PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαζικό πρόβλημα με νεκρές γραμμές σε Ταύρο από 01/03/2014



vagsk
08-03-14, 19:19
Από το Σάββατο 01/03/2014 υπάρχει μαζικό πρόβλημα με νεκρές γραμμές (no dial tone - no internet) σε περιοχή Ταύρου (κοντά στον ηλεκτρικό). Το πρόβλημα είναι με όλους τους παρόχους. Μετά από μια βδομάδα αναμονή για μαζικό πρόβλημα που υποτίθεται ότι έχει προτεραιότητα η τεχνική υποστήριξη/εξυπηρέτηση του ΟΤΕ ξέρει μόνο ότι υπάρχει "μαζικό" Δεν γνωρίζουν το πρόβλημα, δεν υπάρχει εκτιμώμενος χρόνος αποκατάστασης και γενικότερα είναι με την ατάκα κάντε λίγη υπομονή ακόμα. Πέραν από το αίτημα πίστωσης για το χρονικό διάστημα μη παροχής υπηρεσιών μήπως μπορούμε να απευθυνθούμε και σε ΕΕΤΤ; Και ο Άγιος φοβέρα θέλει, πόσο μάλλον οι ΟΤΕτζίδες που μια βδομάδα μετά δεν ξέρουν ούτε τι βλάβη είναι ...

valen_gr
08-03-14, 19:36
στην ΕΕΤΤ για να φτιαξει αυτη την βλάβη?
Η μηπως ο ΟΤΕ δεν φτιαχνει επιτηδες την βλαβη , για να εκνευριζει τους πελατες του και να πληρωνει ρητρες SLA στους εναλλακτικους για καθε μερα καθυστερησης για καθε μια απο τις χαλασμενες γραμμες?

Η μηπως απλα ειναι σοβαρη η βλαβη, και θελει παραπανω για επισκευη?

vagsk
08-03-14, 19:48
Πως μπορείς να ξέρεις αν είναι σοβαρή η βλάβη αν δεν ξέρεις ποια είναι η βλάβη. Καλά το πρώτο 3ημερό της βλάβης δεν το συζητάω. Τα παιδία βγήκανε για καθαρά Δευτέρα. Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Λεφτά για τις ρήτρες υπάρχουνε.

SfH
08-03-14, 20:36
Το ότι το τηλεφωνικό κέντρο ή το oteshop της γειτονίας δεν έχει περαιτέρω πληροφορίες, δε σημαίνει ότι ο ΟΤΕ δεν γνωρίζει τίποτα παραπάνω.

nikraven
08-03-14, 21:09
Από το Σάββατο 01/03/2014 υπάρχει μαζικό πρόβλημα με νεκρές γραμμές (no dial tone - no internet) σε περιοχή Ταύρου (κοντά στον ηλεκτρικό). Το πρόβλημα είναι με όλους τους παρόχους. Μετά από μια βδομάδα αναμονή για μαζικό πρόβλημα που υποτίθεται ότι έχει προτεραιότητα η τεχνική υποστήριξη/εξυπηρέτηση του ΟΤΕ ξέρει μόνο ότι υπάρχει "μαζικό"
Δεν υποτίθεται.
Εχει προτεραιότητα.
Η υποστήριξη/εξυπηρέτηση του ΟΤΕ ξέρει τι βλάβη υπάρχει αλλά δεν έχει νόημα να πρήζουν τον πελάτη με αναλυτικές λεπτομέρεις
που δεν τον ενδιαφέρουν.
Τον πελάτη τον ενδιαφέρει να ενημερωθεί πότε θα αποκατασταθεί η βλάβη του αλλά τις πιο πολλές φορές αυτή η πληροφορία είναι αδύνατον να δοθεί
για πολλούς και διάφορους λόγους.
(π.χ.σε πόσα σημεία υπάρχει διακοπή,τι μεγέθους καλώδια έχουν κοπεί κλπ κλπ)


Δεν γνωρίζουν το πρόβλημα, δεν υπάρχει εκτιμώμενος χρόνος αποκατάστασης και γενικότερα είναι με την ατάκα κάντε λίγη υπομονή ακόμα.
ότι έγραψα πιο πάνω.


