PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλη Ταχυτητα HOL



ilias333
08-03-14, 16:50
Καλησπερα ,
εχει 2 μερες που αναβαθμισα το πακετο μου απο 6mbps σε 24 . Το προβλημα ειναι οτι απο τα 24 φτανω μεχρι τα 11 . Θα φαινοταν λογικο αλλα , εκανα εναν ελεγχο τοσο στον οτε οσο και στη cyta και προεκυψαν τα παρακατω :

1) Η αποσταση απο το ΑΚ του ΟΤΕ ειναι γυρω στα 600 μετρα
2) Το site του ΟΤΕ εχει διαθεσιμοτητα εωσ Vdsl 30 mbps πραγμα που σημαινει οτι η ποιοτητα της γραμμης θεωρητικα θα πρεπει να ειναι καλη

Μπορει να μου εξηγησει κανεις για ποιο λογο συμβαινει αυτο ?
Επισυναπτω τα στατιστικα του ρουτερ μου
136253

jkoukos
08-03-14, 17:51
Το 18 Attenuation δείχνει ότι είσαι περίπου στα 1300 μέτρα.
Επίσης σε συνδυασμό με το 11 SNR κλειδώνεις στα 13Μbps, που είναι φυσιολογικά για την απόσταση αυτή.
Αν ζητήσεις να κατεβάσουν το SNR στο 9, θα κερδίσεις σε ταχύτητα (~ 1-2Mbps).
Σωστά σου δίνει έως 30Mbps σε VDSL, που σημαίνει να περιμένεις μέγιστο ~23-24Mbps.

__Christos__
08-03-14, 18:04
Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλα με βαση το attenuation calculator του adslgr.com βγάζει 21mbps.
136258

jkoukos
08-03-14, 18:17
Ναι, αλλά όπως βλέπεις και στην σημείωση από κάτω (που δεν την δείχνεις στην εικόνα) είναι η μέγιστη θεωρητική.

* Όλα τα αποτελέσματα είναι κατά προσέγγιση και ως θεωρητικά ισχύουν μόνο κάτω από ιδανικές συνθήκες, χωρίς διακυμάνσεις στον θόρυβο/παράσιτα ή παρεμβολές. Συνήθως η πραγματική ταχύτητα κλειδώματος είναι μικρότερη.
Για τους υπολογισμούς έχει χρησιμοποιηθεί η θεωρητική τιμή Cable Loss (db/km): 13.81 db. Δηλαδή 13.81 db εξασθένισης αντιστοιχούν σε 1 km απόστασης από το DSLAM σας.
Στην πραγματικότητα λόγω του overhead (http://www.adslgr.com/forum/threads/793838-Protocol-Overhead?p=5310825&highlight=overhead#post5310825) υπάρχει μείωση περίπου 20%.
Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο η ποιότητα του χαλκού, ο αριθμός των ενδιάμεσων συνδέσεων, η εσωτερική μας εγκατάσταση, το πλήθος των ενεργών χρηστών και ο εξοπλισμός του παρόχου.
Το πρώτο καιρό του ADSL, όλοι σχεδόν πιάναμε υψηλότερες ταχύτητες. Τώρα πια με την εξάπλωσή του, όταν οι περισσότεροι στην ίδια οικοδομή έχουν σύνδεση, είναι λογικότατο να πέσουν οι ταχύτητες.

valen_gr
08-03-14, 19:30
Καλησπερα ,
εχει 2 μερες που αναβαθμισα το πακετο μου απο 6mbps σε 24 . Το προβλημα ειναι οτι απο τα 24 φτανω μεχρι τα 11 . Θα φαινοταν λογικο αλλα , εκανα εναν ελεγχο τοσο στον οτε οσο και στη cyta και προεκυψαν τα παρακατω :

1) Η αποσταση απο το ΑΚ του ΟΤΕ ειναι γυρω στα 600 μετρα
2) Το site του ΟΤΕ εχει διαθεσιμοτητα εωσ Vdsl 30 mbps πραγμα που σημαινει οτι η ποιοτητα της γραμμης θεωρητικα θα πρεπει να ειναι καλη

Μπορει να μου εξηγησει κανεις για ποιο λογο συμβαινει αυτο ?
Επισυναπτω τα στατιστικα του ρουτερ μου
136253

1) δεν φτανεις μεχρι τα 11. το ρουτερ σου στα 13,2 συγχρονιζει
2) παρε τηλεφωνο και ζητα να σε πανε σε 9snr, θα πας 14-15 .
3) .. που ειναι μια χαρα ταχυτητα για την γραμμη που εχεις. Καλα εισαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.