PDA

Επιστροφή στο Forum : Aποσυνδεσεις ΟΤΕ



Σελίδες : [1] 2

babis3g
22-03-14, 16:55
Ιστορικο

Για αρκετο διαστημα η συνδεση ηταν ΟΚ, ξεκλειδωμενη χωρις προβληματα
Κεντρικο διαχωριστη απο αγγλια δοκιμασμενο απο 100δεσ χρηστες
http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=9881
ΣΝΡ 9 με ξεκλειδωμενο προφιλ
αττενουατορ περιπου 35
ταχυτητα στα 13
Πολυ καλα κανενα προβλημα, μαλιστα ειχα καταφερει να κλειδωσω και με 17 περιστασιακα με κατι κοπλακια

Πριν μια βδομαδα αρχισαν αποσυνδεσεις
δηλωσα βλαβη
που αλλαζουν το προφιλ στο interleaved κλειδωμενο στα 10 σνρ
αποσυνδεσεις συνεχιζονται, μετα απο 2 μερες σταματουν
μου ειπαν κατι γινεται με τισ καρτες στο δσλαμ

ερχεται ο τεχνικος τα βρισκει ολα οκ

φευγει, ξαναρχιζουν οι αποσυνδεσεις, εν τω μεταξυ εχω αλλαξει 4 φιλτρα και εχω βγαλει τον κεντρικο σπλιττερ και εχω κανει δοκιμες με αλλα καλωδια

μου ζηταν να βγαλω το σπλιτερ και να αφησω μονο του το αδσλ στην κεντρικη μπριζα αλλα επειδη ειναι αδυνατο για λογους αλλους το κανω για καποιες ωρες
Ολα οκ οχι αποσυνδεσεις, μου λενε αγαρασε κανουριο σπλιτερ (αντε να αγορασω και πεμτο) και ειναι οκ η γραμμη οπως πριν το προβλημα ειναι σε εμενα

τους παιρων τηλεφωνο αφου ολα ειναι οκ και εχω εγω το προβλημα να με γυρισουν στο fastpath
το κανουν και ευχαριστω αλλα κλειδωμενο προφιλ,
τους παιρνω τηλεφωνο να το ξεκλειδωσουν εφοσον ειναι ολα οκ απο την μερια τους και μου λενε αν το το ξεκλειδωσουν θα εχω αποσυνδεσεις ... αρα τους λεω οτι δεν ειμαι εγω αλλα απο το κεντρο που προφανως δεν λυθηκε το προβλημα αλλα απλος μου ανεβασαν προφιλ και πιθανον μου εφαγαν την πορτα

Τι μπορω να κανω γιατι ελειπα εξωτερικο και δεν ξερω τι παιζεται εδω Ελλαδα, μπορω να απετησω να εχω την γραμμη που ειχα πριν>? τους δινω 90 ευρο το διμηνο
τους παιρνω τηλεφωνο καθε μερα και αλλο μου λεει ο ενας αλλο ο αλλος καθε φορα που βγαινει καινουριος στο τηλεφωνο

ευχαριστω

sweet dreams
22-03-14, 17:59
Kατ' αρχήν το splitter δεν χρειάζεται, γιατί και μέσα απο το splitter, η γραμμή πάει

απευθείας στο modem. Μόνο φίλτρο στο τηλέφωνο χρειάζεται.

Kάνε, προληπτικά, ένα έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης, την διαδικασία την

ξέρεις, και μετά ζήτησε να έρθει τεχνικός για μέτρηση, στον κατανεμητή σου.

Φρόντισε να είσαι και εσύ όταν έρθει, για να δείς τα στοιχεία, και να κάνει μέτρηση

και στην πρίζα του σπιτιού σου.

babis3g
22-03-14, 18:26
ειρθε και εκανε ελενχο και μου λεει οτι ολα ειναι οκ
οταν ομως βαζω φιλτρα αρχιζουν οι αποσυνδεσεις

sweet dreams
22-03-14, 18:38
Οτι σου είπα ποιό πάνω, δεν χρειάζεται splitter. 136929

Τώρα, αν σου το κάνει και χωρίς splitter, και η εσωτερική σου εγκατάσταση

είναι εντάξει, θα πρέπει να πιέσεις τα πράγματα με τον ΟΤΕ.

babis3g
22-03-14, 19:00
Οτι σου είπα ποιό πάνω, δεν χρειάζεται splitter. 136929

Τώρα, αν σου το κάνει και χωρίς splitter, και η εσωτερική σου εγκατάσταση

είναι εντάξει, θα πρέπει να πιέσεις τα πράγματα με τον ΟΤΕ.
ευχαριστω για την απαντηση
αν δεν εχω απανω αυτο (εχω αλλαξει αλλα 4)
http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/accessories/101331-belkin-rj11-to-rj11
δεν το κανει με 4 ςρες που το εβγαλα ... αν καταφερω εδω τους δικους μου θα το βγαλω για μια 2 μερες ... δεν υπαρχει εσωτερικη καλωδιωση ... το κεντρικο μπαινει ενα μετρο μεσα και βαζω το σπλιττερ/φιλτρο

το θεμα ειναι οτι δεν ειχα προβλημα πριν μια βδομαδα οπως ειναι και πρεπει να εχω διαχωριστη γιατι χρησιμοποιουν το τηλεφωνο


Να ρωτησω κατι αλλο , μπορω να παω στην φορθνετ? δεν εχει κεντρο,εδω θα περνει απο τισ γραμμες του οτε βεβαια [παλι με αποσυνδεσεις γιατι δεν εχουν κεντρο αλλα την 90αρα που δινω στον οτε θα εχω και νοβα με αυτους και ασ δωσουν οτι στο καλο ιντερνετ θελουν

sweet dreams
22-03-14, 19:17
Θα πάρεις ενα τέτοιο (http://www.katoumas.gr/products/detail/347/flypage/2394?sef=hcfp) αντάπτορα, που βγάζει απο μια τηλ. πρίζα δύο εξόδους,

θα δώσεις την μια έξοδο απευθείας στο modem, και την άλλη, με ενα φίλτρο,

στο τηλέφωνο.

Αν έχει λήξει το δεσμευτικό συμβόλαιο με τον ΟΤΕ, μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις.

babis3g
22-03-14, 19:21
συγνωμη που σε ξαναενοχλω αφου ατο το βελκιν το ιδιο πραγμα ειναι ... στην μια ακρη ειναι το μοντεμ και εχει ηδη ενσωματωμενο φιλτρο στην αλλη για τηλεφωνο, δεν ειναι το ιδιο?

sweet dreams
22-03-14, 19:49
και εχει ηδη ενσωματωμενο φιλτρο στην αλλη για τηλεφωνο

To είπες μόνο σου. Επειδή είναι όλα μαζί, μπορεί να δημιουργήσουν

πρόβλημα, αν είναι με κακής ποιότητας υλικά.

babis3g
22-03-14, 20:00
To είπες μόνο σου. Επειδή είναι όλα μαζί, μπορεί να δημιουργήσουν

πρόβλημα, αν είναι με κακής ποιότητας υλικά.

