PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΛΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ



egimis
04-08-04, 22:05
Δυστυχώς και εγώ έπεσα θύμα του ΟΤΕ, ο οποίος χρεώνει τέλος εγκατάστασης DSL, άσχετα αν έγινε πραγματικά η εγκατάσταση από το συνεργείο του. Το ιστορικό έχει ως εξής:
Στις 22/4 μετά από το 2.5 μήνες αναμονής ενεργοποίησαν το DSL μου, και αμέσως πήγα και πήρα ένα modem και έκανα την εγκατάσταση μόνος μου.
Στις 22/5 βγήκε ο πρώτος λογαριασμός που είχε και 44.99 + ΦΠΑ τέλος εγκατάστασης. Στις 17/6 πήγα στον ΟΤΕ Χαλανδρίου, όπου με 'καθησύχασαν', πλήρωσα το υπόλοιπο εκτός των 44.99+ΦΠΑ και έκανα και μια 'αίτηση ακύρωσης χρέωσης'. Φυσικά τα πράγματα δεν είναι ποτέ τόσο απλά... Στις 14/7 έκοψαν το τηλέφωνο γιατί λέει χρωστάω. Το 134 έκανε την πάπια και αναγκάστηκα να ξαναπάω στο ΟΤΕ για να το ξανασυνδέσουν. Φυσικά πάλι με καθησύχασαν, ότι μέχρι τον επόμενο λογαριασμό θα έχει ακυρωθεί η χρέωση ... Φυσικά και πάλι ξεπέρασαν τον εαυτό τους και ο καινούργιος λογαριασμός έχει πάλι το τέλος εγκατάστασης και προφανώς θα το κόψουν και πάλι, αν δεν πληρώσω το σύνολο του. Τι νομίζετε ότι πρέπει να κάνω;
Μήπως πρέπει να μαζευτούμε όλοι οι ομοιοπαθείς και να τους τραβήξουμε μια αγωγή αλλά και μήνυση (απ'ότι καταλαβαίνω αποτελεί μάλλον απάτη να ζητάς αμοιβή για ανύπαρκτη εργασία, όταν ακόμα και το ίδιο το σύστημα του ΟΤΕ δείχνει ότι η εγκατάσταση έγινε από εμένα).

opimis
04-08-04, 23:16
Μάλλον είσαι από τους άτυχους. Συνήθως χρεώνουν στο δεύτερο λογαριασμό την εγκατάσταση (άσχετα αν την έχουν κάνει), αλλά γίνεται συμψηφισμός στον επόμενο λογαριασμό η το αφαιρούν επί τόπου.

Καλά είναι να ξανά πας στον οτε με όλες τις αποδείξεις μαζί κι αν έχεις και κάποιο αντίγραφο της αίτησης που έκανες (δεν ξέρω αν σου έδωσαν αντίγραφο της αίτησης ακύρωσης χρέωσης, που μάλλον δεν νομίζω)

lazar
04-08-04, 23:20
egimis, εννοείς ότι πλήρωσες δύο τέλη. Ενεργοποίηση και εγκατάσταση, σωστά; Χώρια το πάγιο, φυσικά, που το πληρώνεις. Και τα τρία μαζί περίπου 150 ευρώ.

opimis
04-08-04, 23:27
egimis, εννοείς ότι πλήρωσες δύο τέλη. Ενεργοποίηση και εγκατάσταση, σωστά; Χώρια το πάγιο, φυσικά, που το πληρώνεις. Και τα τρία μαζί περίπου 150 ευρώ.

Το πρόβλημα του είναι ότι του χρέωσαν την εγκατάσταση, ενώ την έκανε μόνος του.



