PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορες αποριες για την HOL



vasilisfrgr
24-03-14, 00:33
Γεια και χαρα σας !!!!!


Ειμαι νεος συνδρομητης της hol και υπαρχουν καποιες αποριες που με απασχολησαν

Μου εδωσαν το router ZTE ZXHN Η108Ν το οποιο λειτουργει μια χαρα απλα η hol tv που εχω μαζι με τηλεφωνια και internet δεν λειτουργει με αλλο router εκτος απο αυτο
Εχω 5 διαφορετικα router τα οποια συνδεονται μια χαρα και εχω ακομη πιο γρηγορο internet απο οτι με της hol αλλα δεν υποστηριζουν την hol tv...δηλαδη τον αποκωδικοποιητη τους και αναγκαστικα χρησιμοποιω το δικο τους
Πως ειναι δυνατον να μην λειτουργουν τα αλλα router.....μηπως το δικο τους ειναι προρυθμισμενο σε καποιες ειδικες ρυθμισεις που πρεπει να κανω και στα δικα μου router για να εχω hol tv ;;;

Vitruvian78
24-03-14, 00:41
Δεν μπορεί να παίξει το hol tv με άλλο ρούτερ πέρα απο αυτό της hol

vasilisfrgr
24-03-14, 00:47
Το συγκεκριμενο router της hol κατασκευαστηκε ειδικα για την hol απο την εταιρια κατασκευης του ; αν οχι τοτε σημαινει οτι προρυθμιστηκε να λειτουργει με αποκωδικοποιητη και αρα αν μαθουμε ποιες ρυθμισεις πρεπει να γινουν στο setup θα λειτουργουν και τα αλλα router

sdikr
24-03-14, 01:30
Το συγκεκριμενο router της hol κατασκευαστηκε ειδικα για την hol απο την εταιρια κατασκευης του ; αν οχι τοτε σημαινει οτι προρυθμιστηκε να λειτουργει με αποκωδικοποιητη και αρα αν μαθουμε ποιες ρυθμισεις πρεπει να γινουν στο setup θα λειτουργουν και τα αλλα router

Θέλει ρουτερ που να υποστηρίζει διαφορετικά vc και vlans ανά πόρτα, με λίγο ψάξιμο θα μπορούσες να το κάνεις αλλά σίγουρα μην περιμένεις υποστήριξη απο την Hol

Στον ΟΤΕ πχ απλά θέλεις ένα vc που να κάνει Bridge σε μια πόρτα του ρουτερ, άνετα το κάνεις με τα μοντέλα της vigor
Τα netgear πχ ή τα Linksys απλά δεν έχουν υποστήριξη για mutli vc

vasilisfrgr
24-03-14, 01:55
Ευχαριστω για τις απαντησεις και συνεχιζω

Το προβλημα μου ειναι οτι το router της hol συγχρονιζει πιο χαμηλα απο τα αλλα μου router
Δεν αναφερομαι στο αν δεσμευει για την τηλεοραση.....αυτο εννοειται.....συγχρονιζει ομως πιο χαμηλα
Εκλεισα και τον αποκωδικοποιητη και συνδεσα το router τους και σε σχεση με τα δικα μου (linksys - baudtec - belkin - us robotics ) συγχρονιζει 2-3 Mbit χαμηλοτερα
Δεν εχω προβλημα ουσιαστικο γιατι και καλα παιζει η hol tv και καλα σερφαρω και ουτε αποσυνδεσεις η αλλα προβληματα αλλα γιατι να χανω 2-3 Mbit απο το download μου

dimtz
24-03-14, 21:22
το ιδιο θεμα εχω και εγω, μια λυση βρηκα, παρε ενα netfaster της hol και θα εισαι 2 mbps πιο πανω , μπορεις να τους πεις να σου στειλουν ενα και να δωσεις αυτο, εγω κρατησα αυτο και βρηκα ενα στις αγγελιες , φθηνα ειναι ,πανω κατω κανα 10ρικο, αληθεια τωρα ποσα mbps κλειδωνεις? ποσα κλειδωνες? το snr ποσο ειναι? αν βρεθει-βρει καποιος τροπο με καποιο ρουτερ του εμποριου να παιζει και το hol tv ας το αναφερει, ενδιαφερει και εμενα

sdikr
24-03-14, 22:40
Ευχαριστω για τις απαντησεις και συνεχιζω

Το προβλημα μου ειναι οτι το router της hol συγχρονιζει πιο χαμηλα απο τα αλλα μου router
Δεν αναφερομαι στο αν δεσμευει για την τηλεοραση.....αυτο εννοειται.....συγχρονιζει ομως πιο χαμηλα
Εκλεισα και τον αποκωδικοποιητη και συνδεσα το router τους και σε σχεση με τα δικα μου (linksys - baudtec - belkin - us robotics ) συγχρονιζει 2-3 Mbit χαμηλοτερα
Δεν εχω προβλημα ουσιαστικο γιατι και καλα παιζει η hol tv και καλα σερφαρω και ουτε αποσυνδεσεις η αλλα προβληματα αλλα γιατι να χανω 2-3 Mbit απο το download μου

