PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη Forthnet σε ΟΤΕ



MikeFu
24-03-14, 22:01
Για σας θα ειθελα να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η Ταχυτητα μου αν φυγω απο Forthnet και παω στην ΟΤΕ...Παλια επιανα μεχρη 4,5mbps
τωρα μου παει μεχρι 3... Σας Δινω τα στοιχεια τις DSL και θα ειθελα συμβουλες...Ειμαι ολο Αυτιας!! Χιλια Συγνωμη για τα Ορθογραφικα Λαθη!!!


Thomson TG585 v8

DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 788 / 3.568
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 784 / 3.436
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 5,73 / 75,72
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 29,5 / 44,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 3 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1 / 304.342
CRC Errors (Up/Down): 0 / 413
HEC Errors (Up/Down): 0 / 403

wesker
24-03-14, 22:09
Κανεις δεν μπορει να στο πει με βεβαιότητα αυτο. Εικαζω οτι θα κλειδώνεις το ιδιο αν οχι λιγότερο λόγω του οτι ο ΟΤΕ εχει θέσει το snr στο 9.

MikeFu
24-03-14, 22:27
Μαλιστα...δηλαδει δεν μπορω να ειμαι σιγουρος....?ε λογικα θα υπαρχει πτωσει ταχυτητας με SN margin 9...αρα μενω forthnet...

sweet dreams
24-03-14, 22:43
Για σας θα ειθελα να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η Ταχυτητα μου αν φυγω απο Forthnet και παω στην ΟΤΕ...Παλια επιανα μεχρη 4,5mbps
τωρα μου παει μεχρι 3... Σας Δινω τα στοιχεια τις DSL και θα ειθελα συμβουλες...Ειμαι ολο Αυτιας!! Χιλια Συγνωμη για τα Ορθογραφικα Λαθη!!!


Thomson TG585 v8

DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 788 / 3.568
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 784 / 3.436
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 5,73 / 75,72
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 29,5 / 44,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 3 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1 / 304.342
CRC Errors (Up/Down): 0 / 413
HEC Errors (Up/Down): 0 / 403

Mε το Line Attenuation που έχεις, πάντα θεωρητικά, θα έπρεπε να έχεις διπλάσια ταχύτητα.

Για να είσαι σίγουρος, κάνε ένα έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/799426-1-6-Mbps-σε-24άρα-HOL?p=5331218#post5331218)της εσωτερικής σου εγκατάστασης.

wesker
25-03-14, 05:31
Kαλά τα θεωρητικά, αλλα δεν ειναι πανακεια. Κι εγω θεωρητικά θα έπρεπε να κλειδώνω στα 8ΜΒ, αλλά σε όλη την γειτονια μου τέτοια ταχύτητα βλέπουν μονο όσοι εχουν Forthnet που εχουν snr 6. Με ΟΤΕ δεν ξεπερασα ποτε τα 7,5ΜΒ.

babis3g
25-03-14, 06:00
στα 7 επρεπε να κλειδωνεις
οπως ειπωθηκε δεν μπορεις να ξερεις, μπορει το ΑΚ του οτε να ειναι πιο κοντα η λιγο πιο μακρια και επισης το σνρ παιζει ρολο, αν πας με οτε σεταρεται πιο ευκολα λογο που μερικα μοντεμ που συμβαδιζουν με τα δσλαμ τους ειναι πιο ευκολα στο εμποριο
Αν ειχες 7,5 ΜΒ τοτε επιανες σχεδον το οριο, μπορει ομως τωρα να ειναι υπερφορτωμενες οι γραμμες και να κλειδωνεις πιο λιγο

