PDA

Επιστροφή στο Forum : Mozilla Firefox 0.9.3



Σελίδες : [1] 2

aesir
04-08-04, 23:13
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/0.9.3/

Here's what's new in this release of Firefox:

* New Default Theme
An updated Default Theme now presents a uniform appearance across all three platforms - a new crisp, clear look for Windows users. Finetuning for GNOME will follow in future releases.

* Comprehensive Data Migration
Switching to Firefox has never been easier now that Firefox imports data like Favorites, History, Settings, Cookies and Passwords from Internet Explorer. Firefox can also import from Mozilla 1.x, Netscape 4.x, 6.x and 7.x, and Opera. MacOS X and Linux migrators for browsers like Safari, OmniWeb, Konqueror etc. will arrive in future releases.

* Extension/Theme Manager
New Extension and Theme Managers provide a convenient way to manage and update your add-ons. SmartUpdate also notifies you of updates to Firefox.

* Smaller Download
Windows users will find Firefox is now only 4.7MB to download.

* Help
A new online help system is available.

* Lots of bug fixes and improvements
Copy Image, the ability to delete individual items from Autocomplete lists, SMB/SFTP support on GNOME via gnome-vfs, better Bookmarks, Search and many other refinements fine tune the browsing experience.

For Linux/GTK2 Users

* Installer
Firefox now comes with an installer for Linux/GTK2 users. The new installer makes the installation process much simpler.

* Look and Feel Updates
Ongoing improvements have been made to improve the way Firefox adheres to your GTK2 themes, such as menus.

* Talkback for GTK2
Help us nail down crashes by submitting talkback reports with this crash reporting tool.

See The Burning Edge's Bigger Picture for more details.

lazar
04-08-04, 23:18
Χρειάζεται απεγκατάσταση του προηγούμενου; Στον mozilla ποτέ δεν έκανα uninstall και δεν είχα πρόβλημα.

euri
05-08-04, 09:58
Installing Firefox

Once you have downloaded a Firefox installer or compressed archive, follow these instructions to install:

First, for these preview releases it is strongly recommended that you uninstall any previous version of Firefox first. Installing over the top of an older version may cause unpredictable problems. If you install over the top of an older version and want to file bugs, please do a clean install into a fresh directory before doing so.
Windows

Double click the FirefoxSetup-0.9.exe installer to start the install.

NOTE - Do not install Firefox over the top of another Firefox installation. If you want to install Firefox 0.9 into the same folder that you had Firefox 0.8 in, uninstall Firefox 0.8 first. Upgrading will be fixed in a future release.

Επίσης νέα έκδοση (0.7.3) του Mozilla Thunderbird.

yiapap
05-08-04, 10:49
Χρειάζεται απεγκατάσταση του προηγούμενου; Στον mozilla ποτέ δεν έκανα uninstall και δεν είχα πρόβλημα.

Απάντηση, κανείς που να το δοκίμασε;

EvilHawk
05-08-04, 10:59
First, for these preview releases it is strongly recommended that you uninstall any previous version of Firefox first. Installing over the top of an older version may cause unpredictable problems. If you install over the top of an older version and want to file bugs, please do a clean install into a fresh directory before doing so.
Αφού οι οδηγίες το αναφέρουν γιατί να μην το κάνετε? Eξάλλου άν είχατε ακολουθήσει τίς οδηγίες του WAntilles για τα profiles δεν θα χρειαστεί να κάνετε και πολλά πέρα απο μια εγκατάσταση!

euri
05-08-04, 11:15
Κάθε φορά που έβγαινε νέα έκδοση του Μοτζίλλα (αναφέρομαι στη σουίτα) έκανα απεγκατάσταση και νέα εγκατάσταση χωρίς να χαθεί τίποτα από ρυθμίσεις και λοιπά δεδομένα. Ο λόγος που το έκανα ήταν επειδή στο Add/Remove Programs μου άφηνε και την προηγούμενη έκδοση. Όσες φορές έβαλα τη νέα έκδοση πάνω από την παλιά ΔΕΝ μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα.

Στον Φάιερφοξ και στο Θάντερμπερντ (γεια σου Ντάκλορντ ;) ) έχω κάνει εγκατάσταση πάνω από το παλιό, ΔΕΝ δημιούργησε ποτέ κανένα πρόβλημα, αλλά άφηνε πάλι τις παλιές εκδόσεις στο Add/Remove Programs. Οπότε έκανα απεγκατάσταση.

