PDA

Επιστροφή στο Forum : Απάτη με την Χριστουγεννιάτικη προσφορά - Με δουλεύετε 2,5 μήνες



ksfak
10-03-14, 19:21
Μέχρι στις 27 Δεκεμβρίου είχα το πρόγραμμα start pack με απερόριστα σταθερά και κινητά. Τότε με πήραν τηλέφωνο από την Forthnet και μου είπαν για την προσφορά με τους 2 μήνες δώρο novasports 1 & novacinema 1. Δεν μου είπαν ΠΟΤΕ ότι αλλάζει το συμβόλαιό μου και ότι πρέπει να μείνω 12 μήνες και επίσης όταν ρώτησα εάν μπορώ να το σταματήσω μετά από τους 2 μήνες, επι λέξη μου είπαν δεν γίνεται αυτόματα αλλά θα πρέπει να παρεις τηλέφωνο και δεν θα έχεις πρόβλημα για να το διακόψεις. Έτσι απάντησα ότι συμφωνώ. Επειδή το συμβόλαιο είναι στο όνομα της γυναίκας μου μου ζήτησαν να επιβεβαιώσω τον αριθμό της ταυτότητάς της τον οποίο δεν τον ήξερα αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μετά το τηλεφώνημα μπηκα στην σελίδα σας στο internet και είδα στην προσφορά σας ότι αλλάζει το συμβόλαιο και υποχρεούμαι να μείνω για 12 μήνες.

Αμέσως μετα (15 λεπτα μετά το τηλεφώνημα από τον εκπρόσωπό σας) πήρα τηλέφωνο στο τηλεφωνικό σας κέντρο, είπα τα παραπάνω και ζήρησα να μην αλλάξει το συμβόλαιο γιατί μου είπαν ψέματα. Εκείνος μου απάντησε ότι θα περάσει στο σύστημα το αίτημα μου για να μην αλλάξει το συμβόλαιο αλλά επειδή η συνομιλία έγινε με εξωτερικό συνεργατη δεν ήξερε αν θα μπορέσει να σταματήσει την διαδικασία. Επίσης μου είπε ότι αν τελικα αλλάξει το συμβόλαιο να ξαναπάρω τηλέφωνο και να ζητήσω να ακουστέι η ηχογράφηση ώστε να επανέλθω στο παλαιό συμβόλαιο. Την επόμενη ημέρα (28 Δεκεμβρίου) το συμβόλαιο άλλαξε και από τότε έχω πάρει 10 ΦΟΡΕΣ τηλέφωνο και πάντα μου λέγανε ότι το ηχογραφημένο δεν έχει ακουστεί ακόμη και ότι πρέπει να περιμένω αλλά και να μην ανησυχώ και ότι σίγουρα θα επανέλθω στο παλαιό μου συμβόλαιο (μου είπαν επίσης ότι υπήρχαν πολλά παράπονα και από άλλους συνδρομητές για ανάλογο πρόβλημα)

Τελικά μετα από 2,5 μήνες και ενώ μου έχει έρθει ήδη ο νέος αυξημένος λογαριασμός (στον οποίο τα απεριόριστα κινητά τα χρεώνομαι πια ενώ μέχρι πριν ήταν δωρεαν!!!!!!!) σήμερα ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως ακούσαν το ηχογραφημμένο μήνυμα και ότί ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ 12 ΜΗΝΕΣ. Όμως μου είπαν το απίστευτό.....

Για να αλλάξει το συμβόλαιο πρέπει να πάει η γυναίκα μου σε κατάστημα Forthnet (όταν για να μου το αλλάξετε έφτανε μια απλή τηλεφωνικη επικοινωνια με εμένα και ούτε καν με την γυναίκα μου) να κάνει αίτηση αλλά και να ΧΡΕΩΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝΕ - ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΙΑ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΨΕΜΑΤΑ.

Περιμένω την απάντησή σας όσο γίνεται συντομότερα γιατί το δούλεμα έχει καταντήσει αηδία εδώ και 2 μηνες.

Forthnet.Nova.Rep1
10-03-14, 19:37
Καλησπέρα ksfak.
Λυπούμαστε για την όποια ταλαιπωρία έχει υπάρξει.
Για να μπορέσουμε να το δούμε περαιτέρω και να σε καλέσει ένας συνάδελφος να σε ενημερώσει, στείλε μας με ένα pm τα στοιχεία σου.

Κώστας Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.