PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορώ να εγκαταστήσω το λειτουργικό.....τι να κάνω;;;;;;



Green Dragon
13-03-14, 01:46
Καλησπέρα παιδιά...

Έβαλα ένα καινούργιο δίσκο στο laptop και προσπαθώ να κάνω boot από το DVD-Rom για να εγκαταστήσω το λειτουργικό, αλλά δεν μου δίνει επιλογή...

Βοηθήστε με γιατί έχω απελπιστεί
Μου έρχεται να το σπάσω το laptop

manik
13-03-14, 02:50
Αν μας έλεγες και το μοντέλο του NB θα σε βοηθούσαμε περισσότερο.......

Green Dragon
13-03-14, 03:43
είναι της Asus το F55 VD
Από το bios setup δεν μου δίνει επιλογή για boot από dvd

Gordito
13-03-14, 04:33
Βαζεις το DVD στο drive, και την ωρα του boot, μολις δεις το Asus logo, πατας κατευθειαν escape.
Και διαλεγεις boot from cd/dvd

Το παραπανω το βρηκα (http://support.asus.com/Troubleshooting/detail.aspx?SLanguage=en&m=F55VD&p=3&s=409&os&hashedid=n/a&no=1775) μετα απο 10" ψαχνωντας στο google για "Asus F55VD boot dvd"

Green Dragon
13-03-14, 05:19
Βαζεις το DVD στο drive, και την ωρα του boot, μολις δεις το Asus logo, πατας κατευθειαν escape.
Και διαλεγεις boot from cd/dvd

Το παραπανω το βρηκα (http://support.asus.com/Troubleshooting/detail.aspx?SLanguage=en&m=F55VD&p=3&s=409&os&hashedid=n/a&no=1775) μετα απο 10" ψαχνωντας στο google για "Asus F55VD boot dvd"
Φίλε Gordito, έγραψα και παραπάνω ότι μπαίνω στο bios setup, αλλά στις επιλογές boot δεν εμφανίζεται κανένα DVD.....παρά μόνο ο σκληρός δίσκος.
Μόνο από εκεί μπορεί να κάνει boot, πράγμα που δεν βολεύει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

maxtak
13-03-14, 08:54
Φίλε Gordito, έγραψα και παραπάνω ότι μπαίνω στο bios setup, αλλά στις επιλογές boot δεν εμφανίζεται κανένα DVD.....παρά μόνο ο σκληρός δίσκος.
Μόνο από εκεί μπορεί να κάνει boot, πράγμα που δεν βολεύει στη συγκεκριμένη περίπτωση.


ξαναδιάβασε προσεκτικά τι σου έγραψε ο φίλος Gordito και προσπάθησε να κάνεις αυτό που σου έδωσε.... (δεν είπε πουθενά να μπεις στο bios setup!)

Green Dragon
13-03-14, 19:08
ξαναδιάβασε προσεκτικά τι σου έγραψε ο φίλος Gordito και προσπάθησε να κάνεις αυτό που σου έδωσε.... (δεν είπε πουθενά να μπεις στο bios setup!)

στο πάτημα του esc δεν ανταποκρίνεται και συνεχίζει το boot από το σκληρό δίσκο κανονικά...

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο στο bios setup, βρήκα στο μενού advanced ----> security -----> την επιλογή boot security που ήταν enabled by default...και γιαυτό μου εμφάνιζε μόνο το δίσκο...
μόλις το έκανα disabled, μου εμφάνισε στα boot options και το dvd.

το μόνο κακό τώρα είναι ότι μου έμεινε ο παλιός δίσκος με 39% damage, bad sectors
και ότι έχασα το λειτουργικό που ήταν στο διαμέρισμα ανάκτησης

ευχαριστώ όλους!!!

maxtak
13-03-14, 20:44
στο πάτημα του esc δεν ανταποκρίνεται και συνεχίζει το boot από το σκληρό δίσκο κανονικά...

........

ευχαριστώ όλους!!!

το esc το πατάς και το αφήνεις συνέχεια (πρέπει να πιάσεις το χρόνο)..
τέλος πάντων αφού βρήκες την λύση όλα καλά...