Ο WAntilles έχει δώσει πολύ καλές οδηγίες για τη μετάβαση από τη μία έκδοση σε επόμενη.

yiapap
05-08-04, 11:15
Αφού οι οδηγίες το αναφέρουν γιατί να μην το κάνετε?
File associatons, extensions???


Eξάλλου άν είχατε ακολουθήσει τίς οδηγίες του WAntilles για τα profiles δεν θα χρειαστεί να κάνετε και πολλά πέρα απο μια εγκατάσταση!
Εκείνο το smilie που σφυρίζει δήθεν αδιάφορα κοιτώντας το ταβάνι που είναι ρε γμτ...

euri
05-08-04, 11:55
Φου-φου...1-2,1-2, ακούγομαι καλά; Σας ομιλώ μέσα από Φάιερφοξ 0.9.3.

Η διαδικασία ήταν η εξής: απεγκατάσταση της 0.9.2, απάντηση ΝΟ στην προτροπή για σβήσιμο του φόλντερ της προηγούμενης εγκατάστασης, εγκατάσταση της 0.9.3. Τα πάντα έχουν μείνει ανέπαφα (τουλάχιστον όσα έχω δει, δηλαδή ρυθμίσεις, μπούκμαρκς, εξτένσιονς, ανταύγειες, κλπ).

Σημείωση: το προφάιλ μου είναι αποθηκευμένο σε άλλη τοποθεσία (βλ. οδηγίες εγκατάστασης από WAntilles)

EDIT: Όμοια διαδικασία και αποτελέσματα στην εγκατάσταση του Θάντερμπερντ 0.7.3

WAntilles
05-08-04, 12:49
Αφού οι οδηγίες το αναφέρουν γιατί να μην το κάνετε? Eξάλλου άν είχατε ακολουθήσει τίς οδηγίες του WAntilles για τα profiles δεν θα χρειαστεί να κάνετε και πολλά πέρα απο μια εγκατάσταση!

Εάν έχετε εκδόσεις Firefox 0.9.x ή/και Thunderbird 0.7.x, κάνετε uninstall, να μην σβήσει το directory και install το νέο στο ίδιο directory.

EvilHawk
05-08-04, 12:53
Η διαδικασία ήταν η εξής: απεγκατάσταση της 0.9.2, απάντηση ΝΟ στην προτροπή για σβήσιμο του φόλντερ της προηγούμενης εγκατάστασης, εγκατάσταση της 0.9.3. Τα πάντα έχουν μείνει ανέπαφα (τουλάχιστον όσα έχω δει, δηλαδή ρυθμίσεις, μπούκμαρκς, εξτένσιονς, ανταύγειες, κλπ).

Σημείωση: το προφάιλ μου είναι αποθηκευμένο σε άλλη τοποθεσία (βλ. οδηγίες εγκατάστασης από WAntilles)

That's what i said!! :lol:
Τί νομίζεται ότι επειδή δεν τα χρησμοποιώ δεν τα δοκιμάζω κιόλας??? :!:

WAntilles
05-08-04, 12:57
File associatons, extensions???

Δεν χαλάει αυτό, αλλά κι αν χαλάσει (που αποκλείεται) πάτε και τον ξανακάνετε default browser και τελείωσε.


Ο λόγος που το έκανα ήταν επειδή στο Add/Remove Programs μου άφηνε και την προηγούμενη έκδοση.


...αλλά άφηνε πάλι τις παλιές εκδόσεις στο Add/Remove Programs. Οπότε έκανα απεγκατάσταση.

Άσχετα από Firefox & Thunderbird, εάν θες να σβήσεις κάποιο entry από τα Add-Remove Programs, πας στη Registry στο HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

Εκεί, κάθε κλειδί είναι και ένα uninstall entry.

Σε κάθε κλειδί, 2 values σε νοιάζουν:

DisplayName -> το όνομα (string) που φαίνεται στο Add-Remove Programs (μπορείς να το αλλάξεις κατά βούληση)

UninstallString -> η πλήρης εντολή που θα τρέξει για να κάνει uninstall. Προφανώς αυτό δεν το πειράζεις.

