PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND + Cisco Linksys X1000



agal
23-03-14, 13:17
Μεταφέρθηκα στην Wind σπό την ON. Κάποια στιγμή που έγινε η αλλαγή, είχα το router την ΟΝ και συνδέθηκε κανονικά, αυτόματα χωρίς καμία αλλαγή/παρέμβαση απο εμένα. Επειδή το μηανάκι της ΟΝ ήταν ολίγον προβληματικό είχα ήδη αγοράσει το Χ1000 ώστε να το χρησιμοποιήσω με την νέα σύνδεση στην Wind. Ενώ με το μηχανάκι της ΟΝ συνδέθηκε άμεσα με το Χ100ο με παίδεψε λίγο αλλά τελικά κατάφερα να το κάνω να δουλέψει και πήγαιναν όλα καλά για 1-2 μέρες. Χτές βράδυ Σάββατο, ενώ κατέβαζα κάποια αρχεία, αποσυνδέθηκε, αρχικά δεν μπορούσε κάν να συγχρονίσει, τελίκα συνχρόνισε αλλά είναι αδύνατο να πάρει IP και να συνδεθεί. Οτι και να δοκίμασα είναι αδύνατο. Το κουλό είναι ότι έβαλα το μηχανάκι την ΟΝ και παίζει κανονικά!

Εχετε καμία ιδέα, τί μπορώ να δώ στο Χ1000;

nyannaco
23-03-14, 14:07
Πάρε οθονιές από τις ρυθμίσεις του router που δουλεύει, και μετά δες ποιά ρύθμιση είναι διαφορετική στο Linksys και άλλαξέ την.
Δες κατ'αρχήν το encapsulation (PPPoA/PPPoE).

agal
23-03-14, 19:52
Αυτά ήταν το πρώτο που έκανα. Είναι όλα ίδια και το θέμα είναι ότι δούλευε το καινούργιο μέχρι το Σάββατο το βράδυ. Μετά από εκείνη τη στιγμή δεν θέλει, χωρίς να έχει γίνει καμία αλλαγή στο setup!

billaros_
25-03-14, 11:09
Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα της Wind και ιδιαίτερα όταν άλλο router συνδέεται κανονικά στην ίδια γραμμή.
Δοκίμασε τα παρακάτω:
1. Full erase του X1000 ( power off -> Reset button πιεσμένο -> Power on -> αναμονή για 60" -> power off -> release το reset button -> power on -> αναμονή 30" -> Reset button 10".
2. Αναβάθμιση του firmware : http://support.linksys.com/en-eu/support/gateways/X1000

billybiros
25-03-14, 12:15
Δοκίμασε τα παρακάτω

137099

agal
25-03-14, 19:22
Ασχετο!!! Χτες το βράδυ είπα πριν κοιμηθούμε να ξαναδοκιμάσω και συνδέσω το router. Σήμερα το πρωί δια μαγείας το μηχανάκι έχει συνδεθεί!
Από τότε δεν έχει πέσει και εγώ ΔΕΝ το ακουμπάω. Να υποθέσω ότι αργεί πολύ (μα πολύ) να συνδεθεί;;

- - - Updated - - -

Αυτές ακριβώς τις ρυθμίσεις είχα βάλει εκτός από το user name & password

- - - Updated - - -

Αυτό ήταν το επόμενο μου βήμα πριν με προλάβει και συνδεθεί από μόνο του

agal
27-03-14, 20:40
Ετσι για να μη ξεχνιόμαστε, το ξανά έκανε.... Αποσυνδεθηκε και από τότε ΔΕΝ ξανασυνδεθηκε!

theopan
27-03-14, 22:42
Ετσι για να μη ξεχνιόμαστε, το ξανά έκανε.... Αποσυνδεθηκε και από τότε ΔΕΝ ξανασυνδεθηκε!

Έχουν αναφερθεί μερικές φορές "ασυμβατότητες" μεταξύ κάποιων routers και γραμμών της Wind για μη προφανείς -παρά το ότι όλες οι ρυθμίσεις φαίνονταν εντάξει- και ανεξιχνίαστους λόγους. Δεν έχω να σου προτείνω κάτι δυστυχώς πέρα από το να κάνεις μια προσπάθεια καλώντας την Τ.Υ. μπας και το υποστηρίζουν το συγκεκριμένο και μπορέσουν να βοηθήσουν. Αλλιώς ξέχνα το και βάλε κάποιο άλλο...

agal
27-03-14, 23:24
Καινούργιο μηχανάκι, κρίμα δεν είναι... Το πλήρωσα και 60€

billybiros
29-03-14, 00:31
Δοκίμασε και τα παρακάτω

Modulation:ADSL2+
MTU: Manual

137276

και IPv6: Disable

137277

agal
30-03-14, 11:06
Τα 'εχω κάνει και αυτά....
Περιττό να πω τι (δεν) έγινε!

africa_twin
02-04-14, 22:16
Δοκίμασε και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/56948-LinkSys-WAG200G?p=4093540#post4093540). Δουλεύει απ ότι ξέρω σε όλα τα linksys.

DSLaManiaC
03-04-14, 06:11
Εχετε καμία ιδέα, τί μπορώ να δώ στο Χ1000;


Πήγαινε: Setup -> Basic Setup -> Internet Setup


Internet Connection Type (Encapsulation): RFC 2516 PPPoE
VPI and VCI value: 8 / 35
DSL Modulation: MultiMode
Multiplexing: LLC
Username: Winduser@tellas.gr
Password (ναι, σωστά το έγραψα): password
MTU: Auto


Επίσης: Αν χρησιμοποιείς το ίδιο τηλεφωνικό καλώδιο, ίσως να μη του αρέσει στη νέα υποδοχή. Βάλε το δικό του. Το λέω αυτό γιατί με προβληματίζει η δυσκολία στο συγχρονισμό.
Μήπως έχει rj45 υποδοχή η συσκευή και δε "κάθεται" καλά απλώς το rj11?

agal
26-04-14, 16:18
Επειδή μετά από όλες τις εναλλακτικές που πρότειναν όλοι οι παραπάνω, ΔΕΝ κατάφερα να κάνω να συνδεθεί το Cisco Linksys X1000 με τη Wind για παραπάνω από μερικά λεπτά και έχω απλά βαρεθεί να παιδεύομαι χωρίς αποτέλεσμα, είπα ότι ήρθε η ώρα να βάλω απλά ένα modemάκι και να ησυχάσω. Εχετε να προτείνετε κάτι που επιβεβαιωμένα παίζει με τη Wind;

@ ADSLgr.com All rights reserved.