το us robotics, αν είναι κάποιο απο τα 9107,9108 υποστήριζε mutlple vc, υπάρχουν οδηγίες αν δεν κάνω λάθος στο φόρουμ για το ΟΤΕ tv μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις το ίδιο και για το Hol tv

dimtz
24-03-14, 22:50
το us robotics, αν είναι κάποιο απο τα 9107,9108 υποστήριζε mutlple vc, υπάρχουν οδηγίες αν δεν κάνω λάθος στο φόρουμ για το ΟΤΕ tv μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις το ίδιο και για το Hol tv
το hol tv δουλευει μονο με θυρα ethernet και οχι με stb θυρα που χρειαζετε το ote tv, παιζει ρολο αυτο οσο αφορα τις ρυθμισεις?

sdikr
24-03-14, 23:34
το hol tv δουλευει μονο με θυρα ethernet και οχι με stb θυρα που χρειαζετε το ote tv, παιζει ρολο αυτο οσο αφορα τις ρυθμισεις?

το ίδιο πράγμα είναι, απλά αλλάζουν το αυτοκόλλητο :p

dimtz
24-03-14, 23:48
μαλιστα, ωραια ευχαριστω, απλα με λιγη ματια που εριξα πολυ δυσκολα θα βρεθει λυση να δουλευει σωστα το hol tv

aster1x
26-03-14, 12:49
Ζητάς να σου στείλουν το Alcatel Cellpipe, ζητάς να σε βάλουν σε προφίλ SNR 9db, κατεβάζεις και το DMT Tool 8.07, ρυθμίζεις το DMT στο χαμηλότερο SNR που έχει και μπορείς να κατέβεις μέχρι και τα 2db SNR με ταυτόχρονη αύξηση του download. Αξίζει η δοκιμή αν έχεις καθαρή και καλή γραμμή, και δεν θα σου κοστίσει τίποτα. Δυστυχώς τα ZTE υποστηρίζονται απο εργαλεία που τροποιπούν το SNR απο την πλευρά του client.

dimtz
26-03-14, 16:12
αγορασα δυο ρουτερ, ενα netfaster wlan3 και ενα netfaster id2 , και τα δυο συγχρονιζουν περιπου στα 15 mbps, το snr που εχω τωρα ειναι στο 6, λεω να παρω αυτο που προτεινεις το Alcatel Cellpipe και να πουλησω το netfaster id2, το θεμα ειναι θα παιζει το hol tv αν ριξω πιο κατω το snr? ευχαριστω :)

edit Φιλε aster1x μπορεις να μου πεις που θα βρω το DMT TOOL 8.07 ? σου ειναι ευκολο? βρηκα ενα alcatell σε δυο μερες θα το εχω ευχαριστω!!!

edit 2 Οκ το βρηκα το κατεβασα και περιμενω το router, μια τελευταια απορια , αν βαλω το alcatell και ριξω το snr στο 4 ας πουμε, μετα αν βαλω αλλο ρουτερ το snr που θα ειναι? στο 6 που ειμαι τωρα η στο 4? μπορει να δημιουργηθει προβλημα στην γραμμη με αυτα που θα κανω? θα μπορω να την επαναφερω εκει που ειναι?

aster1x
27-03-14, 16:53
Αν το SNR πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα ισοδύναμα με τον θόρυβο της γραμμής, τότε θα έχεις συχνές αποσυνδέσεις και κολλήματα. Σε αυτή την περίπτωση κάνε reboot το router και η γραμμή θα επανέλθει στο προφιλ του DSLAM. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) η αλλαγή του SNR δεν φυλάσσεται (saved) ούτε στο DSLAM ούτε στο router. Κάθε φορά που η γραμμή γίνεται reset είτε απο το DSLAM είτε απο το router, τότε το SNR επανέρχεται στη ρύθμιση του DSLAM. Ετσι δεν μπορείς να κάνεις καμμία ζημιά σε κανένα και ο πάροχος δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Το SNR θα το ρίξεις στο χαμηλότερο σημείο που έχει το DMT. Δεν μπορείς να επιλέξεις πόσο SNR να έχεις. Αν με το χαμηλότερο SNR είχεις προβλήματα, τότε το αναβάζεις σιγά-σιγά μέχρι να έχεις σταθερή σύνδεση. Σε γραμμή που συνδεόμουν στα 12.5Μbps με μέγιστη δυνατή ταχύτητα σύνδεσης τα 14Mbps και SNR profil 9db, με το DMT κατάφερα σύνδεση σταθερή στα 16.5Mbps με μέγιστη ταχύτητα σύνδεσης στα 18.5Mbps και με SNR 2.5db μέσω του cellpipe.

