PDA

Επιστροφή στο Forum : KINO



thama
05-08-04, 14:57
Εδώ και ένα χρόνο περίπου, άρχισε σιγά σιγά η διεξαγωγή του ΚΙΝΟ, από τον ΟΠΑΠ με 65 κληρώσεις την ημέρα.
Απο την προηγούμενη Δευτέρα, άρχισε η διεξαγωγή του και στη Θεσσαλονίκη, οπότε και άρχισα να ψάχνω λίγο περισσότερο.
Μέχρι στιγμής έχουν γίνει περίπου 16000 κληρώσεις, και χρειάζομαι τους αριθμούς αυτούς, για στατιστικούς λόγους, αλλά δεν μπορώ να τους βρώ πουθενά (ούτε στην επίσημη ιστοσελίδα του ΟΠΑΠ). Έχετε καμμιά ιδέα ?
Μήπως κάποιος έχει έστω και ένα μέρος των κληρώσεων ?

Σημείωση :Το google δεν μου έβγαλε κανένα χρήσιμο αποτέλεσμα.

aesir
05-08-04, 15:09
thama, Εγώ δεν ξέρω καν τι είναι... κανένα link υπάρχει;

thama
05-08-04, 15:19
Η επίσημη ιστοσελίδα του ΟΠΑΠ δεν γράφει τίποτα, γιατί το παιχνίδι δεν παίζεται σε όλη την Ελλάδα (νομίζω ότι μόνο η Αθήνα είναι εκτός).

Έχεις τους αριθμούς από το 1 έως το 80, και κάθε 5' κληρώνονται οι 20 από αυτούς.

Ο παίκτης παίζει όσους αριθμούς θέλει από 1 μέχρι και 12, και ανάλογα με το ποσους αριθμούς από αυτούς που επέλεξε υπάρχουν στην 20αδα που κληρώθηκε πληρώνεται με σταθερή απόδοση πχ παίζει έναν αριθμό . Αν κληρωθεί παίρνει ο παίκτης 2.5 φορές τα λεφτά του.πχ Παίζει 12 αριθμούς. Αν κληρωθούν και οι 12, παίρνει 1.000.000 φορές τα λεφτά του, κοκ.

dantouan
05-08-04, 15:26
Μηπως δεν ειναι ακομα νομιμο.... :?:

Deimos
05-08-04, 15:41
Νόμιμο είναι. Και στην Λαρισσα παίζουν ΚΙΝΟ εδω και αρκετούς μήνες.

thama
05-08-04, 15:42
Μα ρε παιδιά, το παίζουμε σε όλα τα προποτζίδικα.
Οτι είναι νόμιμο είναι, απλά επειδή μπουκώνει το δίκτυο τις ώρες που παίζεται, ο ΟΠΑΠ, το ανοίγει σίγά σιγά ώστε να προλάβει να αναβαθμίσει το δίκτυό του, και να αλλάξει τον εξοπλισμό του.
Πάτε μια βολτίτσα στην Κόρινθο, ή τη Χαλκίδα. Εκεί πρέπει να παίζεται. θα δείτε

asikamin
05-08-04, 15:46
Η επίσημη ιστοσελίδα του ΟΠΑΠ δεν γράφει τίποτα, γιατί το παιχνίδι δεν παίζεται σε όλη την Ελλάδα (νομίζω ότι μόνο η Αθήνα είναι εκτός).

Πρέπει να δείτε τη νεολαία στα χωριά κολλημένη
με τις 'ωρες στις οθόνες,να περιμένουν τα νούμερα.
Μιλάμε για σήψη.

PReD
05-08-04, 15:50
Ναι το ΚΙΝΟ είναι νόμιμο και παίζεται σε όλη την Ελλάδα εκτός Θεσσαλονίκης (μέχρι πρόσφατα) και Αθήνας (οσονούπω)... Και σας πληροφορώ ότι έχει φάει ήδη περιουσίες... ή τουλάχιστον μεροκάματα...

thama, δεν νομίζω να σε βοηθήσουν οι στατιστικές :wink:

dantouan
05-08-04, 15:53
Και σας πληροφορώ ότι έχει φάει ήδη περιουσίες... ή τουλάχιστον μεροκάματα...

thama, δεν νομίζω να σε βοηθήσουν οι στατιστικές :wink:

Ελαχιστους εχουν βοηθησει....μαλλον τους εχουν χωσει πιο βαθια... :? :? :?

thama
05-08-04, 15:57
Εγώ από την άλλη γιατί Pred, νομίζω το αντίθετο ?

