PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Ερωτησεις για Firmware Mods (Tomato - DD-WRT - OpenWRT) και DSL Tools (DMT κτλ)



dot_matrix
17-03-14, 12:59
Προσφατα ανακαλυψα τα firmware mods οπως τα tomato, dd-wrt κτλ. και τα DSL Modem Tools.

1ον Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος που εχει εγκαταστησει καποιο απο αυτα τα mods σε τι θα με οφελησει αν βαλω ενα τετοιο mod στο router μου. Οσοι απο εσας εχουν βαλει, για ποιο λογο το εβαλαν και τι κερδισαν; Και γενικα θελω να μαθω τι δουλεια κανουν αυτα τα mods.

2ον Θα ηθελα να μαθω τι μπορουν να κανουν αυτα τα DSL Tools κι αν μπορουν να κανουν μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα, τοση ωστε να αξιζει να αγορασω καποιο συμβατο router μιας και το ZTE που εχω δεν υποστηριζεται απο τα DMT, OrbMT κτλ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

babis3g
17-03-14, 13:28
τα ddwrt/openwrt/τοματο κλπ ειναι λογισμικα φτιαγμενα για μερικα router αλλα με αναλογα CPU ... μερικοι τα προτιμουν απο το λογισμικο του εργοστασιου γιατι εχουν λιγοτερα bugs και περισσοτερες ρυθμισεις

Τα mods κανουν δουλεια σχεδον ιδια με τα ddwrt/opnwrt αλλα σε modem και αυτα αναλογα τα CPU, αλλα σε αυτα κρατανε το ιδιο λογισμικο του εργοστασιου απλως προσθετουν λιγο παραπανω ρυθμισεις συνηθως για θεματα σταθεροτητας γραμμης, αλλα υποψην και αυτα πανε σε περιορισμενα μοντελα

τα dsl tools δεν τα πληρωνεις, ειναι αρκετα δωρεαν εκτος αν πας σε επαγγελματικα και μπορουν να παρακολουθουν την γραμμη και επισης να την αλλαζουν αλλα και αυτα μονο σε μερικα υποστηριζομενα modem μοντελα

@ ADSLgr.com All rights reserved.