Αξίζει να κάνεις δοκιμές. Αν η γραμμή σου έχει δυνατότηες, τότε το cellpipe με το DMT θα τις αποκαλύψει. Αν δεν δείς βελτίωση, προσπάθησε σε συννενόηση με την HOL και τον ΟΤΕ να βελτιώσεις την γραμμή σου.

dimtz
27-03-14, 16:59
οκ φιλε σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου και τον χρονο σου, πιστευω αυριο να το εχω το ρουτερ, οτι αποτελεσματα εχω και αποριες θα σου τις αναφερω

aster1x
27-03-14, 17:04
Ζητάς να σου στείλουν το Alcatel Cellpipe, ζητάς να σε βάλουν σε προφίλ SNR 9db, κατεβάζεις και το DMT Tool 8.07, ρυθμίζεις το DMT στο χαμηλότερο SNR που έχει και μπορείς να κατέβεις μέχρι και τα 2db SNR με ταυτόχρονη αύξηση του download. Αξίζει η δοκιμή αν έχεις καθαρή και καλή γραμμή, και δεν θα σου κοστίσει τίποτα. Δυστυχώς τα ZTE υποστηρίζονται απο εργαλεία που τροποιπούν το SNR απο την πλευρά του client.


ΔΙΟΡΘΩΣΗ

Δυστυχώς τα ZTE ΔΕΝ υποστηρίζονται απο εργαλεία που τροποιπούν το SNR απο την πλευρά του client.

delta
29-03-14, 21:33
Και εγω θα αποκτησω την HOL TV , και μου ειπαν οτι θα μου αντικαταστησουν το adsl modem. Απο αυτα που δινουν ειναι καποιο καλυτερο για να το ζητησω?

(NetFasteR IAD1 , NetFasteR IAD2, NetFasteR WLAN 3 και Alcatel Lucent Cellpipe) ? πχ εχει καποιο gigabit δικτυο η usb θυρα για εκτυπωτες κλπ?

Τωρα εχω το netfaster wlan και η εικονα ειναι αυτη

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 891/14752 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11.5/11 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 8.8/12.5 db
Output Power (Up/Down) 12.4/20.1 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1056/14808 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 1

dimtz
29-03-14, 21:45
Πάρε το WLAN 3 , αν πάρεις zte θα είσαι κάπου 2-3 Mbps πιο κάτω , το Alcatel δε το έχω δοκιμάσει ακόμη

Vitruvian78
29-03-14, 22:00
Δεν μπορείς να διαλέξεις, θα σου στείλουν αυτό που έχουν διαθέσιμο. Μαλλον ΖΤΕ παίζει αυτή την εποχή. Γιατί θα σου αλλάξουν το ρουτερ;

delta
30-03-14, 09:11
Θα το αλλλαξουν για την Tv Μου ειπε ο πωλητης. Καποιο router που να υποστηριζει 1000 δικτυο?

- - - Updated - - -

Υπαρχει καποιο modem router με gigabit ethernet της hol η πρεπει να παρω switcher?

dimtz
30-03-14, 13:22
καλημερα, ποιο ρουτερ εχεις τωρα? τα ρουτερ netfaster iad2-netfaster wlan3-zteH108N παιζουν μια χαρα με hol tv ,λογικα αυριο θα εχω και το alcatel, θα το δοκιμασω και αυτο και θα σου πω, γνωμη μου μονο το zte μη παρεις, συγχρονιζει χαμηλα σε σχεση με τα αλλα

delta
30-03-14, 20:19
Εχω το netfaster wlan.

- - - Updated - - -

Υπαρχουν καπου τα χαρακτηριστικα από τα adsl modem router που δινει η hol?

dimtz
30-03-14, 21:03
δες εδω http://www.hol.gr/GR/e-support/downloads/Pages/default.aspx , αναφερεται για τα ρουτερ που εχει

spyrosn
31-03-14, 10:18
Το netfaster wlan 3 έχει κακό κακό κακό wireless. :shoot:

delta
31-03-14, 16:55
Κάποιο ZTE θα μου στειλουν . Αν συγχρονιζει πιο κατω απο το natfaster wlan Που εχω τωρα μπορω να το κανω θεμα?

dimtz
31-03-14, 17:42
Το netfaster wlan 3 έχει κακό κακό κακό wireless. :shoot:
ναι σωστα, αλλαγια μεσα στο σπιτι μια χαρα ειναι


Κάποιο ZTE θα μου στειλουν . Αν συγχρονιζει πιο κατω απο το natfaster wlan Που εχω τωρα μπορω να το κανω θεμα?

