PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολώνα ΔΕΗ - Θόρυβος γραμμής



nanas
01-03-07, 12:02
Καλημέρα,

Μιας και το ψειρίζουμε το θέμα με τις γραμμές και τις ταχύτητες έχω την εξής ερώτηση-απορία:

Το δίκτυο του ΟΤΕ στην περιοχή μου είναι υπόγειο. Εντούτοις, το τηλέφωνο στο σπίτι μου έρχεται εναέρια από μία κολώνα έξω στον δρόμο (μέχρι την κολώνα φτάνει υπόγειο). Το εναέριο αυτό καλώδιο σε κάποιο σημείο του έρχεται λίγο σε επαφή με το καλώδιο της ΔΕΗ που φέρνει το ρεύμα στο σπίτι.

Ο θόρυβος αυτή τη στιγμή στην γραμμή μου είναι UP 25 (σταθερά) και DL 23,5- 16,5 (η πτώση παρατηρείται απογευματινές και βραδυνές ώρες). Αποσυγχρονισμούς κλπ δεν έχω ιδιαίτερους (μ.ο. 2 την εβδομάδα) και γενικά η dsl μου δουλεύει μία χαρά στα 2112 που είμαι τώρα (αν πάμε παραπάνω δεν ξέρω τι θα γίνει βέβαια).

Θα με συμβουλεύατε να υπογειοποιήσω το καλώδιο (μήκους 10-15 μέτρων) από το δρόμο μέχρι τον τοίχο του σπιτιού μου ή θα μπω σε τζάμπα έξοδα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας!

deniSun
01-03-07, 12:16
Αυτό που λες ότι έρχεται σε επαφή με καλώδιο της ΔΕΗ, περίεργο μου ακούγεται.
Πάντως δεν νομίζω ότι οι αποσυνδέσεις οφείλονται στο καλώδιο της ΔΕΗ.
Όταν λες θόρυβο τις εννοείς το S/N; Αν εννοείς αυτό τότε είσαι μια χαρά.
Αφού το παρατηρείς μόνο το απόγευμα, μάλλον φταίει κάτι άλλο (πιθανότατα η υγρασία κλπ).

nanas
01-03-07, 12:27
Έρχεται σε επαφή με το τμήμα του καλωδίου της ΔΕΗ που ξεκινά από την κολώνα της ΔΕΗ και καταλήγει στον πίνακα της ΔΕΗ (ένα κομμάτι δηλ. γύρω στο ένα μέτρο). Σε αυτό το ένα μέτρο σε ένα σημείο καλώδιο τηλεφώνου και ρεύματος εφάπτονται.

Λέγοντας θόρυβο εννοώ πράγματι το S/N.

nnn
01-03-07, 23:46
Εμένα το τηλεφωνικό τρέχει παράλληλα με παροχή ρεύματος για 8 μέτρα και η γραμμή απλά πετάει,δεν νομίζω νε σου δημιουργεί αυτό πρόβλημα.

Daemon
05-03-07, 03:10
Ο θόρυβος αυτή τη στιγμή στην γραμμή μου είναι UP 25 (σταθερά) και DL 23,5- 16,5 (η πτώση παρατηρείται απογευματινές και βραδυνές ώρες).Πώς μέτρησες τον θόρυβο?

nanas
05-03-07, 11:18
από το speedtouch 585 στο dsl connection details

euri
05-03-07, 15:31
Απογευματινές και βραδυνές ώρες...εκείνες τις ώρες λειτουργεί ο δημοτικός φωτισμός...μήπως κάτι δεν είναι σωστά γειωμένο στις κολώνες τους; :hmm:

(το έχω ξαναδεί το σενάριο...)

foyltaka
05-03-07, 23:26
Κατά την ταπεινή μου γνώμη καλό θα ήταν να αλλάξεις (υπογειοποιήσεις) την γραμμή σου όχι για κανέναν άλλο λόγω ,αλλά για την ασφάλειά σου.
Φαντάσου τι μπορεί να γίνει αν καταστραφεί η μόνωση των καλωδίων και περάσει ηλεκτρικό ρεύμα στις τηλεφωνικές σου γραμμές.
Η καταστροφή του εξοπλισμού σου (τηλεφωνικές συσκευές -Η/Υ- modem router) θα είναι το λιγότερο.Άραγε στον Άγιο- Πέτρο τους απασχολεί το ΑDSL;

@ ADSLgr.com All rights reserved.