Εάν, δε, σβήσεις τελείως ολόκληρο κάποιο από τα keys τότε αυτά δεν φαίνονται στο Add-Remove Programs.

yiapap
05-08-04, 13:26
OK, 100% επιτυχία (παρά το ότι δεν έχω κάνει προφίλ :oops: )
Μέχρι και η λίστα των downloads είναι στη θέση της...
:D

euri
05-08-04, 13:30
WAntilles, merci πολύ. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα το TweakUI που έβγαζε αυτές τις εγγραφές, αλλά το νέο για ΧΡ/2003 δεν έχει τέτοια επιλογή.

Άσχετο, αλλά ενώ έκανα το μπατσάκι (batch-άκι για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν :p) για τις ενημερώσεις του λειτουργικού έχοντας χρησιμοποιήσει τους διακόπτες που έδωσες στο αντίστοιχο θρεντ, εντούτοις υπήρχαν καταχωρήσεις στο Add/Remove Programs. Τώρα με το παραπάνω τιπ τις έσβησα ;)

WAntilles
05-08-04, 15:29
WAntilles, merci πολύ. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα το TweakUI που έβγαζε αυτές τις εγγραφές, αλλά το νέο για ΧΡ/2003 δεν έχει τέτοια επιλογή.

Όντως.

Αλλά χαλάλι του γιατί έχει μύρια παραπάνω από το παλιό.

Και το παλιό άλλωστε, δεν έκανε κάτι το μαγικό.

Αυτά τα κλειδιά και values στη Registry πήγαινε και άλλαζε.


Άσχετο, αλλά ενώ έκανα το μπατσάκι (batch-άκι για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν :p) για τις ενημερώσεις του λειτουργικού έχοντας χρησιμοποιήσει τους διακόπτες που έδωσες στο αντίστοιχο θρεντ, εντούτοις υπήρχαν καταχωρήσεις στο Add/Remove Programs. Τώρα με το παραπάνω τιπ τις έσβησα ;)

Αυτό είναι βλακεία της Microsoft.

Διότι εάν τρέξεις ένα από τα updates με παράμετρο /? σου βγάζει messagebox με όλα τα δυνατά switch-άκια και τί κάνει το καθένα.

Εκεί η M$ το λέει ρητά.

Αλλά προφανώς στην υλοποίηση θα έκαναν κάποια βλακεία, διότι και σε μένα συμβαίνει αυτό που λες.

Ευτυχώς που υπάρχει και η registry και πάω και τα ξεκουμπίζω όπως εσύ.

lazar
05-08-04, 15:37
That's what i said!! Laughing
Τί νομίζεται ότι επειδή δεν τα χρησμοποιώ δεν τα δοκιμάζω κιόλας???


Αχά! Κρυφο-μοτζιλλάκιας μου φαίνεσαι :lol:

WAntilles
05-08-04, 16:02
That's what i said!! Laughing
Τί νομίζεται ότι επειδή δεν τα χρησμοποιώ δεν τα δοκιμάζω κιόλας???


Αχά! Κρυφο-μοτζιλλάκιας μου φαίνεσαι :lol:

Καλύτερα κρυφός παρά καθόλου.

Resistance is futile. :mrgreen:

ibok
05-08-04, 19:08
Ξέρω πως με αυτά που θα γράψω " Το λιγώτερο θα ειναι να μου την πέσετε ομαδικά"
Αλλά ως κολλημένος με τον ΙΕ παρόλο που εχω εγκατεστημένους και τον MY IE2,τον Οpera και τον FIREFOX εχω να κάνω την παρακάτω ερώτηση.
Ο Firefox μεσα σε 1.5 μήνα σκάρτο εκανε 2 αναβαθμίσεις ,οπότε ποιά η διαφορά απο τα "Αγαπημένα (χα-χα) προιόντα της Micro$$$$$oft ??????
Eξυπακούεται πως οταν σερφάρω με τον Ι.Εxplorer 6 εχω απενεργοποιημένα ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ!!!!!! ΚΑΙ ο νοών νοείτω.
Και είπαμε μην μου την πέσετε ΟΜΑΔΙΚΑ ,σεμνά!!!!!! :wink:

