PDA

Επιστροφή στο Forum : τενοντίτιδα



Nuperibo
05-08-04, 15:13
Έχει περάσει κανείς;; Έχει προσπεράσει κανείς;;;

dantouan
05-08-04, 15:22
Εχω περασει αρκετες φορες, τα on-line games βλεπεις συν τα ακαταλληλα mouse και η θεση του δεξιου μας χεριου, συμβαλουν κατα πολυ σε αυτο...
Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ξεκουρασεις για λιγο καιρο τον καρπο σου, με αλλα λογια να εχεις κλειστο το pc... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PReD
05-08-04, 15:23
Ναι εγώ έχω στον ώμο μου απο παλιά μ@λ@κι@ στο γυμναστήριο...

Nuperibo
05-08-04, 15:32
Είναι τόσο απλό;

Έχω αλλάξει τον χώρο για να είναι πιο εργονομικός και λέω να κόψω pc για 2 εβδομάδες. Είναι μικρό το χρονικό διάστημα, ε;

Στην αρχή φοβήθηκα σύνδρομο καρπιαίου, αλλά έκανα εξετάσεις και thanx god δεν πρόκειται για καρπιαίο. Σε Χ δεν φαίνεται τίποτα, άρα 99% τενοντίτιδα. Αλλά για την αντιμετώπιση ο καθένας από τους γιατρούς λέει τα δικά του !! :evil: :evil: :evil:

zouzouni
05-08-04, 15:33
Ναι..ξεκούραση..να φοράς τον ειδικό επίδεσμο......κι ήρεμο, μασάζ στην περιοχή χρησιμοποιώντας λίγο ζεστό ελαιόλαδο, βοηθάει αρκετά στο να υποχωρήσει ο πόνος.

Ο ειδικός επίδεσμος βοηθάει πάρα πολύ, γιατί σε αναγκάζει να το ξεκουράσεις.

PReD
05-08-04, 15:40
Έχω ρωτήσει πάρα πολλού και μου λένε το μόνο που μπορείς να κάνεις (για ώμο μιλάω...) είναι να μην το ζορίζεις με γυμναστήρια μπάσκετ και βόλεϋ, αλλα να κάνεις χαλαρή γυμναστική και ασκήσεις...

lazar
05-08-04, 15:42
Μπορεί να βοηθήσει να κάθεσαι λίγο ψηλότερα. Σαν να κρέμεται το χέρι, οπότε πέφτει με το βάρος και δεν πιέζεται ο μυς. Γενικώς, όλα είναι θέμα στάσης και οχι διάρκειας.

toro
05-08-04, 15:48
Έχει περάσει κανείς;; Έχει προσπεράσει κανείς;;;

Φίλε μου άπειρες φορές λόγω πρώην επαγγέλματος (σερβιτόρος) και φυσικά λόγω ποντικιού και στη δουλειά και στο σπίτι. Ακόμα και τώρα που σου γράφω δηλαδή έχω ενοχλήσεις αλλά δυστυχώς η περίπτωσή μου είναι ανίατη, :cry: :cry: η εξάρτηση δηλαδή από τα μηχανήματα και το διαδίκτυο, όχι ο καρπός. Αυτό φτιάχνει μόνο του με λίγη ξεκούραση, αν έχεις το χρόνο για κάτι τέτοιο....
:(
Προσωπικά πάντως το αντιμετωπίζω με όσο το δυνατόν ευθύτερη στάση του χεριού μου σε σχέση με το ποντίκι, έτσι ώστε να μην καταπονείται ο καρπός, τουλάχιστον όσο μαουσάρω :wink:

dantouan
05-08-04, 15:50
Η ξεκουραση των 2 εβδομαδων που αναφερεις, πιστευω θα σε κανει περδικι.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Υ.Γ.: Παρε και ενα εργονομικο mouse... :wink:

thama
05-08-04, 16:11
Ευχομαι να είναι περαστική και να μη σου άφήσει κανένα "αποτύπωμα".
Γιατί ένα σύνδρομο καρπιαίου, δεν απέχει και πάρα πολύ........

