PDA

Επιστροφή στο Forum : Online αιτήσεις και άλλες φαεινές ιδέες...



phantom77
08-03-14, 12:16
Η ιστορία (που φαντάζομαι δεν είναι πρωτάκουστη) έχει ως εξής:

Είδα την προσφορά της Wind για συμβόλαιο Mobile broadband με €20 για 10GB\μήνα και δώρο το MiFi. Ρωτώ στο τοπικό κατάστημα και μου λένε οτι μπορώ να το πάρω αλλά μόνο με αίτηση στο site της εταιρίας. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Πέμπτη 27\2\14: Αποστολή online αίτησης, γύρω στις 11 το πρωί. Μία ώρα αργότερα με παίρνουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση και μου λένε οτι την Τρίτη 4\3\14 θα παραλάβω το συμβόλαιο και το MiFi με courier. Ζητώ τηλεφωνική επικοινωνία πριν την παράδοση, "Οπωσδήποτε", μου λένε.
Τρίτη 4\3\14 (η ημέρα που υποτίθεται θα έπαιρνα το πακέτο): Στις 8μμ με παίρνουν ξανά τηλέφωνο απο το ίδιο νούμερο για να μου πουν οτι τελικά το πακέτο θα φτάσει την Πέμπτη 6\3\14. Υπενθυμίζω την τηλεφωνική επικοινωνία πριν την παράδοση, "Έγινε", μου λένε.
Πέμπτη 6\3\14: Βλέποντας οτι δεν πήρε κανείς τηλέφωνο απο την courier για να κανονίσω παράδοση, πηγαίνω στο γραφείο τους όπου μου λένε οτι δεν έχουν πακέτο για μένα. Δύο ώρες αργότερα, επιστρέφω στο σπίτι και βρίσκω την ειδοποίηση της courier για το πακέτο που "δεν είχε έρθει". Άντε πάλι πίσω στο γραφείο τους για παραλαβή. Κοιτάζω τις οδηγίες παράδοσης και πουθενά δεν έγραψαν για τηλ. συνεννόηση πριν την παράδοση όπως με είχαν διαβεβαιώσει (δις).
Σάββατο 8\3\14: Έχω sim, έχω MiFi, το internet που είναι; Η εξυπηρέτηση πελατών μου είπε οτι τη Δευτέρα 10\3\14 θα μου τηλεφωνήσουν για επιβεβαίωση(?) και θα ενεργοποιηθεί η κάρτα.


Το "ζουμί" της υπόθεσης είναι οτι, με την τακτική της υποχρεωτικής online αίτησης, παιδεύομαι εδώ και 10 μέρες και δεν έχω αυτό που αιτήθηκα.
Γιατί δεν μπορούσα να πάω στο κατάστημα τους, να κάνω εκεί τη σύνδεση και να έχω αμέσως αυτό που ήθελα; Ο εξυπηρετικότατος υπάλληλος στο κατάστημα της Wind ήταν έτοιμος να μου δώσει το MiFi στο χέρι όταν είδε οτι το σύστημα τους δεν του επέτρεπε να το δώσει δωρεάν. Συνδρομητές δεν θέλει η Wind; Τόση σημασία έχει που και πως γίνεται η αίτηση; Τώρα θα πρέπει να τους δώσω άλλα €5 για να έχω internet απο το F2G (τους έδωσα ήδη €6 ακόμα πριν 4 μέρες) τη στιγμή που θα μπορούσα να χρησιμοποιώ τα 10GB του συμβολαίου που ζήτησα...

psylos
08-03-14, 16:10
Είναι θεμα κοστους. Στην online αιτηση δεν υπαρχουν τα εξοδα του καταστήματος. Παντα αν δεις μεσω online αιτησης ενιοτε υπαρχουν καλυτερες προσφορες ανεξαρτήτως εταιρειας..

phantom77
08-03-14, 20:42
Ποια έξοδα είναι αυτά; Το κατάστημα και τα έξοδα του ήδη υπάρχουν, δεν θα το ανοίξουν για να κάνω εγώ την αίτηση μου :lol:

dimitris.taxideytis
08-03-14, 20:47
Τα περισσοτερα καταστηματα ειναι franchise.
Παιρνουν αμοιβη για καθε νεο συμβολαιο.
Με online αιτηση , η εταιρεια εχει καθαρη πωληση.

