PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαραδεκτο το τεχνικο τμημα της Forthnet.ΜΑΚΡΙΑ.



gkpapad
15-03-14, 11:33
Την περασμενη Παρασκευη γυρω στης 17.00 παρατηρω το ρουτερ μου να εχει προβλημα συγχρονισμου.Μετα απο μια ωρα επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα της φορτνετ και η πρωτη διαγνωση ηταν οτι το ρουτερ που ειχα πανω στην γραμμη ενα NETGEAR 2200V4 ηταν προβληματικο.Δεν δεχομουν την αποψη αυτη και σε λιγο επιβεβαιωθηκα απο την διακοπη και του τηλεφωνου.Στις πολλες επικοινωνιες που ειχα με το τμημα αυτο στην συνεχεια(απο αλλο τηλεφωνο) ενας υπαλληλος μου ειπε οτι δεν τον αφορα η διακοπη της γραμμης μου και ας ειχα κανει την γραμμη επαγγελματικο χωρο για να εχω τεχνικη βοηθεια συνεχεια.Την Δευτερα μιλαω με διευθυντη τεχνικου τμηματος του ΟΤΕ και μαθαινω οτι το εδωσαν βλαβη της 11.30 το πρωι.Οι τεχνικοι του ΟΤΕ ηρθαν Τεταρτη 11.30 ειδαν οτι η γραμμη μου ηταν πολυ καλη(κλειδωνε στα 17mb)μεχρι την εισοδο του σπιτιου,επομενως το προβλημα ηταν απο εκει και περα.Με ρωτησαν που ηταν οι αντιστοιχοι της φορτνετ.Τους ειχα εξαφανισει με AZAX τους απαντησα.Απο την Δευτερα τους παρακαλουσα να στειλουν,αλλα αυτοι ηταν ειρωνες και αδιαφοροι.Επειδη δεν μπορουσα να κανω διαφορετικα βρηκα τεχνικο τον πληρωσα και βρηκαμε την λυση το βραδυ της ιδιας ημερας.Το ρουτερ κλειδωνε ομως στα 9.3 mb,οποτε τους ξαναπαιρνω τηλεφωνο αλλα με αντιμετωπισαν παλι αδιαφορα.Την Πεμπτη το πρωι πηγα σε καταστημα της φορτνετ και αφου εγινε της κακομοιρας,πηγαινοντας σπιτι μου μετα απο 10' με πηρε ο τεχνικος τους(ενα ευγενεστατο παλικαρι) ο οποιος θα ερχοταν σε 15' περιπου.Πραγματι ετσι εγινε και βρηκαμε που ηταν το προβλημα σε χρονο 6'.Το φτιαξαμε και η γραμμη ξανακλειδωσε στα 17mb παλι.

Υ.Γ. Η εταιρεια διοικειται απo ΛΑΜΟΓΙΑ.Ειμαι συνδρομητης εδω και 8 χρονια.Τον Σεπτεμβριο εληξε το προγραμμα που ειχα και τα επομενα 2 διμηνα με ειχαν βαλει στο ακριβο τιμολογιο(εχω το Double Play) οποτε με χρεωσαν 25 € παραπανω.Σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους μου απαντησαν οτι ειχα κανει παραπανω τηλεφωνα σε κινητα.Την λυση την βρηκα παλι πηγαινοντας σε υποκαταστημα, οποτε ανανεωσα μετα για ενα χρονο.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ 6,5€ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ.
ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ.ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.

Pehlis
15-03-14, 15:34
Δηλαδή υπήρχε πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση της οικοδομής , σωστά?
Χρεώθηκες για την επισκευή ?

gkpapad
15-03-14, 16:45
Ναι φιλε μου υπηρξε προβλημα στην εσωτερικη γραμμη.Αν ειχε ερθει τεχνικος απο την Δευτερα το προβλημα θα ειχε λυθει,εγω θα ημουν ευχαριστημενος και θα εκθειαζα την αψογη σταση της φορτνετ.

daywalker06
15-03-14, 16:48
ναι αλλα ο παροχος δεν εχει καμία σχέση με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αυτά ειναι υποχρεώσεις του πελάτη

gkpapad
15-03-14, 18:24
ναι αλλα ο παροχος δεν εχει καμία σχέση με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αυτά ειναι υποχρεώσεις του πελάτη

Και πως θα το γνωριζα αυτο αν δεν ερχοταν τεχνικος;Η γραμμη μου επαψε να λειτουργει καποια στιγμη την Παρασκευη.Δεν ειχα ποτε προβλημα, ξαφνικα παρουσιαστηκε.

tsorbi
15-03-14, 19:16
Με την αναγγελία-δήλωση βλάβης η 4Net όφειλε να στείλει δικό της τεχνικό και όχι να στείλει την βλάβη στο Οτε.

gkpapad
15-03-14, 20:35
Με την αναγγελία-δήλωση βλάβης η 4Net όφειλε να στείλει δικό της τεχνικό και όχι να στείλει την βλάβη στο Οτε.

Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου.Εδω συζηταμε για τα αυτονοητα που δεν γινονται.Γιαυτο και εγω μετα απο 8 χρονια θα επιστρεψω τον ΟΤΕ.Ας πληρωνω κατι παραπανω, αλλα θα ξερω οτι δεν υπαρχει αδιαφορια οπως στην 4νετ.

makfil
16-03-14, 08:22
Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου.Εδω συζηταμε για τα αυτονοητα που δεν γινονται.Γιαυτο και εγω μετα απο 8 χρονια θα επιστρεψω τον ΟΤΕ.Ας πληρωνω κατι παραπανω, αλλα θα ξερω οτι δεν υπαρχει αδιαφορια οπως στην 4νετ.

