PDA

Επιστροφή στο Forum : wi-fi and lan help



whitewolfgr
05-08-04, 12:44
σε ενα 7οροφο κτιριο αυτη την στιγμη υπαρχει ενα μικρο lan στο ισογειο δηλαδη ενας server με win2003 ενα 24αρι hab και μερικα τερματικα.Σε καθε οροφο περασα ενα utp και μια παροχη 220v για καθε access point(δεν εχουν αγοραστει ακομα ετσι περιμενω και προτασεις ).θελω λοιπον να δωσω μονο internet access (μια adsl 512) μεσω wi-fi (χωρις να υπαρχει προσβαση στο υπολοιπο δυκτιο) και υπο πληρωμη.Απο την αλλη θελω και καποιοι απο τερματικους πανω στο lan να εχουν δωρεαν προσβαση αφου θα χειρηζονται απο υπαληλους του καταστηματος.πως θα τα κανω αυτα?εχω πελαγωσει λιγο.

euri
05-08-04, 14:56
Άρα θέλεις να στήσεις Hotspots. Οπότε χρειάζεσαι Hotspot Software για να κανονίσεις τα περί πρόσβασης και χρέωσης αυτής. Ανάλογα με το λογισμικό μπορείς να δώσεις διαφορετικά δικαιώματα πρόσβασης είτε ανά χρήστη/κωδικό, είτε ανά MAC address.

Όσον αφορά τον εξοπλισμό, υπάρχει μπόλικος αν ψάξεις στο Web. Για εμπορικές εφαρμογές (όπως δείχνει να είναι η δική σου) παίζουν πολύ τα CISCO. Αυτή τη στιγμή παίζει η σειρά 1200. Εννοείται βέβαια ότι και το κόστος είναι επιπέδου CISCO :wink:

Επίσης δεν ήταν απαραίτητη η αναμονή 220V, καθώς πολλά Wireless Devices δουλεύουν με POE (Power Over Ethernet). Με αυτό μπορείς να μεταφέρεις τροφοδοσία από τα καλώδια που περισσεύουν στο UTP όταν παίζεις με 100Base-T Ethernet.

pts
05-08-04, 16:54
Δικαιοδοσίες πρόσβασης ανά χρήστη ή IP καθώς και μέγιστο/επιτρεπτό όριο bandwidth μπορείς να ορίσεις και μέσω των ACL κανόνων των router Cisco, χωρίς την χρήση επιπλέον software.

whitewolfgr
12-08-04, 16:19
thanx για τις απαντησεις τελικα η προσβαση απο το ασυρματο δυκτιο θα ειναι free.
κατι αλλο θελω τωρα ο ασχετος....:) το modem ειναι το γνωστο usb speedtouch (του οποιου την εγκατασταση δεν εκανα εγω....)δινει μεσω της λαν θυρας του προσβαση στον server με τα win2003 (εχει 2 lan pci),και αυτος με την σειρα του σε ενα hab με το ενσυρματο δυκτιο.στο hab τωρα θα συνδεσω και τα 7 access point...σωστα???ειναι ασφαλες?πως αλλιως μπορω να το κανω,ωστε οσοι χρησημοποιουν το wifi να εχουν προσβαση μονο στο ιντερνετ και οχι στο υπολοιπο δυκτιο?help.....

Papashark
13-08-04, 15:50
Θα βάλεις άλλο subnet στα ΑΡ και στους πελάτες τους, και άλλο στο δικό σου δίκτυο.

Θα βάλεις είτε 2 switches (ε όχι και hub....) για κάθε δίκτυο, και θα τα συνδέσεις σε 2 διαφορετικές κάρτες στο PC (μπορείς και με ένα switch σε μία κάρτα δικτύου με 2 διαφορετικές ΙΡς, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει).

Μετά θα ρυθμίσεις τα δύο δίκτυα να βγαίνουν με ΝΑΤ στο ίντερνετ, χωρίς να βλέπει το ένα το άλλο.

Ξενοδοχείο είσαι ?


@euri
Σε hot spot με 7 ΑΡ μονάχα δεν αξίζει να βάλεις 1200.... Και με τα 350 κάνεις μια χαρά την δουλειά σου (άσε που παίζουν με κεντρικό έλεγχο όπως και τα 1200)

whitewolfgr
14-08-04, 12:23
Θα βάλεις άλλο subnet στα ΑΡ και στους πελάτες τους, και άλλο στο δικό σου δίκτυο.

Θα βάλεις είτε 2 switches (ε όχι και hub....) για κάθε δίκτυο, και θα τα συνδέσεις σε 2 διαφορετικές κάρτες στο PC (μπορείς και με ένα switch σε μία κάρτα δικτύου με 2 διαφορετικές ΙΡς, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει).

Μετά θα ρυθμίσεις τα δύο δίκτυα να βγαίνουν με ΝΑΤ στο ίντερνετ, χωρίς να βλέπει το ένα το άλλο.

Ξενοδοχείο είσαι ?


@euri
Σε hot spot με 7 ΑΡ μονάχα δεν αξίζει να βάλεις 1200.... Και με τα 350 κάνεις μια χαρά την δουλειά σου (άσε που παίζουν με κεντρικό έλεγχο όπως και τα 1200)

ευχαριστω για τις απαντησεις
ναι για ξενοδοχειο προκειται....για switches μιλαγα λογω κεκτιμενης ειπα hub :shock:
ετσι το χτισα και εγω και παιζει μια χαρα
thanx

Papashark
14-08-04, 13:05
Μια που είμαι του επαγγέλματος (τοποθετώ hot spots σε ξενοδοχεία) θα ήθελα ακαδημαικά να σε ρωτήσω 3 πράγματα :

1) Γιατί απέφυγες το εμπορικό και το έκανες χωρίς χρέωση ?

2) Ήξερες για τις επιδοτήσεις της ΚτΠ, και εάν και γιατί δεν τις επέλεξες

3) Θα έπερνες έναν επαγγελματία να σου φτιάξει το σύστημα ?

Εάν δεν θες να μου απαντήσεις στο ανοιχτό φόρουμ, υπάρχουν και τα ΡΜ :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά

euri
17-08-04, 19:34
@euri
Σε hot spot με 7 ΑΡ μονάχα δεν αξίζει να βάλεις 1200.... Και με τα 350 κάνεις μια χαρά την δουλειά σου (άσε που παίζουν με κεντρικό έλεγχο όπως και τα 1200)

Δεν αντιλέγω, τα 350 (χρησιμοποιώ ένα 352 με μη αποσπώμενες κεραίες) παίζουν μια χαρά. Έχω όμως την εντύπωση ότι έχει καταργηθεί ως μοντέλο από τη Cisco. Και επειδή η αρχική ερώτηση αφορούσε σε επαγγελματική εγκατάσταση πρότεινα (ενδεικτικά) το "επίσημο" μοντέλο της Cisco.

Papashark
18-08-04, 13:18
Βρίσκεις ακόμα στην αγορά με κόστος όσο και τον κωδικό του.

Το αστείο είναι ότι το νέο μοντέλο έχει κόστος όσο και ο δικός του κωδικός !!!

:lol: :lol: :lol:

Cisco AP 350 : 300-350€
Cisco AP 1200 : 1000-1200€

@ ADSLgr.com All rights reserved.