλήσεις προς επιτηδευματίες (χονδρικές).

Iσχύει δε για όλα τα εμπορεύματα ή προϊόντα που βλέπουμε στα καταστήματα. Η τιμή που αναγράφεται είναι υποχρεωτικό να είναι μαζί με τον Φ.Π.Α.

Διαφορετικά είναι αγορανομική παράβαση.

Αλλά ποιός νοιάζεται ????

thama
04-08-04, 14:36
Επομένως, αφού έχουμε δίκιο, που πρέπει να απευθυνθούμε ?
Στο ΥΠΑΝ, στις ενώσεις καταναλωτών, στη δικαιοσύνη ?

Αλλα μια μικρή παρατήρηση.
Στο θέμα πΟΤΕ, ΙSP κτλ, δεν υπάρχει προϊόν, αλλά παροχή υπηρεσιών. Μήπως παίζει καποιο ρόλο αυτό ?

Spyrosss
04-08-04, 17:33
Kαι αν εγώ δε θέλω ΦΠΑ και θέλω τιμολόγιο;;
Oι ISP είναι εταιρείες παροχής υπηρεσιών και δεν πουλάνε προιόντα αλλα υπηρεσίες.

lazar
04-08-04, 17:37
τιμολογούνται και διαφημίζονται ΧΩΡΙΣ το φόρο προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.) που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι 18% (νομίζω 13% στην παραμεθώριο) αντίθετα με όλα τα υπόλοιπα προϊόντα.



Και προκύπτει το ερώτημα. Πώς θα γράψουν τελικές τιμές, στο site τους; Με 18% ή με 13%; Ή μήπως και τα δύο; Ένα ακόμη, από τα ελληνικά πρωτότυπα.

teacake
04-08-04, 17:41
Και τιμολόγιο να κόψεις το ΦΠΑ τον πληρώνεις εκείνη τη στιγμή. Το ΦΠΑ τον παίρνεις πίσω μετά από κάποιο διάστημα.

opimis
04-08-04, 17:44
Kαι αν εγώ δε θέλω ΦΠΑ και θέλω τιμολόγιο;;
...

Αυτό δεν γίνεται.

coftaras
04-08-04, 17:45
τιμολογούνται και διαφημίζονται ΧΩΡΙΣ το φόρο προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.) που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι 18% (νομίζω 13% στην παραμεθώριο) αντίθετα με όλα τα υπόλοιπα προϊόντα.



Και προκύπτει το ερώτημα. Πώς θα γράψουν τελικές τιμές, στο site τους; Με 18% ή με 13%; Ή μήπως και τα δύο; Ένα ακόμη, από τα ελληνικά πρωτότυπα.

ΦΠΑ 13% εχουν μονο οι επιχηρησεις που εχουν σαν εδρα μονο τα νησια του Αιγαιου διοτι το κοστος μεταφορας τους ειναι μεγαλυτερο σε σχεση με τις υπολοιπες περιοχες της Ελλαδας.

opimis
04-08-04, 17:47
... Το ΦΠΑ τον παίρνεις πίσω μετά από κάποιο διάστημα.

Στον επαγγελματία γίνεται αυτό μόνο.
Παίρνει και ο ιδιώτης πίσω φπα; :)

teacake
04-08-04, 17:48
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο πρόβλημα να γράψουν τις τιμές χωρίς ΦΠΑ, με ΦΠΑ 13% και με ΦΠΑ 18%. Απλά είναι θέμα ψυχολογίας, δηλαδή ο πελάτης να νομίζει ότι το προϊόν είναι φτηνό.

coftaras
04-08-04, 17:51
Και τιμολόγιο να κόψεις το ΦΠΑ τον πληρώνεις εκείνη τη στιγμή. Το ΦΠΑ τον παίρνεις πίσω μετά από κάποιο διάστημα.
Μονο στην περιπτωση που εισαι ελευθερος επαγγελματιας ή διατηρεις καποια επιχηρηση και εχεις την υποχρεωση υποβολης δηλωσης ΦΠΑ καθε τριμηνο ή μηνα αναλογα με τι κατηγορια βιβλιων τηρεις

coftaras
04-08-04, 17:54
[quote="teacake
Παίρνει και ο ιδιώτης πίσω φπα; :)[/quote]
ΟΧΙ σε καμια περιπτωση

teacake
04-08-04, 17:54
coftaras, ναι ρε φίλε, αλλά αν δεν ισχύουν αυτές οι προϋποθέσεις γιατί να το κόψεις το ρημάδι το τιμολόγιο;

lazar
04-08-04, 18:04
τιμολογούνται και διαφημίζονται ΧΩΡΙΣ το φόρο προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.) που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι 18% (νομίζω 13% στην παραμεθώριο) αντίθετα με όλα τα υπόλοιπα προϊόντα.



