PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτωση συγχρονισμου 24αρας γραμμης



polakis
03-03-14, 20:25
Εχω εδω και 2 χρονια ΟΤΕ 24αρα στο Παλαιο Φάληρο και συγχρονιζω στα 12,5mbps περιπου. Κατεβαζω απο servers και αλλου με σταθερο 1,2mb/s

Εδω και δύο μερες η γραμμη συγχρονιζει ξαφνικα στα 9,1mbps και κατεβαζω με 990kb/s. Που μπορει να οφειλεται η πτωση; Μπορω να κανω κάτι ή να πάρω ΟΤΕ για βλάβη; Εκανα reset το router αλλα τιποτα, τα ίδια...

Ειμαι 1ο οροφο και φιλος στον 3ο συγχρονιζει στα 13,8 με πραγματικη 11,8mbps!

Τι γινεται αρχισε ο ΟΤΕ τσιγουνιες και κοβει mbps απο τους πελατες γιατι έχει μπουκώσει;

Και που ειναι η VDSL οεο;

stefan_city
04-03-14, 00:40
Θυμάσαι τα στατιστικά της γραμμής που δίνει το ρούτερ, πριν και μετά την πτώση της ταχύτητας, για να τα συγκρίνεις και να δούμε αν έχει αλλάξει κάτι, εκτός από την ταχύτητα συγχρονισμού;

Sent from GalaxySII

manicx
04-03-14, 01:42
Και σε εμένα κάνει σκαμπανεβάσματα. Αυτό που κάνω είναι να παίρνω σε τακτά χρονικά διαστήματα screenshots με το DMT. Έτσι να έχω και κάτι να πω σε περίπτωση που γίνουν ακόμη χειρότερα τα πράγματα...

polakis
04-03-14, 05:42
Θυμάσαι τα στατιστικά της γραμμής που δίνει το ρούτερ, πριν και μετά την πτώση της ταχύτητας, για να τα συγκρίνεις και να δούμε αν έχει αλλάξει κάτι, εκτός από την ταχύτητα συγχρονισμού;

Sent from GalaxySII

Νομιζω δεν εχει αλλαξει κατι στα στατιστικα. Ολα ιδια τα βλεπω...

babis3g
04-03-14, 12:30
αν ο πιο πανω συνχρονιζει πιο πολυ μαλλον κατι θα φταιει στην γραμμη σου ... αλλαξε κανα φιλτρο και κοιτα μηπως η μπριζα εχει σκουριες η κανα κομενο/χαλασμενο καλωδιο ... μηπως τους εκανες αντικατασταση με κανα μη συμβατο που μπορει να εχει απωλεις?
Επισης αν εχεις αλλαξει μοντεμ μπορει να μην ειναι συμβατο και να εχεις πιο χαμηλη ταχυτητα

polakis
04-03-14, 13:29
αν ο πιο πανω συνχρονιζει πιο πολυ μαλλον κατι θα φταιει στην γραμμη σου ... αλλαξε κανα φιλτρο και κοιτα μηπως η μπριζα εχει σκουριες η κανα κομενο/χαλασμενο καλωδιο ... μηπως τους εκανες αντικατασταση με κανα μη συμβατο που μπορει να εχει απωλεις?
Επισης αν εχεις αλλαξει μοντεμ μπορει να μην ειναι συμβατο και να εχεις πιο χαμηλη ταχυτητα

Οχι δεν εχω αλλαξει τιποτα εγω. Η πολυκατοικια ειναι 30ετιας και ουτε ο φιλος στον 3ο εχει αλλαξει κατι. Μαλιστα εγω εκανα ανακαινιση το 2011 και εχω καινουρια πριζακια, καλωδια κλπ. Απο το 2011 μεχρι σημερα δεν ειχα κανενα προβλημα. Σταθερη γραμμη στα 12,5mbps

babis3g
04-03-14, 15:56
βαση του attenuator 34 στο προφιλ σου αν ειναι σωστο εισαι οκ με 12,5 ταχυτητα μεσα στα ορια 11-14 (αυτο παιζεται και απο την ποιοτητα μοντεμ,φιλτρα,κλπ) ... αν συνεχιστει να εχεις 9αρα τις επομενες ημερες & δεν παει επανω ... αφου δεν ειναι φιλτρο η καλωδιο απο εσενα θα ελεγα να τους παρεις τηλεφωνο,προφανως να ειναι κατι προσωρινο η καπιος να πειραξε τα καλωδια εξω απο το διαμερισμα (ας πουμε κατανεμητη η καφαο)