Αρα καθησε με φορνετ, ειναι και πιο φτηνοι αν δεν κανω λαθος

Nikiforos
25-03-14, 11:39
Δεν μπορεί να πει κανένας σίγουρα! είναι αναλογα πολλά πράγματα! ειδικά το Α/Κ, ακομα και το διαφορετικό router. Εγώ πάντως που έφυγα απο ΟΤΕ και πήγα σε 4net, εχω καλωδιακη βλαβη ΟΤΕ που δεν εχει ακομα φτιαχτει και παρολαυτα εχω 2mbps παραπανω και καλυτερο ping (-20ms περιπου) στους ιδιους ευρωπαικους σερβερς πχ στο wolfestein enemy territory που παιζω αν και ειμαι interleaved. Επίσης αξιζει να σημειωσω οτι το ΖΤΕ W300 που δινει ο ΟΤΕ παιζει ποιο καλα με καλυτερα στατιστικα απο το νεοτερο ΖΤΕ που δινει η 4net (το οποιο ειναι καρακλειδωμενο ουτε τελνετ δεν μπαινεις) και μπορεις να κανεις πολλα ομορφα κολπάκια μεσω εντολων telnet. Φανταστειτε και ακομα δεν παιζει σωστα το σταθερο μου απο τις 18/3 τηλεφωνα δεν μπορω να κανω εχει θορυβο και πεφτει η γραμμη!
@ΜikeFu είσαι interleaved ή fast path ?

tasfot
25-03-14, 12:10
Καλημέρα σε όλους... δεν ξερω αν θετω σωστά εδω την ερώτησή μου, αν οχι παρακαλώ να μεταφερθεί.
Θέλω να ρωτήσω για μεταφορά απο 4νετ (γραμμή και ίντερνετ) σε ΟΤΕ αντίστοιχα ποιοι ειναι οι χρόνοι που χρειάζονται πλέον?
Πόσες μέρες μένουμε χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ?
ευχαριστώ

babis3g
25-03-14, 12:13
Καλημέρα σε όλους... δεν ξερω αν θετω σωστά εδω την ερώτησή μου, αν οχι παρακαλώ να μεταφερθεί.
Θέλω να ρωτήσω για μεταφορά απο 4νετ (γραμμή και ίντερνετ) σε ΟΤΕ αντίστοιχα ποιοι ειναι οι χρόνοι που χρειάζονται πλέον?
Πόσες μέρες μένουμε χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ?
ευχαριστώ

Κανονικα σε μερικα λεπτα, ετσι εγινε πριν ενα μηνα που ενα φιλαρακι εκανε αλλαγη, αλλα περιμενε και τους αλλους που αλλαξαν να επιβεβαιωσουν γιατι δεν ειναι δικη μου εμπειρια

Nikiforos
25-03-14, 12:18
Εγω εκανα το αναποδο και χαλασε η γραμμη! ετσι απο τις 18 μεχρι σημερα δεν εχω τηλεφωνο και το ιντερνετ ειναι προβληματικο αν και πανω απο 23 ωρες τωρα δεν εχει πεσει!!! φανταζομαι και για το αναποδο δλδ απο 4net σε ΟΤΕ ισχυει τα ιδια αρκει να μην πεσεις σε περιπτωση βλαβης οπως εγω! αλλιως κανονικα γινεται την ιδια μερα και μενεις για μερικες ωρες χωρις υπηρεσιες ομως μου εχουν πει τουλαχιστον. Αναλογα την περιπτωση και την δυσκολια, σε αλλους φιλους που πηγαν απο 4νετ σε ΟΤΕ δεν ειχαν προβλημα και δουλεψε την ιδια μερα πρωι μπαμ μπαμ.

tasfot
25-03-14, 12:27
ευχαριστώ.. μένει να κάνω και ενα τηλεφώνημα στον ΟΤΕ ως νέο πάροχο να δούμε τι λένε και εκείνοι αντίστοιχα για τους χρόνους..
η Forthnet πάντως δεν παίζεται πλέον.. καλά να έχουν προβλήματα (όλοι έχουν) αλλά το να μην το παραδέχονται ποτέ και να σε δουλεύουν μες στα μούτρα σου... παραπάει

sweet dreams
25-03-14, 15:11
Kαλά τα θεωρητικά, αλλα δεν ειναι πανακεια. Κι εγω θεωρητικά θα έπρεπε να κλειδώνω στα 8ΜΒ, αλλά σε όλη την γειτονια μου τέτοια ταχύτητα βλέπουν μονο όσοι εχουν Forthnet που εχουν snr 6. Με ΟΤΕ δεν ξεπερασα ποτε τα 7,5ΜΒ.

Γι' αυτό κάνουμε τις μετρήσεις. Για να μπορούμε να ξέρουμε κατά πόσο

τα θεωρητικά, απέχουν από τα πραγματικά.

Όταν έχεις κάτω από το μισό ταχύτητα πραγματική, από την θεωρητική,

καλό είναι να το ψάξεις. Αν πάλι είσαι ευχαριστημένος έτσι, δεν κάνεις

τίποτα. Από σένα εξαρτάται, τι θέλεις να κάνεις, και όχι από εμάς,

που προτείνουμε λύσεις.

wesker
25-03-14, 15:30
Γι' αυτό κάνουμε τις μετρήσεις. Για να μπορούμε να ξέρουμε κατά πόσο

τα θεωρητικά, απέχουν από τα πραγματικά.