phantom77
08-03-14, 20:52
Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το πόσο καθαρή είναι η πώληση. Η Foodlink που μου έστειλε το πακέτο δηλαδή είναι η Wind με άλλο όνομα; Αυτοί δεν παίρνουν κάποια προμήθεια; Η ίδια εταιρία μάλιστα μου είχε στείλει το laptop που έδινε η Wind με συνδέσεις σταθερής πριν μερικά χρόνια. Είναι τα έξοδα αποστολής και συλλογής εγγράφων με courier.

dimitris.taxideytis
08-03-14, 21:03
Επειδη δουλευω σε εταιρεια κουριερ, μπορω να σου πω οτι αυτες οι εταιρειες εχουν κοστος απο 1,95 εως 3 ευρω για την αποστολη.
Λογω ογκου αποστολων εχουν τρομερα χαμηλες τιμες.
Το καταστημα σιγουρα θα επαιρνε περισσοτερα.

theopan
09-03-14, 00:48
Μάλλον δεν κερδίζουν προς το παρόν τουλάχιστον από αυτή την πρακτική, όμως συνεχίζουν να επιδιώκουν τις online αιτήσεις μήπως κάποια στιγμή "εκπαιδεύσουν" τον κόσμο (τους υποψήφιους πελάτες τους), οπότε και μελλοντικά κάνοντας τις ανάλογες περικοπές σε καταστήματα και προσωπικό θα επιτύχουν μείωση των δαπανών τους.

phantom77
09-03-14, 02:53
Μάλλον δεν κερδίζουν προς το παρόν τουλάχιστον από αυτή την πρακτική, όμως συνεχίζουν να επιδιώκουν τις online αιτήσεις μήπως κάποια στιγμή "εκπαιδεύσουν" τον κόσμο (τους υποψήφιους πελάτες τους), οπότε και μελλοντικά κάνοντας τις ανάλογες περικοπές σε καταστήματα και προσωπικό θα επιτύχουν μείωση των δαπανών τους.

Σωστό μου ακούγεται. Το θέμα όμως είναι οτι με τέτοιες καθυστερήσεις στη διεκπεραίωση των αιτήσεων, ο πελάτης όχι μόνο δεν θα συνηθίσει τις online αιτήσεις, θα ακούει online και θα τρέχει να ξεφύγει :lol:

Βλακεία μου, έπρεπε να κάνω εγγραφή στο κατάστημα χωρίς να πάρω MiFi. Τι το ήθελα, ήδη έχω ένα.

theopan
09-03-14, 14:02
Σωστό μου ακούγεται. Το θέμα όμως είναι οτι με τέτοιες καθυστερήσεις στη διεκπεραίωση των αιτήσεων, ο πελάτης όχι μόνο δεν θα συνηθίσει τις online αιτήσεις, θα ακούει online και θα τρέχει να ξεφύγει :lol:


Συμφωνώ απόλυτα και σε αυτό θα αναφερόμουν αν δε βαριόμουν να γράψω περισσότερα. Η υλοποίηση που κάνουν -μάλλον όλοι οι πάροχοι- λοιπόν σε αυτή τη διαδικασία, είναι πολύ ελλιπής και προβληματική οπότε άδικα περιμένουν να επιτύχουν ποτέ το στόχο τους. Άσε που τελικά δημιουργούνται και άλλα προβλήματα σε θεωρητικό ("ηθικό") επίπεδο. Αν τελικά όλα τα κάναμε "αυτοματοποιημένα" και "ηλεκτρονικά", η ανεργία θα φτάσει σε επίπεδα που θα είναι αδύνατο να αγοραστούν οι υπηρεσίες και τα προϊόντα έστω και με το χαμηλότερο κόστος που αυτά θα έχουν οπότε οδηγούμαστε σε αδιέξοδο. Μπορεί να πάει πολύ μακριά αυτή η κουβέντα όμως...

phantom77
10-03-14, 21:02
Οι άχρηστοι γραφειοκράτες της Wind συνεχίζουν το θεάρεστο έργο του σπασίματος των νεύρων μου και εγω δεν έχω internet στο κινητό εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες.