κατα 90% πιο κατω θα συγχρονισεις, σε δυο μερες θα το ξερεις

spyrosn
01-04-14, 09:50
ναι σωστα, αλλαγια μεσα στο σπιτι μια χαρα ειναι
Αν δε σε ενοχλεί να το κάνεις reset 2-3 φορές την εβδομάδα οκ...

dimtz
01-04-14, 12:40
Ούτε μια φορά ως τώρα δε χρειάστηκε reset

spyrosn
01-04-14, 13:28
Είσαι τυχερός τότε. :) Ή εγώ άτυχος...

delta
01-04-14, 16:02
Δηλαδη ποιο είναι το καλυτερο από αυτά που δινουν?

vasilisfrgr
01-04-14, 17:06
Γεια χαρα παιδια και ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις

Αυτο που με τρελαινει στο ολο θεμα ειναι γιατι τα routers της hol συγχρονιζουν πιο χαμηλα απο ολα τα δικα μου
Ειχα το zte εξ αρχης και ζητησα αλλαγη και μου ξαναδωσαν αλλο που ηταν και παλι zte μηπως και το προηγουμενο ειχε προβλημα οπως ειπαν
Τον ιδιο συγχρονισμο και αυτο και εβγαλαν το συμπερασμα οτι πρεπει να μου δωσουν αλλη μαρκα router μηπως και συγχρονιζεται πιο ψηλα
Μου εστειλαν τωρα το netfaster wlan3 το δοκιμασα και το κερδος ειναι 1/2 Mbps περισσοτερο απο τα zte
Τριχες οπως θα λεγαμε.......παλι υπαρχει διαφορα 2-2,5 Mbps απο τα δικα μου routers
θα συνεχισω να ζητω αλλαγες μιας και ειδα οτι εχουν 4-5 διαφορετικα routers σαν εταιρια......ισως καποιο να μου δωσει την ταχυτητα που θελω

Αν ειναι δυνατον δηλαδη.....τι εχουν τα δικα μου και συνχρονιζουν σε μεγαλυτερη ταχυτητα....μανισια ειναι....ουτε πειραγμενα ουτε τιποτα....αρα κατι εχουν διαφορετικο στην προρυθμιση τα routers της hol η ετσι τα κανει παραγγελια στα εργοστασια να πιανουν χαμηλοτερες ταχυτητες για λογους σκοπιμοτητας.......μονο και μονο δηλαδη που δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις δικο σου router για holtv.....κατι βρωμαει...........

sdikr
01-04-14, 17:10
Γεια χαρα παιδια και ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις

Αυτο που με τρελαινει στο ολο θεμα ειναι γιατι τα routers της hol συγχρονιζουν πιο χαμηλα απο ολα τα δικα μου
Ειχα το zte εξ αρχης και ζητησα αλλαγη και μου ξαναδωσαν αλλο που ηταν και παλι zte μηπως και το προηγουμενο ειχε προβλημα οπως ειπαν
Τον ιδιο συγχρονισμο και αυτο και εβγαλαν το συμπερασμα οτι πρεπει να μου δωσουν αλλη μαρκα router μηπως και συγχρονιζεται πιο ψηλα
Μου εστειλαν τωρα το netfaster wlan3 το δοκιμασα και το κερδος ειναι 1/2 Mbps περισσοτερο απο τα zte
Τριχες οπως θα λεγαμε.......παλι υπαρχει διαφορα 2-2,5 Mbps απο τα δικα μου routers
θα συνεχισω να ζητω αλλαγες μιας και ειδα οτι εχουν 4-5 διαφορετικα routers σαν εταιρια......ισως καποιο να μου δωσει την ταχυτητα που θελω

Αν ειναι δυνατον δηλαδη.....τι εχουν τα δικα μου και συνχρονιζουν σε μεγαλυτερη ταχυτητα....μανισια ειναι....ουτε πειραγμενα ουτε τιποτα....αρα κατι εχουν διαφορετικο στην προρυθμιση τα routers της hol η ετσι τα κανει παραγγελια στα εργοστασια να πιανουν χαμηλοτερες ταχυτητες για λογους σκοπιμοτητας.......μονο και μονο δηλαδη που δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις δικο σου router για holtv.....κατι βρωμαει...........


Tο ότι ενα ρουτερ σου λέει οτι συγχρόνισε παραπάνω, δεν σημαίνει και ότι πραγματικά συγχρόνισε παραπάνω ή το ότι θα κρατήσει την ταχύτητα για όση ώρα είναι συνδεμένο θα πρέπει να κάνεις δοκιμή να δεις αν είναι πραγματικό το νούμερο (download απο ftp του παρόχου σου).
το να μην μπορείς να έχεις άλλο ρουτερ όταν έχεις κάποια εξτρά υπηρεσία είναι γενικά ανα τον κόσμο και όχι μόνο στην Hol