Όταν έχεις κάτω από το μισό ταχύτητα πραγματική, από την θεωρητική,

καλό είναι να το ψάξεις. Αν πάλι είσαι ευχαριστημένος έτσι, δεν κάνεις

τίποτα. Από σένα εξαρτάται, τι θέλεις να κάνεις, και όχι από εμάς,

που προτείνουμε λύσεις.
Με 43 attenuation που έχω, με τα 7,5MB που κλειδώνω ειμαι ευχαριστημένος και μάλιστα με το 9-10 snr που δίνει ο OTE. Το οτι δεν ειναι πανάκεια το Calculator στο site παει στο οτι δεν ξερεις και σε τι κατάσταση ειναι ο χαλκός που φτανει στην πολυκατοικια. Το οτι ο φιλος θα αλλάξει ISP δεν του εγγυάται οτι θα ανε΄βει και σε ταχύτητα.

MikeFu
25-03-14, 15:36
interleaved ειμαι αδελφε ειμαι 100% σιγουρος γιατι στα gaming οπως Dota 2 εχω απο 100-150.. ειναι με τις μερες... συνηθως στο 140-45 μενει.. σκευτικα για fast path αλλα με 3 που πιανω με το ζορι.. πιστευω θα μου κανει ζημεια στο downloading..Σημερα με πειρε τηλ Ενας Πολυ Ευγενικος τεχνικος και μου ειπε εισαι 4χλμ μακρια και η γραμμες σου φενονται καθαρες και μια χαρα..Επισης του ειπα αυτο μου γινεται καθε Χειμωνα.. που πευτει το Mbps και Αποσυνδεσης που και που(Σπανιος τωρα πλεον)και μου λεει εισαι απο τους τυχερους που επιανες 4-5mbps...Ερωτο παλι το 6mbps σε εμενα ισχυει? Επισης μου Ειπε θα ερθει να κοιτάξει τις γραμμες Τεχνικος...Να υπενθυμίσω οτι καλοκαιρι μια χαρα μου πηγαινε..

sweet dreams
25-03-14, 15:42
Με 43 attenuation που έχω, με τα 7,5MB που κλειδώνω ειμαι ευχαριστημένος και μάλιστα με το 9-10 snr που δίνει ο OTE. Το οτι δεν ειναι πανάκεια το Calculator στο site παει στο οτι δεν ξερεις και σε τι κατάσταση ειναι ο χαλκός που φτανει στην πολυκατοικια. Το οτι ο φιλος θα αλλάξει ISP δεν του εγγυάται οτι θα ανε΄βει και σε ταχύτητα.

Επαναλαμβάνω ότι το Calculator το συμβουλευόμαστε για ενημέρωση, και όχι για

να ανέβει η γραμμή μας, με μαγικά, μόλις το δούμε. :rolleyes:

Είπε κάποιος ότι θα ανέβει η ταχύτητα του, με εγγύηση;;; ή τα

λέμε για να βρισκόμαστε σε κουβέντα;;;:hmm:

Nikiforos
25-03-14, 16:30
interleaved ειμαι αδελφε ειμαι 100% σιγουρος γιατι στα gaming οπως Dota 2 εχω απο 100-150.. ειναι με τις μερες... συνηθως στο 140-45 μενει.. σκευτικα για fast path αλλα με 3 που πιανω με το ζορι.. πιστευω θα μου κανει ζημεια στο downloading..Σημερα με πειρε τηλ Ενας Πολυ Ευγενικος τεχνικος και μου ειπε εισαι 4χλμ μακρια και η γραμμες σου φενονται καθαρες και μια χαρα..Επισης του ειπα αυτο μου γινεται καθε Χειμωνα.. που πευτει το Mbps και Αποσυνδεσης που και που(Σπανιος τωρα πλεον)και μου λεει εισαι απο τους τυχερους που επιανες 4-5mbps...Ερωτο παλι το 6mbps σε εμενα ισχυει? Επισης μου Ειπε θα ερθει να κοιτάξει τις γραμμες Τεχνικος...Να υπενθυμίσω οτι καλοκαιρι μια χαρα μου πηγαινε..

