PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτο ping



niklakis
16-03-14, 20:11
Έχουμε wind εδώ και αρκετά χρόνια και πάντα είχαμε προβλήματα αλλα όχι τόσο ενοχλητικά όσο αυτό. Άρχισα να παίζω online παιχνίδια και το ping μου αυξομειώνεται πάρα πολύ καθιστώντας το οποιο game unplayable (Πάει απο 55 ms σε 150ms και άνω συνεχώς). Μέχρι και τις καθημερινές ειναι έτσι αν και μπορεί να υπάρξουν στιγμές (συνήθως καμία ώρα, το πρωί η το βράδυ) που να φτάνει σε φυσιολογικά επίπεδα. Έχω δοκιμάσει χίλια δυο πράματα απο μόνος μου και τίποτα. Πήρα τηλέφωνο και μου λένε δεν μπορούνε να κάνουνε κάτι. Διάβασα για fastpath και ότι μειώνει το ping αλλα το πρόβλημα μου με τις αυξομειώσεις υπάρχει περίπτωση να το λύσει; Επίσης γίνεται να το ζητήσω απο την wind η όχι;

kostas4949
17-03-14, 04:34
Fastpath μπορεις να ζητησεις αλλα αμα εχεις αυξομειωσεις αναλογως την ωρα το προβλημα σου δεν ειναι εκει.Θα κερδισεις ομως καποια ms οταν δεν εχεις αυξομειωσεις.
Μηπως καποιος στο σπιτι σου τρωει bandwidth κατα την διαρκεια της μερας? Επισης αμα συνδεεσαι μεσω wifi δοκιμασε με ενα καλωδιο ethernet να δεις αμα εχει διαφορα.

niklakis
17-03-14, 15:50
Δοκίμασα και καλώδιο και αποσύνδεσα όλες τις συσκευές απο το δίκτυο και δοκίμασα. Ίδια αποτελέσματα.

kostas4949
17-03-14, 19:49
Τοτε μαλλον υπαρχει καποια βλαβη. Τα στατιστικα στο profile σου ειναι σωστα? Το 0.45 up δειχνει απο μονο του προβλημα, οπως και τα 7Mbps με 20 attentuation. Σιγουρεψε οτι το προβλημα δεν ειναι στο δικο σου κομματι(δοκιμασε αλλο router/φιλτρακι πανω στην γραμμη /σιγουρεψου οτι παιρνεις γραμμη απο την κεντρικη πριζα του σπιτιου/εσωτερικη καλωδιωση στην πολυκατικοια).Γενικα ελενξε οσο μπορεις την διαδρομη απο την εισοδο της πολυκατικοιας μεχρι το router. Αμα τo προβλημα δεν ειναι εκει τοτε παρε την wind και δηλωσε οτι εχεις βλαβη.

niklakis
17-03-14, 20:27
Παρατήρησα την ταχύτητα και είδα ότι αυτή η αυξομείωση υπάρχει και στην ταχύτητα. Την έλενξα αρκετές φορές με speedtest.net (δεν ξέρω κατά πόσο αξιοπιστο ειναι και ούτε είμαι πολυ ψαγμένος στα θέματα ίντερνετ γιαυτό εργαλεία με τα οποία θα έπρεπε να κάνω τους ελέγχους δεν γνωρίζω και πολλά). Επίσης όλες οι μετρήσεις έγιναν απο τον υπολογιστή μου (συνδεδεμένος ασύρματα) αλλα νομίζω ότι παρόμοια αποτελέσματα θα έχω και απο τον ενσύρματα συνδεδεμένο.

Είδα σήμερα επίσης το ping γύρω στις 2 και ήτανε ανάμεσα 58-66 και μια ώρα μετά άρχισε πάλι τα γνωστά κόλπα. Δεν γνωρίζω άμα οι αυξομειώσεις συμβαίνουν μόνο σε ώρες ακμής συνήθως μόνο τότε μπορώ να μπω pc και γιαυτό ήσυχες ώρες δύσκολα θα μπορέσω να ελέγξω.