Και προκύπτει το ερώτημα. Πώς θα γράψουν τελικές τιμές, στο site τους; Με 18% ή με 13%; Ή μήπως και τα δύο; Ένα ακόμη, από τα ελληνικά πρωτότυπα.

ΦΠΑ 13% εχουν μονο οι επιχηρησεις που εχουν σαν εδρα μονο τα νησια του Αιγαιου διοτι το κοστος μεταφορας τους ειναι μεγαλυτερο σε σχεση με τις υπολοιπες περιοχες της Ελλαδας.

Σε κάποια νησιά, νομίζω Σύρο, αγοράζεις τα προϊόντα στην λιανική τιμή τους συν 13% ΦΠΑ. Μιλάω για λιανική πώληση σε ιδιώτη, με ή χωρίς τιμολόγιο. Καταναλωτικά προϊόντα, δηλαδή. Το ίδιο προϊόν επιβαρύνεται στην Αθήνα με το 18% της τιμής του.

coftaras
04-08-04, 18:14
coftaras, ναι ρε φίλε, αλλά αν δεν ισχύουν αυτές οι προϋποθέσεις γιατί να το κόψεις το ρημάδι το τιμολόγιο;
Μα δεν σε υποχρεωνη κανεις να κοψεις τιμολογιο.Αν δεν σου χρειαζετε το καταστημα ειναι υποχρεωμενο να μου κοψει Αποδειξη Λιανικης Πωλησεις απο Η/Υ ή μια αποδειξη απο την ταμειακη του μηχανη

lazar
04-08-04, 18:18
Γιατί μπλέξατε το τιμολόγιο στη συζήτηση, δεν καταλαβαίνω; Το ΦΠΑ το πληρώνουν όλοι, είτε απόδειξη κοπεί, είτε τιμολόγιο. Άλλη ιστορία, ότι μπορεί να συμψηφιστεί με το πιστωτικό στο τρίμηνο. Το ερώτημα παραμένει, πρέπει να μπαίνουν οι τιμές τους καταλόγους με το ΦΠΑ;

opimis
04-08-04, 18:21
Το φπα είτε κοπεί τιμολόγιο είτε όχι, πληρώνεται (εννοείται ότι αντί τιμολογίου κόβεται απόδειξη λιανικής) .

Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις που κάποιοι (συνήθως σε επαγγέλματα παροχής υπηρεσιών), που σου λένε ότι αν δεν σου κόψουν απόδειξη παροχής υπηρεσιών, γλιτώνεις το φπα.

Η κοπεί απόδειξης σε κάθε περίπτωση είναι υποχρεωτική, επομένως ο ελεύθερος επαγγελματίας κακώς και εσκεμμένα δεν λέει την τελική τιμή στον πελάτη.

Θα έχετε προσέξει ότι η εταιρίες παροχής ιντερνετ, όταν σου λένε την τιμή της συνδρομής, είναι η τελική τιμή με φπα και το τονίζουν κιόλας. Αυτό τουλάχιστον το κάνουν η FORTHNET και η ACN

coftaras
04-08-04, 18:49
Ο ελενχος απο το κρατος ειναι ο μηχανισμος για να λυθει αυτο το θεμα σχετικα με την μη ενφανιση (και κοπης) του ΦΠΑ απο τις εταιριες. Δυστυχος ομως αν και οι ποινες ειναι μεγαλες το υπουργειο οικονομικων κοιταζει πως θα τα παρει ευκολα και γρηγορα απο το απο κοσμακη (μειωση των εκπτωσεων απο δαπανες κτλ) και απο τις μικρες (κυριος) εταιριες και ελευθερων επαγγελματιων (βλεπε συναφεια).

thama
04-08-04, 19:46
Καλα ρε παιδιά,
το θέμα των επαγγελματιών καλύτερα να το αφήσουμε στην άκρη.
Αποτελούν ένα μικρό μέρος των πελατών των παροχέων, (αλλά με το μεγαλύτερο ποσοστό των πωλήσεων) και σε τελική ανάλυση δεν είναι οι μοναδικοι τους πελάτες.