ευχαριστω θα το δοκιμασω και αυτο καποια στιγμη να δεχτω οτι το βελκιν ειναι κακης ποιοτητας υλικο και φυσικα πληρωνουμε μαρκα (εγγυηση 25 χρονια :) ) ... επισης & τα αλλα 4 πιο φτηνα, παντως πριν μια βδομαδα δεν ειχαν προβλημα ... θα ενημερωσω ξανα και παλι ευχαριστω

sweet dreams
22-03-14, 20:05
Και εγώ δεν πιστεύω ότι έτυχαν σε σένα, όλα τα ελλατωματικά πράγματα.

Ψάξτο και απο αλλού, μήπως είναι κάτι που σου διαφεύγει.

babis3g
22-03-14, 20:25
Και εγώ δεν πιστεύω ότι έτυχαν σε σένα, όλα τα ελλατωματικά πράγματα.

Ψάξτο και απο αλλού, μήπως είναι κάτι που σου διαφεύγει.

ευχαριστω πιστευω οτι πειραξαν τις πορτες στο δσλαμ αλλα εν αναμονη να κανω οτι ειναι δυνατο απο εδω

babis3g
24-03-14, 00:33
τελικα το φιλτρο belkin ειναι το πιο καλο απο κατι απλα φιλτρα konig και κατι αλλα απλα, το belkin δεν εκανε διακοπες ενω τα αλλα εκαναν (με τον παρακατω τροπο)

επισης με ειχαν κλειδωσει σε προφιλ με σνρ 12 (ετσι λενε) εμενα μου εδειχνε 10
τους ξαναπηρα τηλεφωνο και τους ζητησα να με γυρισουν στο 24αρι ελευθερο προφιλ, μου ειπαν θα εχω αποσυνδεσεις ... τους ειπα πριν ηταν οκ και αν εχω αποσυνδεσεις τελικα ειναι απο αυτους και οχι ιστοριες με φιλτρα που μου ειπαν
Να μην τα πολυλογω τους ειπα αποφασισα να παρω την γραμμη στα χερια μου, μολις με γυρισαν στο 24 προφιλ ανεβασα το snr sto 13 db με το netgear 2200 (απο 9 που δινουν) και οπως ειπα με το belkin ειναι τωρα οκ

ειναι η γραμμη τους γιατι απο αυτο το παλιο μονιτορ που βρηκα φαινεται η γραμμη δεν εχει latency spikes αρα και λιγοτερο traffic
http://i1167.photobucket.com/albums/q631/babis3g/conn-xmonitor2.png (http://s1167.photobucket.com/user/babis3g/media/conn-xmonitor2.png.html)
τωρα ειναι ετσι
http://www.thinkbroadband.com/ping/share-thumb/de3ea654c996499feb94d8dbe908d2c4-23-03-2014.png (http://www.thinkbroadband.com/ping/share/de3ea654c996499feb94d8dbe908d2c4-23-03-2014.html)

φαινεται καθαρα απο 2-7 πμ (ειναι ωρα Αγγλιας) οτι το βραδυ που δεν υπαρχει τραφικ ειναι καθαρο, μολις πιανει η μερα αρχιζουν τα spikes λογο πολυ κινησης, φορτωμενου δυκτιου ...
η αλλαξαν πορτα
Βεβαια αυτο συμβαινει σε ολους τους παροχους και σε Αγγλια και αν το πουν δεν εχω παραπονο αλλα οχι να μου λενε οτι φταιω εγω

Τελος παντων θα το αφησω στο snr 13 για λιγες μερες μπας και σταθεροποιηθει (αν και εχασα 2 mbps ταχυτητα δεν με πειραζει) και μετα θα αρχιζω να κατεβαζω σνρ και αν προβλημα παλι τηλεφωνο

Ασε που σκεφτομαι να την κανω σιγα σιγα σε κανα τριμηνο τελειωνει το συμβολαιο, εχω κανει ποστ στο φορθνετ section


DSLAM/MSAN type: BDCM:0xa188 / v0xa188
Modem/router firmware: AnnexA version - A2pD035d.d23e
DSL mode: ADSL2+
Status: Showtime
Uptime: 19 hours 51 min 1 sec

Downstream Upstream
Attenuation (dB): 32.5 8.4
Connection speed (kbps): 10687 1023
SNR margin (dB): 12.9 13.2
Power (dBm): 19.7 12.1
Interleave depth: 1 1
INP: 0 0

RSCorr/RS (%):
RSUnCorr/RS (%): 0 0.0000
ES/hour: 1273

Retrain Reason: 0
Last initialization procedure status: 0
Max: Upstream rate = 1127 Kbps, Downstream rate = 14180 Kbps
Bearer: 0, Upstream rate = 1023 Kbps, Downstream rate = 10687 Kbps

babis3g
25-03-14, 05:31
ΑΝΑΝΕΩΣΗ

Ξαναπηρα τηλεφωνο γιατι τους αναγκασα να με γυρισουν στο ξεκλειδωτο 9αρι προφιλ αφου εκλεισαν την βλαβη και μου ειπαν ολα ΟΚ, αλλα αρχισαν τα ιδια καθε 1-30 λεπτα αποσυνχρονισμος, σαν να μην εγινε τιποτα απολυτως απο αποκατασταση βλαβης
Τελικα ζητησα απο το τηλεφωνο τεχνικο superviser και μου ειπε μονο οτι υπαρχει προβλημα με το ΙΠ απο το dslam, γιατι στο μοδεμ που εχω τωρα εχει 2 φωτακια, ενα το ιντερνετ που μενει αναμενο και αλλο ενα της συνδεσης που κοκκινιζει ...

δεν ειχα ξανασυναντησει κατι τετοιο προβλημα με ΙΠ οπως μου το ειπε και δεν ρωτησα πολλα εκεινη την ωρα, τον ειχα πιασει μονοτερμα που μου λεγανε για φιλτρα, ιντερλιβετ προφιλ κλπ που δεν δουλεψαν

Τωρα που κοιταω βλεπω πολλα DoS επιθεσεις ACK/RST Scan...
ΛΕΤΕ???? κατι μυριζομαι (δεν ειμαι ακομα σιγουρος) ... δεν ξερω αν πεφτουν μονο σε εμενα η στην περιοχη, παντος απο μια γρηγορη ματια δεν φαινεται το μοντεμ να αποσυνδεεται μετα την επιθεση και επισης το νετγκιαρ ειναι λιγο περιεργο με τα DoS, καποιες φορες κανει λαθος report
θα εχουμε εξελειξεις :hmm:

Nikiforos
25-03-14, 17:28
τις επιθέσεις αυτές πως τις βρήκες ότι έγιναν? και ήθελα να σε ρωτήσω τα εικονίδια απο πανω αυτα τα εντυπωσιακά πως τα εβγαλες? μηχανημα ειναι? προγραμμα τι?