polakis
04-03-14, 17:08
βαση του attenuator 34 στο προφιλ σου αν ειναι σωστο εισαι οκ με 12,5 ταχυτητα μεσα στα ορια 11-14 (αυτο παιζεται και απο την ποιοτητα μοντεμ,φιλτρα,κλπ) ... αν συνεχιστει να εχεις 9αρα τις επομενες ημερες & δεν παει επανω ... αφου δεν ειναι φιλτρο η καλωδιο απο εσενα θα ελεγα να τους παρεις τηλεφωνο,προφανως να ειναι κατι προσωρινο η καπιος να πειραξε τα καλωδια εξω απο το διαμερισμα (ας πουμε κατανεμητη η καφαο)

To attenuation που εχω γραψει ειναι λαθος. Εχω 24.5. Το διορθωσα τωρα στο προφιλ μου. Πως τα βλεπεις τα στατιστικα. Πηρα τον ΟΤΕ, δηλωσα βλαβη, και με πηρε τεχνικος, δοκιμασε επι τοπου καποια προφιλ, αλλα δεν ανεβαινε ο συγχρονισμος. Μου ειπε οτι αν ριξει το snr θα εχω 50 αποσυγχρονισμους την ημερα! Ειμαι 1500 μετρα απο dslam Καλαμακιου. Του λεω ομως 2 χρονια ειχα σταθερα συγχρονισμο στα 12300 και κατεβαζα με 1,2mb/s. Τι αλλαξε του λεω το σκ; Κι αρχισε να μου λεει εισαι στα ορια του αποδεκτου και δεν μπορει να κανει τιποτα και τετοια! Τωρα φεύγω ή δεν φεύγω από ΟΤΕ; Ο απο πάνω μου με HOL συγχρονιζει στα 13300 και κατεβαζει με 1,3 mb/s! Με κοροιδεύουν στον ΟΤΕ; Τι μπορώ να κάνω; Εχω 3mbps συγχρονισμου μέσα στο ΣΚ! Ελεος!!!

Οριστε και τα στατιστικα απο το ρουτερ BaudTec του ΟΤΕ:

SNR Margin: 9.0 9.8 db
Line Attenuation: 24.9 15.6 db
Data Rate: 9450 861 kbps

babis3g
04-03-14, 17:11
ε τοτε σιγουρα να τους παρεις τηλεφωνο επρεπε να ερχεται 15-18

polakis
04-03-14, 17:43
ε τοτε σιγουρα να τους παρεις τηλεφωνο επρεπε να ερχεται 15-18

τους ξαναπηρα και το ξαναδηλωσα βλαβη. Τι μπορω να τους πω απο τεχνικης αποψης;

Να τους απειλησω οτι θα φυγω αν δεν το επαναφερουν εκει που ηταν; Γιατι προσπαθουν να μου το περασουν σαν φυσιολογικη την πτωση!

Να και τα στατιστικα του αποπανω μου:

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 874/11808 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1036/13124 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10/11.1 dB
Line Attenuation (Up/Down) 16.1/28.6 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/20.7 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/32
Interleave Delay (Up/Down) 790/530 ms
INP (Up/Down) 1.9/0.4 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 65536/21831
Annex Type AnnexA

sweet dreams
04-03-14, 18:06
τους ξαναπηρα και το ξαναδηλωσα βλαβη. Τι μπορω να τους πω απο τεχνικης αποψης;


Kάνε ένα έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης, για να είσαι σίγουρος ότι το

πρόβλημα δεν είναι από σένα.

EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ.

Η ποιό ασφαλής μέθοδος για να κάνουμε έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού μας είναι η εξής:

Στην αρχή Θα πρέπει να κάνουμε μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ

του κτηρίου, ώστε να ξεκινήσουμε τον έλεγχο από την είσοδο της γραμμής,

για να το έχουμε σαν σημείο αναφοράς.

Θα ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ την γραμμή του ΟΤΕ από την οριολωρίδα, ώστε

να την απομονώσουμε από την υπόλοιπη εσωτερική εγκατάσταση,

και θα συνδέσουμε το ρούτερ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω σε αυτήν,

ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλλουμε το splitter.

Μετά θα επαναλάβουμε την ίδια μέτρηση στην πρίζα του σπιτιού που

έχουμε συνδεδεμένο το ρούτερ.