tvelocity
05-08-04, 19:28
Ξέρω πως με αυτά που θα γράψω " Το λιγώτερο θα ειναι να μου την πέσετε ομαδικά"
Αλλά ως κολλημένος με τον ΙΕ παρόλο που εχω εγκατεστημένους και τον MY IE2,τον Οpera και τον FIREFOX εχω να κάνω την παρακάτω ερώτηση.
Ο Firefox μεσα σε 1.5 μήνα σκάρτο εκανε 2 αναβαθμίσεις ,οπότε ποιά η διαφορά απο τα "Αγαπημένα (χα-χα) προιόντα της Micro$$$$$oft ??????
Eξυπακούεται πως οταν σερφάρω με τον Ι.Εxplorer 6 εχω απενεργοποιημένα ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ!!!!!! ΚΑΙ ο νοών νοείτω.
Και είπαμε μην μου την πέσετε ΟΜΑΔΙΚΑ ,σεμνά!!!!!! :wink:

don't get your point at all, τι προσπαθείς να πείς; Ζωγράφισε το...

yourself
06-08-04, 11:07
Ξέρω πως με αυτά που θα γράψω " Το λιγώτερο θα ειναι να μου την πέσετε ομαδικά"
Δηλώνεις troll ή μου φαίνεται; :-)


Αλλά ως κολλημένος με τον ΙΕ παρόλο που εχω εγκατεστημένους και τον MY IE2,τον Οpera και τον FIREFOX εχω να κάνω την παρακάτω ερώτηση.
Ο Firefox μεσα σε 1.5 μήνα σκάρτο εκανε 2 αναβαθμίσεις ,οπότε ποιά η διαφορά απο τα "Αγαπημένα (χα-χα) προιόντα της Micro$$$$$oft ??????

Ε, να, δεν μπορώ εγώ να φτιάξω ένα site που θα σου κολλάει ιούς, θα σου σβήνει το MBR, θα σου κρεμάει όλον τον υπολογιστή κλπ κλπ και να δουλεύει σε firefox! Αυτή είναι η βασική διαφορά. Επίσης ο firefox είναι technology preview, μην το ξενχάς αυτό, ενώ ο ΙΕ βρίσκεται στην έκδοση 6 πλέον!!


Eξυπακούεται πως οταν σερφάρω με τον Ι.Εxplorer 6 εχω απενεργοποιημένα ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ!!!!!! ΚΑΙ ο νοών νοείτω.

Α, δηλαδή, και ένας linx θα σου ταίριαζε μια χαρά για αυτά που υποστηρίζει πλέον ο IE σου... ;-)

Και αφήνω στην άκρη _επίτηδες_ το θέμα του standards-compliant, δεν έχω κουράγιο....

Tony_Ts
06-08-04, 11:15
Εγώ έκανα πλήρη απεγκατάσταση (διεγραψα και τον κατάλογο όταν με ρώτησε). Μετά έκανα εγκατάσταση. Το μόνο που χρειάστηκε να εγκαταστήσω πάλι ήταν το FlashPlayer, όλα τα άλλα (extensions, themes cookies κλπ κλπ) ήταν ΟΚ (όλα αυτά βρίσκονται στο γνωστό folder C:\Documents and Settings\%username%\Application Data\Mozilla )

Να κάνω μια επεξεργασία για να προσθέσω ότι η ομάδα του Firefox συνήθως σε 1-3 ημέρες έχει βγάλει bug fix όταν ανακοινώνεται κάποιο πρόβλημα. Η Μ$ το MS04-025 το έβγαλε σχεδόν ένα μήνα μετά !!!! Άσε που όπως αναφέρθηκε ο Explorer είναι στην έκδοση 6 κι υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι πιο ώριμος!

ibok
06-08-04, 11:32
Πάλι καλά ΜΟΝΟΝ 3 (τρείς;;;;).
Oι υπόλοιποι προφανώς κατάλαβαν.
Δεν συνεχίζω διότι ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΩ!!! και θα κουραστώ πάρα πολύ και κάνει και μιά διαολεμένη ζέστη.
Φιλικά ibok
Y.Γ. Δεχθείτε την διαφορετικότητα ,δεν κατέχετε ΤΗΝ ΟΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΝΟΝ ΕΣΕΙΣ αλλά ουτε κανένας explorer,οπως και αν αυτός ονομάζεται οπως και να ειναι γραμμένος.ΟΛΟΙ ΚΑΠΟΥ ΧΑΝΟΥΝ ΚΑΙ αυτή ειναι η αλήθεια.
Kαι πάλι φιλικά
ibok

