PDA

Επιστροφή στο Forum : Δηλωση υπαλληλου Forthnet για μεγιστη ταχυτητα...



Witchcraft
07-03-14, 16:06
Μετα απο πολλα προβλήματα με αποσυνδέσεις και χαμηλη ταχυτητα σημερα με καλεσε τεχνικος της Forthnet να μου πει οτι η γραμμή μου δεν εχει πρόβλημα (αφου ανεβασαν το snr και επεσε και αλλο η ταχυτητα) και οτι απο το κεντρο (2 χιλ αποσταση) το maximum που μπορω να παρω ειναι 9mbit.
Αγανακτισμένος του ειπα οτι θα αλλαξω παροχο και μου ειπε πως και σε αλλον παροχο να παω δεν θα πιασω πανω απο 9-10mbit εγω σαν ασχετος που ειμαι ρωταω ισχυει κατι τετοιο?

Στατιστικα γραμμης που μεταβαλονται με την ωρα router dgn 2200

onnection Speed 8231 kbps 1020 kbps
Line Attenuation 24.0 db 11.6 db
Noise Margin 5.3 db 8.9 db

αμα κανω reset to router παιζει να πιασει και 15mbit που μετα κατεβαινει στα 8-9 max υπαρχει περίπτωση να μπαινει κοφτης απο το κεντρο?

avga
07-03-14, 17:30
όταν μιλάς στο τηλέφωνο με οποιδήποτε υπάλληλο σε οποιαδήποτε εταιρεία είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη . Αν άνοιγες το θέμα σου στο forthnet support πιστεύω θα δίνανε λύση στο πρόβλημα σου γιατί εκεί έχει βοηθήσει πολλά άτομα το forthnet support εδώ στο adsl

MitsosDaBest13
07-03-14, 22:52
Για την ταχύτητα μάλλον έχει δίκιο ο τεχνικός και με άλλες εταιρίες τόσο θα πιάνεις. Από τα στατιστικά βλέπω πως είσαι γύρω στα 1,8 χλμ από το αστικό κέντρο, οπότε μάλλον 9-10 Mbps maximum θα πιάνεις. Απλά αν αλλάξεις πάροχο, ίσως διορθωθεί το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις... Πρώτα απ' όλα, έλεγξε αν έχει πρόβλημα το modem σου...

NetM
09-03-14, 08:24
Καταρχάς ο χαλκός είναι ένας. Με οποιαδήποτε εταιρία και να είσαι πάλι την ίδια ποιότητα χαλκού θα έχεις , εκτός και αν το "καινούργιο" ζευγάρι που θα σου τύχει είναι καλύτερο. Τα παραπάνω στατιστικά φαίνονται σωστά για την απόσταση που μας λες ότι έχεις από το κέντρο.

Stefanos83
09-03-14, 11:05
Κοιτα υπάρχει αυτό το εργαλείο http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php . Το οποίο δίνει το θεωρητικό μέγιστο . Τωρα πρακτικά μιλώντας , εγω έχω 27.5 attenuation και συνδέομαι με 11mbit . Αρα εσύ με 24 attenuation , ίσως έπρεπε να πιάνεις κανα 12αρι , 13αρι ? Καπου εκεί . Αλλα το θέμα είναι να έχεις και καλό ρουτερ . Ιδιως ενα ρουτερ με broadcom chipset βοηθάει στα disconnects .

Nikiforos
09-03-14, 11:17
Για την ταχύτητα μάλλον έχει δίκιο ο τεχνικός και με άλλες εταιρίες τόσο θα πιάνεις. Από τα στατιστικά βλέπω πως είσαι γύρω στα 1,8 χλμ από το αστικό κέντρο, οπότε μάλλον 9-10 Mbps maximum θα πιάνεις. Απλά αν αλλάξεις πάροχο, ίσως διορθωθεί το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις... Πρώτα απ' όλα, έλεγξε αν έχει πρόβλημα το modem σου...