και εμεις στην δουλεια μου ειχαμε παρομοια προβληματα και ειμαστε με το παλιο προγραμμα του ΟΤε που εδινε 2mbps και ειμαστε σε fast path. Η αποσταση απο το κεντρο παρομοια. Επισης βρηκα και ατομα γειτονες εκει με 4net μια απο τα ιδια στατιστικα παρομοια με τα δικα σου και ταχυτητες γυρω στα 4-5mbps με τα 1000 ζορια. Τωρα αν το χειμωνα γινεται χειροτερα προφανως υγρασιες καπου? στην διαδρομη εννοω σε καφαο δεν ξερω, κατι τετοιο παιζει παντως.

babis3g
25-03-14, 17:24
ευχαριστώ.. μένει να κάνω και ενα τηλεφώνημα στον ΟΤΕ ως νέο πάροχο να δούμε τι λένε και εκείνοι αντίστοιχα για τους χρόνους..
η Forthnet πάντως δεν παίζεται πλέον.. καλά να έχουν προβλήματα (όλοι έχουν) αλλά το να μην το παραδέχονται ποτέ και να σε δουλεύουν μες στα μούτρα σου... παραπάει

ειναι να μην τυχη με οποιον παροχο και να εισαι
εγω εδω σχεδον 2 βδομαδες και ακομα δεν βρεθηκε ακρη με οτε
http://www.adslgr.com/forum/threads/806481-A%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%9F%CE%A4%CE%95
μια λενε η πορτα,μια λενε το ιπ, μια τα φιλτρα αλλα το καλωδιο που ειναι κομμενο εξω τοσα χρονια δεν το κοιταζουν και μαλλον θα εχει σκουρια
Δεν καθεσαι εκει που ειναι και πιο φτηνα?

MikeFu
25-03-14, 17:35
Αυτο Σκευτηκα και εγω πιθανων υγρασια...εχω ξενερωση με αυτην την κατασταση ελεος ειμαστε 2014...αντε να δουμε οταν ερθει τεχνικος...μολις ενημερωθω απο τον τεχνικο θα σας ενημερωσω τι προβλημα υπαρχει..(Περιμενω σιγουρα λογικη απανταση οπως αυτο που ειπες "Υγρασια")αα και κατι αλλο η οικοδομες εδω ειναι 4-5 χρονια που εχουν χτιστει αρα θελω να πιστευω πως συμπεριλαμβανει καινουργιες γραμμες του Σπιτιου και οχι μονο και των γυρων...Σχετικα τα Σπιτια εδω το 95% ειναι καινουργια...

Nikiforos
25-03-14, 17:42
Εγω δει για παραδειγμα καφαο να εχει τρυπα με νερα απο κατω και να κολυμπανε τα καλωδια, αυτο εγινε απο κακοτεχνια στο σημειο μετα απο επισκευες στο πεζοδρομιο. Βεβαια αν δεν ενημερωσουν οι αρμοδιοι να γινει επισκευη και χρονια να περασουν ετσι μενουν. Πολλες φορες μου εχουν πει και για καλωδια που εχουν φαει αρουραιοι! φυσικα δεν ειναι ψεματα γιατι εχει τυχει στο εξοχικο να φανε καλωδια απο μια μηχανη που ειχαμε εκει!

tasfot
25-03-14, 20:08
ειναι να μην τυχη με οποιον παροχο και να εισαι
εγω εδω σχεδον 2 βδομαδες και ακομα δεν βρεθηκε ακρη με οτε
http://www.adslgr.com/forum/threads/806481-A%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%9F%CE%A4%CE%95
μια λενε η πορτα,μια λενε το ιπ, μια τα φιλτρα αλλα το καλωδιο που ειναι κομμενο εξω τοσα χρονια δεν το κοιταζουν και μαλλον θα εχει σκουρια
Δεν καθεσαι εκει που ειναι και πιο φτηνα?

