PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ περίεργο πρόβλημα(;) με το modem του conn-x



Phoebus
28-02-07, 07:07
Χαιρετώ τα πλήθη.

Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα conn-x. Μου είχαν πει ότι η σύνδεσή μου είχε ενεργοποιηθεί από τις 16... έφτασε 20 ο μήνας και DSL δεν είχα. Παραξενεύτηκα. Είχα βάλει αντί του modem που έχει το conn-x (ένα sagem της κακιάς ώρας με USB σύνδεση) το παλιό μου router (3com, ασύρματο, το είχα πάρει δώρο με μια 12μηνη σύνδεση της ACN) και δεν συγχρόνιζε.

Πήρα κλασσικά το 1242 κτλ, κανόνισα ραντεβού με τεχνικό κτλ, και όταν ήρθε αυτό που έκανε ήταν απλά να μου εγκαταστήσει το modem του conn-x... και έπαιξε! Αυτό έφταιγε! Και εγώ φυσικά τα'παιξα, γιατί πως είναι δυνατόν το μάπα modem του conn-x να συγχρονίζει ενώ το καλό router όχι;

Συνέδεσα λοιπόν το 3com μια τελευταία φορά και είδα στο status ότι η γραμμή είχε 200Mdb θόρυβο στο far end! Πως είναι δυνατόν λοιπόν το sagem να συγχρονίζει; Υπάρχει πιθανότητα αυτό το νούμερο να είναι ψεύτικο; Αν ναι, πως γίνεται να το φτιάξω ώστε το 3com να συγχρονίσει;

ikonsgr
28-02-07, 11:30
Αν μπορεί να χρονισει το modem, δώσε τα στατιστικά της adsl γραμμής σου (atennuation,S/N ratio κτλ).Αυτό το 200Μdb που λες επισης δεν το καταλαβαίνω. Μηπως εννοείς dbm?

deniSun
28-02-07, 11:53
Καταρχήν δεν μπορεί να έχεις τέτοιο θόρυβο που λες.

Επίσης κάθε Modem/router έχει τα δική του ανεκτικότητα στο θόρυβο. Άλλα μπορεί να συγχρονίζουν με κάποιο υψηλό θόρυβο και άλλα όχι.

nnn
28-02-07, 22:58
Μάλλον βλάβη του modem είναι.
Μπορεί και πρόβλημα του φίλτρου στα τηλέφωνα σου(ασυμβατότητα).

Phoebus
27-03-07, 22:23
Γειά σας και πάλι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ψάχνοντας το sagem 800 βρήκα ότι πατώντας alt+d σε βγάζει σε ένα μενού το οποίο εμφανίζει τα εξής:

Margin: 30.50 dB
Attenuation: 36.20 dB

Επίσης έχει ένα άλλο tag που δείχνει συγκεκριμένα για margin up/down 35.50 και 31.00 αντίστοιχα.

Διάβασα τη βίβλο του φόρουμ για το attenuation και πιστεύω ότι είμαι εντάξει... οπότε νόμιζα ότι με την μετακόμιση απλά μου χάλασε το modem. Για να σιγουρευτώ λοιπόν, το πήρα παραμάσχαλα και πήγα σε έναν φίλο μου στο Ν.Ηράκλειο που έμενα παλιότερα και το δοκίμασα στη δική του DSL, επίσης με Conn-x. Εκεί το modem έπαιξε μια χαρά...

BTW, όταν λέμε για 200 MdB μιλάμε για ένα νούμερο του στυλ 238.564.143 dB. Σχεδόν δεν χωράει στο κουτάκι που εμφανίζεται :) Φυσικά και ξέρω ότι τέτοιος θόρυβος δεν υφίσταται, απλά για κάποιο λόγο το 3com modem δεν συγχρονίζει με τη γραμμή σπίτι μου - υπόψιν πλέον μένω στη Δροσιά αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω σε ποιο DSLAM πέφτω. Ίσως με κάποιο update στο firmware να παίξει; Είναι το μοντέλο 3crwdr100a-72. Όποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ας μας δώσει τα φώτα του... τα συνεχώς αναμμένα φώτα του :P

Φιλικά

chriskarks
29-03-07, 01:14
Φιλε το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.Το δικο μου modem ειναι ενα linksys wag 200g , το οποιο καποια ωραια μερα του Νοεμβρη αποφασισε να γραφει margin 10ψηφιο. Απο τοτε δεν εχει λυθει και ουτε προκειται , νομιζω. Κα τι κανανε στον ΟΤΕ υποθετω αλλα ακρη δεν εβγαλα. Τελος παντων ,αυτο που θα κανω εγω ,ειναι να αγορασω ενα φτηνο router και βλεπουμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.