Κεντρική πριζα του σπιτιού πια ειναι;

kalicatzaros
17-03-14, 20:33
Μήπως σου κλέβει κανείς σύνδεση από το ασύρματο; Το έλεγξες αυτό;

psylos
17-03-14, 21:28
Μπες στο interface του ρουτερ και δες εκει ποσο κλειδωνει το ρουτερ σου. Τo speedtest δεν ειναι αξιοπιστο για να σου δειξει τετοια πραγματα.

FuS
17-03-14, 22:13
Kαι οπωσδήποτε να κάνεις δοκιμή (καθώς και να δεις τα στατιστικά σου στο router) με ethernet και όχι ασύρματα.

Helix
17-03-14, 22:19
Μήπως σου κλέβει κανείς σύνδεση από το ασύρματο; Το έλεγξες αυτό;

Το έλεγξε λέει και σε Ethernet και έκανε τα ίδια

niklakis
17-03-14, 23:24
Ίντερνετ κανένας δεν μου κλέβει, τουλάχιστον έτσι νομίζω.

Helix
18-03-14, 00:11
Όταν συνδέθηκες από Ethernet, είχες απενεργοποιήσει το wifi από το router;

kalicatzaros
18-03-14, 11:07
Το έλεγξε λέει και σε Ethernet και έκανε τα ίδια


Δεν είπε ότι το έλεγξε.. είπε ότι συνδέθηκε με ethernet αυτό δεν σημαίνει ότι έκλεισε το wi-fi ;)

niklakis
18-03-14, 16:06
Βέβαια έκλεισα το wi-fi. Ήταν καθαρά καλωδιωμένος όταν δοκίμαζα. Αποτελέσματα ίδια. Θα δοκιμάσω και άλλο ρουτερ πιο μετά να δω άμα εκεί ειναι το πρόβλημα. Splitter δοκίμασα 4 και πάλι τα ίδια. Επίσης κοίταξα το κουτί του ΟΤΕ στο ισόγειο της πολυκατοικιας αλλα δεν γνωρίζω για τι πρέπει να κοιτάξω οπότε έψαχνα απλά για κανα κομμενο καλωδιο. Δεν βρήκα τίποτα. Άμα υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να κοιτάξω εκεί τότε πείτε μου.

kalicatzaros
18-03-14, 16:58
Βέβαια έκλεισα το wi-fi. Ήταν καθαρά καλωδιωμένος όταν δοκίμαζα. Αποτελέσματα ίδια. Θα δοκιμάσω και άλλο ρουτερ πιο μετά να δω άμα εκεί ειναι το πρόβλημα. Splitter δοκίμασα 4 και πάλι τα ίδια. Επίσης κοίταξα το κουτί του ΟΤΕ στο ισόγειο της πολυκατοικιας αλλα δεν γνωρίζω για τι πρέπει να κοιτάξω οπότε έψαχνα απλά για κανα κομμενο καλωδιο. Δεν βρήκα τίποτα. Άμα υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να κοιτάξω εκεί τότε πείτε μου.

Όταν εννοείς το έκλεισες πως και από που;

niklakis
18-03-14, 17:31
Όταν συνδέσεις καλωδιο ethernet, παραμένει ασύρματα συνδεδεμένος ο υπολογιστής. Άπλα όταν πάτησα αποσύνδεση τραβούσε απο το καλώδιο και όχι ασύρματα.

kalicatzaros
18-03-14, 17:49
Όταν συνδέσεις καλώδιο ethernet, παραμένει ασύρματα συνδεδεμένος ο υπολογιστής. Άπλα όταν πάτησα αποσύνδεση τραβούσε απο το καλώδιο και όχι ασύρματα.

Άρα απλά έκλεισες το ασύρματο του υπολογιστή σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι εκείνη την ώρα κάποιος δεν σου έκλεβε σύνδεση.. Πρέπει να απενεργοποιήσεις εντελώς το ασύρματο από το router σου, να συνδεθείς ενσύρματα και να δεις αν συνεχίζει το πρόβλημα με τα pings.

niklakis
18-03-14, 18:18
ΟΚ θα το δοκιμάσω. Έψαχνα να δω λίγο μια πιο ακριβής ονομασία για το πρόβλημα μου και νομίζω το βρήκα. Λέγεται jitter και όταν το τσέκαρα στο pingtest μου έβγαλε τα εξής αποτελέσματα:
Να υπενθυμίσω οτι ειναι αποτελέσματα καθημερινής.