σε καμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο με την αποσταση εμενα λενε οτι ειμαι 2,5xlm και για χρονια επιανα 13 - 13,5 mbps με ΝΕΤΟΝΕ και SNR 12. Κατι αλλο συμβαινει....ακομα και τωρα σε ΟΤΕ που ειμαι αλλα περιμενω την 4νετ και εγω οριστε αλλα εχει προβληματα η γραμμη μου ξερω και επεσε η ταχυτητα αλλα και παλι :



Bandwide Down/Up(kbps)



:

9022 kbps / 861 kbps





SNR Margin Down/Up(db)


:

9.2 dB / 13.6 dB



Line Attenuation

:
35.9 dB 18.4 dB

sweet dreams
09-03-14, 12:07
Μετα απο πολλα προβλήματα με αποσυνδέσεις και χαμηλη ταχυτητα σημερα με καλεσε τεχνικος της Forthnet να μου πει οτι η γραμμή μου δεν εχει πρόβλημα (αφου ανεβασαν το snr και επεσε και αλλο η ταχυτητα) και οτι απο το κεντρο (2 χιλ αποσταση) το maximum που μπορω να παρω ειναι 9mbit.
Αγανακτισμένος του ειπα οτι θα αλλαξω παροχο και μου ειπε πως και σε αλλον παροχο να παω δεν θα πιασω πανω απο 9-10mbit εγω σαν ασχετος που ειμαι ρωταω ισχυει κατι τετοιο?

Στατιστικα γραμμης που μεταβαλονται με την ωρα router dgn 2200

onnection Speed 8231 kbps 1020 kbps
Line Attenuation 24.0 db 11.6 db
Noise Margin 5.3 db 8.9 db

αμα κανω reset to router παιζει να πιασει και 15mbit που μετα κατεβαινει στα 8-9 max υπαρχει περίπτωση να μπαινει κοφτης απο το κεντρο?

Με 24 Line Attenuation (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php), θεωρητικά πάντα, είσαι τουλάχιστον στα διπλάσια, οπότε είναι

τεράστια η διαφορά.

Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στην εσωτερική σου εγκατάσταση, και δεν βγάλεις

άκρη με αυτούς, άλλαξε πάροχο.

ygouli
09-03-14, 21:54
15 Mbps έπρεπε να πιάνεις με SNR 6 και attenuation 24. Γιατί πέφτει ο συγχρονισμός είναι μάλλον πρόβλημα της Forthnet

xatzari
10-03-14, 12:19
λογικά είναι θέμα χαλκού . Σε όποιον πάροχο και να πας το ίδιο πρόβλημα θα έχεις

Nikiforos
10-03-14, 12:21
Αν ήταν πρόβλημα χαλκου ναι, αλλά δεν θα είχε αυτά τα στατιστικά! αυτά δειχνουν οπως ειπε ο φιλος ποιο πανω οτι θα επρεπε να πιανει 15mbps και ετσι ειναι! αρα κατι αλλο φταιει. Μπορει το πρόβλημα να είναι στο κεντρο της 4net και τα φορτωνουν στον....κοκκορα, κλασικη τακτικη εναλλακτικων παροχων δυστυχως. Παραπανω εγραψα τα δικά μου στατιστικα, ενω ειναι χειροτερα εχω μεγαλυτερη ταχυτητα, οσον αφορα την εξασθενιση, ομως το SNR του στο down πολυ χαμηλο : Noise Margin 5.3 db προτεινω δοκιμη αλλου adsl router, splitter, και ελεγχο εσωτερικης εγκαταστασης, δεν δεν ειναι κατι απο αυτα, να ζητησει αλλαγη ζευγους.

FuS
10-03-14, 19:11
Το πρόβλημα σου δεν είναι ο χαμηλός συγχρονισμός γραμμής αλλά ο υψηλός θόρυβος. Μάλλον από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.