Πέραν από το αίτημα πίστωσης για το χρονικό διάστημα μη παροχής υπηρεσιών μήπως μπορούμε να απευθυνθούμε και σε ΕΕΤΤ; Και ο Άγιος φοβέρα θέλει, πόσο μάλλον οι ΟΤΕτζίδες που μια βδομάδα μετά δεν ξέρουν ούτε τι βλάβη είναι ...
Στην ΕΕΤΤ δεν υπάρχει λόγος να απευθυνθείς.
Οσο για τον Αγιο και την φοβέρα αυτό δεν χρήζει σχολιασμού.
Πιστεύεις ότι ολόκληρο τεχνικό τμήμα της εν λόγω περιοχής κάθεται και περιμένει
να τους φοβερίσουν οι κάτοικοι για να ψάξουν την βλάβη??
Δεν είμαστε στο 1925.
Και για να καταλάβεις τι έστι βλάβη και πόσος χρόνος αποκατάστασης απαιτείται
θα σου πώ ότι στην περιοχή μου μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων
ολόκληρες συνοικίες με κατοικίες και καταστήματα δεν είχαν τηλέφωνο και ιντερνετ
για 11 ημέρες.
Ο λόγος??
Κάποιος μεγάλος μάστορας εργολάβος που έσκαβε χαντάκια για να βάλει αποχετευτικούς αγωγούς
έκοψε σε 7 διαφορετικά σημεία ένα καλώδιο 2400 ζευγών.
Είναι δυνατόν να υπάρχει απαίτηση να αποκατασταθεί μια τέτοια βλάβη σε 3-4-5-6 ημέρες??
Και η βλάβη έπιασε 11 ημέρες με τα συνεργεία να δουλεύουνε νυχθημερόν.

gedi
10-03-14, 10:52
Και εγώ είμαι στην παραπάνω περιοχή.

Είναι η 10η ημέρα χωρίς τηλέφωνο-Internet, χωρίς ο OTE να έχει δώσει εκτίμηση αποκατάστασης βλάβης.


Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στο διάστημα των τελευταίων 3 εβδομάδων πήρε το μάτι μου/έμαθα για τις εξής περιπτώσεις, όλες με ολική διακοπή τηλ & Internet (προφανώς δεν είναι οι μόνες):

Μεγάλο μέρος του Ταύρου και μέρος των Πετραλώνων 10 ημέρες κάτω & going.

Σημαντικό μέρος του Κολωνού ήδη 5 μέρες κάτω & going.

Μεγάλο κομμάτι στο κέντρο (ανάμεσα Πανεπιστημίου-Σταδίου) 15 μέρες κάτω (έφτιαξε μόλις πριν λίγες μέρες).

Υπάρχουν επίσης 1-2 φίλοι εδώ που αναφέρουν αντίστοιχες βλάβες σε μεγάλο μέρος του Ναυπλίου και των Χανίων για αρκετές ημέρες.

:hmm:

vforvendetta85
10-03-14, 13:16
Και Ζεφύρι μαζικό πρόβλημα.Εδώ και 3 μέρες η πεθερά δεν έχει τηλ.-ίντερνετ και από τη forthnet της είπαν πως έχουν παραπονεθεί και άλλοι από την περιοχή.Το πρόβλημα είναι μεταξύ Α/Κ και ΚΑΦΑΟ.

vagsk
10-03-14, 17:48
Επιτέλους. Αποκατάσταση σε Ταύρο.

Η βλάβη πάντως δεν ήταν ενιαία. Τις πρώτες 4-5 ημέρες δεν υπήρχε τηλ. τόνος. Υπήρχε adsl σήμα αλλά δεν μπορούσε να συγχρονίσει το modem ενώ τις τελευταίες 4 ημέρες δεν υπήρχε απολύτως κανένα σήμα σε γραμμή. 9 μέρες για μαζικό δεν είναι ουκ ολίγες και με μηδενική ενημέρωση για βλάβη ή εκτιμώμενο χρόνο αποκατάστασης. Θα έγραφα νωρίτερα αλλά το tethering έχει και τα όρια του.

npats
10-03-14, 18:06
Και στο Χαϊδάρι η πολυκατοικία που μένουν τα πεθερικά μου είναι με βλάβη πάνω από 3 εβδομάδες .