PReD
05-08-04, 16:00
Μήπως δεν το έχεις ψάξει ακόμη σε βάθος? :wink:

backos
06-08-04, 19:03
Χαχαχ μα φυσικά και είναι νόμιμο απλός είναι ακόμη σε δοκιμαστικό στάδιο και μπαίνουν σιγά σιγά όλες οι περιοχές .
Τώρα εσύ που θες όλους τους αριθμούς ε δεν χρειάζεται πολύ σκέψη γιατί το θες..
θες να τα πετάξεις σε ένα pc για να βρεις τον αλγόριθμο που βγάζει τα νούμερα ..
Το σκέφτηκα και εγώ αλλά μόνο που το σκέφτηκα βαρέθηκα .
Δυστυχώς επειδή με αυτό το τρόπο θα κανείς απάτη και θα βγάλεις χοντρό χρήμα δεν θα πω τίποτα για το game :P

PReD
06-08-04, 19:20
Δεν είναι απάτη να δουλέψεις με στατιστικές!!!

Σε καμία περίπτωση...

Αυτό γίνεται με λόττο, τζοκερ κλπ κλπ χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια...

Το ΚΙΝΟ δεν είναι έτσι όμως...

Δεν είναι και τόσο στην τύχη...
Ούτε έχει συγκεκριμένο αλγόριθμο...

JUJUKOS
08-08-04, 08:53
:?: ...Btw...μιας και μιλησατε για απατες και αλγορι8μους...εχω αρι8μους ανανεωσεως χρονου ομιλιας cosmote 3 χρονων απο ΑΤΜ...γινετε να παρουμε πισω λιγουλακι απο το αιμα που μας εχει ρουφυ3ει τοσα χρονια,κανοντας καμια hmmm... :oops: ..."κομπινα"???? :twisted:

PReD
08-08-04, 18:46
Δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο...

Αλλάζουν συνέχεια αλγορίθμους οπότε είναι αδύνατο να το σπάσεις απο οτι ξέρω...

morfeas-dsl-
08-08-04, 23:58
:?: ...Btw...μιας και μιλησατε για απατες και αλγορι8μους...εχω αρι8μους ανανεωσεως χρονου ομιλιας cosmote 3 χρονων απο ΑΤΜ...γινετε να παρουμε πισω λιγουλακι απο το αιμα που μας εχει ρουφυ3ει τοσα χρονια,κανοντας καμια hmmm... :oops: ..."κομπινα"???? :twisted:
φανταζομαι τοτε οτι αν μοιραζοσουν το πως με το φορουμ δε θα εχανες κατι!!

thama
09-08-04, 10:14
Καθήστε ρε παιδιά, κι εγώ κρατάω τις κάρτες ανανέωσης χρόνου της COSMOTE, αλλά βασικά για συλλεκτικούς λόγους.
Δεν πήγε το μυαλό μου στην @π@τη!

Τελικά όμως, μπορούμε να βρούμε τους αριθμούς του ΚΙΝΟ?
Ξέρει κανείς ?
(Γιατί μου φαίνεται ότι ξεφύγαμε αρκετά ..... ή μήπως είναι ιδέα μου ?)

Miltos_01
09-08-04, 11:48
To ΚΙΝΟ δεν βασίζεται σε αλγορίθμους...ούτε ο ΟΠΑΠ αλλάζει αλγόριθμους κληρώσεων κάθε φορά, όπως γράφτηκε κάπου...
Εκείνο που υπάρχει είναι μια ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ παραγωγής ΤΥΧΑΙΩΝ αριθμών από 1-80.
Επίσης τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ βοηθούν ΠΟΛΥ!!! στα πλαίσια πάντα βέβαια της στατιστικής θεωρίας και είναι λάθος που κάποιος έγραψε ότι τα στατιστικά σ'αυτό το παιχνίδι είναι αδιάφορα...άλλωστε και γι'αυτό τον λόγο ο ΟΠΑΠ δεν δίνει τα αποτελέσματα τα ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ προηγουμένων κληρώσεων...
Πάντως το παιχνίδι εδώ στην Κέρκυρα...παίζεται μανιωδώς!!!

thama
09-08-04, 12:14
Αφού ξεκίνησε το θέμα με τα στατιστικά, πρέπει να αναφέρουμε ότι τα στατιστικά έχουν τόσο μεγαλύτερη αξία, όσο μεγαλύτερο είναι το μέγεθος του δείγματος.
Συνεπώς, τα στοιχεία των 16000 κληρώσεων (μέχρι προχθές) του ΚΙΝΟ, έχουν πολύ μεγαλύτερη στατιστική σημασία, από ότι τα στοιχεία του SUPER3 λχ που βρίσκεται περίπου στις 2000 κληρώσεις, και ακόμα περισσότερη από του Τζόκερ που βρίσκεται περίπου στις 1000 κληρώσεις.