Δεν θα παρεμβάλλουμε πάλι το splitter, και θα φροντίσουμε να

αφαιρέσουμε όλες τις συσκευές(τηλέφωνα,fax κ.λ.π.), που είναι

συνδεδεμένα στις τηλεφωνικές πρίζες.

Αν έχουμε πολύ μικρή απόκλιση, από την μέτρηση που κάναμε στον

κατανεμητή, είμαστε OK.

Aν δούμε ότι έχουμε μεγάλη διαφορά θα πρέπει να βρούμε την πρίζα του

σπιτιού στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή.

Θα ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, ώστε να

κάνουμε πάλι μέτρηση ΜΟΝΟ με το καλώδιο που πάει μέχρι τον

κατανεμητή.

Αν είμαστε ΟΚ σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του

σπιτιού, αν όχι, σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το καλώδιο από το σπίτι

μέχρι τον κατανεμητή.

Τέλος, αν υπάρχει η δυνατότητα, καλό θα ήταν να επαναλάβουμε τις

μετρήσεις και με άλλο ρούτερ, ώστε να έχουμε ποιο ολοκληρωμένη

εικόνα.

Για τις εργασίες στον κατανεμητή, θα χρειαστούμε ένα τέτοιο (http://www.central-telecom.gr/product.php?product_ID=_80-81-567S/N) εργαλείο.

alex24
04-03-14, 18:08
Γνωμη μου ειναι οτι ισως να εχει καποιο προβλημα η γραμμη γιατι του απο πανω σου η γραμμη ειναι αρκετα καλη και αν το snr του ηταν στο 9 θα ηταν και αυτος πανω κατω στα 13 οπως ησουν και συ!Κατα τα αλλα η γραμμη σου με τα στατιστικα δειχνει ok πες τους να παιξουνε με τα προφιλ της γραμμης!

babis3g
04-03-14, 18:42
τα στατιστικα δειχνουν οτι εισαι κλειδωμενος σε LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM ...φυσικα δεν θα πας πολυ γιατι αυτο κλειδωνει εως 12
αυτο ειναι αδσλ 2, μονο
πηγαινε στο μοντεμ καπου στο wan και αλλαξε το σε αδσλ2+πλας ADSL2+ (G.992.5) ... θα σου ανεβει η ταχυτητα εκει που ηταν
αν δεν ξερεις πως να το αλλαξεις τοτε πες τι μοντελο εχεις αν μπορω να βοηθησω

EDIT
& ξαναδωσε στατιστικα να δουμε πως παει γιατι οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω το snr ανεβηκε

polakis
04-03-14, 22:58
Μοντελο εχω το Baudtec ΤW263R4-A2. Πως κανω αυτη την αλλαγή;

Οριστε και τα στατιστικά του της γραμμής μετά το πείραγμα των προφίλ του οτετζη τεχνικού! Μου έριξαν και το upload τώρα απο 861 που ήταν!!!



ADSL2 PLUS

Annex Mode: ANNEX_A

Downstream Upstream

SNR Margin: 8.1 22.3 db

Line Attenuation: 24.9 15.7 db

Data Rate: 9719 509 kbps

babis3g
05-03-14, 03:46
μηπως αλλαξες μοντεμ? φαινονται αλλα στατιστικα ... αν ναι παιζει και αυτο ρολο ... αυτο φαινεται κλειδωνει οκ και το σνρ ειναι οκ ... ισως να εχουν πεσει πολλοι συνδρομητες στην γραμμη και ειναι υπερφορτωμενη ... θα συμφωνησω με τον χρηστη alex 24 να τους ξαναπαρεις τηλεφωνο να σου ανεβασουν την ταχυτητα ... αν σου πουνε ειναι φυσιολογικα δεν ξερω τι να πω

Nikiforos
05-03-14, 10:29
Αφού ελέγξεις οτι σου ειπαν τα παλικάρια παραπανω να δεις οτι δεν ειναι απο εσένα το πρόβλημα και συνεχίζει μπορείς να ζητήσεις αλλαγή ζεύγους καλωδίωσης στο ΚΑΦΑΟ σου, το εχω κανει εγώ μερικες φορες και ειδα βελτιωση. Μπορεί απλά να μπήκε καποιος αλλος και να κανει παρεμβολες, ειδικα αν καποιος κοντα στο δικο σου ζευγος εχει ISDN αστα να πανε! αν εχεις αλλο adsl router δοκιμασε το και αυτο. Καποτε και εγω για χρονια (3) ειχα 13+mbps σε μια φαση εγινε 10 οταν ειχα Netone, απο τοτε μεχρι σημερα ακομα τοσο παιζω και εχω παει και σε ΟΤΕ, αλλαξα ζευγος κτλ και δεν εγινε τπτ. Δεν βρηκα ποτε γιατι εγινε αυτο! θα δουμε τωρα που θα παω σε 4net.