Και έχεις την εντύπωση ότι αν σου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο (ο μη γένοιτο) θα έρθει τεχνικός του ΟΤΕ αμέσως για να βρει και να διορθώσει τη βλάβη που έχεις στο εσωτερικό σου δίκτυο;

Όλες οι εταιρείες παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών λένε ρητά (και είναι λογικό) ότι δεν ευθύνονται για το εσωτερικό δίκτυο του συνδρομητή και σε περίπτωση που έρθει ο τεχνικός και διαπιστώσει βλάβη στο εσωτερικό δίκτυο, χρεώνεται η επίσκεψη.

Επίσης, όλες οι εταιρείες εφαρμόζουν τον ίδιο κανόνα στα πακέτα όταν λήξει το συμβόλαιο που έχεις κάνει και αυτό έχει καταργηθεί. Σε χρεώνουν αυτόματα με το τιμολόγιο της υπηρεσίας που ισχύει, εκτός από τις περιπτώσεις των συμβολαίων "Για πάντα". Ο συνδρομητής πρέπει να γνωρίζει πότε λήγει το συμβόλαιό του και είτε να παζαρέψει την ανανέωση της ίδιας υπηρεσίας με την εταιρεία είτε να ψάξει για νέα.

Δεν μας φταίνε οι εταιρείες όταν δεν κάνουμε τα αυτονόητα.

gkpapad
16-03-14, 10:26
Καλημερα φιλε makfil για την χρεωση εισαι λαθος μην το συνεχιζεις.Για την βλαβη παλι εισαι λαθος.Δεν φευγω γιατι χρεωθηκα την επισκεψη.Φευγω γιατι ειναι αγυρτες και μη επαγγελματιες.Μην γραφεις λοιπον πραγματα ετσι μονο για να γραψεις κατι.
Υ.Γ.
Στις προσφορες που εκανε τοσο καιρο για το συνδιαστικο πακετο + ΝΟΒΑ,εδινε δωρο 1 μηνα το ΝΟΒΑ-ΣΙΝΕΜΑ.Μετα την παρελευση του μηνα,αντι να κοψει το δωρο,αρχιζε να σε χρεωνει.ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΠΑΤΗ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ;

NexTiN
16-03-14, 11:26
Και έχεις την εντύπωση ότι αν σου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο (ο μη γένοιτο) θα έρθει τεχνικός του ΟΤΕ αμέσως για να βρει και να διορθώσει τη βλάβη που έχεις στο εσωτερικό σου δίκτυο;

Όλες οι εταιρείες παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών λένε ρητά (και είναι λογικό) ότι δεν ευθύνονται για το εσωτερικό δίκτυο του συνδρομητή και σε περίπτωση που έρθει ο τεχνικός και διαπιστώσει βλάβη στο εσωτερικό δίκτυο, χρεώνεται η επίσκεψη.

Επίσης, όλες οι εταιρείες εφαρμόζουν τον ίδιο κανόνα στα πακέτα όταν λήξει το συμβόλαιο που έχεις κάνει και αυτό έχει καταργηθεί. Σε χρεώνουν αυτόματα με το τιμολόγιο της υπηρεσίας που ισχύει, εκτός από τις περιπτώσεις των συμβολαίων "Για πάντα". Ο συνδρομητής πρέπει να γνωρίζει πότε λήγει το συμβόλαιό του και είτε να παζαρέψει την ανανέωση της ίδιας υπηρεσίας με την εταιρεία είτε να ψάξει για νέα.

Δεν μας φταίνε οι εταιρείες όταν δεν κάνουμε τα αυτονόητα.

Η 4net και ο καθε Παροχος γενικα, εχει υποχρεωση να ελεγχει το χωρο πελατη και το οριο / πορτα στο Α/Κ πριν δηλωσει βλαβη στον ΟΤΕ.Στην συγκεκριμενη περιπτωση εγινε το κλασικο, στειλε βλαβη ΟΤΕ και βλεπουμε.Το οτι ειχε θεμα η καθετη / εσωτερικη θα το εβλεπαν αν φυσικα στελνανε τεχνικο.Και στον ΟΤΕ να ηταν θα γινοταν το αυτονοητο, δλδ. επισκεψη στον πελατη....

makfil
16-03-14, 11:41
Καλημερα φιλε makfil για την χρεωση εισαι λαθος μην το συνεχιζεις.Για την βλαβη παλι εισαι λαθος.Δεν φευγω γιατι χρεωθηκα την επισκεψη.Φευγω γιατι ειναι αγυρτες και μη επαγγελματιες.Μην γραφεις λοιπον πραγματα ετσι μονο για να γραψεις κατι.
Υ.Γ.
Στις προσφορες που εκανε τοσο καιρο για το συνδιαστικο πακετο + ΝΟΒΑ,εδινε δωρο 1 μηνα το ΝΟΒΑ-ΣΙΝΕΜΑ.Μετα την παρελευση του μηνα,αντι να κοψει το δωρο,αρχιζε να σε χρεωνει.ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΠΑΤΗ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ;



Από αυτά που γράφεις, είναι προφανές ότι δεν έχεις διαβάσει, όχι μόνο ούτε μια σειρά από τα συμβόλαια που έχεις υπογράψει είτε με τη Forthnet είτε με οποιονδήποτε άλλο πάροχο, αλλά ούτε κανένα από τα σχετικά θέματα αυτού του forum αλλά και άλλων.

Με την ευκαιρία αυτή μάθε, λοιπόν, ότι στα συμβόλαια που υπογράφεις και περιλαμβάνουν, εκτός από τη βασική υπηρεσία, και κάποιο πρόγραμμα δωρεάν για μερικούς μήνες, αναφέρεται ο όρος ότι, εάν δεν τους ενημερώσεις, πριν από τη λήξη, για τη διακοπή, αυτό σημαίνει σιωπηρή αποδοχή, εκ μέρους σου, για τη συνέχιση της παροχής του συγκεκριμένου προγράμματος, με την τρέχουσα συνδρομή ανά μήνα. Διαβάζοντας τα σχετικά με τη Forthnet θέματα σ' αυτό το forum θα καταλάβαινες γιατί πολλά μέλη ρωτάνε πότε πρέπει να ενημερώσουν για τη διακοπή ενός δωρεάν προγράμματος. Άλλωστε, η δωρεάν παροχή για κάποιους μήνες είναι και το δόλωμα που βάζει για να συνεχίσουν κάποιοι να το παρακολουθούν πληρώνοντας πλέον τη μηνιαία συνδρομή.