Nuperibo
05-08-04, 19:29
dantouan, θέλω να το πιστεύω και εγώ :wink: :wink: :wink:

Άλλοι μου λένε ότι θέλει μήνα και πάνω όμως :(

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Αρχικά είχα πάει σε φυσιοθεραπευτή ο οποίος διέγνωσε καρπιαίο. Όμως το ηλεκτρομυογράφημα που έκανα αργότερα έβγαλε ιδανικά όλα τα νούμερα (ούτε καν κοντά στα παθολογικά όρια), .. Αλλά με ενοχλεί και αγκώνας και, ενώ τον καρπό μπορώ να τον ξεκουράσω, τον αγκώνα πολύ δύσκολο.

Τα κόβουμε όλα τώρα, αλλά αθήνα, καλοκαίρι χωρίς pc, να δω πώς θα περάσει!!!!

lazar
05-08-04, 21:11
αλλά αθήνα, καλοκαίρι χωρίς pc, να δω πώς θα περάσει!!!!


Παρακολούθησε τους Ολυμπιακούς. Κάνε και μια βόλτα στα στάδια, μέχρι να σε ψάξουν από πάνω μέχρι κάτω θα περάσει και το χέρι :mrgreen:

yiapap
05-08-04, 22:41
Περαστικά Nuperibo...
Και μόλις περάσουν οι 2 εβδομάδες ψάξε στο Διιδίκτυο για tendonitis ή computer ergonomics. Ακολούθησε τις συμβουλές που δίνουν για τη θέση αγκώνα/καρπού με θρησκευτική ευλάβεια, ακόμη κι αν χρειαστεί να αλλάξεις το έπιπλο γραφείου σου.
Δυστυχώς τέτοιες παθήσεις δεν έρχονται και φεύγουν εύκολα (εκτός αν για κάποιο λόγο το είχες ξεφτιλίσει τελευταία). Συνήθως οφείλονται είτε σε κακή θέση του χρήστη (Η/Υ όχι τίποτε άλλο) είτε σε λάθος πιάσιμο (του ποντικιού).

nnn
05-08-04, 22:44
Υπάρχει και άλλη λύση,χρησιμοποίησε το αριστερό σου χέρι.
Αντίστρεψε τα πλήκτρα του ποντικιού και θα είσαι οκ.
:mrgreen:

Σοβαρά τώρα καλό είναι να προσέξεις για να μην σου γυρίσει σε σύνδρομο καρπιαίου γιατί εκεί η μόνη αντιμετώπιση είναι με νυστέρι.
8)

Oxymoron
05-08-04, 22:48
Κάνε μια επίσκεψη σε έναν αθλίατρο για καλό και για κακό. Κι εγώ τους δύο τελευταίους μήνες ταλαιπωρούμαι, μάλλον κούρασα το χέρι μου περισσότερο από τις αντοχές του... ευτυχώς δεν πειράχτηκε ο αγκώνας, σε αντίθεση με μιας φίλης που έχει επικονδυλίτιδα, έχει κάποιες αλλοιώσεις στον ώμο και της είπε ότι αν δεν ξεκουράσει το χέρι της υπάρχει φόβος για αυχενικό σύνδρομο. Ξεκούραση, αν έχεις φλεγμονή θα σου δώσει αντιφλεγμονώδη, να φοράς το επικάρπιο (περικάρπιο; δε θυμάμαι), σταθεροποιεί τον καρπό και βοηθάει. Περαστικά!

iJohnnyCash
03-11-06, 14:07
Ο ειδικός επίδεσμος βοηθάει πάρα πολύ, γιατί σε αναγκάζει να το ξεκουράσεις.

Τις 2 τελευταίες μέρες έχω έχω τενοντίτιδα στο δεξί χέρι, όχι στον αγκώνα, ... Πήγα σήμερα στο γιατρό και δεν μου είπε τίποτα για επίδεσμο, μόνο για κάτι χαπάκια και αλοιφή ...., είναι λογικό αυτό ;

Ntavelis
03-11-06, 14:52
@Exposed_Bone:
Καλό είναι να πάρεις και έναν επίδεσμο για να τον φοράς όταν κάνεις κάτι που σου επιβαρύνει την κατάσταση. Τα χάπια υποθέτω είναι αντιφλεγμονώδη (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά :p) και στα έδωσε (και χωρίς επίδεσμο) γιατί η κατάσταση σου είναι πολύ εύκολη να ξεπεραστεί ξεκουράσου για περίπου μία βδομαδούλα (δεν είναι ανάγκη πλήρη αποχή από τα πάντα) και όλα θα πάνε ok.
Σώσε το τώρα που είναι νωρίς γιατί θα σου μείνει χρόνιο πρόβλημα όπως εμένα. Και εμένα δεν είναι από το PC.