vasilisfrgr
01-04-14, 17:34
Φιλε sdikr δεν λεω ποτε λογια στον αερα χωρις δοκιμες και αποδειξεις
Φυσικα και οταν συγχρονιζει παραπανω ενα router ειναι πραγματικοτητα και οχι απλα γιατι το γραφει
Μετα απο καθε router που συνδεω πηγαινω στη σελιδα της hol και τρεχω το hol speed test και βλεπω τη διαφορα και οτι ο συγχρονισμος ανταποκρινεται στην ταχυτητα
πηγαινω επισης και σε αλλα οπως το οτε speed test και το ftp του linux.gr και παρα πολλα αλλα για να αντιπαραβαλω τα αποτελεσματα
Επισης οι δοκιμες εχουν γινει και ενω μιλω σε κινητο με τον τεχνικο της hol και βλεπει οτι τα routers μου συγχρονιζονται υψηλοτερα αλλα και κανουν download υψηλοτερα και γενικα συμφωνουν οτι τα routers τους συνχρονιζουν χαμηλοτερα και για αυτο μου στελνουν αλλα
Το θεμα ειναι γιατι οχι τα δικα τους.......ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΤΙ

dimtz
02-04-14, 15:51
Καλό ερώτημα , και εγώ έχω αυτήν την απορία

- - - Updated - - -


Αν το SNR πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα ισοδύναμα με τον θόρυβο της γραμμής, τότε θα έχεις συχνές αποσυνδέσεις και κολλήματα. Σε αυτή την περίπτωση κάνε reboot το router και η γραμμή θα επανέλθει στο προφιλ του DSLAM. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) η αλλαγή του SNR δεν φυλάσσεται (saved) ούτε στο DSLAM ούτε στο router. Κάθε φορά που η γραμμή γίνεται reset είτε απο το DSLAM είτε απο το router, τότε το SNR επανέρχεται στη ρύθμιση του DSLAM. Ετσι δεν μπορείς να κάνεις καμμία ζημιά σε κανένα και ο πάροχος δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Το SNR θα το ρίξεις στο χαμηλότερο σημείο που έχει το DMT. Δεν μπορείς να επιλέξεις πόσο SNR να έχεις. Αν με το χαμηλότερο SNR είχεις προβλήματα, τότε το αναβάζεις σιγά-σιγά μέχρι να έχεις σταθερή σύνδεση. Σε γραμμή που συνδεόμουν στα 12.5Μbps με μέγιστη δυνατή ταχύτητα σύνδεσης τα 14Mbps και SNR profil 9db, με το DMT κατάφερα σύνδεση σταθερή στα 16.5Mbps με μέγιστη ταχύτητα σύνδεσης στα 18.5Mbps και με SNR 2.5db μέσω του cellpipe.

Αξίζει να κάνεις δοκιμές. Αν η γραμμή σου έχει δυνατότηες, τότε το cellpipe με το DMT θα τις αποκαλύψει. Αν δεν δείς βελτίωση, προσπάθησε σε συννενόηση με την HOL και τον ΟΤΕ να βελτιώσεις την γραμμή σου.

τελικα παρελαβα το cellpipe σημερα, με το που το συνδεσα 1mbps κατω απο το netfaster (τελικα το καλυτερο ρουτερ της hol ειναι το netfaster), θα προσπαθησω να το δοκιμασω αυτο το DMT

edit τελικα δοκιμασα το προγραμμα και το αποτελεσμα ειναι αυτο εδω http://prntscr.com/36cbxv , με 2,4 snr συγχρονισα 800 kbps περισσοτερο απ οτι με το netfaster με 6 snr, αξιζει ο κοπος αραγε? θα δοκιμασω τι παιζει με αποσυνδεσεις και με το hol tv και βλεπουμε

edit2 τελικα το hol tv δε παιζει σωστα, εβαλα το netfaster παλι διοτι με 6snr παιζουν ολα σωστα, μονο που χανω 800kbps, εχω δυο αποριες:1ον κοιταξτε τι εγινε οταν πηγα το snr 2,7 και εβαλα μετα το netfaster http://prntscr.com/36cmft το attenuation πηγε στο 0 , χαχαχα πλακα εχει, τι παιζει αραγε? και 2ον το ρουτερ oxyggen της wind με 6snr συγχρονιζει στα 16500, γιατι το alcatel με 2.7 snr φτανει μεχρι 16300? μηπως εχει τιποτα αλλες ρυθμισεις που πρεπει να κανω για ν ανεβει παρα πανω?

aster1x
04-04-14, 08:26
Αν μετά απο μερικά reboots του router τα χαρακτηριστικά της γραμμής παραμένουν σχεδόν τα ίδια τότε το 0 download attenuation είναι μάλλον σφάλμα υπολογισμός του router. Απο τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά όμως φαίνεται οτι είσαι πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ. Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός. Αν μας δείξεις και το διάγραμμα συχνοτήτων απο το DMT θα δούμε αν έχεις θόρυβο στη γραμμή. Η διαφορά σου με το Wind είναι αμελητέα. Ολα τα χαρακτηριστικά απο όλους τους routers είναι πάντα στο περίπου. Οι routers δεν είναι line analysers όργανα (που συνήθως κοστίζουν πολλά λεφτά).