alex24
05-03-14, 13:13
Χωρις να το παιζω ειδικος αλλα νομιζω οτι το προφιλ αυτο ειναι εως 24 download και 512 στο upload και το βαζουν συνηθως για το ΟΤΕ tv οταν ειχα προβλημα με αυτο .Αλλα και παλι η γραμμη σουδεν φτανει εκει που ηταν δοκιμασε να δοκιμασεις καποιο αλλο μοντεμ αν εχεις ειδαλως καπου αλλου ειναι το προβλημα σου.

polakis
06-03-14, 12:39
Τσεκαρα καλωδιωσεις αλλα ολα ειναι οκ. Με πηραν τηλ απο ΟΤΕ. Θα ερθει αυριο πρωι τεχνικος να τσεκαρει καφαο κλπ. Ote tv εχω δορυφορικο οχι μεσω internet. Ελπιζω να επανελθει η γραμμη. Αλλιως φευγω απο οτε και δοκιμαζω αλλον παροχο...

- - - Updated - - -

Ηρθε ο τεχνικος στο καφαο και αφου εκανε οτι εκανε μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο και ιδου οι μετρησεις:

Downstream Upstream

SNR Margin:12.8 12.5 db
Line Attenuation:23.9 15.3 db
Data Rate:10031 861 kbps

Αποτι βλεπω επεσε λιγο το attenuation αλλα μου ανεβασε το snr. Του ειπα να μου το ριξει και μου ειπε αν το κανει θα εχω αποσυνδεσεις. Μα του ειπα πριν ειχα 8-9 snr και δεν ειχα αποσυνδεσεις. Ριξτο λιγο να ανεβει η ταχυτητα. Μου ειπε οχι. Τι να κανω τώρα; Δεν μπορω να ζητησω επι τουτου να μου ριξουν το snr στο 8-9;

AssVas
06-03-14, 13:00
Αν δεν κάνω λάθος είπες ότι έχεις το Baudtec ? κάλεσε στο 13888 και ζήτα να μπείς στο FON . (free wifi Σαμαρά) . Για να γίνει αυτό θα σου στείλουν νέο Router . (ZTE 108) . Στο οποίο μπορείς από Telnet να παίξεις λίγο .

Μετά από 10 ημέρες, κόβεις και το FON Wifi .

babis3g
06-03-14, 13:30
o τεχνικος μπορει να εχει δικιο αλλα επειδη ειπε οχι, παρε τους τηλεφωνο αν γινεται σου το αλλαξουν απο εκει

polakis
07-03-14, 18:49
Μετα απο κραξιμο στον ΟΤΕ και απειλη οτι φεύγω αν δεν επανελθει η γραμμη που στα φυσιλογικα της επιπεδα, τυχαια εφτιαξε η γραμμη μου και το snr επεσε...Ρε κατι πραγματα...

Οριστε:

Downstream Upstream

SNR Margin: 9.3 12.6 db
Line Attenuation: 23.9 15.3 db
Data Rate: 11657 861 kbps

Να ζητησω εκ νεου μειωση του snr για να κερδισω λιγη ταχυτητα ακομα ή θα εχω θεματα αποσυγχρονισμου; Αυτη την στιγμη δεν εχω θεματα σταθεροτητας της γραμμης. Παει μια χαρα

balandis
07-03-14, 19:49
δεν μπορεις να ριξεις το snr margin κατω απο 9 με τον ποτε!!!!!:rofl:

babis3g
07-03-14, 20:25
Μετα απο κραξιμο στον ΟΤΕ και απειλη οτι φεύγω αν δεν επανελθει η γραμμη που στα φυσιλογικα της επιπεδα, τυχαια εφτιαξε η γραμμη μου και το snr επεσε...Ρε κατι πραγματα...