Επομένως, το ποιος και σε ποια θέματα είναι λάθος, είναι πολύ εύκολο να το καταλάβεις.

ΥΓ
Σε ότι αφορά στο σχόλιό σου "Μην γραφεις λοιπον πραγματα ετσι μονο για να γραψεις κατι", το αντιπαρέρχομαι, δεδομένης της συμμετοχής μου και των posts μου στο forum αυτό.



@NextiN
Κάθε πάροχος στέλνει τεχνικό, όταν διαπιστωθεί βλάβη, αφού σε ενημερώσει προηγουμένως, ότι σε περίπτωση που η βλάβη εντοπιστεί στο δικό σου δίκτυο, θα χρεωθείς την επίσκεψη.

Takis_Kal
16-03-14, 12:16
Επειδη εχω παρομοιο προβλημα , αλλαξες το καλωδιο ? τι ακριβως εφτιαξες ?
Ευχαριστω

gkpapad
16-03-14, 12:34
Επειδη εχω παρομοιο προβλημα , αλλαξες το καλωδιο ? τι ακριβως εφτιαξες ?
Ευχαριστω

Φιλε μου αλλαξα το καλωδιο σε καποιο σημειο,ΟΧΙ ΟΛΟ.Αν εχεις παρομοιο προβλημα ελεγξε την καλωδιωση σου σε ολη την διαδρομη της.

- - - Updated - - -

Προς τον φιλο makfil.Το προβλημα μου δεν ηταν οτι επρεπε να πληρωσω τον τεχνικο,αλλα ενω τους παρακαλουσα να στειλουν,αυτοι ηταν προκλητικα αδιαφοροι και ειρωνες.Τον τεχνικο αν τον ειχαν στειλει απο την Δευτερα το πρωι,εγω πρωτος θα τους εκθειαζα για τον επαγγελματισμο τους.
Υ.Γ.Επειδη δεν γνωριζεις οτι απευθυνεσαι σε Ελληνα που εχει περασει το μισο χρονο της ζωης του στο εξωτερικο και γνωριζει τους κανονες που διεπουν ''το επιχειρειν εξω'',μαθε επιτελους να διεκδικεις τα αυτονοητα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΟΥ.

tsorbi
16-03-14, 12:39
Στην βλάβη του gkpapad η 4net υποθέτω ότι έκανε με τις σχετικές μετρήσεις (μέσα από τα συστήματα της) και επειδή δεν ηταν καλές (επαφή-μονόπολο-διακοπή-χαμηλός συνχρονισμός-απώλεια-....) θεώρησε οτι η βλάβη είναι του ΟΤΕ και σ'αυτόν την προώθησε ενώ όφειλε να στείλει πρώτα δικό της τεχνικό στον χώρο του πελάτη της με άμεσο αποτέλεσμα να χαθεί πολύτιμος χρόνος.

NexTiN
16-03-14, 12:45
Από αυτά που γράφεις, είναι προφανές ότι δεν έχεις διαβάσει, όχι μόνο ούτε μια σειρά από τα συμβόλαια που έχεις υπογράψει είτε με τη Forthnet είτε με οποιονδήποτε άλλο πάροχο, αλλά ούτε κανένα από τα σχετικά θέματα αυτού του forum αλλά και άλλων.

Με την ευκαιρία αυτή μάθε, λοιπόν, ότι στα συμβόλαια που υπογράφεις και περιλαμβάνουν, εκτός από τη βασική υπηρεσία, και κάποιο πρόγραμμα δωρεάν για μερικούς μήνες, αναφέρεται ο όρος ότι, εάν δεν τους ενημερώσεις, πριν από τη λήξη, για τη διακοπή, αυτό σημαίνει σιωπηρή αποδοχή, εκ μέρους σου, για τη συνέχιση της παροχής του συγκεκριμένου προγράμματος, με την τρέχουσα συνδρομή ανά μήνα. Διαβάζοντας τα σχετικά με τη Forthnet θέματα σ' αυτό το forum θα καταλάβαινες γιατί πολλά μέλη ρωτάνε πότε πρέπει να ενημερώσουν για τη διακοπή ενός δωρεάν προγράμματος. Άλλωστε, η δωρεάν παροχή για κάποιους μήνες είναι και το δόλωμα που βάζει για να συνεχίσουν κάποιοι να το παρακολουθούν πληρώνοντας πλέον τη μηνιαία συνδρομή.

Επομένως, το ποιος και σε ποια θέματα είναι λάθος, είναι πολύ εύκολο να το καταλάβεις.

ΥΓ
Σε ότι αφορά στο σχόλιό σου "Μην γραφεις λοιπον πραγματα ετσι μονο για να γραψεις κατι", το αντιπαρέρχομαι, δεδομένης της συμμετοχής μου και των posts μου στο forum αυτό.



@NextiN
Κάθε πάροχος στέλνει τεχνικό, όταν διαπιστωθεί βλάβη, αφού σε ενημερώσει προηγουμένως, ότι σε περίπτωση που η βλάβη εντοπιστεί στο δικό σου δίκτυο, θα χρεωθείς την επίσκεψη.

Συνεχιζεις να επιμενεις για το θεμα της χρεωσης της επισκεψης και να τους υποστηριζεις, ενω η 4net δεν εκανε ΚΑΝ το αυτονοητο.Δλδ να στειλει τεχνικο.Επελεξε την ευκολη οδο με το να δωσει κατευθειαν βλαβη στον ΟΤΕ.Δεν νομιζω οτι ο OP δεν θα δεχοταν την χρεωση εφοσον το προβλημα ηταν στην μερια του.