dimtz
04-04-14, 09:46
@aster1x είμαι εκτός , αύριο θ αναφέρω τ αποτελέσματα

dimtz
05-04-14, 15:39
Αν μετά απο μερικά reboots του router τα χαρακτηριστικά της γραμμής παραμένουν σχεδόν τα ίδια τότε το 0 download attenuation είναι μάλλον σφάλμα υπολογισμός του router. Απο τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά όμως φαίνεται οτι είσαι πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ. Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός. Αν μας δείξεις και το διάγραμμα συχνοτήτων απο το DMT θα δούμε αν έχεις θόρυβο στη γραμμή. Η διαφορά σου με το Wind είναι αμελητέα. Ολα τα χαρακτηριστικά απο όλους τους routers είναι πάντα στο περίπου. Οι routers δεν είναι line analysers όργανα (που συνήθως κοστίζουν πολλά λεφτά).

καλησπερα φιλε, για δες τι παιζει με το σχεδιαγραμμα, υπαρχει θορυβος στην γραμμη? http://prntscr.com/376ka0 θα κοιταξω να δω αν παιζει σωστα το hol tv με 3 snr :)
http://prntscr.com/376md1

aster1x
06-04-14, 21:26
καλησπερα φιλε, για δες τι παιζει με το σχεδιαγραμμα, υπαρχει θορυβος στην γραμμη? http://prntscr.com/376ka0 θα κοιταξω να δω αν παιζει σωστα το hol tv με 3 snr :)
http://prntscr.com/376md1

Τα διαγράμματα της γραμμής σου απο το DMT είναι απο τα καλύτερα. Εισαι πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ (χαμηλό attenuation και απόσταση 278-746 μέτρα) και έχεις πολύ υψηλό αριθμό bits per tone σε όλο το φάσμα συχνοτήτων. Ο θόρυβος (noise margin) είναι χαμηλό και αυτό δείχνει ότι η γραμμή σου δεν είναι "καθαρή". Σε τέτοια απόσταση θα έπρεπε να συγχρονίσεις ψηλότερα. Θα πρέπει να μεθοδεύσεις με την HOL και τον ΟΤΕ αλλαγή βρόγχου σε κάποιο ποιό ήσυχο. Το επιχείρημα σου θα πρέπει να είναι οτι είσαι πολύ κοντά στον ΟΤΕ και θα έπρεπε να συγχρονίζεις ακόμη ψηλότερα.

dimtz
06-04-14, 21:44
@Aster1x ευχαριστω φιλε, σε μια τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα καποτε (πριν ενα μηνα) με τους τεχνικους της hol, μου ειπαν πως δε γινετε να κανουμε αλλαγη βρογχου εμεις, αλλα ουτε και ο ΟΤΕ μπορει, λες να μη γινετε? (ας ερθει η στιγμη για διακοπη συμβουλαιου και θα δουμε τοτε αν θα μπορουνε), επισης και σε αλλη εταιρια να παω παλι τα ιδια θα εχω σωστα? το noise margin δε το καθοριζει η εταιρια?

aster1x
06-04-14, 22:17
@Aster1x ευχαριστω φιλε, σε μια τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα καποτε (πριν ενα μηνα) με τους τεχνικους της hol, μου ειπαν πως δε γινετε να κανουμε αλλαγη βρογχου εμεις, αλλα ουτε και ο ΟΤΕ μπορει, λες να μη γινετε? (ας ερθει η στιγμη για διακοπη συμβουλαιου και θα δουμε τοτε αν θα μπορουνε), επισης και σε αλλη εταιρια να παω παλι τα ιδια θα εχω σωστα? το noise margin δε το καθοριζει η εταιρια?

Μόνον ο ΟΤΕ έχει τεχνικό και ιδιοκτησιακό δικαίωμα να "πειράζει" τα καλώδια του δικτύου πρόσβασης επειδή είναι ιδιοκτησία του, κανένας άλλος πάροχος. Μόνον ο ΟΤΕ μπορεί να βρεί ενα καθαρότερο απο θόρυβο ζευγάρι καλωδίων απο τη ρεκλέτα του σπιτιού σου, μέχρι το καφαό και πίσω μέχρι το αστικό κέντρο ώστε να παραδώσει καθαρή γραμμή στον ενναλακτικό πάροχο. Το τελευταίο μάλιστα είναι και νομική υποχρέωση του που του έχει επιβληθείο απο την ΕΕΤΤ στο πλαίσιο ρύθμισης των σχέσεων μεταξύ ΟΤΕ και ενναλακτικών παρόχων. Αν μετά απο επικοινωνίες σου με την HOL (άσχετα αν εμφανιστεί ή όχι ο ΟΤΕ στο τέλος) και δεν μπορείς να αποκτήσεις καθαρή γραμμή και μπορείς να βρείς έστω ένα γείτονα σου που να συγχρονίζει ψηλότερα απο εσένα (άσχετα σε ποιό πάροχο είναι) τότε μπορείς να διεκδικήσεις τα νόμιμα διακιώματα σου έστω και με τεκμηριωμένη καταγγελία στήν EETT.