babis3g
31-03-14, 19:07
τις επιθέσεις αυτές πως τις βρήκες ότι έγιναν? και ήθελα να σε ρωτήσω τα εικονίδια απο πανω αυτα τα εντυπωσιακά πως τα εβγαλες? μηχανημα ειναι? προγραμμα τι?
συγνωμη τωρα μπηκα στο οτε section να κανω ανανεωση στο προβλημα που ειχα

Τα DoS attacks τα βλεπεις απο τα log του μοντεμ ... στο netgear dgn2200v3 φαινονται στο ADSL Logs τεταρτο μενου πανω ψηλα & δεξια στο status
Τελικα ειχα μερικα αλλα δεν εφτεγε αυτο γιατι μπορει και συγκεκριμενο μοντεμ να αναφερει λαθος αλλα πιο σημαντικο δεν εκαναν αποσυνδεσεις (αν πεσει η γραμμη θα φαινονταν αμεσως μετα την επιθεση αλλα ηταν αλλες ωρες απο τα DoS που επεφτε η γραμμη)

Οσο για τα εικονιδια ειναι ενα live online tool που στελνει ενα πολυ μικρο ICMP πακετο (28 bytes) απο τον server τους στο μοντεμ, οποιαδηποτε αλλαγη (χασιμο πακετων με κοκκινο, αυξηση jitter μπλε, Latency κιτρινο, Ping πρασινο)
στο λινκ παρακατω γραφει αναλυτικα πως δουλευει (κανε google translate γιατι ειναι αγγλικα)
Το βρησκεις εδω http://www.thinkbroadband.com/ping αλλα πρεπει να εισαι μελος .. εγω ειμαι γιατι ημουν Αγγλια και εχω δηλωμενη την Αγγλικη διευθηνση

- - - Updated - - -

Τελικα να αναφερω οτι αφου τους επερνα τηλεφωνο καθε 2-3 μερα μια κυρια και καλα να ειναι ... ειπε οτι το dslam θελει αναβαθμηση και αγνωστο το ποτε, περιεργος αμεσως εκλεισε η γραμμη
Οταν ξαναπηρα τηλφεφωνο εκαναν παλι πως δεν ξερουν και απλος ελαγαν οτι η γραμμη μου δεν σηκωνει μεγαλες ταχητητες
Τους ζητησα να με γυρισουν παλι στο φαστ προφιλ που ημουν παροτι που μου μου ειπαν αν γινει αυτο θα εχω πιο πολλες διακοπες και τους ευχαριστω το εκαναν
Επισης μου αλλαξαν ζευγος καλωδιου και αποσυνδεσεις ειναι μονο βραδακι που πεφτουν πολλοι επανω
Επισης πηρα σβαρνα το χωριο στο καφενειο και αναφερουν και αλλοι που εχουν αποσυνδεσεις ...

Ελπιζω να μην αργησουν και πολυ για την αναβαθμηση

sweet dreams
31-03-14, 19:13
Επισης πηρα σβαρνα το χωριο στο καφενειο και αναφερουν και αλλοι που εχουν αποσυνδεσεις ...


Nα τους πείς, να "πλακώσουν" όλοι τα τηλέφωνα και τις διαμαρτυρίες, μήπως και καταφέρετε κάτι

ποιο σύντομα.

Nikiforos
31-03-14, 19:53
thanks για τις επεξηγήσεις, αποσυνδεσεις περιεργο μαλλον κανουν τπτ έργα ή αναβαθμισεις γιατι το ακούω απο πολυ κοσμο.

babis3g
31-03-14, 20:10
Nα τους πείς, να "πλακώσουν" όλοι τα τηλέφωνα και τις διαμαρτυρίες, μήπως και καταφέρετε κάτι
ποιο σύντομα.
Μαλλον ετσι θα γινει γιατι απο οτι καταλαβα θα τους παρει αρκετο χρονο

thanks για τις επεξηγήσεις, αποσυνδεσεις περιεργο μαλλον κανουν τπτ έργα ή αναβαθμισεις γιατι το ακούω απο πολυ κοσμο.
μπορει αλλα δεν ξερω τι να πω, πριν καιρο (απο περσι) ειχα ρωτησει εναν τεχνικο που ηρθε στο χωριο πιθανον για καποια βλαβη, μου ειπε οτι ηρθε οπτικη ινα μεχρι το κεντρο και τετοια εποχη προς καλοκαιρι θα αρχισουν να βαζουν vdsl γιατι αυτα ειναι προγραματισμενα απο τους μεγαλους και οχι απο τους τεχνικους εδω
Ομως τωρα που παρουσιαστηκε βλαβη και ηρθε ανας αλλος τεχνικος οταν τον ρωτησα ηταν κατηγορηματικος κατι τετοιο δεν ισχυει
Αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος ... το θεμα ειναι οτι εδω στο χωριο τριγυρο δεν εχει αλλος παροχος δικο του κεντρο και κολλησα οτι και να γινει

AssVas
31-03-14, 20:49
Αρχικά να αναφέρω πως το πρόβλημά σου λύνεται και δεν υπάρχουν καλικάντζαροι . Το γράφημα που αναφέρεις πρέπει να το κάνουμε σύγκριση με έναν από εμάς που δεν έχει πρόβλημα και αυτό διότι ο Server που επικοινωνεί το CPE σου μπορεί να απέχει 15 hops και τα spikes Που βλέπεις να είναι φυσιολογικά . Επειδή δεν είμαι μέλος , δεν μπορείς να ορίσεις εσύ ένα κοντινότερο γεωγραφικά Box που στέλνεις το ICMP ?

Κάνε και το ακόλουθο, άνοιξε 3 WinMTR instances και βάλε σαν input τα :

my.otenet.gr
google.com
192.168.1.1

και άσε τα να μετράνε 2 ή 3 φορές (πρωί, μεσημέρι και βράδυ) και δες τα αποτελέσματα μετά.

Το CPE σου έχει chipset που συνεργάζεται με DMT tool ή Orb (αν το θυμάμαι καλά) για να δεις το γράφημα με τα tones της γραμμής σου ;

babis3g
31-03-14, 22:21
ευχαριστω αν εννοεις για το μονιτορ τα spikes δεν ειναι φυσιολογικα
το πρωτο ηταν οταν προτοεκανα την συνδεση πριν 1,5 χονο και το δευτερο τωρα
αν βρεθει λυση μακαρι αλλα δεν νομιζω αν δεν αναβαθμησουν το κεντρο
απο τα τοολσ εχω το DSLStats
το πρωι προς μεσημερι ηταν ετσι
137420
137421
137422

τωρα βραδυ ετσι

137424
137423

παντως απο οταν εγινε αλλαγη ζευγους εχει γινει κλυτερευση γιατι πριν 2 βδομαδεσ ηταν ετσι
54 αποσυνδεσεις σε μια μερα με ιντερλιβεντ που ειναι πιο σταθερο υποτιθεται
137425
137426