WAntilles
06-08-04, 11:39
Νόμιζα ότι ήσουν σοβαρό άτομο ibok αλλά τελικά έκανα λάθος.

ibok
06-08-04, 12:00
Θα χαρώ πολυ να τα πούμε σε π.μ WAntilles μιά και ακόμα δεν κατάλαβα που εκανα το ΛΑΘΟΣ!!!!
Προσωπικά ουδέποτε με ενόχλησε αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος απο το φορουμ προτιμάει τον FIREFOX ή τον OPERA ή τον ........oποιονδήποτε Explorer.
Απλά εγραψα πως μέσα σε σκαρτο 1.5 μήνα ο FIREFOX εβγαλε 2 ή 3 διορθωτικά,οπως επίσης το κόλημμα μου στον Ι.Ε of Micro$$$$$oft.
Eπειδή ξέρω πως μερικοί απο εδώ μέσα εισαστε ΥΠΕΡ του Firefox προσπάθησα (αποτυχημένα ;;;; ισως να αστειευθώ).
Τα περί TROLL TA αφήνω να τα παρει το ποτάμι ,οπως το ίδιο κάνω και για ολα οσα γράφτηκαν ως απάντηση στα οσα εγραψα.
Λυπάμαι αν σου αλλαξα την γνώμη για το αν ειμαι σοβαρός ή ΟΧΙ.
Φιλικώτατα ibok

yiapap
06-08-04, 12:01
Στο σπίτι, με το που έβγαλα τον 0.9.2 και έβαλα τον 0.9.3 πάπαλα!
Το firefox.exe ξεκινούσε, αλλά από GUI τίποτε. Το process έμενε σταθερά στο 0% CPU.

Το έβγαλα, το ξαναέβαλα, έσκασε στο πρώτο ξεκίνημα (module unknown όλες οι διευθύνσεις 0x0 :? ) και στο 2ο όλα καλά :shock:

Σημείωση:
Και στα 2 μηχανήματα, ακριβώς ίδιο configuration (OS=WinXP Pro, τρόπος απεγκατάστασης, χωρίς προφίλ, ακριβώς τα ίδια extensions).

Το παραθέτω just in case σε κάποιον εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα.

aesir
06-08-04, 12:09
Eμένα από την 0.9.1 κάθε φορά που θα βάλω νέα version, όλο μου βγάζει "new update available" και μου λέει να βάλω 0.9.1 !!! Και ας εχω κα΄νει full uninstall, και ας έχω σβήσει οτι έχω βρει στο registry.

Επίσης μέχρι τώρα οτι cache size και να του ορίσω, πχ 128ΜΒ, το cache folder δεν ξεπερνά ποτέ τα 68ΜΒ!!! Μπορεί να το κοιτάξει κάποιος αυτό αν του κάνει το ίδιο;

cosmos
06-08-04, 12:20
ibok, υπάρχουν σοβαρές διαφοροποιήσεις στη μηχανή: πιστότητα στα περί HTTP freshness/validation, cookie domain handling, μικρά extensions για όλες τις δουλειές. Ειδικά το πρώτο παραμένει μπελάς (να δω πότε θα το φτιάξουν). Πρόσεξε ότι συγκρίνω με "secured" ΙΕ (no activex λ.χ. κτλ), οπότε και στις δύο περιπτώσεις έχουμε σημαντικά μικρότερη πιθανότητα hijacking.

Από εκεί και πέρα είναι προφανώς θέμα προτίμησης.

Παράκληση προς τους υπολοίπους. Ίσως, η ερώτηση του ibok θα ήταν καλό (απλώς καλό, όχι αναγκαίο) να αποτελέσει ένα νέο συγκριτικό thread (νομίζω ότι υπάρχει κάτι παρόμοιο, δεν είμαι σίγουρος). Όπως και να'χει όμως οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν έχουν θέση εδώ, ειδικά όταν εκφράζουν τη διαφορετικότητα της άποψης κάποιου όσον αφορά ένα προϊόν. Δεν προάγουν την πληροφόρηση. Έχετε διάσταση απόψεων; Just be argumentative about it!