P.S. Επειδη δουλευα ως τεχνικος με αυτο το μπ@ρδελ@ που λεγεται 4net θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη γνωμη για την εταιρια...

makfil
16-03-14, 12:49
Προς τον φιλο makfil.Το προβλημα μου δεν ηταν οτι επρεπε να πληρωσω τον τεχνικο,αλλα ενω τους παρακαλουσα να στειλουν,αυτοι ηταν προκλητικα αδιαφοροι και ειρωνες.Τον τεχνικο αν τον ειχαν στειλει απο την Δευτερα το πρωι,εγω πρωτος θα τους εκθειαζα για τον επαγγελματισμο τους.
Υ.Γ.Επειδη δεν γνωριζεις οτι απευθυνεσαι σε Ελληνα που εχει περασει το μισο χρονο της ζωης του στο εξωτερικο και γνωριζει τους κανονες που διεπουν ''το επιχειρειν εξω'',μαθε επιτελους να διεκδικεις τα αυτονοητα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΟΥ.

Περιέγραψα αναλυτικά την πραγματική αιτία, για την οποία καταφέρεσαι κατά των τεχνικών ή/και γενικά κατά του συγκεκριμένου παρόχου. Δεν παραδέχεσαι τα λάθη σου, στη συγκεκριμένη περίπτωση, και απαντάς με αοριστίες και χωρίς επιχειρήματα. Το να διεκδικεί κανείς τα δικαιώματά του δεν είναι, οπωσδήποτε, αποτέλεσμα της διαμονής κάποιου στο εξωτερικό αλλά επιτάσσεται και επιβάλλεται από την κοινή λογική και αφού προηγουμένως έχει διαβάσει, τουλάχιστον στοιχειωδώς, τις υποχρεώσεις που προκύπτουν από οποιοδήποτε συμβόλαιο υπογράφει.

Επειδή νομίζω ότι αφενός, από την πλευρά μου, έδωσα όλα τα στοιχεία που δεν πρόσεξες στην υπόθεσή σου, αφετέρου ταλαιπωρήσαμε αρκετά το θέμα, σταματώ τη συζήτηση σ' αυτό το σημείο και δεν θα συνεχίσω.

BARKOULETOS
16-03-14, 17:18
Ολοι ξερουμε οτι οι εναλλακτικοι ΟΛΟΙ ειναι ελλιπεστατοι αν σου τυχει κατι ομως...

Στην περιπτωση του "δωρου" το εγραφε ευκρινεστατα και το ελεγαν και στην συνδεση οτι ειναι δυο μηνες δωρο και το συμβολαιο 12μηνο...

Στην περιπτωση της εσωτερικης καλωδιωσης σαφως και δεν φερει ευθηνη η εταιρια... Οι αρμοδιοτητες της φτανουν μεχρι το ΚΑΦΑΟ... Αν οφειλε να στειλει τεχνικο, μια σωστη εταιρια θα οφειλε, αλλα ουτε η πρωτη ειναι ουτε η τελευταια ειναι που δεν στελνει, για αυτην την το αιτημα διεκπερεωθηκε με την εμπλοκη του ΟΤΕ. Σε μενα τοσα χρονια με εναλλακτικους μια φορα ηρθε τεχνικος (ΟΝ) και το εκανε χειροτερα (ακυρωσε μπριζα ενω δεν εφταιγε αυτη)

Αν θελουμε εξυπηρετηση στο λεπτο παμε ΟΤΕ με τις ως διπλασιες χρεωσεις του αλλα εχουμε το κεφαλι μας ησυχο, αν θελουμε τιμη παμε σε εναλλακτικους διακινδινευοντας παντα να γινονται αυτα τα πραγματα...

tsorbi
16-03-14, 18:48
Στο ΚΑΦΑΟ δεν έχει πρόσβαση (είναι ευθύνη ΟΤΕ).
Οι υπηρεσίες της παρέχονται στον χώρο του πελάτη της.
Στην περίπτωση της εσωτερικής καλωδίωσης σαφώς και δεν φέρει ευθύνη η εταιρία αλλά πρέπει να στείλει τεχνικό της (και όχι τον ΟΤΕ) να διαπιστώσει που ακριβώς είναι η βλάβη για τις δέουσες ενέργειας αποκατάστασης.

makfil
16-03-14, 18:57
Να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.

Κάθε πάροχος έχει αρμοδιότητα μέχρι το ΑΚ και από εκεί μέχρι το κουτί έξω από το σπίτι ή τον κατανεμητή στην πολυκατοικία η αρμοδιότητα στο δίκτυο ανήκει αποκλειστικά στον ΟΤΕ.

tsorbi
16-03-14, 19:09
http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Consultations/telecoms/ades_prosv_ston_topiko_brogxo/OTE2012.pdf
Σελίδα 132:
5.2.1.2 Ο Τ.Π. πριν δηλώσει βλάβη στο Π/Σ ΟΤΕ οφείλει να έχει ελέγξει:
α) τον εξοπλισµό του στο χώρο ΦΣ της εν λόγω βλάβης και
β) τις εγκαταστάσεις του συνδροµητή για να διασφαλίσουν ότι η βλάβη δεν εντοπίζεται
στον συνδροµητή (εκτός ορίων ευθύνης ΟΤΕ).

gkpapad
16-03-14, 22:52
http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Consultations/telecoms/ades_prosv_ston_topiko_brogxo/OTE2012.pdf
Σελίδα 132:
5.2.1.2 Ο Τ.Π. πριν δηλώσει βλάβη στο Π/Σ ΟΤΕ οφείλει να έχει ελέγξει:
α) τον εξοπλισµό του στο χώρο ΦΣ της εν λόγω βλάβης και
β) τις εγκαταστάσεις του συνδροµητή για να διασφαλίσουν ότι η βλάβη δεν εντοπίζεται
στον συνδροµητή (εκτός ορίων ευθύνης ΟΤΕ).