To noise margin εξαρτάται απο το χαλκό της γραμμής σου που έτσι και αλλιώς είναι του ΟΤΕ και θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα περίπου (και πιθανόν) με οποιοδήποτε άλλο πάροχο. Και λέω πιθανόν γιατί αν το πρόβλημα σου είναι στη μικτονόμηση που κάνει ο ΟΤΕ εσωτερικά στο αστικό κέντρο όταν παραδίδει τη γραμμή σου στην HOL, αν αλλάξεις πάροχο αυτή η μικτονόμηση αλλάζει στο αστικό κέντρο του ΟΤΕ και μπορείς να έχεις καλύτερα (ή και χειρότερα) αποτελέσματα με τον νέο πάροχο.

Επίσης μην μπερδεύεται το noise margin της γραμμής με το noise profile που ορίζει ο πάροχος σε κάθε σύνδεση. Το noise margin εξαστάται απο την ποιότητα του χαλκού της γραμμής και τους εξωτερικούς θορύβους που επάγωνται απο εξωτερικές πηγές στο χαλκό και καθορίζει την μέγιστη δυνατή ταχύτητα συγχρονισμού που μπορεί να αντέξει η γραμμή. Το noise profile που ορίζει ο πάροχος είναι το περιθώριο θορύβου μεταξύ του σήματος και του θορύβου που επιτρέπει στο σήμα να παραμένει διαφορετικό απο τον θόρυβο και να έχεις συγχρονισμό. Αρα οταν το noise profile=0 τότε το σήμα είναι ίσο με τον θόρυβο και το modem δεν μπορεί να συγχρονίσει καθόλου (ποτέ φυσικά δεν υπάρχει τέτοιο profile). Οσο όμως χαμηλότερο είναι το noise profile (όπως και όταν πειράζουμε το SNR με το DMT tool) τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες αν υπάρξει τυχαίος θόρυβος στην γραμμή να γίνει αποσυγχρονισμός και αποσύνδεση της γραμμής. Εξού και οι τυχαίες αποσυνδέσεις που βιώνουν μερικοί συνδρομητές σε τυχαίες πάντοτε στιγμές.

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθήσουν περισσότερο στην κατανόηση του τί γίνεται στις γραμμές μας και πώς πρέπει να διεκδικούμε καλύτερες υπηρεσίες απο τους παρόχους που πληρώνουμε.

dimtz
06-04-14, 22:46
ωραιος φιλε, εμαθα αρκετα σημερα, επειδη με 17 ευρω εχω πολλα προνομια λεω να μη τους ζαλισω αλλο με την γραμμη μου, θα κανω υπομονη κανα 8μηνο περιπου και μετα ειμαι σιγουρος πως θα με στειλουν τεχνικο, το θεμα ειναι μη μου αλλαξουν βρογχο για καλυτερα και μετα ειμαι χειροτερα, φανταζεσαι? ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και για τις γνωσεις σου που τις μοιραζεσαι μαζι μας :oneup:

spyrosn
07-04-14, 09:39
Να εύχεσαι να μη σου αλλάξουν βρόγχο γιατί είναι δύσκολη επέμβαση...

βρόχος -> loop <- αυτό που θέλεις
βρόγχος -> τμήμα του αναπνευστικού συστήματος, συνέχεια της τραχείας με δύο κύριους κλάδους και πλήθος αεροφόρους σωλήνες. <- ΟΧΙ αυτό που θέλεις :p

dimtz
07-04-14, 09:52
Σωστός :)

delta
14-04-14, 20:00
Τελικα , μου εδωσαν το ZTE (για hol tv). Το status ειναι τωρα αυτο.

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 884/12503 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1048/14012 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11.5/11 dB
Line Attenuation (Up/Down) 8.1/15.2 dB
Output Power (Up/Down) 12.6/15.1 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/32
Interleave Delay (Up/Down) 781/500 ms
INP (Up/Down) 1.9/0.3 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 65536/442
Annex Type AnnexA

σηκωνει καμια βελτιωση να ζητησω , και ποια?