Για Φρανκφούρτη (Οι σερβερ στο bf4 που παίζω βρίσκονται Γερμανία (Δεν ξέρω αν έχει πιο άκοντα, αλλα το battlelog στην πλειοψηφία γερμανικούς μου βγάζει) οπότε είπα να τσεκάρω εκεί):

136755

Και απο Ηράκλειο (κοντινότερος pingtest server που μπορούσα να βρω στην Ελλάδα):

136756

Δεν γνωρίζω άμα ειναι καλά αποτελέσματα και επίσης θέλω να τσεκάρω και το σαββατοκυριακο γιατί εφόσον πάει απο 60 στο 200 θα έλεγα οτι το jitter τότε ειναι πολυ μεγαλύτερο.
Και κάτι τελευταίο, να ζητήσω να μου κάνουν fastpath την γραμμή (που να θυμίσω δεν είμαι ο μόνος χρήστης της, και το τηλέφωνο χρησιμοποιείται) η όχι; Επίσης άμα κάνω και δεν είμαι ικανοποιημενος θα μπορώ να το ξαναγυρίσω σε intervealed η όχι;


EDIT: Αυτή τη στιγμή και όταν έλεγχα το ping ήμουν ο μόνος που χρησιμοποιουσα την γραμμή.

mariossss
18-03-14, 18:49
ΟΚ θα το δοκιμάσω. Έψαχνα να δω λίγο μια πιο ακριβής ονομασία για το πρόβλημα μου και νομίζω το βρήκα. Λέγεται jitter και όταν το τσέκαρα στο pingtest μου έβγαλε τα εξής αποτελέσματα:
Να υπενθυμίσω οτι ειναι αποτελέσματα καθημερινής.

Για Φρανκφούρτη (Οι σερβερ στο bf4 που παίζω βρίσκονται Γερμανία (Δεν ξέρω αν έχει πιο άκοντα, αλλα το battlelog στην πλειοψηφία γερμανικούς μου βγάζει) οπότε είπα να τσεκάρω εκεί):

136755

Και απο Ηράκλειο (κοντινότερος pingtest server που μπορούσα να βρω στην Ελλάδα):

136756

Δεν γνωρίζω άμα ειναι καλά αποτελέσματα και επίσης θέλω να τσεκάρω και το σαββατοκυριακο γιατί εφόσον πάει απο 60 στο 200 θα έλεγα οτι το jitter τότε ειναι πολυ μεγαλύτερο.
Και κάτι τελευταίο, να ζητήσω να μου κάνουν fastpath την γραμμή (που να θυμίσω δεν είμαι ο μόνος χρήστης της, και το τηλέφωνο χρησιμοποιείται) η όχι; Επίσης άμα κάνω και δεν είμαι ικανοποιημενος θα μπορώ να το ξαναγυρίσω σε intervealed η όχι;


EDIT: Αυτή τη στιγμή και όταν έλεγχα το ping ήμουν ο μόνος που χρησιμοποιουσα την γραμμή.


Το 29αρι jitter δεν νομιζω να ειναι καλο γιατι εγω με ηρακλειο εχω 0ms και εχω οτε. δεν ξερω αν παιζει και ρολο η αποσταση απο το α/κ γιατι ειμαι κοντα εγω.