Υ.Γ.: Σπουδάζω στα ΤΕΦΑΑ και η τενοντίτιδα είναι κάτι καθημερινό για εμάς. Θέλω να πω δεν τα κατέβασα από το κεφάλι μου όλα αυτά. Ισχύουν γιατί τα γνωρίζω. You can trust me..

iJohnnyCash
03-11-06, 15:17
Ntavelis πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν είναι από το PC; Γιατρός είπε από το γράψιμο ή από το PC είναι

gallahant
03-11-06, 20:31
Και γω κινδυνευσα να παθω τενοντιτιδα, απο το ακαταπαυστο λυωσιμο σε mmorpg:oops: Mε τη καινουρια καρεκλα γραφειου που πηρα βολευτηκα απιστευτα. To υψος του χεριου της καρεκλας φτανει ακριβως στο ιδιο υψος με το συρταρι πληκτρολογιου ποντικιου. Ετσι ακουμπαω τον αγκωνα μου στο χερι της καρεκλας και ειναι ευθεια σε σχεση με το ποντικι. Τωρα μπορω να λυωνω χωρις ενοχλησεις:p

Ntavelis
04-11-06, 05:39
Ntavelis πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν είναι από το PC; Γιατρός είπε από το γράψιμο ή από το PC είναι

Αν προσέξεις την υπογραφή μου, έχω ένα UserBar για το Judo. Σπουδάζω όπως σου είπα στα ΤΕΦΑΑ [γυμναστική ακαδημία (γιατί πολλοί δεν το γνωρίζουν)] και έχω ειδικότητα προπονητική Judo. Το έχω πάθει από τις πολλές προπονήσεις που έκανα χωρίς προθέρμανση. Τενοντίτιδα στους καρπούς. Δυστυχώς έχω και στους δύο και τώρα πια είναι χρόνιο πρόβλημα γιατί όταν μου είπε ο γιατρός να απέχω από τις προπονήσεις δυστυχώς δε μπορούσα..
Έμαθα να ζω με αυτό το βασανιστήριο.

Μην το κάνεις κι εσύ στον εαυτό σου. Γίνε καλά τώρα που μπορείς..

Ntavelis
04-11-06, 08:50
@ Exposed_Bone: Ξέχασα να σε ρωτήσω..
Είπες δεν έχεις τενοντίτιδα στον αγκώνα. Που έχεις; Στον καρπό;

manoulamou
04-11-06, 16:46
http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-8053.html
http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=43689:oneup:
http://www.mednutrition.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=193&Itemid=58

iJohnnyCash
05-11-06, 16:14
@ Exposed_Bone: Ξέχασα να σε ρωτήσω..
Είπες δεν έχεις τενοντίτιδα στον αγκώνα. Που έχεις; Στον καρπό;
Σήμερα δεν νιώθω καμία ενόχληση, και δεν έκανα κάποια θεραπεία π.χ. να βάλω την αλοιφή.
Τις προηγούμενες μέρες με πονούσε η παλάμη ...

dhmk
05-11-06, 17:49
Εμένα με έπιασε τενοντίτιδα στον αγκώνα μέχρι και την πλάτη. Συνέβει πέρσι τέτοια εποχή και υπέφερα για κανά δυο μήνες. Το παραέκανα όμως εκείνη την εποχή και σε ασκήσεις με βάρη. Αλλά η βασική αιτία είναι η καινούργια μου καρέκλα αξίας πάνω από 200 ευρώ. Εχει πολύ ψηλά μπράτσα και καθώς ακουμπώ για δουλειά τα χέρια μου σε αυτά, ασυναίσθητα κρατώ μονίμως ανασηκωμένους του ώμους. Πρέπει να είμαι μονίμως και χαλαρός ακουμπισμένος πίσω αλλιώς... αρχίζουν οι ενοχλήσεις.

Πώς βγάζεις άχρηστη μια κατά τα άλλα πολύ καλή δερμάτινη καρέκλα των 200+ ευρώ;

RyDeR
05-11-06, 20:06
Μου φάνηκε ο τίτλος για τορεντίτιδα :oops: :blink:
Περαστικά σας...

@ ADSLgr.com All rights reserved.