Vitruvian78
14-04-14, 20:09
Ναι, με 15 attenuation μπορείς να πας ψηλώτερα σε ταχύτητα. Αρχικά ζήτα να σου κατεβάσουν το snr margin στο 9. Αυτό θα σου δώσει ένα με δύο mbps παραπάνω. Ρώτησε τους αν μπορεί να γινει κάτι καλύτερο με τη γραμμη

dimtz
14-04-14, 20:14
@delta συγχρονιζεις λιγοτερο απ οτι πριν, αρα ειναι θεμα ρουτερ και πρεπει να βρεις αλλο, netfaster id2 - wlan3 για να εχεις και hol tv, επισης να σου ριξουν το snr απο το 11 στο 9, αν κανεις αυτα τα 2 θα φτασεις κοντα στα 16mbps, δοκιμασε τα και θα δεις :oneup:

- - - Updated - - -


Μόνον ο ΟΤΕ έχει τεχνικό και ιδιοκτησιακό δικαίωμα να "πειράζει" τα καλώδια του δικτύου πρόσβασης επειδή είναι ιδιοκτησία του, κανένας άλλος πάροχος. Μόνον ο ΟΤΕ μπορεί να βρεί ενα καθαρότερο απο θόρυβο ζευγάρι καλωδίων απο τη ρεκλέτα του σπιτιού σου, μέχρι το καφαό και πίσω μέχρι το αστικό κέντρο ώστε να παραδώσει καθαρή γραμμή στον ενναλακτικό πάροχο. Το τελευταίο μάλιστα είναι και νομική υποχρέωση του που του έχει επιβληθείο απο την ΕΕΤΤ στο πλαίσιο ρύθμισης των σχέσεων μεταξύ ΟΤΕ και ενναλακτικών παρόχων. Αν μετά απο επικοινωνίες σου με την HOL (άσχετα αν εμφανιστεί ή όχι ο ΟΤΕ στο τέλος) και δεν μπορείς να αποκτήσεις καθαρή γραμμή και μπορείς να βρείς έστω ένα γείτονα σου που να συγχρονίζει ψηλότερα απο εσένα (άσχετα σε ποιό πάροχο είναι) τότε μπορείς να διεκδικήσεις τα νόμιμα διακιώματα σου έστω και με τεκμηριωμένη καταγγελία στήν EETT.

To noise margin εξαρτάται απο το χαλκό της γραμμής σου που έτσι και αλλιώς είναι του ΟΤΕ και θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα περίπου (και πιθανόν) με οποιοδήποτε άλλο πάροχο. Και λέω πιθανόν γιατί αν το πρόβλημα σου είναι στη μικτονόμηση που κάνει ο ΟΤΕ εσωτερικά στο αστικό κέντρο όταν παραδίδει τη γραμμή σου στην HOL, αν αλλάξεις πάροχο αυτή η μικτονόμηση αλλάζει στο αστικό κέντρο του ΟΤΕ και μπορείς να έχεις καλύτερα (ή και χειρότερα) αποτελέσματα με τον νέο πάροχο.

Επίσης μην μπερδεύεται το noise margin της γραμμής με το noise profile που ορίζει ο πάροχος σε κάθε σύνδεση. Το noise margin εξαστάται απο την ποιότητα του χαλκού της γραμμής και τους εξωτερικούς θορύβους που επάγωνται απο εξωτερικές πηγές στο χαλκό και καθορίζει την μέγιστη δυνατή ταχύτητα συγχρονισμού που μπορεί να αντέξει η γραμμή. Το noise profile που ορίζει ο πάροχος είναι το περιθώριο θορύβου μεταξύ του σήματος και του θορύβου που επιτρέπει στο σήμα να παραμένει διαφορετικό απο τον θόρυβο και να έχεις συγχρονισμό. Αρα οταν το noise profile=0 τότε το σήμα είναι ίσο με τον θόρυβο και το modem δεν μπορεί να συγχρονίσει καθόλου (ποτέ φυσικά δεν υπάρχει τέτοιο profile). Οσο όμως χαμηλότερο είναι το noise profile (όπως και όταν πειράζουμε το SNR με το DMT tool) τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες αν υπάρξει τυχαίος θόρυβος στην γραμμή να γίνει αποσυγχρονισμός και αποσύνδεση της γραμμής. Εξού και οι τυχαίες αποσυνδέσεις που βιώνουν μερικοί συνδρομητές σε τυχαίες πάντοτε στιγμές.

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθήσουν περισσότερο στην κατανόηση του τί γίνεται στις γραμμές μας και πώς πρέπει να διεκδικούμε καλύτερες υπηρεσίες απο τους παρόχους που πληρώνουμε.

φιλος σε διπλανη οικοδομη με forthnet φτανει τα 19mbps, αρα αν παω και εγω στην forthnet να λυθει το θεμα? εκεινει η οικοδομη ειναι 5ετιας και εκει που μενω εγω 15ετιας, τι μπορω να κανω για να τους πιεσω για αλλαγη βροχου? ειναι σιγουρο πως θα πετυχουμε κατι? ευχαριστω!!

delta
14-04-14, 20:14
Επισης διαβασα καπου οτι αυτο LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM δεν ειναι σωστο και πρεπει να ειναι G.992.5. Ισχυει η θα τους πω καμια πατατα?

dimtz
14-04-14, 20:17
οσα zte και να παρεις αυτο θα γραφει, αυτο συμβαινει μονο στο συγκεκριμενο

@ ADSLgr.com All rights reserved.