Τα ειπες ολα φιλε tsorbi

apto
17-03-14, 11:37
Γενικότερα η κατάσταση έχει βελτιωθεί στι τεχνικό κομμάτι από το forthnet support που υπάρχει εδώ και αρκετοί που είχαν προβλήματα λύθηκαν

tsorbi
17-03-14, 15:41
Γενικότερα η κατάσταση έχει βελτιωθεί στι τεχνικό κομμάτι από το forthnet support που υπάρχει εδώ και αρκετοί που είχαν προβλήματα λύθηκαν
Εδώ μιλάμε για δήλωση βλάβης και όχι για support.

andreasp
18-03-14, 11:03
.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ 6,5€ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ.
ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ.ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.

Ακόμα και μετά την ταλαιπωρία σου, συνεχίζεις να πιστεύεις ότι είναι "οι ίδιες υπηρεσίες" ?
Η υπηρεσία που αγοράζεις, πέρα απο μία ξερή γραμμή που σε συνδέει στο internet, είναι τηλεφωνικό support, τεχνική υποστήριξη, και ανταπόκριση στα προβλήματα σου.
Ο καλύτερος πάροχος με διαφορά στα παραπάνω είναι ο ΟΤΕ, για αυτό και θα πληρώνεις 6.5 ευρώ παραπάνω τον μήνα.

gkpapad
18-03-14, 14:40
Ακόμα και μετά την ταλαιπωρία σου, συνεχίζεις να πιστεύεις ότι είναι "οι ίδιες υπηρεσίες" ?
Η υπηρεσία που αγοράζεις, πέρα απο μία ξερή γραμμή που σε συνδέει στο internet, είναι τηλεφωνικό support, τεχνική υποστήριξη, και ανταπόκριση στα προβλήματα σου.
Ο καλύτερος πάροχος με διαφορά στα παραπάνω είναι ο ΟΤΕ, για αυτό και θα πληρώνεις 6.5 ευρώ παραπάνω τον μήνα.

Οχι φιλε μου δεν πιστευω οτι ειναι ιδιες οι υπηρεσιες,γιαυτο γυριζω στον ΟΤΕ για τα παραπανω που εγραψες.

apto
18-03-14, 16:30
Εδώ μιλάμε για δήλωση βλάβης και όχι για support.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όσοι απευθύνονται στο support του forum εξυπηρετούνται πολύ άμεσα.
Διάβασα είναι ότι απευθύνθηκε στο τηλέφωνο στο τμήμα του support για να ελέγξουν την βλάβη του και έγραψα ότι αν είχε απευθυνθεί στο support του forum θα είχε πολύ πιο γρήγορη εξυπηρέτηση.
Τι εννοείς ότι μιλάμε για δήλωση βλάβης; Πολλοί έχουν ανοίξει thread εδώ και κανονίζουν να στείλουν τεχνικό.

tsorbi
18-03-14, 19:24
Πολύ απλά έστειλαν την βλάβη στον ΟΤΕ χωρίς να στείλουν πρώτα τεχνικό τους.
Διάβασε στο post 20 για την σωστή διαδικασία που περιγράφει το RUO.

Nikiforos
19-03-14, 09:54
Δεν θα συμφωνησω με το παρον τιτλο με τπτ! χτες με ενεργοποιησαν, χαλια η γραμμη, εγραψα εδω στο support αμεσως μου απαντησαν και μετα απο 1-1,5 ωρα με πηρε τηλ τεχνικος στο κινητο, πολυ ευγενικος και εξυπηρετικος και μου ελυσε καθε απορια, επισης ειδα βελτιωση της γραμμης, σημερα περιμενω να τελειωσει το προβλημα, και παλιοτερα πολυ που ειχα 4νετ επισης μια χαρα οι τεχνικοι, ας μην τα παραλεμε, ενταξει ετυχε κατι δεν σημαινει οτι ετσι ειναι παντα!

BARKOULETOS
20-03-14, 16:02
Το νοημα ειναι το εξης... Σε απροβληματιστες γραμμες δεν εχεις κανενα νοημα να πας ΟΤΕ... Οταν εχεις ομως προβληματικη γραμμη ισως ειναι καλο να πας ΟΤΕ γιατι μονο εκει μπορει να στο λυσουν αφου ειναι δικτυο τους...

Το αν συμφερει ή δεν συμφερει ο καθενας μπορει να καταλαβει...

Κατοχος δυο γραμμων

Στην μια 24αρα, με απεριοριστα σταθερα, κινητα με αστικη χρεωση, δωρεαν αναγνωριση κλησεων, 50 sms τον μηνα δωρεαν, και νοβα με σουπερ σπορτ 1 στα 29,90 ευρω...

Στην αλλη μεχρι προσφατα πληρωνα γυρω στα 35 για 2αρα! ιντερνετ και τηλεφωνια χωρις καθολου χρονο ομιλιας, προσφατα το εβαλα προσφορα μονο για μενα! Απεριοριστα σταθερα (με ολες τις αλλες χρεωσεις κανονικα) και 4αρα ιντερνετ 29 που θα γινει 32 στο εξαμηνο...

Μην λεμε λοιπον οτι θελουμε αν εχεις μια γραμμη χωρις προβλημα δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑΝ λογο να πας ΟΤΕ... Και η προβληματικη γραμμη φαινεται απο την αρχη, δυσκολα θα χαλασει ξαφνικα...