Ας υποθέσουμε ότι έχει τα τιμολόγια της μια εταιρεία στα διαφημιστικά φυλλάδια στο εσωτερικό μιας εφημερίδας. Μη μου πείτε ότι αναφέρεται στους επαγγελματίες, γιατί δεν θα σας πιστέψω.

Και σε τελική ανάλυση, πάντα μπορούν να γράφουν και την τιμή λιανικής, και την τιμή χωρίς ΦΠΑ.
Το θέμα είναι η παραπλάνηση.
Ένας που δεν πολυασχολείτε, βλέπει ότι μπορεί να αγοράσει έναν υπολογιστή με 1000€, και όταν πάει στο κατάστημα του λένε 1180€.
Αυτό δεν είναι παραπλάνηση ?

lazar
04-08-04, 20:31
Ένας που δεν πολυασχολείτε, βλέπει ότι μπορεί να αγοράσει έναν υπολογιστή με 1000€, και όταν πάει στο κατάστημα του λένε 1180€.
Αυτό δεν είναι παραπλάνηση ?


Εάν σημειώνει ότι οι τιμές επιβαρύνονται με ΦΠΑ 18%, δεν είναι εν τάξει;

arcanum
04-08-04, 20:40
Ένας που δεν πολυασχολείτε, βλέπει ότι μπορεί να αγοράσει έναν υπολογιστή με 1000�, και όταν πάει στο κατάστημα του λένε 1180�.
Αυτό δεν είναι παραπλάνηση ?


Εάν σημειώνει ότι οι τιμές επιβαρύνονται με ΦΠΑ 18%, δεν είναι εν τάξει;

Οχι.

Υπάρχει στο link που έδωσα στην πρώτη σελίδα.

Η τιμή που αναφέρει πρέπει να είναι τελική.

Υπάρχουν προϊόντα που εξαιρούνται και υπάρχει αναφορα στο link (είναι η εγκύκλιος)

lazar
04-08-04, 21:01
Αναφερόμουν στο παραπλάνηση, που έγραψε ο thama και όχι στο τι ισχύει νομικά. :wink:

arcanum
04-08-04, 21:15
χμμ, ναι. Έχουμε μάθει να κοιτάμε για τα 'μικρά γράμματα' και λιγο πολύ θα το δούμε αν το αναφέρει. Αν δεν το αναφέρει είναι σίγουρα παραπλάνηση.

Πάντως και πάλι θα προτιμουσα να είμαι σίγουρος οτι διαβάζω την τελική τιμή αντί να ψάχνω που είναι τα 'μικρά γράμματα'

επίσης αυτός που γράφει τιμές με ΦΠΑ χωρίς μικρά γράμματα μπορεί λανθασμένα να θεωρηθεί πιο ακριβός απο αυτόν που γράφει χωρίς ΦΠΑ. (γιατι λιγο πολύ όλοι περιμένουμε τιμές χωρίς ΦΠΑ απο εμπειρία).

Αυτά :)

thama
05-08-04, 10:42
@lazar
Στις έντυπες διαφημίσεις μάλλον δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα, όσο στην τηλεόραση.
Πείτε μου ειλικρινά πόσες φορές δεν είδατε στις διαφημίσεις να περνάνε από κάτω ψίλα γράμματα, που κανείς δεν πρόκειται να τα διαβάσει, εκτός κι αν μαγνητοσκοπήσει και το ξανα παίξει σε αργή κίνηση.