Δεν ξέρω αν και οι γύρω δρόμοι έχουν πρόβλημα

gedi
11-03-14, 00:06
Επιτέλους. Αποκατάσταση σε Ταύρο.

Η βλάβη πάντως δεν ήταν ενιαία. Τις πρώτες 4-5 ημέρες δεν υπήρχε τηλ. τόνος. Υπήρχε adsl σήμα αλλά δεν μπορούσε να συγχρονίσει το modem ενώ τις τελευταίες 4 ημέρες δεν υπήρχε απολύτως κανένα σήμα σε γραμμή. 9 μέρες για μαζικό δεν είναι ουκ ολίγες και με μηδενική ενημέρωση για βλάβη ή εκτιμώμενο χρόνο αποκατάστασης. Θα έγραφα νωρίτερα αλλά το tethering έχει και τα όρια του.

Και σε μένα το ίδιο. Η πορεία της βλάβης(?) ήταν ακριβώς όπως την περιγράφεις και τελικά αποκαταστάθηκε σήμερα το απόγευμα.

maik
12-03-14, 13:25
136459

Αυτο ειναι ενα καλωδιο 2000 ζευγων. Ας μας πουν οι φωστηρες τωρα ποσος χρονος χρειαζεται μονο για να γινουν οι δυο μουφες (ενωσεις). Δεν βαζω τον χρονο αναζητησης της βλαβης, της αποκαλυψης των καλωδιων και τις προετοιμασιας. Το μονο που εχω να πω ειναι οτι η συνδεση πρεπει να γινει με απολυτη αντιστοιχια ζευγων.
Και ολα αυτα αν δεν υπαρχουν τυχον διακλαδωσεις του καλωδιου.
Σε συνθηκες εργαστηριου , δηλαδη σε παγκο εργασιας και σε κλειστο κλιματιζομενο χωρο θελει πανω απο 24 ωρες συνεχους εργασιας. Απο 4 ατομα.

sdikr
12-03-14, 13:28
136459

Αυτο ειναι ενα καλωδιο 2000 ζευγων. Ας μας πουν οι φωστηρες τωρα ποσος χρονος χρειαζεται μονο για να γινουν οι δυο μουφες (ενωσεις). Δεν βαζω τον χρονο αναζητησης της βλαβης, της αποκαλυψης των καλωδιων και τις προετοιμασιας. Το μονο που εχω να πω ειναι οτι η συνδεση πρεπει να γινει με απολυτη αντιστοιχια ζευγων.
Και ολα αυτα αν δεν υπαρχουν τυχον διακλαδωσεις του καλωδιου.
Σε συνθηκες εργαστηριου , δηλαδη σε παγκο εργασιας και σε κλειστο κλιματιζομενο χωρο θελει πανω απο 24 ωρες συνεχους εργασιας. Απο 4 ατομα.

Ώστε εσύ το έκοψες κακούργε!! για να μας το δείξεις εδώ εεε; :p

nikraven
12-03-14, 18:48
136459

Αυτο ειναι ενα καλωδιο 2000 ζευγων. Ας μας πουν οι φωστηρες τωρα ποσος χρονος χρειαζεται μονο για να γινουν οι δυο μουφες (ενωσεις). Δεν βαζω τον χρονο αναζητησης της βλαβης, της αποκαλυψης των καλωδιων και τις προετοιμασιας. Το μονο που εχω να πω ειναι οτι η συνδεση πρεπει να γινει με απολυτη αντιστοιχια ζευγων.
Και ολα αυτα αν δεν υπαρχουν τυχον διακλαδωσεις του καλωδιου.
Σε συνθηκες εργαστηριου , δηλαδη σε παγκο εργασιας και σε κλειστο κλιματιζομενο χωρο θελει πανω απο 24 ωρες συνεχους εργασιας. Απο 4 ατομα.
Για αυτό έγραψα πιο πάνω πόσες ημέρες έκαναν οι τεχνικοί για να αποκαταστήσουν βλάβη για καλώδιο 2400 ζευγών κομμένο σε 7 σημεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.