... έκανα την εγκατάσταση μόνος μου.
Στις 22/5 βγήκε ο πρώτος λογαριασμός που είχε και 44.99 + ΦΠΑ τέλος εγκατάστασης...

mpouf
05-08-04, 00:31
Μάλλον είσαι από τους άτυχους. Συνήθως χρεώνουν στο δεύτερο λογαριασμό την εγκατάσταση

H και καθολου

elias24
05-08-04, 01:34
Μάλλον είσαι από τους άτυχους. Συνήθως χρεώνουν στο δεύτερο λογαριασμό την εγκατάσταση

H και καθολου

Ε, εντάξει τότε. Αντί να χρεώσουν εσένα χρέωσαν τον egimi. Το ίδιο δεν είναι; Ένας ήταν να πληρώσει και ένας θα πήρώσει

egimis
05-08-04, 09:48
Τελικά ήταν λάθος του 134. Εβλεπαν την χρέωση με δόσεις του Alcatel 530i, και έλεγαν υπάρχει και παλιά χρέωση 60 ευρώ! Μάλλον φαίνεται ότι τελειώνει εδώ το θέμα - αφού με κατέβασαν 2 φορές στον ΟΤΕ και μου έκοψαν και 1 μέρα το τηλέφωνο...

opimis
05-08-04, 09:51
Όπως έβλεπαν ένα παλιό χρέος των 500 δραχμών, 500 ευρώ! :mrgreen:

(γεγονός που είχε γράψει κάποιος σε άλλο thread)

apnea73
07-08-04, 12:54
Εμένα ακόμα δεν μόυ έχει έρθει ακόμα λογαριασμός....
Οταν θα μου έρθει θα σας πώ νεότερα (Εκανα την εγκατάσταση μόνος αλλά.... :roll: :roll: :roll: )

opimis
07-08-04, 14:49
Κι εγώ στην αναμονή του δεύτερου λογαριασμού είμαι κι ελπίζω να μην με ταλαιπωρήσουν, να τρέχω να σβήνω χρεώσεις εγκαταστάσεις του μόντεμ.

PReD
12-08-04, 03:02
Δεν μου λες egimis...

Όταν έκανες την αίτησή σου είχες ζητήσει εγκατάσταση απο πΟΤΕ η όχι???

Αν ναι, όταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή και πήγες να πάρεις το modem και να το βάλεις μόνος σου ακύρωσες το αίτημα για εγκατάσταση απο πΟΤΕ???

Γιατί εγώ αυτό έκανα... Στην αρχή είχα ζητήσει να έρθουν απο τον πΟΤΕ...

Μετά απο 7 μήνες όταν και ενεργοποιήθηκε (πριν 3 βδομάδες) και βλέποντας οτι αργούν (για 3 βδομάδες) πήγα στον πΟΤΕ, πήρα modem και το έβαλα μόνος (προχθές) αλλα ακύρωσα και το αίτημα για εγκατάσταση απο πΟΤΕ...


Έτσι και μου χρεώσουν τίποτα θα τους πάρει ο :twisted:

egimis
23-08-04, 09:51
Sorry για την καθυστέρηση, αλλά ήμουνα σε διακοπές μέχρι σήμερα.
Η αρχική αίτηση έλεγε για εγκατάσταση από τεχνικό του ΟΤΕ, και μετά αλλάχθηκε από υπάλληλο του ΟΤΕ να λέει "εγκατάσταση από εμένα". Το modem πήγα μόνος μου και το πήρα από τον ΟΤΕ.
Παρ' όλα αυτά έχω ακούσει και περιπτώσεις που χρεώθηκε τέλος εγκατάστασης ακόμα και αν η αρχική αίτηση έλεγε "εγκατάσταση από τον χρήστη".
Μάλλον υπάρχει πρόβλημα με το λογιστήριο του ΟΤΕ, για να καταλάβεις στον τελευταίο λογαριασμό όπου αφαίρεσαν το τέλος εγκατάστασης, με έχουν χρεώσει τόκους υπερημερίας γιατί δεν το πλήρωσα στην αρχή!!!
Δυστυχώς είναι 0.43 ευρώ και δεν αξίζει να ασχοληθώ.

Yngwiedis
23-08-04, 09:59
Δυστυχώς είναι 0.43 ευρώ και δεν αξίζει να ασχοληθώ.

Ευτυχώς εννοείς :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.