Nikiforos
20-03-14, 20:04
Παντως ειχα ΟΤΕ πριν 10mbps και uptime κοπανουσα και 2μηνα και με το που πηγα 4net παει η γραμμη και το σταθερο. Τελικα σημερα ηρθε ο τεχνικος εκανε μετρησεις κτλ, βγηκε πορισμα οτι φταιει η διαδρομη που ερχεται το καλωδιο, μου ειπε οτι αλλαζουν και σε αλλα σημεια το ζευγος πχ σε καφαο οι οτετζηδες κατι δεν εγινε καλα θα το δει ο ΟΤΕ. Τωρα αυριο ειναι Παρασκευη, Τριτη ειναι αργια, ζησε Μαη μου να φας τριφυλι που λενε....αν ηξερα τι θα τραβουσα δεν θα αλλαζα απο ΟΤΕ, το χειροτερο ειναι οτι δεν εχω σταθερο απο την Τριτη το πρωι και με κραζουνε τωρα οι δικοι μου που αλλαξα τον ΟΤΕ. Και να δουμε θα το φτιαξουν ή ο ενας θα λεει φταιει ο αλλος?

sdikr
20-03-14, 20:11
Το νοημα ειναι το εξης... Σε απροβληματιστες γραμμες δεν εχεις κανενα νοημα να πας ΟΤΕ... Οταν εχεις ομως προβληματικη γραμμη ισως ειναι καλο να πας ΟΤΕ γιατι μονο εκει μπορει να στο λυσουν αφου ειναι δικτυο τους...

Το αν συμφερει ή δεν συμφερει ο καθενας μπορει να καταλαβει...

Κατοχος δυο γραμμων

Στην μια 24αρα, με απεριοριστα σταθερα, κινητα με αστικη χρεωση, δωρεαν αναγνωριση κλησεων, 50 sms τον μηνα δωρεαν, και νοβα με σουπερ σπορτ 1 στα 29,90 ευρω...

Στην αλλη μεχρι προσφατα πληρωνα γυρω στα 35 για 2αρα! ιντερνετ και τηλεφωνια χωρις καθολου χρονο ομιλιας, προσφατα το εβαλα προσφορα μονο για μενα! Απεριοριστα σταθερα (με ολες τις αλλες χρεωσεις κανονικα) και 4αρα ιντερνετ 29 που θα γινει 32 στο εξαμηνο...

Μην λεμε λοιπον οτι θελουμε αν εχεις μια γραμμη χωρις προβλημα δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑΝ λογο να πας ΟΤΕ... Και η προβληματικη γραμμη φαινεται απο την αρχη, δυσκολα θα χαλασει ξαφνικα...


Δεν ήταν πρόβλημα δικτύου ΟΤΕ, ήταν πρόβλημα στην πλευρά του συνδρομητή, αν η forthnet έκανε σωστά την δουλειά της θα το είχε λύσει το πρόβλημα, πόσο ποιο απλά να το πούμε;
Βέβαια το κακό είναι οτι οι τεχνικοί πεδίου κοστίζουν τους είναι ποιο φθηνό να το στείλουν βλάβη στον ΟΤΕ και ας τους χρεώσει, κάποια στιγμή μπορεί και να πληρώσουν

- - - Updated - - -


Παντως ειχα ΟΤΕ πριν 10mbps και uptime κοπανουσα και 2μηνα και με το που πηγα 4net παει η γραμμη και το σταθερο. Τελικα σημερα ηρθε ο τεχνικος εκανε μετρησεις κτλ, βγηκε πορισμα οτι φταιει η διαδρομη που ερχεται το καλωδιο, μου ειπε οτι αλλαζουν και σε αλλα σημεια το ζευγος πχ σε καφαο οι οτετζηδες κατι δεν εγινε καλα θα το δει ο ΟΤΕ. Τωρα αυριο ειναι Παρασκευη, Τριτη ειναι αργια, ζησε Μαη μου να φας τριφυλι που λενε....αν ηξερα τι θα τραβουσα δεν θα αλλαζα απο ΟΤΕ, το χειροτερο ειναι οτι δεν εχω σταθερο απο την Τριτη το πρωι και με κραζουνε τωρα οι δικοι μου που αλλαξα τον ΟΤΕ. Και να δουμε θα το φτιαξουν ή ο ενας θα λεει φταιει ο αλλος?

Συνήθως αυτό που αλλάζει είναι η σύνδεση σου στο Α/Κ ειδικά όταν παίρνουν γραμμή απο τον ΟΤΕ, αν ήταν απο άλλο πάροχο θα ήταν καινούργια γραμμή με ότι προβλήματα μπορεί να έχει αυτό.
Στον δικό τους εξοπλισμό στο Α/Κ κάνανε έλεγχο;

Nikiforos
20-03-14, 20:15
Χτες είχα μιλησει με ενα τεχνικο στο κινητο, καναμε δοκιμες στο σπιτι τα κλασικα δλδ, μου ειπε οτι η γραμμη δειχνει μικρη χωρητικοτητα σε Farad ή μF και βραχυκυκλωμα, αυτος δεν μπορουσε να κανει κατι ειπε θα στειλει αυριο δλδ σημερα να δουν στο Α/Κ. Σήμερα μου ειπε το παλικαρι οτι εκαναν δοκιμες και δεν αλλαξε απολυτως τπτ, ήρθε εδω το απογευμα και εκανε και εδω δοκιμες και στον κατανεμητη μου, εβαλε μηχανημα εκει κτλ οτι ταχυτητα εδειχνε εκει δειχνει και σπιτι μου το router της 4net. Ειπε επισης οτι εχει πολυ χαμηλη ταση ειδα 14 ειπε οτι επρεπε να εχει 48volts. (γιατι μου φαινεται παρα πολυ για PSTN???) πηρε 2-3 τηλεφωνα σε δικους τους για δοκιμες παλι τιποτα, το εδωσε βλαβη στον ΟΤΕ, 1-3 εργασιμες λεει ειναι υποχρεωμενοι να το φτιαξουν. Βραχυκυκλωμα δειχνει τωρα τι να πω. Υπομονη και ελπιζω να μην τα ριχνει ο ενας στον αλλον και δεν βγαζουμε ακρη.

