PDA

Επιστροφή στο Forum : Απομακρυσμενος ελεγχος καμερας.



kostas1339
06-03-14, 10:58
Παιδια Καλημερα.
Καποιος δικος μου θελει να εγκαταστηει μια καμερα σε ενα εξοχικο,που εχει εργαλεια και κοτοπουλα.Το σπιτι του εχει INTERNET ,αλλα το εξοχικο εχει μονο ρευμα.ΤΟ εξοχικο του απεχει απο το σπιτι του 400 μετρα,αερα-αερα αλλα δεν εχει οπτικη επαφη.Εγω ειμαι στο μεσον με οπτικη επαφη με την καμερα, εχω INTERNET και απεχω απο αυτην 200 μετρα.Ηθελα να παρακαλεσω για καμια λυση οικονομικη ει δυνατον ωστε να μπορει ο δικος μου να ελεγχει την καμερα του εστω μεσω του δικου μου RUTER.Ευχαριστω.:p

Nikiforos
08-03-14, 08:59
καλημερα! αυτο δεν το καταλαβα : Εγω ειμαι στο μεσον με οπτικη επαφη με την καμερα, εχω INTERNET και απεχω απο αυτην 200 μετρα.
Εννοεις οτι εισαι αναμεσα στον δικο σου και στο εξοχικο του και εχεις οπτικη επαφη ταρατσα-ταρατσα και με τα 2 σημεια αυτα? εξηγησε τα καλυτερα για να βγαλουμε ακρη, γιατι δεν καταλαβα τιποτα. Με λιγα λογια θες να δωσεις στο εξοχικο του internet για να μπορει να βγαζει μια Ip camera ή ενα καταγραφικο DVR CCTV στο internet σωστα?

kostas1339
08-03-14, 11:01
Nikhfore,Αυτο που λες συμβαινει.Εγω ειμαι αναμεσα στο εξοχικο του φιλου μου και στο σπιτι του.Θελω με καποιον τροπο να επικοινωνει αυτος με την καμερα του εστω μσω του δικου μου Ruter.Ευχαριστω.

Nikiforos
08-03-14, 11:03
εσυ εχεις internet και αυτος εχει Internet στο σπιτι του. Υπαρχουν 2 λυσεις, ειτε δινεις εσυ Internet απο το δικο σου σπιτι στο εξοχικο του ωστε θελεις ασυρματη συνδεση ταρατσα δικη σου με εξοχικο του. Ειτε εισαι ενδιαμεσος για να μην δινεις εσυ ιντερνετ, αλλα θες ασυρματη συνδεση σπιτι του-σπιτι σου-εξοχικο του. Τι προτιμας? να σου πω τι να κανεις. Για να εισαι ενδιαμεσος ομως θες παραπανω εξοπλισμο και ανεβαζει το κοστος. Επισης στην περιοχη υπαρχουν πολλα ασυρματα δικτυα? σε ρωταω για να δω αν θα παιξεις στα 2,4ghz ή στα 5ghz, οι αποστασεις ειναι 200 και 400 μετρα καπου εκει ετσι?

kostas1339
08-03-14, 14:02
Νικηφορε,εγω θελω να συνδεθω με την δικια του καμερα με καποιον τροπο και μετα αυτος θα μπαινει στο δικο μου ρουτερ και θα παρακολουθει την καμερα του. Αυτα.

Nikiforos
08-03-14, 14:07
Τότε πρέπει να κάνεις ασύρματη σύνδεση ταρατσα-ταρατσα απο το σπιτι σου με το εξοχικο του για να του δωσεις internet και αυτος θα την βλεπει μεσω internet. Δεν χρειαζεται να μπει στο router σου εξαλου οι καμερες παιζουν μεσω browser, ή με καποιο προγραμμα δικο τους τα cctv dvr, ή μεσω κινητων-ταμπλετς. Για παραδειγμα εγω δινω απο το σπιτι μου στο εξοχικο ασυρματα internet, βγαζω στο internet την καμερα μου (ip), τωρα ειμαι δουλεια, αν ανοιξω στον firefox την σελιδα πχ http://mycamera.net:8888 την βλεπω, καταλαβες? για να σου πω ποιο συγκεκριμενα τι καμερα θα ειναι CCTV καταγραφικο για πολλες καμερες? ή μια ip camera? προτεινω 2 τετοια http://linkshop.gr/shop/wi-fi/mikrotik-gr/devices/sxt/rb-sxt-5hpnd-5ghz-high-power-dual-chain-802.11n-mikrotik-cpe.html εχουν το λειτουργικο συστημα Mikrotik Router OS που κανει πολλα κολπακια, οπως VPN που θα χρειαστει για να δωσεις internet. Απο εκει και περα αναλαμβανει το λογισμικο της καμερας-καταγραφικου. Με αυτα παιζεις ασυρματα στα 5ghz και Ν οποτε πιανεις και πολυ καλη ασυρματη ταχυτητα, ειναι μικρα στο μεγεθος, πανευκολα στην εγκατασταση, δεν θελεις συρματοσχοινα και αλλα τετοια που θελουμε σε ασυρματες ζευξεις, νομιζω ειναι ιδανικη λυση.