τωρα με φαστ ειναι ετσι

Errors
Showtime Total
Local Remote Local Remote
Forward Error Correction: 0 0 0 0
Cyclic Redundancy Check: 936 8 936 0
Errored Seconds: 312 8 312 8
Severely Errored Seconds: 10 0 10 0
UnAvailable Seconds: 0 0 18 18
Loss Of Signal: 0 0 0 0
Loss Of Frame: 0 0 0 0
Loss Of Margin: 0 0 0 0
φαινεται καθαρα το σνρ πεφτει ενω δεν υπαρχουν πολλα ερρορ .. οταν καποια μερα μπουν πολλοι μεσα θα αρχισουν αποσυνδεσεις (ακομα ειναι δευτερα) αλλα νταξει φαινεται εκαναν κατι που αλλαξαν ξευγαρια καλωδιου και δεν εχει πεση η γραμμη μεχρι στιγμης, καλα παει

AssVas
31-03-14, 22:40
Λογικά δεν είναι θέμα κέντρου και αναβάθμισης αυτού, η "πίτα" που πέφτεις στο δίκτυο του ΟΤΕ σπάνια είναι γεμάτη , κάνουν τακτά ελέγχους και αναβαθμίσεις , έχουν αρκετά καλό backbone δίκτυο.
Αυτό που έχεις ως πρόβλημα είναι λογικά παρεμβολή από γειτονικό ζευγάρι σε συγκεκριμένες ώρες, το βλέπεις και τις καθημερινές και τα ΣΚ τις ίδιες ώρες ;

babis3g
31-03-14, 23:04
Λογικά δεν είναι θέμα κέντρου και αναβάθμισης αυτού, η "πίτα" που πέφτεις στο δίκτυο του ΟΤΕ σπάνια είναι γεμάτη , κάνουν τακτά ελέγχους και αναβαθμίσεις , έχουν αρκετά καλό backbone δίκτυο.
Αυτό που έχεις ως πρόβλημα είναι λογικά παρεμβολή από γειτονικό ζευγάρι σε συγκεκριμένες ώρες, το βλέπεις και τις καθημερινές και τα ΣΚ τις ίδιες ώρες ;

στην αρχη ηταν ιδιες ωρες οτιδηποτε απο 18¨30 μεχρι 12 βραδυ, μετα αρχισαν καθε απο μισο λεπτο μεχρι 15 λεπτα, τωρα που δηλωσα την βλαβη και αλλαξαν προφιλ ειχα σχεδον τισ μισες ... τωρα που αλλαξαν ζευγος καλωδιων ειχα με ιντερλιβετ 12 (σνρ) προφιλ τισ 22¨30 2 πρωι και 5,50 πρωι
τωρα που ζητησα να με βαλουν παλι στο φαστ (αφου και στο ιντεπλιβ επεφτε) μεχρι τωρα (απο το πρωι δεν εχει πεσει) ξερω ομως θα πεσει

ομως αυτο υποψιαζομαι και εγω παρεμβολη γιατι πηγα λιγο πιο πανω και βλεπω 2 ηλεκτρικα καλωδια που πεφτουν πανω στου οτε (υποψην ειναι 16 χρονια παλια και δεν εχουν θωρακιση) και επισης λιγα περα πιο κατω υπαρχει κοψιμο καλωδιου και ενωμα με ταινια...αυτο ειναι πολυ παλιο και ενδεχωμενος με τα χρονια η ενωση να εχει σκουρια
ο τεχνικος το ειδε και ειπε ειναι οκ, δεν νομιζει οτι αυτο κανει την ζημια
Επισης η υποψια για παρεμβολες ενυσχιεται στο οτι οταν ειχα 50+ αποσυνδεσεις με adsl2+ οταν το εβαζα στο adsl2 μονο (αλλαζουν οι τονοι γινονται πιο χαμηλοι και οι συχνοτητα) δεν ειχα ουτε μια, κλειδωνα ομως με 8
137428

AssVas
31-03-14, 23:08
Επισης η υποψια για παρεμβολες ενυσχιεται στο οτι οταν ειχα 50+ αποσυνδεσεις με adsl2+ οταν το εβαζα στο adsl2 μονο (αλλαζουν οι τονοι γινονται πιο χαμηλοι και οι συχνοτητα) δεν ειχα ουτε μια, κλειδωνα ομως με 8

Τότε το SNR σου ανέβαινε καθώς όριζες ταβάνι τα 8128Kbps και η βουτιά του SNR δεν ήταν τόσο μεγάλη ώστε να απολύσει τη γραμμή το CPE σε προσπάθεια επανασυγχρονισμού (retrain). Δες το πως πάει .

babis3g
02-04-14, 12:08
εκανα λιγο εδιτ το πρηγουμενο ποστ ... ησουν γρηγορος :) ... δεν μπορω να κανω αλλιως γιατι οι αλλοι παροχοι εδω δεν εχουν κεντρο δικο τους
αν κανει πολλες αποσυνδεσεις θα το γυρισω στο αδσλ2 παλι και θα ανεβασω εγω το σνρ

παντως μερικοι θα πουν αυτο που λεω παρακατω δεν ειναι σωστο και εν μερη εχουν δικιο αλλα για εμενα θα το θυμαμαι :p :rofl:

οταν ζητησα να μου αλλαξουν προφιλ σημερα αφου ειπαν η βλαβη αποκατασταθηκε το εκαναν ... ομως με πηρε πισω τηλεφωνο ενας τεχνικος απο αθηνα
Μου ειπε τωρα που εχω το φαστ θα εχω παλι πιο πολλες αποσυνδεσεις απο οτι με ιντερλιβ
του ειπα αφου εχω που εχω αποσυνδεσεις με οποιο προφιλ με βαλατε ασε ελευθρο το προφιλ να να κοντρολαρω εγω την γραμμη απο το μοντεμ
μου λεει οτι και να κοντρολαρω η περιοχη μου οτι και να κανω δεν παει πανω απο 12μβ
του λεω οτι εχω κλειδωσει και με 17
μου λεει αδυνατο
του λεω θελεις να δεις?
μου λει ναι
του λεω περιμενε 40 δευτερα πρεπει να δωσω εντολη στο μοντεμ να αλλαξει
(ελα ομως που εκανα λαθος νουμερο και αντι στο netgear dgn2200v3 να βαλω -60 να κατεβει το σνρ στο 3 (απο 9 default) και να κλειδωσει με 18, εβαλα -40 και κλειδωσε με 16 και σνρ 5 ... συνεχιζω
μου λεει το μοντεμ σου εφυγε απο την γραμμη
του λεω ναι εχω δωσει καινουρια στοιχεια περιμενε και θα δεις σε λιγα δευτερα
γινεται η συνδεση στα 16 και μου λεει το σνρ εχει πεσει στα 5
του λεω φυσικα αφου για να ανεβει η ταχυτητα πρεπει να πεσει το σνρ
μου λεει πωπωπω τι μοντεμ εχεις :rofl:
του ειπα μοντελο και του λεω καταλαβαινω οτι ο θορυβος ανεβηκε και δεν ειναι σωστο θα το κατεβασω αλλα το εκανα γιατι οσες φορες πηρα τηλεφωνο ολοι μου λενε η γραμμη δεν παει αλλο πανω απο 10-12

δεν ηταν σωστο αλλα νταξει αμα με κλειδωσουν με κλειδωσαν τι να κανω αλλα θα το θυμαμαι φιγουρα και στον οτε :)

