PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερβολικός θόρυβος στην γραμμή



Nikiforos
23-03-14, 22:47
Καλησπέρα! από την Τρίτη στις 18 του μήνα το πρωί που ενεργοποιήθηκα είμαι χωρίς σταθερό τηλέφωνο. Είχα ξανακάνει θέμα και ξαναγράφω ξανά για να ενημερώσω πως έχει σήμερα η κατάσταση. Ήρθε τεχνικός σας την Πέμπτη το απόγευμα και μετρώντας την γραμμή διαπίστωσε ότι η τάση είναι 14volts αντί τουλάχιστον 48 που θα έπρεπε να είναι. Μιλώντας με τους δικούς σας δεν μπόρεσε να κάνει κάτι, μου είπε πως είναι βλάβη ΟΤΕ και το δήλωσε. Απ' ότι έμαθα από 2 φίλους τεχνικούς στον ΟΤΕ δουλεύουν και Σαββατοκύριακα όταν έχει βλάβες. Εδώ εχω άτομα που χρειάζονται το σταθερό και χρεωνόμαστε από κινητά. Σήμερα ενώ η γραμμή ήταν νεκρή κάποιες στιγμές κατάφερα να βγάλω κλήση ίσα να χτυπήσει ένα κινητό ή το ανάποδο, αλλά δουλεύει όποτε θέλει, όταν επιμείνω ρίχνει και το internet, τωρα έχει καλύτερα στατιστικά αλλά δεν τα κρατάει σταθερά και πέφτει πολύ συχνά. Το παράξενο είναι οτι μέτρησα την τάση της γραμμής (με κλειστό τηλέφωνο) και είχε 33,6 και λίγο αργότερα μετά το μεσημέρι πήγε 53,7 που έχει και ακόμα. Όταν το σταθερό κάνει τον κλασικό ήχο όταν σηκώνουμε το ακουστικό έχει τρομέρο θόρυβο όπως όταν τηγανίζεις πατάτες και αν το εχω για λιγο να το ακουω μου ρίχνει το internet. Ενημερώνω γιατί δεν ξέρω τι έχει γίνει με την συνεργασία σας με τον ΟΤΕ, την Τρίτη είναι αργία και θα κλείσω εδβομάδα χωρις καθόλου σταθερό και με προβληματικό και ασταθές internet. Δεν ξέρω μήπως νομίζουν ότι το έφτιαξαν επειδή έχει τώρα σωστή τάση και ηχητικό σημα. Επίσης οταν δουλεψε η κλήση δεν δούλευε η αναγνώριση! και χτυπάει λιγες φορές πέφτει η γραμμή δηλαδή δεν μιλάς. Υπενθυμίζω ότι μέχρι Δευτέρα 17 του μήνα αργά το βράδυ όλα ήταν καλά πριν με ενεργοποιήσετε την Τρίτη 18 το πρωί, οπότε το πρόβλημα μάλλον είναι στο Α/Κ. Σας παρακαλώ πιέστε την κατάσταση για άμεση επίλυση του προβλήματος. Φαντάζομαι ότι τις ημέρες χωρίς υπηρεσίες θα πρέπει να αφαιρεθούν και από τον λογαριασμό μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα.

Forthnet.Nova.Rep1
24-03-14, 09:46
Καλημέρα Nikiforos,

Από το σύστημα βλέπουμε ότι η βλάβη σου είναι εκκρεμότητα από τον ΟΤΕ, και φαίνεται ότι είναι σαν καλωδιακή. Απο μεριάς μετά την επίσκεψη του τεχνικού μας και την διαπίστωση εξωτερικής βλάβης στο καλώδιο δηλώθηκε άμεσα η βλάβη. Για το αν δουλεύουν ή όχι τα σαββατοκύριακα οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν μπορώ να το γνωρίζω. Όσον αφορά τις χρεώσεις, μετά την άρση της βλάβης σου μπορείς είτε να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με την εξυπηρέτηση πελατών, είτε να ενημερώσεις εμάς να καταθέσουμε ένα αίτημα πίστωσης για το χρονικό διάστημα που δεν είχες υπηρεσίες.

Παναγιώτης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.