Green Dragon
15-03-14, 15:03
Καλημέρα παιδιά,

θέλω να εγκαταστήσω windows 8.1 σε δίσκο WD 320GB. Έχει νόημα να χωρiσω το δίσκο σε 2 partitions;
Ένα π.χ. 50gb για την εγκατάσταση του λειτουργικού και τα προγράμματα και τα υπόλοιπα για την αποθήκευση;;;

Ο δίσκος είναι 7200. Θα είναι καλύτερα να το κάνω έτσι;;;

cranky
15-03-14, 15:05
θέλω να εγκαταστήσω windows 8.1 σε δίσκο WD 320GB. Έχει νόημα να χωρiσω το δίσκο σε 2 partitions;
Ναί, έτσι κάνουμε συνήθως.

BigBlack
15-03-14, 15:18
50 gb όμως δεν είναι αρκετά, ιδίως αν έχεις μεγάλες ή πολλές εφαρμογές + page file + hibernation file κλπ. Καλύτερα 80-100.

Green Dragon
15-03-14, 18:44
Ναί, έτσι κάνουμε συνήθως.
Ωραία, θα το χωρίσω σε δύο partitions. Ευχαριστώ cranky!


50 gb όμως δεν είναι αρκετά, ιδίως αν έχεις μεγάλες ή πολλές εφαρμογές + page file + hibernation file κλπ. Καλύτερα 80-100.
Παρόλο που δεν σκοπεύω να εγκαταστήσω πολλές εφαρμογές, θα δώσω στο λειτουργικό 80gb. Σε ευχαριστώ!

sonic
15-03-14, 18:57
Δώσε παραπάνω, καλύτερα να έχει χώρο.

Green Dragon
15-03-14, 19:23
Δώσε παραπάνω, καλύτερα να έχει χώρο.
Πόσο λες sonic;
100 είναι καλά;

cranky
15-03-14, 19:42
80 Gb φτάνουν και περισσεύουν.

Αν, στην πορεία, δείς οτι δεν φτάνουν, μπορείς να δώσεις κι' άλλο χώρο στον C, συρρικνώνοντας το άλλο partition.

sonic
15-03-14, 22:50
Εγώ θα έβαζα 120, αλλά συμφωνώ με τον Cranky, δες αν σου κάνουν τα 80, και αν είναι το αλλάζεις.

Green Dragon
16-03-14, 00:33
Όλα οκ παιδιά!
Χώρισα σε δύο partitions το δίσκο: Το C για λειτουργικό και προγράμματα και το D για αποθήκευση...
Μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού και των προγραμμάτων που χρησιμοποιώ, ο C μου δείχνει 61gb ελεύθερα από 87,1gb...
Πιστεύω ότι είμαι πολύ οκ...έτσι;;;

Τώρα μου μένουν δύο θέματα ακόμη για να τελειώσω
Να πάρω ένα image του δίσκου. Κατέβασα το acronis από τη Western digital. Να χρησιμοποιήσω την επιλογή backup για τον C ή υπάρχει άλλη δυνατότητα για να πάρω το image;;;

και το δεύτερο
όταν καταστράφηκε ο μαμά δίσκος του laptop, έχασα το λειτουργικό ( Win 8 ) και το product key:(

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
και ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

cranky
16-03-14, 00:40
Να πάρω ένα image του δίσκου. Κατέβασα το acronis από τη Western digital. Να χρησιμοποιήσω την επιλογή backup για τον C ή υπάρχει άλλη δυνατότητα για να πάρω το image;;;
Ιmage, θα πάρεις αφού τελειώσεις με όλες τις ενημερώσεις και την εγκατάσταση των εφαρμογών που θα χρησιμοποιείς.


όταν καταστράφηκε ο μαμά δίσκος του laptop, έχασα το λειτουργικό ( Win 8 ) και το product key:(Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, τελευταία, το serial number του λειτουργικού πρέπει να είναι σε αυτοκόλλητο, στο κάτω μέρος του λαπτοπ.

Green Dragon
16-03-14, 01:05
Ιmage, θα πάρεις αφού τελειώσεις με όλες τις ενημερώσεις και την εγκατάσταση των εφαρμογών που θα χρησιμοποιείς.