Οριστε:

Downstream Upstream

SNR Margin: 9.3 12.6 db
Line Attenuation: 23.9 15.3 db
Data Rate: 11657 861 kbps

Να ζητησω εκ νεου μειωση του snr για να κερδισω λιγη ταχυτητα ακομα ή θα εχω θεματα αποσυγχρονισμου; Αυτη την στιγμη δεν εχω θεματα σταθεροτητας της γραμμης. Παει μια χαρα
νομιζω καλα ειναι και να ζητησεις να το ριξουν στο 9 το πολυ να κερδισεις 1,5 mbps, εγω θα το αφηνα ετσι γιατι αν βρει σταθερη γραμμη σε 3-4 μερες μπορει να κατεβει και αλλο απο μονο του

δεν μπορεις να ριξεις το snr margin κατω απο 9 με τον ποτε!!!!!:rofl:
Γινεται αν εχεις επανω το νετγκεαρ σου(2200) :p το εχω κανει :oneup:

balandis
07-03-14, 23:37
ναι το ξερω αν εχεις netgear..μπορεις οπως το πειραζω και γω αλλα ο παροχος δινει 9 οχι παρακατω!!;)

polakis
08-03-14, 19:04
Το margin επεσε σημερα στο 8.2 μονο του και η γραμμη πηγε στα 12024 συγχρονισμο!!!

babis3g
08-03-14, 19:08
νομιζω καλα ειναι και να ζητησεις να το ριξουν στο 9 το πολυ να κερδισεις 1,5 mbps, εγω θα το αφηνα ετσι γιατι αν βρει σταθερη γραμμη σε 3-4 μερες μπορει να κατεβει και αλλο απο μονο του


Το margin επεσε σημερα στο 8.2 μονο του και η γραμμη πηγε στα 12024 συγχρονισμο!!!

πιστευω θα φτιαξει, μην του ξανακανεις επανακινηση για 2-3 μερες να σταθεροποιηθει η γραμμη

Παρκολουθα το ομως μηπως το snr πεσει πιο κατω και αρχισουν οι αποσυνδεσεις

deniSun
08-03-14, 22:40
Αυτό που παρατήρησα από τον Σεπτέμβριο είναι ότι οι ταχύτητες συγχρονισμού έπεσαν σε πολλούς κατά 2Μ με 4Μ χωρίς να αλλάξει τίποτε στα χαρακτηριστικά της γραμμής.
Η ταχύτητά μου έπεσε ξαφνικά στα 17Μ από 22Μ.
Όλα τα χαρακτηριστικά της γραμμής ίδια, ελεγμένα και με dmt σε διάφορες χρονικές περιόδους (κρατάω αρχείο).
Κανένα πρόβλημα ελεγμένο από εμένα και από τεχνικούς του ΟΤΕ.
Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ξαφνικά το ρούτερ κλείδωνε σε AnnexM.
Με αλλαγή του modulation σε ADSL2+ κέρδιζα 2Μ και κλείδωνα στα 19Μ.
Ρώτησα τους τεχνικούς αν ήταν θέμα VDSL συνδέσεων αλλά δεν ήξεραν να μου πούνε κάτι.
Τους ρώτησα αν είχε σχέση με τα dslam και κάποια αναβάθμιση αλλά πάλι δεν ήξεραν κάτι.
Προσωπικά υποπτεύομαι τις VDSL συνδέσεις.

babis3g
08-03-14, 23:06
Αυτό που παρατήρησα από τον Σεπτέμβριο είναι ότι οι ταχύτητες συγχρονισμού έπεσαν σε πολλούς κατά 2Μ με 4Μ χωρίς να αλλάξει τίποτε στα χαρακτηριστικά της γραμμής.
Η ταχύτητά μου έπεσε ξαφνικά στα 17Μ από 22Μ.
Όλα τα χαρακτηριστικά της γραμμής ίδια, ελεγμένα και με dmt σε διάφορες χρονικές περιόδους (κρατάω αρχείο).
Κανένα πρόβλημα ελεγμένο από εμένα και από τεχνικούς του ΟΤΕ.
Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ξαφνικά το ρούτερ κλείδωνε σε AnnexM.
Με αλλαγή του modulation σε ADSL2+ κέρδιζα 2Μ και κλείδωνα στα 19Μ.
Ρώτησα τους τεχνικούς αν ήταν θέμα VDSL συνδέσεων αλλά δεν ήξεραν να μου πούνε κάτι.
Τους ρώτησα αν είχε σχέση με τα dslam και κάποια αναβάθμιση αλλά πάλι δεν ήξεραν κάτι.
Προσωπικά υποπτεύομαι τις VDSL συνδέσεις.
Πανω σε αυτο ασχετα αν εχει επιρεαστει ο φιλος απο αυτο ... Πρεπει να φταιει η αλλαγη των vdsl οταν το εγκατεστησαν μπορει να κοστησε λιγο αποσυντομισμο στο αδσλ αλλα σε εμας Αγγλια ηταν ΡΗΤΟΣ νομος το vdsl να μην ειναι κοντα σε adsl κεντρο ... εδω τα δινουν αβερτα απο ΑΚ που ειναι μεσα και το adsl ... βασικα γινονται επηρεασμοι και φυσικα μπορει να εχει μπερδεψει τα μοντεμ