theopan
18-03-14, 19:12
Πολύ το "κουράζετε" ρε παιδιά. Το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα η γραμμή και το ακόμα πιθανότερο το dslam του κάποιες ώρες. Ούτε κλέψιμο wifi είναι ο λόγος, ούτε κομμένο καλώδιο στον κατανεμητή σου μην περιμένεις να δεις niklakis. Τα έχουμε και άλλοι αυτά τα προβλήματα ορισμένοι κατά διαστήματα. Όχι δεν είναι καλό το αποτέλεσμα που σου έβγαλε το pingtest. Δοκίμασε να βάλεις ένα άλλο ρούτερ πάνω και αν δε βελτιωθεί (ξανα)δώστο βλάβη στη Wind. Το fastpath επίσης μπορείς άφοβα να το ζητήσεις για δοκιμή. Φυσικά και επανέρχεσαι σε interleaved όποτε θέλεις και σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζει τη λειτουργία της τηλεφωνίας.

psylos
18-03-14, 19:52
ΟΚ θα το δοκιμάσω. Έψαχνα να δω λίγο μια πιο ακριβής ονομασία για το πρόβλημα μου και νομίζω το βρήκα. Λέγεται jitter και όταν το τσέκαρα στο pingtest μου έβγαλε τα εξής αποτελέσματα:
Να υπενθυμίσω οτι ειναι αποτελέσματα καθημερινής.

Για Φρανκφούρτη (Οι σερβερ στο bf4 που παίζω βρίσκονται Γερμανία (Δεν ξέρω αν έχει πιο άκοντα, αλλα το battlelog στην πλειοψηφία γερμανικούς μου βγάζει) οπότε είπα να τσεκάρω εκεί):

136755

Και απο Ηράκλειο (κοντινότερος pingtest server που μπορούσα να βρω στην Ελλάδα):

136756

Δεν γνωρίζω άμα ειναι καλά αποτελέσματα και επίσης θέλω να τσεκάρω και το σαββατοκυριακο γιατί εφόσον πάει απο 60 στο 200 θα έλεγα οτι το jitter τότε ειναι πολυ μεγαλύτερο.
Και κάτι τελευταίο, να ζητήσω να μου κάνουν fastpath την γραμμή (που να θυμίσω δεν είμαι ο μόνος χρήστης της, και το τηλέφωνο χρησιμοποιείται) η όχι; Επίσης άμα κάνω και δεν είμαι ικανοποιημενος θα μπορώ να το ξαναγυρίσω σε intervealed η όχι;


EDIT: Αυτή τη στιγμή και όταν έλεγχα το ping ήμουν ο μόνος που χρησιμοποιουσα την γραμμή.

Σου παραθετω τα δικα μου αντιστοιχα στοιχεια για να δεις περιπου πως κινουμαι εγω... Για παραδειγμα σου λεω οτι στο LoL EUW το ping μου παιζει συνηθως 62-70ms.

http://www.pingtest.net/result/94825855.png (http://www.pingtest.net)

http://www.pingtest.net/result/94825980.png (http://www.pingtest.net)

Ακομα δεν εχεις δωσει τα στοιχεια που δινει το ρουτερ σου για τη γραμμη σου... Μπες μεσα στο μενου του ρουτερ και δωσε τα ακριβη στοιχεια απο εκει μεσα... Λογικα πρεπει να μπεις σε μια διευθυνση της μορφης 192.168.1.254 ή 192.168.1.1 ή 192.168.2.1
Βρες απο εκει τα στατιστικα της dsl και γραψε τα εδω...

niklakis
19-03-14, 19:22
Σου παραθετω τα δικα μου αντιστοιχα στοιχεια για να δεις περιπου πως κινουμαι εγω... Για παραδειγμα σου λεω οτι στο LoL EUW το ping μου παιζει συνηθως 62-70ms.

http://www.pingtest.net/result/94825855.png (http://www.pingtest.net)

http://www.pingtest.net/result/94825980.png (http://www.pingtest.net)

Ακομα δεν εχεις δωσει τα στοιχεια που δινει το ρουτερ σου για τη γραμμη σου... Μπες μεσα στο μενου του ρουτερ και δωσε τα ακριβη στοιχεια απο εκει μεσα... Λογικα πρεπει να μπεις σε μια διευθυνση της μορφης 192.168.1.254 ή 192.168.1.1 ή 192.168.2.1
Βρες απο εκει τα στατιστικα της dsl και γραψε τα εδω...


