PDA

Επιστροφή στο Forum : IP logs



mihalis341
24-03-14, 18:46
Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω κατά πόσο η forthnet διατηρεί αρχεία με την IP κάθε χρήστη και για πόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Πριν πολύ καιρό (2-3 μήνες) είχε συμβεί μια κακόβουλη πράξη εις βάρος μου απο μια IP που άνηκε σε χρήστη forthnet, αν προχωτήσω τώρα νομικά θα μπορώ να εντοπίσω τον ιδιοκτήτη;

HackFreak
24-03-14, 19:05
Θα πρέπει να είναι κάτι πολύ σοβαρό καθώς θα πρέπει να επέμβει εισαγγελέας για να γίνει άρση απορρήτου, και να γίνει εντοπισμός.

mihalis341
24-03-14, 19:54
Θα πρέπει να είναι κάτι πολύ σοβαρό καθώς θα πρέπει να επέμβει εισαγγελέας για να γίνει άρση απορρήτου, και να γίνει εντοπισμός.

Θεωρώ πως ειναι... Αυτό ου με αποσχολεί είναι αν η Forthnet θα έχει κρατήσει τα αρχεία καταγραφής..

Andreaslar
24-03-14, 19:57
Έχω την εντύπωση ότι όλοι οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να τα κρατάνε για 2 χρόνια.

HackFreak
24-03-14, 19:58
Θεωρώ πως ειναι... Αυτό ου με αποσχολεί είναι αν η Forthnet θα έχει κρατήσει τα αρχεία καταγραφής..

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, τα αρχεία καταγραφής διατηρούνται για αρκετά χρόνια.

ZORO
01-04-14, 09:45
Είναι υποχρεωμένοι να κρατάνε logs για 2 χρόνια, αλλά θα πρέπει να δοθεί εισαγγελική εντολή για άρση του απορρήτου. Άρση απορρήτου από όσο ξέρω γίνεται για κατηγορίες κακουργηματικού χαρακτήρα. Καλά θα είναι να συμβουλευτείς κάποιον δικηγόρο πρώτα.

DSLaManiaC
02-04-14, 15:56
ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3917

Αριθμός Φεκ: 22/21.02.2011:


Άρθρο 6
Τόπος και διάρκεια διατήρησης
(Άρθρο 6 και 7 στοιχείο δ΄ της Οδηγίας 2006/24/ΕΚ)
-------
Τα δεδομένα του άρθρου 5 παράγονται και αποθηκεύ− ονται σε φυσικά μέσα, τα οποία βρίσκονται μέσα στα όρια της Ελληνικής Επικράτειας, εντός της οποίας και διατηρούνται για τους σκοπούς του παρόντος κεφαλαί− ου επί 12 μήνες από την ημερομηνία της επικοινωνίας, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που ορίζονται στα άρθρα 7 και 8. Τα δεδομένα καταστρέφονται στο τέλος του χρονικού διαστήματος διατήρησης με αυτοματοποιημέ− νη διαδικασία από τον πάροχο, εκτός από εκείνα στα οποία έχει αποκτηθεί νομίμως πρόσβαση. Τα τελευταία, εφόσον παρήλθε η παραπάνω προθεσμία των 12 μηνών, καταστρέφονται από τον πάροχο μέσα σε δέκα ημέρες από την κοινοποίηση σε αυτόν σχετικής διάταξης που υποχρεώνεται να εκδώσει το κατά περίπτωση αρμόδιο όργανο, όπως ορίζεται στις παραγράφους 4, 5 και 6 του άρθρου 4 του ν. 2225/1994, όταν παύσουν οι λόγοι για τους οποίους διατάχθηκε η πρόσβαση στα δεδομένα

mihalis341
08-04-14, 13:29
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πρόσφατα συνέβη και κάτι άλλο. Ενός γνωστού παραβιάστηκαν κάποιοι λογαριασμοί email. Έχουμε τις πιθανές ΙΡ των εισβολέων οι οποίοι απλά μπήκαν αλλά δεν έκαναν κάτι χειρότερο. Μπορούμε να ελπίζουμε σε άρση του απορρήτου τους με μηνυση κατα αγνώστων;

Nikiforos
09-04-14, 22:19
Εννοείς ότι είναι hackers? εμενα μου ειχε ερθει email απο yahoo και ελεγε την ip ενως απο Ινδια!!! οτι παραβιαστηκε το email μου και βρεθηκε ο κωδικος! δεν εγινε τπτ αλλα αλλιμονο αμα κατσεις να ψαχνεις hackers να κανεις μυνησεις! δες εδω χτες τι εγινε στο routerboard μου (εχει την συνδεση του ιντερνετ με ppoe client) και δειχνω μονο την μια ip και μονο το telnet γιατι χτες και προχτες μεχρι να προγραμματισω firewall εγινε χαμος, σημερα τιποτα! αμα δεν γινει κακοβουλη πραξη και να βγει εντολη εισαγγελεα δεν κανεις τπτ, ισχυει οτι σου ειπαν παραπανω τα παλικάρια.

mihalis341
10-04-14, 10:24
\αμα δεν γινει κακοβουλη πραξη και να βγει εντολη εισαγγελεα δεν ;κανεις τπτ, ισχυει οτι σου ειπαν παραπανω τα παλικάρια.
Η πρόσβαση δε θεωρείται κακόβουλη πράξη;

ZORO
10-04-14, 15:59
Η πρόσβαση δε θεωρείται κακόβουλη πράξη;

Ναι είναι, άλλα θα πρέπει, από όσο ξέρω η κακόβουλη αυτή πράξη να διώκεται σε βαθμό κακουργήματος, για να δοθεί εισαγγελική εντολή για άρση του απορρήτου.
Αν θέλεις φυσικά μπορείς να ρωτήσεις κάποιον δικηγόρο.

Nikiforos
10-04-14, 17:33
Η πρόσβαση δε θεωρείται κακόβουλη πράξη;

οπως τα λεει ο ZORO. Εξαλου αμα καποιος δεν σου κανει τιποτα θα βαλεις δικηγορο να πληρωνεις να βαλει εισαγγελεα να ψαχνουν επειδη μπηκε στο pc σου, email κτλ? ρωτα δικηγορο να σου πει σιγουρα, αλλα αν δεν υπαρξει κατι κακουργηματικου χαρακτηρα, πχ να κλαπουν κωδικοι και να σου κλεψουν χρηματα απο λογαριασμο κτλ, καταλαβαινεις τι εννοω δε νομιζω οτι ασχολειτε κανεις. Εμενα εχουν μπει στην αυλη στο εξοχικο μου, δεν ακουμπησαν τιποτα επειδη εχω καμερες και φοβηθηκαν. Την 1η φορα πηγα dvd στην αστυνομια, αυτος κρατουσε λοστο στο χερι και ειχε ηδη μπει στο διπλα σπιτι χωρις να κλεψει ομως απλα εμενα μεσα! Και τι εγινε ? τιποτα! σου λενε αμα θες κανε μυνηση κατ' αγνωστων. Τις αλλες 2 φορες ηταν απο 2 ατομα και μετα ενας μονος του, ενα λεπτο εκαναν. Τι να τους κανω δλδ? απλα θα παρω περισσοτερα μετρα προστασιας. Κανε και εσυ το ιδιο παρε μετρα. Αν δεν γινει κακη πραξη με το να μπουν απλα δεν γινεται τπτ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.