τι να σου πω; δεν έχεις και άδικο... είμαι σε σκέψη ακόμη

MikeFu
26-03-14, 14:58
Για σας Οπως καθομουνα στο PC σε μια φαση σβηνουν ολα πιθανων η OTE να κανει εργασιες η ελεγχους...(Ετσι Φανταστικα δεν ξερω αν ισχυει) Ετσι Μπηκα στο Router να δω μπας και αλλαξε τπτ...βλεπω οτι μου πηγε στα 4mbps και επισης ειδα το SN Margin (Up/Down) [dB]:6,0 / 2,0 !!! σας δινω παλη τα info τις dsl τα προσφατα...αλλα απο τι βλεπω το maximum ειναι 3.468 και το bandwidth 4.092...δεν ξερω τι παιζετε...
Link Information

Uptime: 0 days, 0:05:30

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 772 / 3.468

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 773 / 4.092

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 2,21 / 15,42

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 29,5 / 45,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 2,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 9 / 0

FEC Errors (Up/Down): 4 / 20.021

CRC Errors (Up/Down): 0 / 387

HEC Errors (Up/Down): 0 / 10.408

Edit:Ειμαι περιεργος γιατι μου πηγε στο 2,0 και ταυτοχρονως ανεβηκε η ταχυτητα...

sweet dreams
26-03-14, 17:01
Edit:Ειμαι περιεργος γιατι μου πηγε στο 2,0 και ταυτοχρονως ανεβηκε η ταχυτητα...

Έτσι είναι το σωστό.

Όταν η γραμμή είναι σταθερή, πέφτει το snr και ανεβαίνει η ταχύτητα.

MikeFu
26-03-14, 17:07
Χαιρομαι!! μακαρι να υπηρχε η Δυνατοτητα να εφτανε τουλαχιστον 6mbps...θα το ψαξω το θεμα να δω αν υπαρχει η δυνατοτητα για παραπανω ταχυτητα...

Nikiforos
26-03-14, 17:31
Με μερικα router οπως το ZTE W300 μπορεις μεσω telnet με διαφορες εντολες να χαμηλωνεις SNR ανεβαζοντας ταχυτητα και το αναποδο.

MikeFu
26-03-14, 17:40
Με μερικα router οπως το ZTE W300 μπορεις μεσω telnet με διαφορες εντολες να χαμηλωνεις SNR ανεβαζοντας ταχυτητα και το αναποδο.

Και Ποσο τιμη εχει το ZTEW300?

babis3g
26-03-14, 17:44
με σνρ 2 θα επρεπε να ερχεται στην γραμμη 6-7 mbps αλλα με το snr στο 2 μαλλον συντομα θα σου αρχισουν αποσυνδεσεις βραδακι γιατι βλεπω πολλα errors για 5 λεπτα, οποτε και να σεταρεις την γραμμη πιο χαμηλα με αγορα αλλου μοντεμ δεν ειναι το καλυτερο εκτος και αν θελεις να εχεις ενα δευτερο ενναλκτικο
Παρε τους τηλεφωνο αν εχεις διακοπες (θα σου κοψουν οπως ταχυτητα), εχει χαμηλωση πολυ το σνρ, εκτος αν δεν σε πειραζει

Nikiforos
26-03-14, 17:48
Και Ποσο τιμη εχει το ZTEW300?

αυτό το δινει ο ΟΤΕ τωρα με χρησιδανισμο τη νεοτερη εκδοση, το αλλο ηταν δωρεαν. Οποτε δεν ξερω τιμη αλλα αν ψαξεις ολο και καποιος θα πουλαει, τα δινουν πολυ φτηνα μεχρι 10 αντε το πολυυυυυ 15 ευρω, αν θες να δωσεις παραπανω χρηματα και δεν εχεις προβλημα παρε κατι καλυτερο μην παρεις τετοιο. Αν δεν μπορεις να δωσεις πολλα αυτο ειναι καλυτερο απο αλλα που δινουν οι παροχοι τουλαχιστον απο αυτα που εχω δοκιμασει εγω κατι huwaeι και τα αλλα 2 ΖΤΕ της wind και forthnet.

sweet dreams
26-03-14, 17:49
Και Ποσο τιμη εχει το ZTEW300?

Aν θέλεις να διαθέσεις χρήματα, πάρε ένα αξιοπρεπές ρούτερ που να μπορεί να κρατάει

την γραμμή με χαμηλό snr, και όχι να πετάξεις τα λεφτά σου για το ΖΤΕ.