- - - Updated - - -

λοιπον απο οταν μου ειπαν οτι αλλαξαν ζευγη ειδα καλυτερευση. με ιντερλιβ προφιλ ειχα ενα φιλτρο konig (κατι τετοιο) με 2-3 διακοπες (την μερα). 2 αλλα απλα παλι των 2-3 ευρο απο μαγαζι με ηλεκτρικα, 3-4 διακοπες ... βαζω κατι belkin με 13 ευρο απο τον κοτσοβολο και γυρναει και το προφιλ στο φαστ (που ειναι πιο ευαισθητο προφιλ) καμια διακοπη

DSLAM/MSAN type: BDCM:0xa188 / v0xa188
Modem/router firmware: AnnexA version - A2pD035d.d23e
DSL mode: ADSL2+
Status: Showtime
Uptime: 1 day 8 hours 38 min 21 sec

Downstream Upstream
Attenuation (dB): 32.5 19.9
Connection speed (kbps): 13943 1023
SNR margin (dB): 7.6 13.5
Power (dBm): 19.7 12.1
Interleave depth: 1 1
INP: 0 0

RSCorr/RS (%):
RSUnCorr/RS (%): 0 0.0000
ES/hour: 93.7 0

πανω απο μερα χωρις διακοπη ... βεβαια το σνρ απο 9 εχει πεσει στα 7 γιατι εχει θεμα η περιοχη ... αλλα τα 13 ευρο αξιζαν ... δεν λεω να να κανω διαφημηση του κοτσοβολου, οποιος θελει να τα δοκιμασει ας τα παρει απο αλλου ... αξιζουν τα λεφτα τους

- - - Updated - - -

Tελειο το σνρ με ξεκλειδωμενο προφιλ :clap: :clap: :clap: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
137482
Το βραδυ μονο λιγο τα χαλαει αλλα ειναι φυσικο

Αντε κ. ΟΤΕ να βαλετε και VDSL να ξανασανει και το ADSL DSLAM :twisted:

AssVas
02-04-14, 13:30
Στου Ζωγράφου φίλε από τότε που μπήκε VDSL (και πριν βάλω VDSL στον Father) από τα 6-7 που συγχρόνιζε , πήγε στα 9 . (από Α/Κ Αμπελοκήπων -> ψηλά νεκροταφείο )

Δώσε το Link από αυτά τα belkin να υπάρχει στο forum (και description model / SN)

babis3g
02-04-14, 13:48
Αν εννοεις τα φιλτρα belkin τα ειχα ξαναδοκιμασει οταν δεν ειχε παρουσιαστει προβλημα στην γραμμη απο περσι εδω με την γραμμη στα ορια (λιγο πριν αποσυνδεση λογω χαμηλου SNR)
http://www.adslgr.com/forum/threads/670328-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-ping-%CF%83%CE%B5-2mps?p=5161038#post5161038
Τωρα που παρουσιαστηκε προβλημα παλι βγηκαν τα πιο καλα σε πραγματικη κατασταση βλαβης

Το λινκ λεει οτι ειναι σπλιτερ αλλα πισω απο αυτο λεει Belkin adsl filter FX-US05M-F2 αν καποιος θελει να το ψαξει παραπερα
http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/accessories/101331-belkin-rj11-to-rj11
Ειναι παρα πολυ μικρα σε μεγεθος, δηλαδη οταν πεσουν στα χερια σας θα αναρωτιεστε αν πραγματικα κανει δουλεια αυτη η μινιατουρα :) , παντως σε γραμμη οτε ΚΑΝΕΙ

Θα παρω κανα-δυο ακομα να υπαρχουν, γιατι με κανα κοντινο κεραυνο εδω στην υπεθρο ειναι πιο ευαλωτα και βλεπω να μειωνετε η αποδοση τους πιο συντομα (& γενικα αυτο ισχυει με ολα τα φιλτρα σε περιπτωση κεραυνου)

EDIT
οσο για το οτι ανεβηκε η ταχυτητα στο ADSL μαλλον ειναι γιατι πολλοι πηγαν σε VDSL και αδειασε το adsl dslam :)

babis3g
07-04-14, 19:47
καλα παμε :lock:


Stats recorded 07 Apr 2014 19:45:18

DSLAM/MSAN type: BDCM:0xa188 / v0xa188
Modem/router firmware: AnnexA version - A2pD035d.d23e
DSL mode: ADSL2+
Status: Showtime
Uptime: 7 days 5 hours 9 min 35 sec

Downstream Upstream
Attenuation (dB): 32.5 19.9
Connection speed (kbps): 13943 1023
SNR margin (dB): 8.9 13.4
Power (dBm): 19.8 12.1
Interleave depth: 1 1 <--- ΦΑΣΤΠΑΘ
INP: 0 0

RSCorr/RS (%):
RSUnCorr/RS (%): 0 0.0000
ES/hour: 103 0.32

andresalonika
09-05-14, 18:13
Μπάμπη καλησπέρα κι από μένα.. Έψαχνα να βρω τόσο καιρό κανένα καλό φίλτρο και καλά που είδα το thread σου, θα πεταχτώ να πάρω δύο belkin απ τον κοτσόβολο να τα δοκιμάσω μιας και τις αποσυνδέσεις δεν μπορώ να τις αποφύγω ούτε εγώ.

Δηλαδή σε τι προφίλ είσαι τώρα? Ανοιχτό 24άρι σε fast path ?

babis3g
10-05-14, 02:45
Μπάμπη καλησπέρα κι από μένα.. Έψαχνα να βρω τόσο καιρό κανένα καλό φίλτρο και καλά που είδα το thread σου, θα πεταχτώ να πάρω δύο belkin απ τον κοτσόβολο να τα δοκιμάσω μιας και τις αποσυνδέσεις δεν μπορώ να τις αποφύγω ούτε εγώ.

Δηλαδή σε τι προφίλ είσαι τώρα? Ανοιχτό 24άρι σε fast path ?
Ναι ξανγυρισα σε 24αρι

Εαν εχεις πολλες διακοπες δεν θα βοηθησει παρα πολυ ... ας πουμε απο τις 10 με το μπελκιν σε εμενα λιγοστεψαν σε 5-6 μεχρι που τελικα αλλαξαν ζευγος καλωδιων και τωρα εχω μια φορα και τοσο (με καλο φιλτρο επανω) ... μετα την αλλαγη ζευγων καλωδιων απο τον οτε με τα απλα φιλτρα ειχα 1-2 διακοπες καθε 2-3 μερες ... τωρα με αυτο εφαγα αλλη μια διακοπη μετα απο 2 βδομαδες ... αλλα και πριν την βλαβη που σεταρα την γραμμη την κρατησε ενω τα αλλα επεφταν (μιλαμε οριακο σεταρισμα 2-3 db to snr)

Nομιζω θα σε βοηθησουν αλλα πολυ λιγο αν εχεις πολλες αποσυνδεσεις, παντος αξιζει να τα δοκιμασεις αν εχεις την οικονομικη ανεση ... εγω εχω αλλο ενα ιδιο στην ακρη γιατι πεφτουν πολλοι κεραυνοι εδω στο χωριο και χαλανε πιο γρηγορα δηλαδη πεφτει η αποδοση τους