ibok
06-08-04, 14:36
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ cosmos.
Eπι τέλους και μιά απάντηση που εμένα τουλάχιστον με καλύπτει ΠΛΗΡΩΣ!!!!!

tvelocity
06-08-04, 16:47
Ρε ibok, ακομά δεν κατάλαβα ΤΙ ΣΚ@Τ@ προσπαθείς να πείς. Ε ναι, ο firefox σε 1,5 μήνα έβγαλε 3 διορθωτικά. SO WHAT? _ΤΙ_ ακριβώς θές να πείς; Επειδή έβγαλε 3 διορθωτικά, πάει να πεί οτι είναι το ίδιο με τα

"Αγαπημένα (χα-χα) προιόντα της Micro$$$$$oft ??????
.

Αν περιμένεις απάντηση κανε πρώτα την ΕΡΩΤΗΣΗ, duh?

tvelocity
06-08-04, 16:57
Σόρυ που ακούγομαι επιθετικός, αλλα κάηκαν τα λαμπάκια μου. Πάω να τα αλλάξω, υπόσχομαι το επόμενο μου ποστ να είναι πιο συγκρατημένο :oops:

GP
06-08-04, 17:08
Απεγκατάσταση κρατώντας τον φάκελλο, και εγκατάσταση του 0.9.3 στο ίδιο σημείο. Αποτέλεσμα τέλειο.

SmartUpdate also notifies you of updates to Firefox.
Δηλαδή το update των καινούργιων εκδόσεων λειτουργεί επιτέλους;;

ibok, αυτός είναι ο λόγος που με έκανε να αλλάξω τον IE:
http://nate.teamstortz.com/whyiesucks.html
(Δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα)

yiapap
06-08-04, 18:51
Δε λειτουργεί.
Εγώ τον εγκατέληψα όταν διάβασα το How-to του Wantilles, ο οποίος είναι (ήταν;) φανατικός Windowsάς (!) και το έψαξα λίγο παραπάνω.
Σε αντίθεση με τους άλλους Mozilla θα παραμείνω στον Firefox γιατί με βολεύει αφάνταστα η ιστορία των tabs.

(γιατί δε βάζω ΜyIE? Δλδ να δουλέυω πάνω από τη μηχανή του ΙΕ και να έχω ΑΛΛΟΝ ένα παράγοντα στάθειας (το GUI του MyIE?). Και γιατί ΝΑ δουλέψω με αυτόν;)

Άσε που μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ η ιστορία των extensions...
Αν έχει κάποιος καμιά καλή ιδέα, δέχομαι αιτήματα :wink:

WAntilles
06-08-04, 19:27
Δε λειτουργεί.
Εγώ τον εγκατέληψα όταν διάβασα το How-to του Wantilles, ο οποίος είναι (ήταν;) φανατικός Windowsάς (!) και το έψαξα λίγο παραπάνω.

1. Ο Wantilles προσπαθεί να μην είναι φανατικός σε τίποτα και θέλει να πιστεύει ότι δεν είναι.

2. Τί σχέση έχει αυτό με το αυτόματο update του Firefox; Γενικά είμαι κατά των αυτόματων updates. Ούτε στα Windows τα χρησιμοποιώ.

aesir
06-08-04, 19:33
WAntilles, Kάνε μου μια χαρη. Πες μου πόσο έχεις την cache, ναι αν την έχεις 64MB βάλε την αν μπορείς παραπάνω και κοίτα το folder με την cache αν ανεβαίνει πάνω από 68-69ΜΒ γιατί εμένα θα με τρελλάνει...

yiapap
06-08-04, 19:35
1. Ο Wantilles προσπαθεί να μην είναι φανατικός σε τίποτα και θέλει να πιστεύει ότι δεν είναι.
Κάποιος ο οποίος σου παραθέτει registry keys είναι φανατικός χρήστης/χειριστής εξ' ορισμού
"Με την καλή έννοια" που λέει και ο Λαζόπουλος


2. Τί σχέση έχει αυτό με το αυτόματο update του Firefox; Γενικά είμαι κατά των αυτόματων updates. Ούτε στα Windows τα χρησιμοποιώ.
Κάρω δεξιά στο status bar θα δεις έναμικρό εικονίδιο με έναν αριθμό (=0 προς το παρόν). Υποθέτω ότι είναι τα διαθέσιμα updates. Και το υποθέτω γιατί 2 φορές που το έτρεξα μου έβγαλες πρόβλημα στη σύνδεση.

yiapap
06-08-04, 19:44
WAntilles, Kάνε μου μια χαρη. Πες μου πόσο έχεις την cache, ναι αν την έχεις 64MB βάλε την αν μπορείς παραπάνω και κοίτα το folder με την cache αν ανεβαίνει πάνω από 68-69ΜΒ γιατί εμένα θα με τρελλάνει...