Ο babis, νομίζω, μπορεί να σου προτείνει κάποιο.

babis3g
26-03-14, 19:10
Τα μονα που ξερω για φορθνετ με 100% συμβατηκοτητα γραφω μερικα εδω 2 & 6
http://www.adslgr.com/forum/threads/802826-adsl-modem-router-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-forthnet
το dgn3500 αλλαζει σνρ αλλα μονο αν μπει αλλο λογισμικο , αλλα με φορθνετ ειναι ηδη χαμηλο στα 6 οποτε δεν νομιζω παιρνωντας τετοιο μοντεμ να βοηθησει στον συγκεκριμενο παροχο, η μονη επιλογη ειναι το σνρ πεσιμο στο 3 αλλα τοση φασαρια θα κερδιθει το πολυ 1,5 mbps σε τοση αποσταση και η γραμμη θα ειναι ασταθης
Αν θελει ενα μικρο απλο (οχι για το wifi - ειναι μονο g) to vigor 2700VG με καμια 25αρα που ταιριαζει στην γραμμη , θελει φλασαρισμα και ειναι παλιο, αλλα ειναι το πιο φτηνο συμβατο απο θεμα γραμμης & μονο ... δηλαδη ειναι IFTN (infineon) οπως το δσλαμ που γραφει στα στατιστικα
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

MikeFu
02-04-14, 23:49
για σας ξανανοιγω το θεμα λοιπον εχουμε και λεμε....σημερα πηγα στο σπιτη του ξαδερφουμου που ειναι 2χλμ μακρια απο εμενα και μου πηγε η περιεργια να δω τα details του dsl απο το ρουτερ και βλεπω maximumbw 20.000... και σκετο bw 2.000 δινει νομιζω για 2mbps ..επισης ειδα το Line Attenuation να εχει 5.5/8,5 καπου εκει τριγυρω...το ξανακοιταξα παλι και ναι ειταν τοσο...και να υπενθυμίσω ειναι 2χλμ μακρια απο εμενα πως το εξηγουμε αυτο?? μηπως ειναι bug του ρουτερ?η εχει new γραμμες?

sweet dreams
02-04-14, 23:54
για σας ξανανοιγω το θεμα λοιπον εχουμε και λεμε....σημερα πηγα στο σπιτη του ξαδερφουμου που ειναι 2χλμ μακρια απο εμενα και μου πηγε η περιεργια να δω τα details του dsl απο το ρουτερ και βλεπω maximumbw 20.000... και σκετο bw 2.000 δινει νομιζω για 2mbps ..επισης ειδα το Line Attenuation να εχει 5.5/8,5 καπου εκει τριγυρω...το ξανακοιταξα παλι και ναι ειταν τοσο...και να υπενθυμίσω ειναι 2χλμ μακρια απο εμενα πως το εξηγουμε αυτο?? μηπως ειναι bug του ρουτερ?η εχει new γραμμες?

Είναι 2χλμ μακριά από σένα, και 2χλμ ποιο κοντά στο κέντρο. :)

sdikr
03-04-14, 00:24
Είναι 2χλμ μακριά από σένα, και 2χλμ ποιο κοντά στο κέντρο. :)

ή έχει 2αρα γραμμή :whistle:

Αυτό φυσικά αν αυτό που λεεί ποιο πάνω μαξ 20.000 πραγματικό 2mbit

sweet dreams
03-04-14, 00:36
ή έχει 2αρα γραμμή :whistle:

Αυτό φυσικά αν αυτό που λεεί ποιο πάνω μαξ 20.000 πραγματικό 2mbit

Η ερώτηση λογικά είναι, γιατί έχει τόση διαφορά max - min.

Το τι γραμμή έχει ο ξάδερφος, δεν θα το ξέρει;;;; λέμε τώρα......

sdikr
03-04-14, 00:40
Η ερώτηση λογικά είναι, γιατί έχει τόση διαφορά max - min.

Το τι γραμμή έχει ο ξάδερφος, δεν θα το ξέρει;;;; λέμε τώρα......

Δεν ξέρω, εσυ ξέρεις;

sweet dreams
03-04-14, 00:44
Δεν ξέρω, εσυ ξέρεις;

Θα περιμένουμε, με αγωνία, :p να μας πεί ο ίδιος.....

μήπως πάμε για ύπνο.......