periklakis
21-03-14, 11:09
σε περίπτωση βραχυκυκλώματος πρέπει να φέρεις ένα ηλεκτρολόγο να δεις τι γίνεται γιατί ίσως και να μη μπορεί να κάνει τίποτα κανείς για αυτό

Nikiforos
21-03-14, 11:56
Μάλλον δεν κατάλαβες τι ειπα παραπανω. Ηρθε σπιτι τεχνικος της forthnet με καταλληλο εξοπλισμο, μετρησε διαμερισμα και στο υπογειο τον κατανεμητη. Το προβλημα ειναι στα καλωδια που ερχονται απο την γραμμη απεξω ΟΧΙ δλδ στο διαμερισμα μου ή την πολυκατοικια μου, εβγαλε και τα καλωδια απο την ρεγκλετα και τα εβαλε σε δικο του ηλεκτρονικο μηχανημα για ελεγχο, ο ηλεκτρολογος δεν εχει καμια απολυτως σχεση. Μου ειπε οτι οταν πας σε εναλλακτικο παροχο ο ΟΤΕ σε καποια σημεια ίσως καφαο αλλαζει ζευγος καλωδιωσης, καπου εκαναν κοτσανα ή το ζευγος εχει σοβαρο προβλημα υγρασιας ή βραχυκυκλωματος. Ειναι θεμα ΟΤΕ δλδ το προβλημα γιατι ειναι στο δικο του δικτυο που ο καθε εναλλακτικος παροχος δεν εχει καμια δικαιοδοσια. Τωρα περιμενω, μου ειπε απο 1-3 εργασιμες το πολυ θα το φτιαξει ο ΟΤΕ. Το θεμα ειναι να μην τα ριχνει ο ενας στον αλλον οπως εχω δει σε αλλους πολλες φορες να γινεται....οπως ειπα και απο την αρχη πριν ειχα ΟΤΕ ηταν μια χαρα, με το που εβαλαν την forthnet χαλασε.

blibliki
22-03-14, 14:50
Δυστυχώς το τεχνικό τμήμα της εταιρείας 4νετ πάσχει. Και πάσχει γιατί προφανώς για οικονομία δένε έχει προσωπικό, περιμένεις 10-20 λεπτά ενώ στίς πωλήσεις απαντάν αμέσως, αλλά και το πρωσοπικό που έχει είναι χαμηλού επιπέδου, χωρίς εμπειρία. Μιλάω πάντα για το πρώτο επίπεδο βέβαια γιατί παραπάνω υπάρχουν καλοί απ' ότι έχω διαπιστώσει αλλά βέβαια έχουν και αυτοί εντολές. Οι εταιρείες σε έχουν έρμαιο στα χέρια τους και επειδή δεν υπάρχει αυστηρή νομοθεσία και έλεγχος τα πάντα είναι ασύδοτα.
Έχω αλλάξει καλωδίωση σέ όλο το σπίτι. Το router "κλειδώνει" στα 19750 συνεχώς για ένα μήνα. Ξαφνικά η ταχύτητα πέφτει στα 13145. Τηλέφωνο στην εταιρεία. Αναμονή για τσιγάρο και καφέ.
Η πρώτη απάντηση, και κλασική πλέον, βγάλτε τα πάντα απο πάνω και θα μετρήσω την γραμμή. Μετά απο μισή ώρα συνδέω αποσυνδέω κλπ καταλαβαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά. Δεν θέλει να καταλάβει οτι 2 κανούργιες γραμμές φεύγουν κατ΄ ευθείαν από τον κατανεμητή και η μία πάει στον ρουτερ και η άλλη στο τηλέφωνο. Θα σας πάρουν μου λέει τελικά η κοπέλα από το 2ο επίπεδο στο κινητό σας για διερεύνηση. Την επόμενη τηλέφωνο απο τεχνικό. Συγγνώμην αλλά σας είχαμε κλειδώσει την ταχύτητα γιατί είχατε πρόβλημα προ 2 μηνών και είχε μείνει μέσα η εντολή!!! ( Πρίν να το κάνουν δεν ελέγχουν νεώτερες επικοινωνίες και την γραμμή;;;;Αέρα πατέρα όλα;;;) Την επαναφέρει. Μετά από 20 ημέρες πάλι η γραμμή 13250. Νέα αναμονή, για μιά πίτσα και μιά μπύρα. Η απάντηση με το καλημέρα "βγάλτε τα όλα από πάνω. Βλέπω βραχυκύκλωμα." 'Ενα τηλέφωνο έχω μόνο. Με καλεί στο κινητό. Το βγάλατε ρωτάει. Ναι της λέω (ψεμματα εγώ για να δώ τι θα πεί ) Αυτό ήταν μου λέει!!!! Η γραμμή τώρα είναι εντάξει. Ωραία λέω να δούμε που θα κλειδώσει. Κλειδώνει στα 14500. Μα εγώ, διαμαρτύρομαι, είχα μόνιμα 19700. Απάντηση : Λάθος κάνετε, ο θόρυβος της γραμμής σας δεν μπορεί να σας επιτρέψει να πάτε σε τέτοιες ταχύτητες. Αποκλείεται να είχατε δεί 19000. Μετά από επιμονή μου αρχίζει τις ρυθμίσεις και ξαφνικά κλειδώνει στα 16900. Τι να πεί τώρα;; Επιμένω οτι και πάλι δεν είναι σωστό. Καλά λέει θα το δώσω στο 2ο επίπεδο. Την επομένη με καλεί κάποιος στο κινητό "Γειά σας είσαστε στο χώρο να κάνουμε μετρήσεις;;" " Ναί είμαι σας ακούω τι να κάνω." και πέφτει η γραμμή. Ουδείς δεν με ξανακάλεσε. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο το βράδυ αργά, ποτο 2 τσιγάρα αναμονή και κάποιος απαντά. Ευγενέστατος και καταβάλει προσπάθειες να το αποκαταστήσει. Αφού παλεύει αρκετή ώρα διαπιστώνει οτι φταίει η γραμμή. Βέβαια έβγαλα μέχρι και τα καλώδια για αν πάρει μετρήσεις. Η γραμμή κλειδωμένη στα 16900 ότι και να κάναμε, ούτε πάνω ούτε κάτω. Περιμένω ξανά τηλέφωνο απο το 2ο επίπεδο. Το επόμενο βράδυ κατα τις 12 βλέπω την γραμμή στα 19750. Εντάξει λέω τα παιδιά την ρύθμισαν και απλώς δεν με έχουν ειδοποιήσει επειδή είναι αργά. Με καλεί κάποιος το επόμενο μεσημέρι απο το 2ο επίπεδο. " Γειά σας σας καλώ για να αποκαταστήσουμε την βλάβη" " Έχει αποκαταστραθεί και σας ευχαριστώ που την ρυθμίσατε" " Μα εμείς δεν κάναμε τίποτε, μόνη της αποκαταστάθηκε" και πλέον αρχίζει ένας διάλογος με τον τεχνικό που προσπαθεί να με πείσει οτι το ADSL λειτουργεί αυτόνομα και αυτόβουλα και όποτε θέλει ανεβαίνει και όποτε θέλει κατεβαίνει χωρίς κανένα λόγο.Θέατρο παραλόγου χωρίς καμία τεχνική τεκμηρίωση. Να πώ οτι εργάζομαι ως Μηχανικός Πληροφορικής σε δίκτυα wan, lan κλπ τα τελευταία 30 χρόνια και μπορούσα να κρίνω τι μου έλεγε.
Αυτό είναι ένα κομμάτι της ιστορίας3 μου με την εταιρεία και τα συμπεράσματα είναι δικά σας ώς προς το επίπεδο εξυπηρέτησης.
Καλημέρα σε όλους και μην θεωρείται ότι αλλού θα σας αντιμετωπίσουν καλύτερα.