kostas1339
08-03-14, 14:47
Ευχαριστω Νικηφορε, θα μελετησω τις προτασεις σου. Απο τα μικροτικ ρουτερ που λες,θα χριαστω δυο.Το ενα θα το τοποθετησω διπλα στη καμερα και το αλλο στο δικομου ρουτερ?

Nikiforos
08-03-14, 15:01
http://routerboard.com/RBSXT5HPnD εδω δες περισσοτερα καθως και τοποθετηση πως γινεται δες το βιντεο ειναι πολυ καλο, δεν ειναι αναγκη να μπει κοντα στην καμερα οπου σε βολευει η οπτικη επαφη των 2 σημειων θα το βαλεις. Η καμερα δεν ειπες IP θα ειναι? στο σπιτι θα εχει καποιο switch και εκει πεφτει η καμερα και το routerboard αυτο. Το αλλο θα μπει στο σπιτι σου και το καλωδιο παλι θα καταληγει σε ενα switch δλδ στο adsl router σου αν εχει πολλες θυρες ethernet επανω. Και αυτα τα 2 πρεπει να εχουν ασυρματη συνδεση μεταξυ τους με καθαρη οπτικη επαφη οχι να εμποδιζουν δεντρα κτλ.

kostas1339
08-03-14, 15:14
H καμερα :p θα ειναι ip,pan-tilt aασυρματη.

Nikiforos
08-03-14, 15:29
Ειχα και εγω μια και καηκε 2 φορες στο τελος εβαλα καταγραφικο CCTV μετα καηκε με κεραυνο το 1 καναλι απο τα 4 και ετσι μια καμερα την αντικατεστησα με ip camera. Αν θελει να εχει ασυρματη συνδεση η καμερα ομως με το μηχανημα θελει να μεσολαβει και ενα AP με switch, ενα παλιο ασυρματο adsl router με switch επανω κανει την δουλεια αυτη για να μην αγοραζετε και αλλο μηχανακι. Παντως σε περιπτωση ενσυρματης συνδεσης της ip cameras μπορειτε να παιξετε με POE και ετσι μαζι με το δικτυο περνατε και ρευμα με ενα καλωδιο utp, ετσι κανω και εγω. Δεν υπαρχει λογος δλδ να παιζει ασυρματα και να εχεις και ξεχωριστο ρευμα.

kostas1339
08-03-14, 15:37
Εν ταξει Νικηφορε.Εκαταλαβα.Η καμερα ας εινα ασυρματη,αλλα θα την συνδεσω .με καλωδιο.
Ευχαριστω πολυ.

Nikiforos
08-03-14, 16:24
ε ναι δεν υπαρχει λογος να την συνδεσεις ασυρματα αφου θα περασεις καλωδιο ρευματος παλι, εκτος αν δεν θες να παιξεις με POE! γιατι αλλιως με καλωδια θες και καλωδιο δικτυου και ρευματος. Οτι θεωρεις καλυτερο, απλα για να συνδεθει ασυρματα με το routerboard θελεις να παρεμβαλεις και ενα access point wifi που να εχει και switch επανω αν υπαρχει ενα παλιο adsl wifi router με switch εχει καλως, αν οχι επιπλεον εξοδα. Δεν χρειαζεται να ευχαριστας δεν κανει τιποτα :) οτι θες ρωτα και εγω τα εχω κανει αυτα ετσι κι αλλιως.

kostas1339
08-03-14, 17:46
Ευχαριστω και παλι Νικηφορε.Να εισαι καλα.Εχω και παλιο ρουτερ zte TOY ote.Ετσι και αλλιως ,ο ΟΤΕ ειναι ο παροχος.

Nikiforos
08-03-14, 17:47
Δεν κανει τπτ. Ωραια μια χαρα κανει τοτε!

@ ADSLgr.com All rights reserved.