Απο οτι ξερω ψωνιζεις και απο Αγγλια ... δεν λεω να τρεξεις στην Αγγλικη αγορα αλλα αν κατι αλλο στο μελλον (επειδη πως ειπα ξερω οτι ψωνιζεις που & που) κοιτα και αυτο
http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=9880

επειδη εχει Αγγλικο φισακι του βαζεις ενα αρσενικο σε αρσενικο rj11 σε rj11 μικρο (στο φτιαχνει και το τοπικο μαγαζι)
Βεβαια το μαγαζι στο εξωτερικο εχει και αλλα επωνυμα αλλα το συγκεκριμενο το μπροστα βγαινει και του βαζεις ενα μικρο Ελληνικο οπως ειπα ... με τα αλλα φιλτρα απο αυτο το μαγαζι δεν θα βρεις ευκολα μετατροπεα απο Αγγλικο σε Ελληνικο οποτε ξεχνα τα
οσο για το πισω μερος επειδη ειναι παλι σε Αγγλικο η μερια του τηλεφωνου παιρνεις και ενα τετοιο και απο Αγγλικο σε Ελληνικο και αλλαζεις το καλωδιο στο τηλεφωνο (1,8 μετρα)
http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=12733

Αυτο το φιλτρο εχει εχει πολλες καλες κριτικες παντου και το ειχα πριν επανω με επιτυχια, αλλα οταν ηρθαν οι τεχνικοι για την βλαβη εβαλα το μπεκλιν που το ηξεραν για να μην μου πουν οτι φταινε τα Αγγλικα φιλτρα και τελικα εμεινε
http://www.adslnation.com/support/filters.php
εδω και μια φωτο (μαζι με κατι αλλα επωνυμα) ... αλλα δεν εχω βρει Ελλαδα αλλα επωνυμα εκτος απο το belkin στον κωτσοβολο για αυτο συστησα του κοστοβολου μονο επειδη ειναι απο τo πιο επωνυμo που μπορει να βρεθει εδω
139099

Τελικα εγω το εχω ακομα επανω (μπελκιν)γιατι βαριεμαι να ξαναλλαζω και δουλευει τελεια μεχρι τωρα ...παρε μπελκιν οσες μπριζες εχεις για δοκιμη

andresalonika
10-05-14, 18:59
Πηγα σημερα πηρα και το καλωδιο για μοντεμ rj11 της belkin 1.8m. Πολυ καλη ποιοτητα σαν καλωδιο λαν ειναι. Τωρα δν ξερω αν ειναι απο το crosstalk παντως κλειδωσα 100κb πιο ψηλα δλδ απο 8.5 πηγε 8.6. Upstream στα 1023Mbps. Προφιλ ανοιχτο 24αρι σε φαστ παθ με το billion dxl7800

babis3g
10-05-14, 20:26
αν πηρες τα φιλτρα πρεπει να εχεις διακοπες αλλα πιο λιγες αναφερε σε κανα δυο μερες να δουμε απο περιεργεια

andresalonika
10-05-14, 20:49
Ναι εχω παρει και τα φιλτρα. Ειμαι στα 8.6mbit με το snr στο -1 (auto). Για να δουμε...

andresalonika
11-05-14, 23:20
Μετα απο μιαμιση μερα εφαγα dc με καλωδιο και φιλτρα belkin και με χωρις πειραγμα snr. Νομιζω οτι δεν παιζει και τοσο καλα το billion στη γραμμη μου τελικα. Εφοσον τρωω dc καθε τοσο χωρις να πειραξω κατι ας το δουλεψω με snr στο 1 (11mbps down χτυπαω) και ας τρωω dc καθε τοσο... Θα κανω και μια δοκιμη με το zte του οτε και βλεπουμε.

babis3g
12-05-14, 07:36
οπως σου ειπα αν η γραμμη (οτε η στο σπιτι) δεν ειναι καλη θα εχεις παλι αποσυνδεσεις αλλα με αυτα τα φιλτρα πιστευω πιο λιγες, σε εμενα βοηθησαν
αν θυμαμαι καλα με τα αλλα μοντεμ (νομιζω ασος) και τα απλα φιλτρα ειχες καθε ωρες ... οποτε στην μια και μιση μερα ειναι σχεδον το διπλασιο

Με το default -1 στο billion και τα απλα φιλτρα καθε ποσο σε εκοβε?

κανονικα επρεπε να ανεβασεις σνρ (να πεσει ταχυτητα) για να ειναι πιο σταθερη η γραμμη ... εκτος αν κατεβαζεις μουσικες, προγραμματα κλπ και χρειαζεσε 2-3 mbps πιο πανω παση θυσια

Οπως ειπα παλι σε προηγουμενο ποστ θα εβαζα ( και ετσι το εχω) αυτο που δουλευε πιο καλα σαν απλο μοντεμ (θα το εβαζα καπου χαμηλα να μην φαινεται) και πισω του (πανω ψηλα στο τραπεζακι να δινει σημα παντου) ενα καλο ρουτερακι (οπως το ασος που ειχες) να κανει ολα τα υπολοιπα (καλο wifi, δυνατη μνημη να μην κολλαει σε κατεβασματα κλπ)

EDIT

εδω μια φωτο απο την τελευταια δοκιμη / συνυασμο που εκανα σε ενα καινουριο λογισμικο του draytek σαν ραουτερ πανω (εχει φοβερο wifi) να δινει παντου και κατω το netgear 2200n3 για την γραμμη μονο (που ειχες και εσυ)
139171

babis3g
07-06-14, 16:11
Ετσι για να φαινεται ... Αρχισατε να κοβεται ταχυτητα τωρα κ ΟΤΕ ... νομιζω σιγα σιγα θα ξαναρχισουμε τα ιδια

babis3g
27-06-14, 20:00
Ειδα και αυτο :rofl:
Δεν το γραφω παραπονο αλλα δεν μου εχει ξαναπετυχει κατι τετοιο

Χτες επεσε η γραμμη για λιγο, μολις επανσυνδεθηκε (εκτος που κλειδωσε πιο χαμηλα στα 9 απο συνηθως 13mbps) το σνρ down ανεβηκε απο 9 στο 16 (το ξερω ειναι φυσιολογικο να πεσει η ταχυτητα αφου ανεβηκε το σνρ αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα)
Το σνρ up ηταν στο 7 περιπου

ξανφνικα παλι πεφτει η συνδεση και τα μονιτορ πρακολουθησης γραμμης κατεγραψαν αυτο :rofl:
snr UP 97 :lol:
141399
141400

μετα οταν ξανασυνχρονισε ολα ηρθαν στο κανονικο τους
Μπας και πεθαινει το δσλαμ :hmm: :p

EDIT
Αλλα σοβαρα τωρα μπορει να φταιει γιατι αυτη τη στιγμη επικρατει πολυ δυνατος αερας

andresalonika
27-06-14, 21:26
Απο εχθες το βραδυ εχω κι εγω κατι τετοια κουλα αποσυνδεσεις και χαλια ταχυτητες (2mb, 5mb, 7mb) και οτι να ναι σνρ. Σε καποια ριμπουτ πιάνει τη σωστη ταχυτητα αλλα δεν το κραταει. Δηλωσα βλαβη. Εβαλα και το ασυρματο στη πρωτη πριζα μαζι με το σταθερο μπας και γλιτώσω από καμιά παρεμβολη.