Μόλις την ανέβασα. Που αποθηκεύεται η cache (χωρίς προφίλ); Γιατί δεν τη βρίσκω ως επιλογή πουθενά;

aesir
06-08-04, 19:56
Υπάρχει ένα folder "Cache" μέσα στο older που περιέχει τα αρχεία του FIrefox...

yiapap
06-08-04, 20:28
C:\Documents and Settings\Username\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\default.v9i\Cache
:shock:
(σημερινές ημνίες μέσα)
13MB... τι να κάνω; Να αρχίσω να ανοίγω όλα τα bookmarks μου;;;

wintech2003
09-08-04, 01:05
http://secunia.com/product/3256/?period=2004



"Secunia currently has 10 Secunia advisories affecting Mozilla Firefox 0.x."


10 Secunia Security Advisories
- Mozilla / Mozilla Firefox / Mozilla Thunderbird libpng Vulnerabilities
- Mozilla Multiple Vulnerabilities
- Mozilla / Mozilla Firefox User Interface Spoofing Vulnerability
- Mozilla / Mozilla Firefox "onunload" SSL Certificate Spoofing
- Mozilla / Firefox Certificate Store Corruption Vulnerability
- Mozilla Fails to Restrict Access to "shell:"
- Mozilla XPInstall Dialog Box Security Issue
- Multiple Browsers Frame Injection Vulnerability
- Mozilla Browser Address Bar Spoofing Weakness
- Multiple Browsers Telnet URI Handler File Manipulation Vulnerability

aesir
09-08-04, 01:08
yiapap, Κάποια στιγμή θα ανέβει... το θέμα είναι αν θα πάει πάνω από 68... Εγώ το έχω στα 128, και δεν ανεβαίνει με τίποτα πέρα από τα 68...

yiapap
10-08-04, 20:27
34.9 ΜΒ... Δεν ξεχνάω... Απλά ανεβαίνει αργά...

sdikr
10-08-04, 21:41
ετσι για να ρίξω λάδι στην φωτιά.....
http://www.neowin.net/comments.php?id=23124&category=main
διαβάστε τα σχετικά στο δικό τους φορουμ!

wintech2003
10-08-04, 21:44
sdikr,
Και εγώ απο εκει το πήρα το post που έκανα παραπάνω :)

sdikr
10-08-04, 21:46
wintech2003,
ναι αλλά το ωραίο είναι οι συζητήσεις στο φορουμ του Neowin,
firefox is beta και για αυτό δεν πρέπει να του ρίχνεται ευθήνες!!

tvelocity
10-08-04, 22:14
Ρε μη συγρκίνετε apples to oranges...

lazar
11-08-04, 18:33
Πού σώζει τα bookmarks; Δεν βρίσκω bookmark.html όπως στον mozilla. Επίσης, πώς φτιάχνεις custom profile. Ποιό πρόγραμμα τρέχεις γι' αυτό;

sandman
11-08-04, 22:09
Τα bookmarks τα σώζει στο αρχείο bookmark.html στον κατάλογο που έχεις το profile σου.

Για να φτιάξεις profiles ξεκίνα τον firefox με το command line option -ProfileManager αν και μάλλον πρέπει να υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος να ξεκινήσεις τον profile manager.

Και για να απαντήσω και στα trolls, δεν έχει καμία σημασία ο αριθμός των bugs αλλά το πόσο επικίνδυνα είναι. Από τα παραπάνω vulnerabilities το μόνο ελαφρώς επικίνδυνο για τον μέσο χρήστη είναι αυτό με την libpng, που φυσικά αφορά όλες της εφαρμογές που χρησιμοποιούν αυτή την βιβλιοθήκη και όχι μόνο τον mozilla.