However εγω παντως τα σεταρω παντα χειροκινητα απο τις ρυθμισεις στο μενου του μοντεμ σε αδσλ2+ ... αλλο οφελος ειναι οτι αν γινει αποσυνδεση, το μοντεμ δεν ψαχνει σε τι συχνοτητα/modulation να κλειδωσει αλλα κατ'ευθειαν ξερει σε τι να κλειδωσει και επισης αυτη η κινηση δινει και εντολη στο dslam τι να υπακουσει

deniSun
08-03-14, 23:10
Πανω σε αυτο ασχετα αν εχει επιρεαστει ο φιλος απο αυτο ... Πρεπει να φταιει η αλλαγη των vdsl οταν το εγκατεστησαν μπορει να κοστησε λιγο αποσυντομισμο στο αδσλ αλλα σε εμας Αγγλια ηταν ΡΗΤΟΣ νομος το vdsl να μην ειναι κοντα σε adsl κεντρο ... εδω τα δινουν αβερτα απο ΑΚ που ειναι μεσα και το adsl ... βασικα γινονται επηρεασμοι και φυσικα μπορει να εχει μπερδεψει τα μοντεμ

However εγω παντως τα σεταρω παντα χειροκινητα απο τις ρυθμισεις στο μενου του μοντεμ σε αδσλ2+ ... αλλο οφελος ειναι οτι αν γινει αποσυνδεση, το μοντεμ δεν ψαχνει σε τι συχνοτητα/modulation να κλειδωσει αλλα κατ'ευθειαν ξερει σε τι να κλειδωσει

Η πλάκα είναι ότι το netgear dgn2200v4 έχει bug και ενώ το σετάρεις για adsl2+ σου έχει μαζί ενεργοποιημένο και το annexm.
Θα πρέπει κάθε φορά που κάνω restart το ρούτερ να μπαίνω από telnet και να κάνω disable το annexm.
Αρκετά χρονοβόρο δηλαδή.
Αλλά αυτό που λέω είναι ότι ακόμα και με adsl2+ modulation υπήρξε πτώση της τάξης των 2Μ στον συγχρονισμό χωρίς να αλλάξει τίποτε στις τιμές και στα γραφήματα του dmt.

dimitri_ns
08-03-14, 23:19
Τσεκάρεις την γραμμή στον κατανεμητή για να σιγουρευτείς ότι δεν έχεις πρόβλημα

Ο ΟΤΕ tv μέσω connex χρειάζεται bandwith
Εχω δεί εκτός Αθηνών, 15άρες γραμμές να γίνονται 9άρες και να μην επανέρχονται ποτέ.

deniSun
08-03-14, 23:22
Τσεκάρεις την γραμμή στον κατανεμητή για να σιγουρευτείς ότι δεν έχεις πρόβλημα

Ο ΟΤΕ tv μέσω connex χρειάζεται bandwith
Εχω δεί εκτός Αθηνών, 15άρες γραμμές να γίνονται 9άρες και να μην επανέρχονται ποτέ.

Τις μετρήσεις που λες χρειάζεται να τις κάνει κάποιος μόνο αν βλέπει αλλαγή στα νούμερα att/snr ή σε κάποιο γράφημα dmt.
Αν δεν έχει καμία μεταβολή στα παραπάνω δεν έχει κανένα λόγο να μπει στον κόπο.

dimitri_ns
08-03-14, 23:29
Τις μετρήσεις που λες χρειάζεται να τις κάνει κάποιος μόνο αν βλέπει αλλαγή στα νούμερα att/snr ή σε κάποιο γράφημα dmt.
Αν δεν έχει καμία μεταβολή στα παραπάνω δεν έχει κανένα λόγο να μπει στον κόπο.

Τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη έχεις στις ενδείξεις των modem/router? Που δείχνουν διαφορετικά νούμερα ανάλογα με τα μοντέλα?
Με το ίδιο router, μέτρηση γραμμής πάνω, κάτω (κατανεμητής) θα ξέρεις την ποιότητα της γραμμής αν έχεις εσωτερικό πρόβλημα (χωρίς splitter κλπ)

deniSun
08-03-14, 23:31
Τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη έχεις στις ενδείξεις των modem/router? Που δείχνουν διαφορετικά νούμερα ανάλογα με τα μοντέλα?
Με το ίδιο router, μέτρηση γραμμής πάνω, κάτω (κατανεμητής) θα ξέρεις την ποιότητα της γραμμής (χωρίς splitter κλπ)

Για άλλο πράγμα μιλάμε...

babis3g
08-03-14, 23:36
Τσεκάρεις την γραμμή στον κατανεμητή για να σιγουρευτείς ότι δεν έχεις πρόβλημα

Ο ΟΤΕ tv μέσω connex χρειάζεται bandwith
Εχω δεί εκτός Αθηνών, 15άρες γραμμές να γίνονται 9άρες και να μην επανέρχονται ποτέ.
εμας Αγγλια αν εβλεπαν να πειραζαμε κατανεμητη ειχε καμπανα χοντρη απαγορευονταν και ετσι δεν πηγα σε τετοια μονοπατια ...με πιανεις αδιαβαστο εδω ... τι τσεκαρουμε δηλαδη :) :oops:

deniSun
08-03-14, 23:39
εμας Αγγλια αν εβλεπαν να πειραζαμε κατανεμητη ειχε καμπανα χοντρη απαγορευονταν και ετσι δεν πηγα σε τετοια μονοπατια ...με πιανεις αδιαβαστο εδω ... τι τσεκαρουμε δηλαδη :) :oops:

Και εδώ το ίδιο ισχύει.
Απλά δεν εφαρμόζεται ο νόμος.
Το "ντουλαπάκι" πρέπει να είναι κλειδωμένο και την ευθύνη την έχει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας.

sweet dreams
08-03-14, 23:45
εμας Αγγλια αν εβλεπαν να πειραζαμε κατανεμητη ειχε καμπανα χοντρη απαγορευονταν και ετσι δεν πηγα σε τετοια μονοπατια ...με πιανεις αδιαβαστο εδω ... τι τσεκαρουμε δηλαδη :) :oops:

Κάνεις τον έλεγχο με τον τεχνικό της εταιρίας, αν είναι πολυκατοικία, στο σπίτι σου

τον κάνεις μόνος (http://www.adslgr.com/forum/threads/799426-1-6-Mbps-σε-24άρα-HOL?p=5331218#post5331218) σου.

babis3g
08-03-14, 23:49
Τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη έχεις στις ενδείξεις των modem/router? Που δείχνουν διαφορετικά νούμερα ανάλογα με τα μοντέλα?
Με το ίδιο router, μέτρηση γραμμής πάνω, κάτω (κατανεμητής) θα ξέρεις την ποιότητα της γραμμής αν έχεις εσωτερικό πρόβλημα (χωρίς splitter κλπ)
αλλο τα νουμερα και αλλο τα στατιστικα γραμμης, καθε μοντεμ συμπεριφερεται διαφορετικα ... εδω ο φιλος DemiSun εχει ενα συγκεκριμενο μοντεμ συνεχεια και ξερει πως συμπαιριφερεται και αν εχει γινει αλλαγη στην γραμμη ναι τα tools to δειχνουν ... τωρα αν ειναι απο κατανεμητη, η vdsl, η καλωδιο η απο αλλη συσκευη επιρεασμων αλλο αυτο ... οποτε ναι και εγω εχω εμπιστοσυνη στα tools γιατι σου δειχνουν εκτος τα νουμερα bits rates, γραφικα κλπ

Εδω Αγγλια που τα vdsl modem ειναι κλειδωμενα (δεν θελουν να τα βλεπει ο κοσμος τα στατιστικα) εχουν ξεσκιστει στις πωλησεις σε αλλα vdsl μοντεμ πολυ πιο ακριβα για να εχουν τα tools & τα νουμερα γραμμης που λεμε

- - - Updated - - -


Και εδώ το ίδιο ισχύει.
Απλά δεν εφαρμόζεται ο νόμος.
Το "ντουλαπάκι" πρέπει να είναι κλειδωμένο και την ευθύνη την έχει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας.


Κάνεις τον έλεγχο με τον τεχνικό της εταιρίας, αν είναι πολυκατοικία, στο σπίτι σου

τον κάνεις μόνος (http://www.adslgr.com/forum/threads/799426-1-6-Mbps-σε-24άρα-HOL?p=5331218#post5331218) σου.