Πρεπει να συμβιβαστω οτι για την γραμμη μου ενα ειναι το προφιλ οπως μου ειπαν απο τον οτε. Το iptv4 inp2-0 έτσι μου το ειπαν. Όλη η περιοχη σε αυτο το προφιλ είναι ειπαν. Αν ομως συνεχισω να εχω αποσυνδεσεις θα στεκει να ζητησω να μου αλλάξουν ζευγος στο καφαο ?

babis3g
27-06-14, 21:44
Απο εχθες το βραδυ εχω κι εγω κατι τετοια κουλα αποσυνδεσεις και χαλια ταχυτητες (2mb, 5mb, 7mb) και οτι να ναι σνρ. Σε καποια ριμπουτ πιάνει τη σωστη ταχυτητα αλλα δεν το κραταει. Δηλωσα βλαβη. Εβαλα και το ασυρματο στη πρωτη πριζα μαζι με το σταθερο μπας και γλιτώσω από καμιά παρεμβολη.

Πρεπει να συμβιβαστω οτι για την γραμμη μου ενα ειναι το προφιλ οπως μου ειπαν απο τον οτε. Το iptv4 inp2-0 έτσι μου το ειπαν. Όλη η περιοχη σε αυτο το προφιλ είναι ειπαν. Αν ομως συνεχισω να εχω αποσυνδεσεις θα στεκει να ζητησω να μου αλλάξουν ζευγος στο καφαο ?
Zητα το εμενα το αλλαξαν πριν καιρο (εδω στο ιδιο thread), τωρα αν σε ακουσουν αλλο θεμα

andresalonika
04-08-14, 13:05
Με το τελευταιο λογισμικο στο zte h108ns του οτε και με προφιλ γραμμης στα 11 snr, δεν μπορω να κρατησω γραμμη πανω απο μιαμιση ημερα.. Δοκιμασα φιλτρα, αλλα μοντεμ, αλλες συσκευες τηλεφωνου, οι τεχνικοι ειπαν οτι η γραμμη ειναι μια χαρα ομως τιποτα..

Παιρνω τηλ την πρωτη φορα τους εξηγω οτι εχω δοκιμασει τα παντα και οτι το φαινομενο ειναι επαναλαμβανομενο και μου λεει να δω ποιο λαμπακι αναβοσβηνει ή κοκκινιζει οταν εχω dc. Δεν νομιζω οτι μπορω ή εχω τον χρονο να καθομαι πανω απ το μοντεμ μεχρι να φαω dc.

Παιρνω τηλ την δευτερη φορα αλλη μερα τους εξηγω μπλα μπλα μπλα και μου λεει να βγαλω το ενα τηλεφωνο μηπως φταιει το φιλτρο. Το εχω δοκιμασει κι αυτο ομως.. Επισης ειπε οτι οι αποσυνδεσεις μου ειναι φυσιολογικες δλδ μεχρι δυο αποσυνδεσεις σε καποιο χρονικο διαστημα ειναι οκ και για να το περασει σαν βλαβη θα επρεπε να εχω απο 7 και πανω..

Δεν νομιζω οτι μπορει να συνεχιστει αυτη η κατασταση, εκει οπου με το ζτε ειχα 5 μερες uptime και επρεπε να το κανω reboot επειδη κολλουσε!! 11 snr εχω ελεος..

alan sirer
15-08-14, 19:00
καλησπερα και απο εμενα,φρεσκος στην παρεα σας.

μετα απο 6 χρονια χωρις κανενα προβλημα,την προηγουμενη παρασκευη ξεκινησε η 1η μου περιπετεια,αποτι βλεπω ο φιλος andresalonika μενει και αυτος στην νεαπολη.

καταρχην να πω οτι ειμαι λιγο ασχετος με αυτα που διαβαζω πιο πανω περι snr,dmz κτλ κτλ,στο θεμα μας τωρα,την προηγουμενη παρασκευη οπως ειπα παρατηρησα το upload μου να ειναι τραγικα πεσμενο,εχω 4αρα οτε,το upload ειχε παει στο 0,15 και σε pingtest που εκανα το ping ηταν στα 200-250, αυτο μου προκαλουσε σοβαρο θεμα στο να κανω sign in και να παιξω online στο ps3.

μετα απο πολλα τηλεφωνα το φτιαξανε,προχθες ηρθε και τεχνικος στο σπιτι οπου μετρησε και τα βρηκε ολα καλα,οταν ρωτησα τι εχει γινει,μου ειπε για καποιο προβλημα στο dsl στην περιοχη νεαπολης.

εδω και 2 μερες ομως ζω για 1η φορα και το φαινομενο τον αποσυνδεσεων,δλδ,πεφτει ξαφνικα το ιντερνετ,το λαμπακι στο zte σβηνει και ειτε θα γινει κοκκινο ειτε απλα θα σβησει και θα επανερθει αμεσα,επισεις το λαμπακι του dsl αναβοσβηνει για λιγα δευτερολεπτα,το ρουτερακι το πηρα το σαββατο μιας και στην υποστηριξη του οτε μου ειπαν να παω να το κανω αντικατασταση μηπως ειχε προβλημα το προηγουμενο zte.

σημερα το πρωι ξαναπηρα τηλεφωνο μιας και μεσα σε 2 ωρες εχασα την συνδεση 4-5 φορες και μου ειπε το παιδι οτι αποσυγχρονιζεται και οτι σε διαστημα 24 ωρων αυτος βλεπει 17 φορες να εχει πεσει το ιντερνετ,τα περισσοτερα στην διαρκεια της νυχτας,δηλωσε βλαβη και θα το δουν.

andresalonika
16-08-14, 01:49
Γεια σου φιλε καλως ηρθες στη παρεα!! Ενημερωσε οταν εχεις νεοτερο για να ξερουμε τι παιζεται διοτι προσωπικα μ εχει σπασει τα νευρα το ολο θεμα... Κατι πρεπει ανα συμβαινει εκει στην νεαπολη δεν εξηγειται αλλιως..

alan sirer
18-08-14, 16:45
εδω στην γειτονια δεν υπαρχει μερα που να μην εχει ερθει αμαξι του οτε να κανει μετρησεις,σημερα το πρωι παλι ηρθαν,προσωπικα οι αποσυνδεσεις εχουν γινει 1 η 2 την ημερα.

andresalonika
25-08-14, 21:58
Λοιπον με τα πολλα ηρθε παλι τεχνικος του οτε μετρησανε τη γραμμη μου και βρηκαν κατι στο ζευγος μου στο καφαο. Μου αλλαξανε ζευγος ολα καλα και μετα ηρθε το παιδι σπιτι με τον μετρητη και ειδε οτι μαζευω πολλα errors οταν μιλαω στο τηλεφωνο. Ζητησε απο τον συνεργατη του να αλλαχτει το σπλιτερ του ζευγους μου ομως του απαντησαν οτι δεν γινεται να αλλαχτει διοτι το φιλτρο ειναι φιξ. Μου ειπε να δοκιμασω να αλλαξω φιλτρο στο τηλεφωνο. Τελος ξαναπηγε κατω στον κατανεμητη της πολυκατοικιας αλλα τιποτα. Του λεω τι γινεται αν αλλαξω φιλτρο και δεν διορθωθει; Και μου λεει δεν ξερω....