Όπως έγραψα, το Σάββατο πήρα τηλέφωνο στην "εξυπηρέτηση" πελατών και με διαβεβαιώνουν οτι η αίτηση μου έχει μπει σε σειρά προτεραιότητας και σήμερα (Δευτέρα) θα ενεργοποιούνταν. Η τηλεφωνήτρια μάλιστα μου είπε οτι αν είχα πάρει την Παρασκευή, θα είχε ενεργοποιηθεί ήδη.

Σήμερα με παίρνουν απο το 2111819481 για να μου πουν οτι αύριο 11\3 θα έχω internet. Ρωτάω γιατί δεν ενεργοποιήθηκε σήμερα όπως μου υποσχέθηκε η άλλη στο 1260 και μου απαντά οτι θέλουν 3 εργάσιμες. Το κερασάκι στην τούρτα; Μου είπε οτι αν το ήθελα σήμερα έπρεπε να τους στείλω με fax το συμβόλαιο που τους έστειλα με courier την προηγούμενη Πέμπτη!! Ήμαρτον πια! Της είπα να βρει ποιος το παρέλαβε και να της το στείλει αυτός με fax αλλα ακόμα η sim είναι νεκρή.
Πριν λίγο μίλησα πάλι με το 1260 και μου είπαν οτι είναι "έτοιμη για ενεργοποίηση πρέπει όμως να κάνω υπομονή μέχρι αύριο". Φαντάζομαι οτι τελείωσε το ωράριο ξυσίματος του υπαλλήλου και δεν πρόλαβε να πατήσει του κουμπάκι για να τελειώνει η υπόθεση σήμερα.

dimitri_ns
10-03-14, 21:11
Πάντως, όσες φορές χρειάστηκα τα ηλεκτρονικά της voda δουλέψαν άψογα

Μέχρι και το φοιτητικό της κόρης μου έβγαλα έτσι γιατί στο κατάστημα μας κάνανε κουνήματα. (εφέτος λόγω απεργίας διοικητικών άργησαν να γίνουν εγγραφές φοιτητών)

Με mail το ερώτημα (απάντησαν την επομένη) και σκαναρισμένα τα δικαιολογητικά αργότερα σε συνεννόηση με τα κεντρικά τους.

phantom77
10-03-14, 21:42
Εδώ δεν μιλάμε πλέον για ηλεκτρονική αίτηση. Αυτό που έγινε ουσιαστικά ήταν να τους δώσω την διεύθυνση μου και απο εκεί άρχισε το πάνε-έλα της χαρτούρας. Δεν υπάρχει τίποτα το ηλεκτρονικό.

dimitri_ns
10-03-14, 21:54
Εδώ δεν μιλάμε πλέον για ηλεκτρονική αίτηση. Αυτό που έγινε ουσιαστικά ήταν να τους δώσω την διεύθυνση μου και απο εκεί άρχισε το πάνε-έλα της χαρτούρας. Δεν υπάρχει τίποτα το ηλεκτρονικό.


Μα την χαρτούρα γλύτωσα με το σκανάρισμα και τα πήγαινε - έλα. Και δεν υπήρχε στο site "ηλεκτρονική αίτηση". Tα χαρτιά (αίτηση και δικαιολογητικά) έπρεπε να τα καταθέσω στο κατάστημα. Μόνο που λόγω της έλλειψης "εγγραφής σπουδών" στο κατάστημα κάνανε κουνήματα.
Η διαδικασία έγινε ας πούμε κατ' εξαίρεση σε απευθείας συνεννόηση με τα κεντρικά.

phantom77
11-03-14, 20:40
Με απέραντη συγκίνηση σας ανακοινώνω οτι, μετά από 12 μέρες, κατάφεραν και ενεργοποίησαν την σύνδεση μου :p
Επόμενο βήμα ειναι να μάθουν να βάζουν παντελόνι χωρίς να πέφτουν :lol:

Τώρα, πως βλέπω πόσα ΜΒ γράφει ο μετρητής της Wind για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων; Το MiFi έχει δικό του μετρητή αλλά δεν υπάρχει πλέον εμπιστοσύνη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.