Και μη ξεχνάτε ότι σε τελική ανάλυση, δεν αγοράζουν υπολογιστές, δεν χρησιμοποιούν το τηλέφωνο και τους ISP's μόνο όσοι είναι ψιλιασμένοι. Η "γιαγιά της γειτονιάς" όχι μονο δε βλέπει τα ψιλά γράμματα, αλλά πολλές φορές δεν ξέρει ούτε καν να τα διαβάσει. και σου λέει μετά με απορία "Γιατί αυτά δεν μας τα είπανε από την αρχή. Γιατί μας λένε ότι το τηλέφωνο δεν το χρεώνουν 0.05€ αλλά 0.06€ ?"
Καταναλωτές είναι όλοι, και χρειάζονται και αυτοί προστασία.

Χθές το μεσημέρι, έκανα ερώτηση στο ΙΝΚΑ. Περιμένω απάντηση, και θα τα πούμε καλύτερα

thama
05-08-04, 10:45
arcanum , συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Θέλω να βλέπω τι θα πληρώσω συνολικά. Όσο για το θέμα της συνήθειας των τιμών χωρίς ΦΠΑ, η διπλή αναγραφή θα ξεδιαλύνει πολλά προβλήματα. Με ΦΠΑ για όλους τους απλούς καταναλωτές, χωρίς ΦΠΑ για τους εμπορικούς πελάτες.

shaq141a
05-08-04, 22:43
Εγώ λέω να κάνουμε μύνηση σε πΟΤΕ και θυγατρικές και να τους πάρουμε τα σώβρακα.Αλλά δεν το βλέπω.Ο πΟΤΕς δεν ακούει ΕΕ΄, εμάς που μας έχει γραμμένους από πολού θα ακούσει

ipo
07-01-05, 04:39
Κοιτούσα πριν λίγο το site του πλαισίου, το οποίο είχα να κοιτάξω πάνω από μία εβδομάδα. Διαπίστωσα ότι όλες οι τιμές ήταν αυξημένες κατά 10% περίπου. Τι έγινε λέο; Κατέστρεψε το tsunami εργοστάσια (όπως τότε με τους σεισμούς στην Ταϊβάν που είχα διπλασιαστεί η τιμή της RAM) και αυξήθηκαν όλες οι τιμές;

Τελικά η αύξηση ήταν κατά 18% ακριβώς. Επιτέλους το πλαίσιο αναγράφει τιμές με Φ.Π.Α., το οποίο τονίζει από κάτω με γράμματα bold μάλιστα, κάτι το οποίο δεν έκανε τόσο εμφανώς όταν έκρυβε τον Φ.Π.Α.

Αρχίσαν να τους κυνηγάνε και τα γράφουν τώρα νόμιμα;

Katsoulinos
07-01-05, 07:27
Τι λέτε τώρα βρε παιδιά ο λόγος που οι επιχειρήσεις δεν αναφέρουν τον Φ.Π.Α. και δεν τον υπολογίζουν όταν σου προσφέρουν κάτι είναι γιατί αυτό δεν το κρατούν ως νόμιμο κέρδος αλλά το αποδίδουν όπως όλοι. Στο κάτω κάτω είναι πιο εύπεπτο στον καταναλωτή να βλέπει μια τιμή λίγο χαμηλότερη από αυτήν που καλείται να πληρώσει αλλά όταν έρθει η ώρα του εξηγούν ότι ο Φ.Π.Α. θα αποδοθεί και δεν πάει στο ταμείο τους. Λογικό! Το πρόβλημα προκύπτει όταν δεν αναγράφουν σε εμφανές σημείο και με ευδιάκριτα γράμματα αν η αναγραφόμενη τιμή δεν το περιλαμβάνει, αυτό έχουν υποχρέωση να κάνουν. Σιγά μη σου υπολογίσουν και το ποτέ θα καταθέσεις την δόση του ενοικίου σου… άντε κουράγιο και μάθετε να υπολογίζεται σωστά!