Πηγα πηρα δυο καινουργια φιλτρα και μετα απο 5 ωρες γυρναω σπιτι σηκωνω το ακουστικο και βλεπω το σνρ να πεφτει στο 6. Μετα απο μερικα δευτερολεπτα μπουμ τρωω dc. Καμια γνωμη παιδια;;

sweet dreams
25-08-14, 22:24
Πηγα πηρα δυο καινουργια φιλτρα και μετα απο 5 ωρες γυρναω σπιτι σηκωνω το ακουστικο και βλεπω το σνρ να πεφτει στο 6. Μετα απο μερικα δευτερολεπτα μπουμ τρωω dc. Καμια γνωμη παιδια;;

To ρούτερ το έχεις κατευθείαν στην πρίζα και βάζεις μόνο φίλτρο στο τηλέφωνο;;;

H γραμμή σου κατά τα άλλα είναι σταθερή και μόνο με το τηλέφωνο έχεις πρόβλημα;;;

Tα φίλτρα από που τα έχεις πάρει;;;

babis3g
25-08-14, 22:26
βαλε 2 φιλτρα σε σειρα απο την μερια (εξοδο) του τηλεφωνου, νομιζω θα βοηθησει στα ερρορς
η φωτο ειναι λαθος εσυ δοκιμασε απο την μερια του τηελφωνου, αν εχεις πολλες μπριζες δοκιμασε και σε αυτες που χρησιμοποεις
http://i1167.photobucket.com/albums/q631/babis3g/2013-06-30-0148_zps3e3b9987.jpg (http://s1167.photobucket.com/user/babis3g/media/2013-06-30-0148_zps3e3b9987.jpg.html)

sweet dreams
25-08-14, 22:31
βαλε 2 φιλτρα σε σειρα απο την μερια (εξοδο) του τηλεφωνου, νομιζω θα βοηθησει στα ερρορς
η φωτο ειναι λαθος εσυ δοκιμασε απο την μερια του τηελφωνου, αν εχεις πολλες μπριζες δοκιμασε και σε αυτες που χρησιμοποεις
http://i1167.photobucket.com/albums/q631/babis3g/2013-06-30-0148_zps3e3b9987.jpg (http://s1167.photobucket.com/user/babis3g/media/2013-06-30-0148_zps3e3b9987.jpg.html)

Όσες περισσότερες συνδέσεις, διελεύσεις, σημεία επαφής κ.λ.π. τόσο μεγαλύτερος κίνδυνος για ασταθή γραμμή. :)

babis3g
25-08-14, 22:43
ας κανει μια δοκιμη, ειχε αποτελεσμα με το Αγγλικο sky broadband οταν κοιταζα παλια στα φορουμ τους
Τωρα αν θυμαμαι καλα ο φιλος adreasalοnika εχει καμποσες μπριζες σπιτι και ειναι και διπλες
http://community.plus.net/forum/index.php/topic,95863.0.html/
post 108 αλλα εχω δει και αλλου που τους δουλεψε καλα

Το θεμα ειναι να το αφησει 3-4 μερες, να μην το βγαλει αμεσως αν ειναι το ιδιο (συνεχεις διακοπες)
κυρ andreasalonika ασε το 3-4 μερες πανω διπλο, δεν χανεις τιποτα μια δοκιμη

sweet dreams
25-08-14, 22:57
Το θέμα είναι να βρεί την αιτία του κακού και όχι να κάνει δοκιμές στον βρόντο.

Αν κάτι από αυτά έχει βραχυκύκλωμα θα το καλύψει το επόμενο;;;

Δηλαδή αυτοί στο sky broadband έλεγαν να βάζουμε 2~3 φίλτρα στην σειρά για να κόβουμε τα errors;;;

Πατέντα Αγγλική είναι αυτή;;;

babis3g
25-08-14, 23:10
Το θέμα είναι να βρεί την αιτία του κακού και όχι να κάνει δοκιμές στον βρόντο.

Αν κάτι από αυτά έχει βραχυκύκλωμα θα το καλύψει το επόμενο;;;

Δηλαδή αυτοί στο sky broadband έλεγαν να βάζουμε 2~3 φίλτρα στην σειρά για να κόβουμε τα errors;;;

Πατέντα Αγγλική είναι αυτή;;;

μαλλον :) αλλα αναφερουν πολλοι οτι δουλευει, δηλαδη το σνρ ειναι πιο σταθερο

το ειπα και εγω σε παλιο thread να βρει το κακο αλλα ειχε φερει μεχρι και ηλεκτρολογο
δεν ξερω αν εχει ολα τα καλωδιακια συνδεμενα η αν εχει μονο τα 2 που φερνουν σημα σε ολες τις μπριζες

εξαλου απο οτι ειπαν το προβλημα ηταν στο φιλτρο με τα ζευγη καλωδιων που δεν μπορουν να το αλλαξουν, αλλα οπως και αν εχει εγω δεν θα εβαζα σπιτι πανω απο ενα extension (δηλαδη 2 μπριζες το πολυ στο συνολο)

ΑΝ δεν κανω λαθος πανω απο 4 ειναι προβλημα και η καθε μια τρωει καποια REN (δημιουργει θορυβο)
Do not try to connect more than 4 additional sockets to your phone line if you intend to connect phones to all of the sockets, as one phone line has the capacity to ring only 4 phones (at 1 REN value each). If you intend to plug something in that will not ring (ie an auto dialer), then this does not apply.
http://www.claydons.org/public-html/elec/phone.htm

sweet dreams
25-08-14, 23:23
Aν λοιπόν έχει πράγματι πρόβλημα από το εσωτερικό του δίκτυο και όχι από την γραμμή, η γνώμη μου είναι για αρχή

να κάνει τα παρακάτω:


Bρες την πρίζα που είναι τα καλώδια απο τον κατανεμητή.

Αφαίρεσε όλο το υπόλοιπο δίκτυο και σύνδεσε στην πρίζα μόνο αυτό το ζευγάρι.

Πάρε έναν τέτοιο (http://www.cable-shop.gr/35890.html) αντάπτορα και σύνδεσε το ρούτερ κατευθείαν στον αντάπτορα και

στην άλλη έξοδο ενα τέτοιο (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=44874&selectedCategoryId=506) επώνυμο φίλτρο και ένα καλό, δοκιμασμένο σε άλλη γραμμή τηλέφωνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.