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, τελευταία, το serial number του λειτουργικού πρέπει να είναι σε αυτοκόλλητο, στο κάτω μέρος του λαπτοπ.
Δυστυχώς cranky το serial number του λειτουργικού δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στο laptop, ούτε στα χαρτιά που το συνόδευαν:(
Α...ρε αθάνατη ASUS!!!!!!

sonic
16-03-14, 01:26
Υπήρχε ένα πρόγραμμα που σου έβρισκε το serial, καθώς και ένα άλλο που κράταγε τα ενεργοποιημένα αρχεία των Widnows και έτσι απέφευγες την ενεργοποίηση με κάθε εγκατάσταση... δεν θυμάμαι πιο είναι.

- - - Updated - - -

http://directedge.us/content/abr-activation-backup-and-restore

cranky
16-03-14, 01:35
Υπήρχε ένα πρόγραμμα που σου έβρισκε το serial, ...
Αυτό, το κάνουν αρκετά προγράμματα, αλλα αν τα τρέξεις εγκαίρως.
Αφού πέρασε το λειτουργικό σε άλλο δίσκο, ποιό s/n να βρεθεί ;

Αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο αν μετέφερε μεσω image το λειτουργικό απο τον παλιό δίσκο στον καινούργιο.

sonic
16-03-14, 01:40
Ναι, δεν το διάβασα αυτό, μπορεί να είναι το στικερ κάτω από την μπαταρία ξέρεις, το βάζουν σε κάτι κουλά μέρη μερικές φορές. Στο λαπτοπ τις κοπέλας μου πρέπει να ανοίξεις ένα καπάκι που δεν είναι εμφανές ότι ανοίγει κιόλας.

cranky
16-03-14, 01:44
..., μπορεί να είναι το στικερ κάτω από την μπαταρία ξέρεις, το βάζουν σε κάτι κουλά μέρη μερικές φορές.
Όχι, δεν το ήξερα, καλά έκανες και το είπες, να ψάξει κι' εκεί ο δράκων. :oneup:

Green Dragon
16-03-14, 02:07
Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά, τουλάχιστον στα σημεία που μου είπατε και έψαξα...

τον μαμά δίσκο τον έχω, αλλά με 39% bad sectors δεν κάνει boot...
αν τον συνδέσω σαν εξωτερικό μπορώ με κάποιο τρόπο ή προγραμματάκι να τον ψάξω......ψύλους στα άχυρα δηλαδή...
αλλά ας εξαντλήσω κάθε πιθανότητα

cranky
16-03-14, 02:09
Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά, τουλάχιστον στα σημεία που μου είπατε και έψαξα...

Δεν κάνεις ένα μαίηλ στην Asus ;
Δεν μπορεί να είναι τόσο κάφροι.

sonic
16-03-14, 02:23
Διάβασα αυτό: http://www.eightforums.com/installation-setup/11760-no-licence-key-windows-8-laptops.html

Λέει ότι το κλειδί είναι στο bios, αν βάλεις την σωστή έκδοση των παραθύρων θα ενεργοποιηθούν αυτόματα.

Green Dragon
16-03-14, 20:01
Διάβασα αυτό: http://www.eightforums.com/installation-setup/11760-no-licence-key-windows-8-laptops.html

Λέει ότι το κλειδί είναι στο bios, αν βάλεις την σωστή έκδοση των παραθύρων θα ενεργοποιηθούν αυτόματα.
sonic είχες πολύ δίκιο τελικά. Πέρασα τα win 8.1 pro....εκεί που ζήταγε το product key το άφησα για αργότερα και μετά από τις ενημερώσεις και κάμποσες επανεκκινησεις τα βρήκα στον πίνακα ελέγχου ενεργοποιημένα. Εκεί γράφει και το serial number!

Έτσι με τη βοήθεια σας, λύθηκαν τα προβλήματα το ένα μετά το αλλο.
Το μόνο που μένει είναι ότι δεν κατάφερα να κάνω το touchpad να δουλέψει....

Κατέβασα από το site της Asus τους τελευταίους drivers για win 8, αλλά η εγκατάσταση σταματάει λίγο πριν το τέλος και πετάει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή...
Τι θέλουν πάλι γμτ;;;;;;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.