Επιπλέον, επειδή αναφέρθηκε το θέμα με τις ηλεκτρονικές κληρώσεις και την παραγωγή τυχαίων αριθμών, επιτρέψτε μου να πώ δυο πράγματα.
1ον Ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να παράγουμε τυχαίους αριθμούς με υπολογιστή.
2ον Αντί αυτών όμως, μπορούμε να παράγουμε ΨΕΥΔΟΤΥΧΑΙΟΥΣ αριθμούς, με βάση διάφορους αλγορίθμους που κυκλοφορούν, (αλλά και μερικών που δεν κυκλοφορούν).

Γιατί οι αριθμοί λέγονται ψεδοτυχαίοι ?
Γιατί κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες μπορούμε να αναπαράγουμε την ίδια ακολουθία αριθμών όσες φορές θέλουμε. Όσοι ασχοληθήκατε με τον προγραμματισμό σε BASIC, θα παρατηρήσατε αυτήν την περίεργη συμπεριφορά στη συνάρτηση RAND(), αν προηγουμένως δεν εκτελεστεί RANDOMIZE(). Σε κάθε εκτέλεση του προγράμματος, οι αριθμοί ήταν ολοϊδιοι. Το ίδιο παρατήρησα και στην Pascal, αλλά και στη C++. (ψιλοάσχετο αλλά τo πρόβλημα το έλυνα με τροφοδότηση του seed της Rand() με τον timer του συστήματος)

Επιπλέον, επειδή η κλήρωση είναι ηλεκτρονική, είναι αρκετά δύσκολο, να υπάρξει ομοιόμορφη κατανομή. Έτσι κάποιοι αριθμοί "ευνοούνται" σε σύγκριση με κάποιους άλλους.

Επιπλέον σε ένα περιοδικό που έπεσε στα χέρια μου σε ένα προποτζίδικο, αναφερόταν μια "ευαισθησία" της κληρωτίδας όταν ο ΟΠΑΠ είχε να χάσει πολλά, (και το επιβεβαίωνε με παράδειγμα στο SUPER3). Επειδή όμως, η διάρκεια μεταξύ των κληρώσεων του ΚΙΝΟ, είναι 5 λεπτά, και ο στοιχιματισμός λήγει μερικά δεύτερα πριν την κλήρωση, θεωρώ αδύνατο να επεξεργαστεί όλες τις συμμετοχές.( μάλλον θα ρίχνει το βάρος στις συμμετοχές με τα υψηλότερα ρίσκα για τον ΟΠΑΠ)

Miltos_01
09-08-04, 14:10
Αν οι αριθμοί είναι τυχαίοι ή "ψευδοτυχαίοι" έχει μικρή σημασία και άλλωστε σκοπός μου ήταν να αναδείξω στο topic αυτό τον τρόπο διεξαγωγής των κληρώσεων χωρίς να επισέλθω σε τεχνικής φύσεως λεπτομέρεις που πιστεύω αφήνουν αδιάφορους τους "πολλούς". Όσο για το στατιστικό δείγμα ήδη έγραψα ότι έχει ΜΕΓΑΛΗ σημασία και για αυτό "ο ΟΠΑΠ" δεν δίνει τα αποτελέσματα παρελθόντων ημερών παρά μόνο στο τέλος της συγκεκριμένης μέρας και αυτό με λίγη "γκρίνια".
Όμως θέλω να αναφερθώ με την απάντησή μου αυτή σε μια άλλη προσέγγιση του παιχνιδιού ΟΧΙ την ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ αλλά αυτήν που εγώ τουλάχιστον ονομάζω "ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ". Είναι ενδιαφέρον να παρατηρεί κανείς την "γεωμετρική" συγκέντρωση των αριθμών σε κάθε κλήρωση και να ποντάρει ανάλογα. Π.χ παρατηρήται ότι σε συγκεκριμένες ημέρες οι αριθμοί που κληρώνονται έχουν οριζόντια διάταξη (δηλ. 12,13,15,19,32,33,40 κτλ) ενώ άλλες πάλι κάθετη.Επίσης οι περιοχές συγκέντρωσης των αριθμών σε συγκεκριμένες μέρες είναι ΠΟΛΥ συγκεκριμένες πράγμα που βοηθά την σωστή επιλογή...
Αυτά για την ώρα και θα επανέλθω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.