gkpapad
23-03-14, 11:39
Καταρχην καλημερα φιλε blibliki.Η περιγραφη που εκανες ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.Εθεσες στην σωστη του βαση το θεμα.θελω να σου πω,οτι βαρεθηκα αυτες τις απαξιωτικες τακτικες της 4νετ και γιαυτο εκανα αιτηση μετα απο χρονια και επιστρεφω στον ΟΤΕ.Για 24/ρα γραμμη+αστικα+υπεραστικα+300' δωρεαν σε κινητα+1500' σε 50 χωρες θα δινω 40€.

Nikiforos
23-03-14, 14:29
Δυστυχώς οι εναλλακτικοι κάνουν πολλά τέτοια και έτσι καταντάμε όλοι να λέμε πως μόνο ο ΟΤΕ είναι αξιόπιστος και δεν τον αλλαζουμε ποτέ και δυστυχώς και για μένα έτσι είναι. Με το που πήγα στην 4net την ιδια μέρα όπως είπα παραπανω πέθανε η γραμμή και το σταθερό, ακόμα μέχρι και σήμερα δεν εχω σταθερό αν και μερικές φορες ως δια μαγειας δουλεψε, το ιντερνετ παει απο 4 μεχρι και 11+ mbps και εχει SNR κουκουρουκου. Ειχαμε μετρησει ταση 14volts, ειπε ο τεχνικος τους πρεπει να ειναι τουλαχιστον 48 τωρα μετρησα 33. Υποτίθεται οτι ειναι βλάβη ΟΤΕ οπως ειπαν. Θα κάνω υπομονή μεχρι ΚΑΙ Τεταρτη, θα εχουμε κλεισει παραπανω απο 1 εβδομαδα χωρις υπηρεσιες, αν δεν φτιαχτει θα τους παρει και θα τους σηκώσει όλους μαζι....

torpila
24-03-14, 12:24
Δυστυχώς οι εναλλακτικοι κάνουν πολλά τέτοια και έτσι καταντάμε όλοι να λέμε πως μόνο ο ΟΤΕ είναι αξιόπιστος και δεν τον αλλαζουμε ποτέ και δυστυχώς και για μένα έτσι είναι. Με το που πήγα στην 4net την ιδια μέρα όπως είπα παραπανω πέθανε η γραμμή και το σταθερό, ακόμα μέχρι και σήμερα δεν εχω σταθερό αν και μερικές φορες ως δια μαγειας δουλεψε, το ιντερνετ παει απο 4 μεχρι και 11+ mbps και εχει SNR κουκουρουκου. Ειχαμε μετρησει ταση 14volts, ειπε ο τεχνικος τους πρεπει να ειναι τουλαχιστον 48 τωρα μετρησα 33. Υποτίθεται οτι ειναι βλάβη ΟΤΕ οπως ειπαν. Θα κάνω υπομονή μεχρι ΚΑΙ Τεταρτη, θα εχουμε κλεισει παραπανω απο 1 εβδομαδα χωρις υπηρεσιες, αν δεν φτιαχτει θα τους παρει και θα τους σηκώσει όλους μαζι....

Αν είχε ίδιες τιμές ο οτε με τη forthnet ή άλλους εναλλακτικούς τότε όλοι στον οτε θα ήταν . και οι εναλλακτικοί επιβιώνουν επειδή έχουν χαμηλότερες τιμές

Nikiforos
24-03-14, 13:11
Αυτο το ξερουμε! και τι σχεση εχει με το προβλημα? αυτο σημαινει δλδ οτι αμα εισαι σε εναν εναλλακτικο επειδη ειναι ποιο φτηνα δεν πρεπει να φτιαχτει ποτε και να πας στον ΟΤΕ για να στο φτιαξει ο ΟΤΕ? γιατι αυτο σημαινει οτι το κανουν επιτηδες.....απλη κοινη λογικη!

@ ADSLgr.com All rights reserved.