Αυτά εννοεις;

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1021/14192 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11.4/8.6 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 12.7/20.8 dB
Output Power (Up/Down) 12/17.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1072/14908 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 224

- - - Updated - - -

Απο την Κυριακή (χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα στο δυκτιο) το internet έχει πολλές αυξομειώσεις στην ταχύτητα και συχνές διακοπές διάρκειας μερικών δευτερολέπτων, κάτι που πριν απο την Κυριακή, συνέβαινε σχετικά σπάνια. Αυτό ειναι εμφανές σε ολες τις συσκευές του δικτύου, είτε καλωδιωμένες είτε ασύρματες. Θα ρωτήσω και γείτονες να δω άμα ειναι θέμα με εμάς η όλη η γειτονιά έχει θέμα. Αντί να λυθούν τα προβλήματα βγαίνουν και άλλα.

psylos
19-03-14, 21:30
Εγω θα σου προτεινα για αρχη τα βασικα, αλλαγη το wifi password (χρηση μεγαλου κωδικου με αριθμους, γραμματα και συμβολα), ασφαλεια στο wifi wpa2, χρηση του B+G mode και οχι του B+G+N, και αν εχεις κινητο android κατεβασε το wifi analyser και δες τα ασυρματα που πιανεις σε ποια καναλια βρισκονται, ωστε να μετακινησεις το δικο σου σε καποιο ελευθερο ή οχι τοσο συνωστισμενο καναλι. Τουλαχιστον ετσι θα ξερεις οτι δεν σου κλεβει καποιος ιντερνετ μεσω wifi και οτι δεν φταιει το ρουτερ (απο την αποψη οτι δεν μπουκωνει το ρουτερ λογω wifi N). Οταν κολλαει το ιντερνετ μπες στο ρουτερ και δες τα στατιστικα τοτε...

Πχ αν εχεις ξαφνικα παρεμβολες στη γραμμη σου θα δεις περιεργο snr εκεινη τη στιγμη ή τα σφαλματα της γραμμης να κανουν παρτυ. Το να πεθαινει το ιντερνετ θα μπορουσε να ειναι και θεμα DNS, αλλα δεν νομιζω αυτο να επηρεαζει το ping σε παιχνιδια (δεν ειμαι σιγουρος για αυτο)...

niklakis
20-03-14, 22:41
Γύρισα την σύνδεση μου σε fastpath και το ping ειναι νέμεν χαμηλό αλλα οι αυξομειώσεις ακόμα παρούσες. Σήμερα το μεσημέρι όταν κοιτούσα άμα εφταιγε το ρουτερ το ping ήταν σταθερό και με τα δυο μέχρι της 2. Σχεδόν ακριβός μόλις πήγε το ρολόι εκείνη την ώρα το ping άρχισε να αυξομειώνεται σαν τρελό. Το ίδιο ισχύει και το βράδυ. Μετά απο μια συγκεκριμένη ώρα το ping σταθεροποιείται. Είναι πιθανό το πρόβλημα να το έχει η γειτονιά και να μην μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό;

Επίσης το snr παραμένει πάνω κάτω το ίδιο.

(Για τα κανάλια γνωρίζω και τα αλλάζω τακτικά αναλόγως)

niklakis
23-03-14, 11:48
Ζήτησα απο την wind να με γυρίσει σε fastpath και φαίνεται (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) οτι όλα ειναι τέλεια. Σταμάτησαν οι αυξομειώσεις και το ping ειναι πιο χαμηλό απο ποτέ.

Άκυρο, το τσέκαρα σήμερα μεσημέρι, πάλι τα ίδια. Δεν βλέπω να βρίσκω άκρη. Πήγα και στο σπίτι του ξαδέλφου μου, που ειναι πάρα πολυ κοντά, και αυτός με wind αλλα σύνδεσή τελεία. Ζει και σε πολυκατοικία παλαιολιθική ενώ εγώ σε σχετικά καινούργια. Μήπως φταιει ο χαλκός του σπιτιού, και πως θα το καταλάβω; Και να το καταλάβω μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.