PDA

Επιστροφή στο Forum : Το κέρατό μου



Yannis
05-08-04, 22:58
Πρωί πρωί σήμερα κι ενώ δουλεύω κάτι επείγον στο δίκτυο, μπαμ και... κάτω.

Δεν έχω πειράξει τίποτα στο σύστημα μου, το οποίο έχω σετάρει με ευλαβική προσοχή, άρα...

Παίρνω τις βλάβες του ΟΤΕ και "καταχωρούν" το ερώτημά μου αλλά δεν μπορούν να μου απαντήσουν αν η γραμμή είναι εντάξει. Τους ξαναπαίρνω σε μισή ώρα. Και σε άλλη μισή... Οταν προσπαθώ να βρω απλώς έναν ανθρωπο να μου πει τουλάχιστον αν το κέντρο του Αγ. Δημητρίου έχει κάποιο πρόβλημα πέφτω σε από τον Αννα στον Καϊάφα. Τόσο δύσκολο είναι γαμώτο να κοιτάξουν μια οθόνη;;;;;

Ενας τύπος μου λέει πάρε το "help desk" για dsl στο 801... Δεν απαντάει. Προσπαθώ να διασταυρώσω το νούμερο και κανείς ούτε στο κέντρο του ΟΤΕ ούτε στο 131 έχει ξανακούσει ότι υπάρχει τέτοιο νούμερο! Δεν έχω μόντεμ στο πισί για να μπω dial up και τα νεύρα μου αρχίζουν να... τρίζουν.

Με πλάγιες μεθόδους βρίσκω έναν τεχνικό που λογικά πρέπει να κάθεται σε ακτίνα 3 μέτρων από το σημείο που τερματίζει η γραμμή μου. Ούτε που ξέρει τι είναι dsl αλλά επιμένει πως το κέντρο δεν έχει πρόβλημα.

Αλλάζω στόχο. Παίρνω τη βοήθεια του ΟΤΕΝΕΤ. Μετά από εκατό προσπάθειες πιάνω μια γραμμή. Μια πολύ ευγενική κοπέλα με πείθει ότι πρέπει να ξαναεγκαταστήσω το Speedtouch. Αλλά να του κάνω πρώτα reset. Το οποίο κατά την άποψή της είναι πολύ δύσκολο! Για να μην της χαλάσω το χατίρι το κάνω. Αλλά δεν έχω αποθηκεύσει το σετάπ!!!!

%^$#@!!$%%!^*&

Πάνε τα ΝΑΤ και τα firewall και οι γιρλάντες όλες. Μου φαγε όλα δαχτυλίδια, η τύπισα!

Κάνω την εγκατάσταση και ξανά την εγκατάσταση και ξανάμανά την εγκατάσταση και τίποτα. Φεύγω φουρκισμένος να πάω στη δουλειά μου. Επιστρέφω πριν λίγο αποφασισμένος να τα σβήσω όλα, να φορμάρω το δίσκο αν χρειαστεί αλλά να το βάλω να δουλέψει το γαμ***.

Ανάβω τον υπολογιστή και... όλα είναι μια χαρά! Λες και όλο το πρωινό ήταν ένα όνειρο.

Εφιάλτης ήταν. Προφανώς το πρωινό πρόβλημα της ΔΕΗ στην περιοχή είχε επηρεάσει κάποιο μηχανάκι και όταν το ρεύμα επανήλθε κάποιος έκανε ένα μπουτ.

Γαμ... τους παπάρες που πληρώνω.

Ducklord
05-08-04, 23:07
Τώρα, αυτό συνοψίζει την άποψη που έχουν οι περισσότεροι στο site σχετικά με την κατάσταση των "γρήγορων συνδέσεων" στην χώρα μας. Υπάρχουν και χειρότερα... ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

yiapap
05-08-04, 23:10
Που είσαι Wintech που ρωτάς τι εννοώ διαφορά μεταξύ μισθωμένης γραμμής και DSL; :twisted:

wintech2003
06-08-04, 11:34
lol
OK got your point :)

Tony_Ts
06-08-04, 11:44
Yiapap, μην το λες αυτό. Το χειμώνα με τις βροχές κάποια στιγμή η μισθωμένη καπούτ! Μετά από τα πολλά μας είπαν από τον ΟΤΕ ότι είχε πλημμυρίσει ένα υπόγειο και όλο σχεδόν το κέντρο της Αθήνας ήταν Down. Συνεπώς, όσο οι μισθωμένες ή τα ADSL ή οτιδήποτε άλλο βασίζονται στον ΟΤΕ (έτσι όπως τον ξέρουμε) τίποτα δεν θα είναι αξιόπιστο.

Συμφωνώ πάντως ότι αν σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία πας σε μισθωμένη!

@ ADSLgr.com All rights reserved.