PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ



Manitok
14-03-14, 14:36
Εδω και 2 εβδομαδες και εντελως ξαφνικα η ταχυτητα συγχρονισμου του broadband για download στο ρουτερ μου ειναι χαμηλοτερη απο 0.5 mbps και συγκεκριμενη αυτη τη στιγμη ειναι 0.430.

Λογω του οτι χρησιμοποιω τη γραμμη μονο για Ιντερνετ και δεν εχω συνεδεμενη συσκευη τηλεφωνου προσπαθησα επανηλημενα να δηλωσω τη βλαβη και αυτοπροσωπως στο καταστημα forthnet οπου πληρωνω το λογαριασμο, οπου με παρεπεμψαν στο τηλεφωνικο κεντρο 13831 λεγοντας μου πως αυτοι δεν ειναι αρμοδιοι για δηλωση βλαβης, το οποιο 13831 εχω καλεσει πανω απο 50 φορες στη διαρκεια των 13 ημερων περιπου που αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα, αλλα δεν καταφερνω να βγω σε λογικο χρονο αναμονης (εχω επιμεινει μεχρι τα 55 λεπτα αναμονης χωρις να τα καταφερω) και αναγκαζομαι να το κλεισω μιας και εχω οικογενεια και δουλευω και 2 δουλειες!!

Ως εκ τουτου δηλωσα τη βλαβη ηλεκτρονικως στη φορμα επικοινωνιας της ιστιοσελιδας της εταιρειας αλλα εκτοτε εχουν περασει 2 εβδομαδες και δεν εχω ακομη παρει καμια απαντηση.

Πραγματικα με αναγκαζουν να αλλαξω παροχο και οχι μονο γιαυτο το λογο.

Αφου ο γειτονας μου, που εχει και ο ιδιος forthnet, συνδεεται με ταχυτητα 6.7 mbps αλλα επειδη εχει forthnet & nova αντιμετωπιζει θεματα με το σημα της nova και ειναι αντιμετωπος με το ιδιο αλλοπροσαλλο σκηνικο με την αλλειψη εξυπηρετησης απο το τοπικο καταστημα forthnet-nova και τις ατερμονες ωρες αναμονης απο το 13831, σε σημειο που ειμαστε πλεον αναγκασμενοι να αλλαξουμε παροχο μιας και τα χρηματα μας νιωθουμε να πηγαινουν πεταμενα!

Προσωπικα χρεωθηκα (εχω ενεργοποιημενη τραπεζικη εντολη για αυτοματη εξοφληση του λογαριασμου απο το τραπεζικο μου λογαριασμο) 2 φορες για τον ιδιο λογαριασμο απο την εταιρεια και παρα το οτι τους ενημερωσα για το λαθος με μαλωσαν και ολας λεγοντας μου πως δεν μου επιστρεφουν τα χρηματα και αν θελω μπορω να κινηθω νομικα.

Ολα αυτα ΠΡΙΝ την βλαβη που περιγραφω πιο πανω, γιατι τωρα ειμαι αναγκασμενος να βρισκομαι χωρις λειτουργικη τηλεφωνικη γραμμη και σχεδον χωρις ιντερνετ για ακομη 2 μηνες σαν συνδρομητης forthnet, μεχρι να αλλαξω παροχο, μιας και εχω αποδεχτει πια οτι η βλαβη δεν θα φτιαχτει απο τη forthnet και θα αναγκαστω να αλλαξω δικτυο

Φοβερη εξυπηρετηση παιδια μπραβο σας

mpizolakias
14-03-14, 15:42
Αν είχες δώσει το πρόβλημα στο forthnet support έδω στο adsl δεν θα είχες τέτοια μπλεξίματα .Εδω τα παιδιά στο forthnet support απαντάνε γρήγορα και γενικότερα έχουν κάνει πολύ δουλειά . Δοκίμασε να γράψεις το πρόβλημα σου εκεί

@ ADSLgr.com All rights reserved.