ipo
07-01-05, 13:42
Τι λέτε τώρα βρε παιδιά ο λόγος που οι επιχειρήσεις δεν αναφέρουν τον Φ.Π.Α. και δεν τον υπολογίζουν όταν σου προσφέρουν κάτι είναι γιατί αυτό δεν το κρατούν ως νόμιμο κέρδος αλλά το αποδίδουν όπως όλοι. Στο κάτω κάτω είναι πιο εύπεπτο στον καταναλωτή να βλέπει μια τιμή λίγο χαμηλότερη από αυτήν που καλείται να πληρώσει αλλά όταν έρθει η ώρα του εξηγούν ότι ο Φ.Π.Α. θα αποδοθεί και δεν πάει στο ταμείο τους. Λογικό! Το πρόβλημα προκύπτει όταν δεν αναγράφουν σε εμφανές σημείο και με ευδιάκριτα γράμματα αν η αναγραφόμενη τιμή δεν το περιλαμβάνει, αυτό έχουν υποχρέωση να κάνουν. Σιγά μη σου υπολογίσουν και το ποτέ θα καταθέσεις την δόση του ενοικίου σου… άντε κουράγιο και μάθετε να υπολογίζεται σωστά!
Ένα κατάστημα έχει και άλλες οικονομικές υποχρεώσεις εκτός από την απόδοση του Φ.Π.Α. στην εφορία. Π.χ. ο κανονικός φόρος, η πληρωμή των υπαλλήλων, το ενοίκιο του καταστήματος, το ηλεκτρικό ρεύμα. Με τη λογική σου θα έπρεπε να αφαιρεί το ποσό που αντιστοιχεί ποσοστιαία σε κάθε προϊόν με βάση τα παραπάνω έξοδα και να λέει: "Εγώ στο τέλος του χρόνου τόσα θα βάλω στην τράπεζα ή σε επενδύσεις με βάση αυτό που αγοράζεις". Μην τραλαθούμε.

Ένα κατάστημα είναι υποχρεωμένο να αναφέρει στον αγοραστή πόσο θα του κοστίσει το προϊόν και όχι πόσο θα κερδίσει το κατάστημα από το προϊόν αυτό. Οι κατάλογοι είναι για τους πελάτες, όχι για τους λογιστές τις επιχείρησης. Έχουν δικές τους καταστάσεις για να υπολογίζουν το κέρδος τους κάτι το οποίο δεν αφορά άμεσα τον αγοραστή τη στιγμή που θέλει να αγοράσει κάτι.

Πάντως χαίρομαι που το πλαίσιο άρχισε να αναγράφει στο site του τις τιμές των προϊόντων με το Φ.Π.Α. όπως κάνει και το e-shop. Δείχνει σεβασμό στον πελάτη.

vasper
07-01-05, 14:31
Η αγορανομική διάταξη του link της πρώτης σελίδας αναφέρετε στην αναγραφή τιμών πάνω στα προϊόντα. Για καταλόγους τιμών όπως στην περίπτωση καταστημάτων, πρέπει υποχρεωτικά να υπάρχει ένδειξη αν η τιμές που αναγράφονται περιλαμβάνουν ή όχι το Φ.Π.Α.

Όσο για τις ερωτήσεις για την τιμή που γίνονται μέσω τηλεφώνου για παράδειγμα, συνήθως η μη αναφορά του Φ.Π.Α. δεν είναι δόλος αλλά παράληψη. Για αυτό το λόγο πάντα, αν δεν μου αναφέρουν τον Φ.Π.Α., ρωτάω αν περιλαμβάνετε στην τιμή ή όχι.

Υπάρχουν περιπτώσεις μάλιστα, όπως στην πώληση λογισμικού (όπως στην εταιρία που εργάζομαι) που είναι υποχρεωτικό να αναφέρεις στον πελάτη την τιμή χωρίς και με Φ.Π.Α. εκεί οι περίεργοι πελάτες ακούνε όλως τυχαίως μόνο την πρώτη τιμή και αγνοούν την τιμή με Φ.Π.Α. νομίζοντας ότι θα το γλυτώσουν μετά λέγοντας "μα εμένα δεν μου είπατε για το Φ.Π.Α.". Αν μάλιστα ο υπάλληλος κάνει το λάθος να πεί μόνο "Η τιμή είναι Χ συν ΦΠΑ" τότε το συν ΦΠΑ δεν μεταφράζετε στον εγκέφαλο του πελάτη ως +18% άλλά ότι είναι "X μέ το ΦΠΑ". Μέχρι και απειλές για μηνύσεις έχουν γίνει με αυτή την δικαιολογία. Βέβαια αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει Ελληνικά... λίγα μπορούν να γίνουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.