PDA

Επιστροφή στο Forum : Με γραμμή Α.ΡΥ.Σ στο όνομά μου και ιδιώτη ISP, πως περνάω σε conn-x?



pantel
28-02-07, 22:18
Παιδιά γειά σας.Έχω γραμμή Α.ΡΥ.Σ στο δικό μου όνομα και ιδιώτη ΙSP.Τώρα σκοπεύω να αγοράσω ένα πακέτο conn-x απ' το Γερμανό, (έχει μια προσφορά με τα windows vista δώρο) αλλά δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω.Ο υπάλληλος του καταστήματος του Γερμανού δεν μπόρεσε να με κατατοπίσει επαρκώς και σε 2 κλήσεις που πραγματοποίησα στο 134 πήρα 2 έντελώς διαφορετικές απαντήσεις.Η πρώτη έλεγε οτι πρέπει πρώτα να καταργήσω τη γραμμή που έχω τώρα και μετά να κάνω αίτηση για conn-x.Στο δεύτερο τηλεφώνημα μου είπαν οτι θα περάσω αυτόματα σε conn-x.Έχει επιχειρήσει κάποιος συμφορουμίτης που είχε Γραμμή Α.ΡΥ.Σ στο όνομά του,αλλά ιδώτη πάροχο να περάσει σε conn-x;Μόνο κάποιος που έχει ζήσει αυτή την ''εμπειρία'' μπορεί να γνωρίζει τι γίνεται.

WAntilles
28-02-07, 22:30
Μία γραμμή ΑΡΥΣ είναι χονδρική και όχι στο όνομά σου -> λιανική.

Talos82
28-02-07, 22:39
Πέρα από την "ονοματολογία" του θέματος, εφόσον η γραμμή βρίσκεται όντως στο όνομά σου (πληρώνεις δηλαδή σε κάθε λογαριασμό του ΟΤΕ τέλη adsl), τότε περνάς σε connex χωρίς διακοπή της γραμμής.

pantel
28-02-07, 22:49
Πέρα από την "ονοματολογία" του θέματος, εφόσον η γραμμή βρίσκεται όντως στο όνομά σου (πληρώνεις δηλαδή σε κάθε λογαριασμό του ΟΤΕ τέλη adsl), τότε περνάς σε connex χωρίς διακοπή της γραμμής.

Πάλι καλά.Ευχαριστώ για την απάντηση.

papdoux
28-02-07, 22:57
εισαι σιγουρος οτι η γραμμη σου ειναι ΑΡΥΣ; αμα ειναι τοτε εχει δικιο ο WAntilles.
Πληρωνεις παγιο στον ΟΤΕ για το adsl της γραμμης;

pantel
28-02-07, 23:26
Δεν ξέρω αν ο όρος "A.ΡΥ.Σ" που χρησιμοποίησα είναι σωστός για την δική μου περίπτωση,μάλλον οχι, αλλά είμαι σίγουρος οτι η γραμμή aDSL είναι στο όνομά μου.Στον τελευταίο λογαριασμό του ΟΤΕ πλήρωσα για ''ΑDSL ΟΤΕ (Mέσ. Ταχ) -Πάγια Τέλη 24,394 + 19% Φ.Π.Α.
Τελικά τι ακριβώς σημαίνει A.ΡΥ.Σ;Εγώ πίστευα οτι έτσι λέγεται η πρόσβαση σε ενεργή γραμμή aDSL ,χωρίς τον ISP.Αυτό δηλαδή που πληρώνω στον ΟΤΕ.

k_koulos
28-02-07, 23:29
στην περίπτωση του φίλου μας, τα vista μπορεί να τα πάρει ; Η θεωρείται παλιός πελάτης και δεν τα δικαιούτε;

pantel
28-02-07, 23:36
στην περίπτωση του φίλου μας, τα vista μπορεί να τα πάρει ; Η θεωρείται παλιός πελάτης και δεν τα δικαιούτε;

Aυτό αποτελεί ένα ακόμα σκοτεινό σημείο για μένα.Το σίγουρο είναι οτι πρέπει να αγοράσω το conn-x από το Γερμανό για να επωφεληθώ απο την προσφορά.Λέτε να σκαλώσει κάτι εκεί πέρα;Θα πάω μια βόλτα απο 'κει αύριο το πρωί και βλέπουμε.

Υ.Γ. Άν ο όρος ''Α.ΡΥ.Σ" είναι αδόκιμος θα προτείνατε να αλλάξει ο τίτλος του θέματος;

k_koulos
28-02-07, 23:38
ναι, σβήσε το ΑΡΥΣ και άσε σκέτο "γραμμή ADSL στο όνομα μου"

pantel
28-02-07, 23:46
Μπορώ εγώ να αλλάξω τίτλο στο θέμα;Δε βρήκα τέτοια επιλογή πουθενά.

vagelisb52
01-03-07, 00:21
τελικά τι ειναι γραμμή ΑΡΥΣ παιδιά να μάθω και εγώ ο ασχετος?

nnn
01-03-07, 01:53
Μπορώ εγώ να αλλάξω τίτλο στο θέμα;Δε βρήκα τέτοια επιλογή πουθενά.
Δεν μπορείς αλλά πες μου τον τίτλο και στο φτιάχνω.

pantel
01-03-07, 02:03
Μια και το ακρωνύμιο Α.ΡΥ.Σ. φαίνεται να μην ταιριάζει στο συγκεκριμένο θέμα, ας βάλουμε αυτό που πρότεινε ο k_koulos:
"Με γραμμή aDSL στο όνομά μου και ιδιώτη ISP, πως περνάω σε conn-x?"

Talos82
01-03-07, 03:21
στην περίπτωση του φίλου μας, τα vista μπορεί να τα πάρει ; Η θεωρείται παλιός πελάτης και δεν τα δικαιούτε;

Στο connex θα είναι νέος πελάτης, οπότε δικαιούται vista αν πάρει το πακέτο από τον Γερμανό. Τώρα για το τι σημαίνει να πάρεις το πακέτο από το Γερμανό, αν θέλεις κάνε ένα search για connex και Γερμανό, για να διαβάσεις τι περάσαμε με την προηγούμενη προσφορά.
Συμπερασματικά θα σου πω οτι το θέμα είναι τζόγος. Τα καταστήματα του Γερμανού είναι άσχετα μεταξύ τους και το επίπεδο της εξυπηρέτησης εμφανίζει έντονη διακύμανση.

pantel
01-03-07, 03:38
Δηλαδή είναι πιθανότερο να πιάσω το Τζόκερ παρά να βγάλω άκρη με τους Γερμανούς.Αυτό ήταν κάτι που φοβόμουν και ευχόμουν να μην διαβάσω κάτι αρνητικό σχετικά με αυτό το θέμα.Έχω κι εγώ ορισμένες οδυνηρές εμπειρίες απο τη συγκεκριμένη αλυσίδα, σε θέματα κινητής τηλεφωνίας.Τέλος πάντων.Θα ρίξω αύριο κι εγώ τη ζαριά μου κάνοντας μια επίσκεψη σε κάποιο απο τα κοντινά καταστήματα του Γερμανου.Ή μήπως χρειαστεί να περάσω απ' όλα μπας και βρώ άκρη;Ας ελπίσουμε οτι δε θα βγούν αληθινοί οι φόβοι μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.