Ευχαριστω κραταω τα λινκς αν τυχει κατι , αν και δεν εχω προβλημα μεχρι στιγμης δεν εχει ερθει vdsl ακομα ... επλιζω μεχρι το καλοκαιρι απο οτι ακουω τοπικες φημες

dimitri_ns
09-03-14, 00:05
εμας Αγγλια αν εβλεπαν να πειραζαμε κατανεμητη ειχε καμπανα χοντρη απαγορευονταν και ετσι δεν πηγα σε τετοια μονοπατια ...με πιανεις αδιαβαστο εδω ... τι τσεκαρουμε δηλαδη :) :oops:

Εδώ Ελλάδα, βάσει νόμου, υπεύθυνος για το καλώδιο/δίκτυο ΜΕΧΡΙ τον κατανεμητή του κτιρίου είναι ο πάροχος (πχ ΟΤΕ). ΜΕΤΑ τον κατανεμητή υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης και για την αποκατάσταση βλάβης ΜΕΤΑ τον κατανεμητή φωνάζεις ηλεκτρολόγο. Μιλάω πάντα για να συνδέσεις μοντεμ/ρουτερ ΜΕΤΑ τον κατανεμητή, οπότε διαπιστώνεις αν έχεις προβλήματα στο εσωτερικό δίκτυο. Αν έχεις πρόβλημα ΠΡΙΝ τον κατανεμητή του κτιρίου, καλείς τις βλάβες του παρόχου.

Με κλειδωμένο ή όχι ντουλαπάκι, επειδή το κομμάτι δικτύου ΜΕΤΑ τον κατανεμητή, θεωρείται εσωτερική εγκατάσταση, ζητάς από τον διαχειριστή του κτηρίου να στο ξεκλειδώσει.

Το ίδιο ισχύει και με την ΔΕΗ που είναι υπεύθυνη μέχρι το ρολόι/μετρητή στό κτίριο. Μετά είναι εσωτερική εγκατάσταση, υπεύθυνος ο ιδιοκτήτης και ο ηλεκτρολόγος που φωνάζεις.

babis3g
09-03-14, 00:08
Η πλάκα είναι ότι το netgear dgn2200v4 έχει bug και ενώ το σετάρεις για adsl2+ σου έχει μαζί ενεργοποιημένο και το annexm.
Θα πρέπει κάθε φορά που κάνω restart το ρούτερ να μπαίνω από telnet και να κάνω disable το annexm.
Αρκετά χρονοβόρο δηλαδή.
Αλλά αυτό που λέω είναι ότι ακόμα και με adsl2+ modulation υπήρξε πτώση της τάξης των 2Μ στον συγχρονισμό χωρίς να αλλάξει τίποτε στις τιμές και στα γραφήματα του dmt.
ξερω τι εννοεις χρονοβορο ... εχω ενα draytek 2760 και εχω αποσυνδεσεις για την ωρα, τελικα βρηκα την λυση αν παει σε αδσλ2 μονο αλλα δεν εχει αυτην την επιλογη χειροκινητα και πρεπει να μπαζω / βγαζω το καλωδιο απο την μπριζα 5-6 φορες μεχρι να κλιεδωσει σε αδσλ2 ... και τυχανει να εχω dc και 3 φορες την μερα ... τελικα το εβαλα στο περιθοριο μεχρι αν υπαρχει αναβαθμηση

- - - Updated - - -


Εδώ Ελλάδα, βάσει νόμου, υπεύθυνος για το καλώδιο/δίκτυο ΜΕΧΡΙ τον κατανεμητή του κτιρίου είναι ο πάροχος (πχ ΟΤΕ). ΜΕΤΑ τον κατανεμητή υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης και για την αποκατάσταση βλάβης ΜΕΤΑ τον κατανεμητή φωνάζεις ηλεκτρολόγο. Μιλάω πάντα για να συνδέσεις μοντεμ/ρουτερ ΜΕΤΑ τον κατανεμητή, οπότε διαπιστώνεις αν έχεις προβλήματα στο εσωτερικό δίκτυο. Αν έχεις πρόβλημα ΠΡΙΝ τον κατανεμητή του κτιρίου, καλείς τις βλάβες του παρόχου.
ευχαριστω για την πληροφορια ... για εμενα μεχρι στιγμης ολα καλα βαση του attenuator & snr

polakis
09-03-14, 03:21
Mα εγω δεν εχω vdsl στην περιοχη μου...

babis3g
09-03-14, 03:34
Mα εγω δεν εχω vdsl στην περιοχη μου...Συγνωμη αλλο λεμε, ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.