Την ημέρα που ο mozilla θα αποκτήσει vulnerabilities τύπου Download.Ject θα είμαι ο πρώτος που θα τον παρατήσω.

nnn
12-08-04, 22:43
Για να ρωτήσω τους χρήστες της ελληνικής έκδοσης του firefox 0.9.3.
Όταν πάω να κάνω αναζήτηση στο forum κολλάει ο firefox και πρέπει να γίνει kill για να κλείσει.

Μου το παρουσιάζει σε 2 υπολογιστές με xp home.

Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος ή είναι δικό μου πρόβλημα ?

8)

lazar
12-08-04, 23:04
Για να φτιάξεις profiles ξεκίνα τον firefox με το command line option -ProfileManager αν και μάλλον πρέπει να υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος να ξεκινήσεις τον profile manager.



Έτσι το έκανα και στον Thunderbird

iron_gr
26-08-04, 00:16
Παιδιά, βρήκα το FireTweaker.
Πιστεύω ότι είναι πολύ καλό. Αυτοματοποιεί πολλά tweaks :D

http://www.flexbeta.net/main/comments.php?catid=1&shownews=8847

EvilHawk
01-09-04, 10:06
Κοιτάξτε πώς μπορείς να γίνεις ρόμπα μόνος σου ....
Ο Stephen Toulouse, Microsoft's security program manager, χρησιμοποεί firefox!!!
(χουχου τώρα θα τα ακούσω απο τον WAntilles :wink: )


MICROSOFT'S head of security, Stephen Toulouse, has accidentally revealed that he uses Firefox.
In an interview with Wired here, Toulouse was chatting about how security was an industry wide problem and not Internet Explorer specific.

Then he mentioned that only that morning he had to download an upgrade to Firefox to block a flaw that would've allowed an attacker to run a program on his system.

While he meant to point out how other browsers have the same problems as IE, he just happened to reveal that he surfs using the rival browser.

Of course it is unlikely that he does not find IE a particularly secure proposition and there must be a really good reason he has Firefox on his computer. Here are a possible list of excuses:

1. His secretary downloaded it and he can’t work out how to uninstall it. He has to keep updating to prevent from being a hole in his system.
2. He finds the orange and blue colour scheme calming.
3. He ritually has to swear at it as part of a Vole management rite.
4. He uses it to see if it can’t download the same pages that IE can and then laugh if it can’t.
5. He is trying to know the enemy by using it. µ


εδώ είναι η συνέντευξη στο wired... :lol: :lol:


Microsoft's War on Bugs

These days, every Windows computer is a war zone of viruses, Trojans, spyware, and other malicious code trying to exploit security holes in Internet Explorer. One of the scariest of all, Download.Ject, discovered in late June, worked to log keystrokes (usernames, passwords, PINs). All this despite Bill Gates' 2002 declaration that security is his top priority. We asked Stephen Toulouse, Microsoft's security program manager, if Redmond is fighting a war it can't win.

WIRED: It's been more than a month since the first news of Download.Ject, and you still haven't issued a real fix for Internet Explorer. How long is it going to take?



TOULOUSE: The first step was to block this specific attack. The malicious software was being delivered from a server in Russia. We worked with law enforcement to get that shut down. And our product teams released an update that blocked the downloads that Ject had hacked. It was not specifically a security update for Internet Explorer. We're still working on that.

Meanwhile, Firefox and Opera look awfully appealing.
Security is really an industry-wide problem. Just this morning I had to install an update to Firefox to block a flaw that would've allowed an attacker to run a program on my system. We're working around the clock to make Internet Explorer safer, and we're making changes with our Windows XP Service Pack 2 to make browsing a lot more secure.

What about removing capabilities from IE to beef up security?
We're always looking at design. There's always that trade-off between functionality and security, and we've taken some steps recently that bear that out. For instance, the address bar of Explorer was allowing a certain type of rendering. People had grown to use that functionality; they liked it. And then we started to see attackers co-opt it to try to get software onto the machine, and we reviewed that feature and made the decision to stop the product from being able to do this.

Seems like you're fighting a losing battle.
It's not a switch that can be flipped. Software written by humans will always contain errors. We're fundamentally changing the way things operate, to help to make software more resistant to attacks. We're two and a half years down a much longer road; it's more of a 10-year timeline.

- Lucas Graves

@ ADSLgr.com All rights reserved.