MikeFu
03-04-14, 11:30
Σας Ξαναλεω παλι εγω... ειμαι 3χλμ απο την ΟΤΕ και ο ξαδερφος μου 5χλμ...και επισης ο ξαδερφος μου δεν εχει ιδεα απο αυτα(Επισης ειναι στην ΟΤΕ γιαυτο ειχα την περιεργια να δω)...απο τι μου εχει πει ειναι οτι πληρωνει 16-19Euro τον Μηνα.. ειταν πριν πολυ καιρο τον ξαναρωτησα και μου ειπε νομιζω τοσο...για να εχω ακριβες πληροφοριες θα ρωτησω των θειο μου...αλλα πως εξηγουμε αυτο? το κεντρο τις οτε ειναι 5χλμ μακρια απο αυτον...ενω εγω ειμαι πιο κοντα...3χλμ..μηπως αν παω ΟΤΕ θα μου αλλαξει το Line Attenuation? το θεωρο λιγο παραλογο αυτο που λεω αλλα λεω τωρα εγω....αν...Και επισης ναι γιατι εχει 20.000 max ενοω πληρωνει για 2...το max θεωρητικα δεν πρεπει να ειναι ιδιο με το mbps που πιανεις η δεν ειναι απαραιτητο?:S (Sorry για τα ορθογραφικα λαθη!!)

sweet dreams
03-04-14, 11:48
Σας Ξαναλεω παλι εγω... ειμαι 3χλμ απο την ΟΤΕ και ο ξαδερφος μου 5χλμ...και επισης ο ξαδερφος μου δεν εχει ιδεα απο αυτα(Επισης ειναι στην ΟΤΕ γιαυτο ειχα την περιεργια να δω)...απο τι μου εχει πει ειναι οτι πληρωνει 16-19Euro τον Μηνα.. ειταν πριν πολυ καιρο τον ξαναρωτησα και μου ειπε νομιζω τοσο...για να εχω ακριβες πληροφοριες θα ρωτησω των θειο μου...αλλα πως εξηγουμε αυτο? το κεντρο τις οτε ειναι 5χλμ μακρια απο αυτον...ενω εγω ειμαι πιο κοντα...3χλμ..μηπως αν παω ΟΤΕ θα μου αλλαξει το Line Attenuation? το θεωρο λιγο παραλογο αυτο που λεω αλλα λεω τωρα εγω....αν...Και επισης ναι γιατι εχει 20.000 max ενοω πληρωνει για 2...το max θεωρητικα δεν πρεπει να ειναι ιδιο με το mbps που πιανεις η δεν ειναι απαραιτητο?:S (Sorry για τα ορθογραφικα λαθη!!)

Τώρα..... κάπως, τα μισοκαταλάβαμε...

Λοιπόν, το Line Attenuation δεν στο ανεβοκατεβάζει ο OTE, ή ο κάθε πάροχος,

Αλλά καθορίζεται από την απόσταση που έχεις από το κέντρο που είσαι

συνδεδεμένος.

Έχει να κάνει, με το μήκος της γραμμής που σε συνδέει με το κέντρο,

και είναι, σε φυσιολογικές συνθήκες γραμμής, σταθερό μέγεθος.

Για τα max κ.λ.π. θα πρέπει να μας ανεβάσεις εδώ, αυτά που βλέπεις,

για να σου πούμε τι είναι.

babis3g
03-04-14, 12:02
κοιτα ... αν ο φιλος σου εχει 20.000 φανταζομαι ειναι bits & οχι Kbits δηλαδη εχει 2αρα ταχυτητα to line attenuator του θα δειξει διαφορετικο απο εσενα, δεν μπορεις να το συγκρινεις σε τετοια αποσταση με το δικο σου

Επειδη γραφτηκαν πολλα και δεν τα παρακολουθησα ολα ... βαση του πρωτου ποστ σου


DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 788 / 3.568
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 784 / 3.436
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 5,73 / 75,72
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 29,5 / 44,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 3 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1 / 304.342
CRC Errors (Up/Down): 0 / 413
HEC Errors (Up/Down): 0 / 403


οπως ειπωθηκε δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια 100%
μπορει το ΑΚ του οτε να ειναι πιο κοντα η λιγο πιο μακρια κατα δεκαδες η εκατονταδεσ μετρα, αν ισχυει αυτο να ειναι σε διαφορετικο σημειο τοτε ναι θα δειξει αλλο attenuator
επισης το σνρ παιζει ρολο, αν πας με οτε σεταρεται πιο ευκολα λογο που μερικα μοντεμ που συμβαδιζουν με τα δσλαμ τους ειναι πιο ευκολα στο εμποριο ... αλλα η φορθνετ δινει 6 (σχεδον στο οριο) ο οτε δινει 9 ... εκτος αν εχεις καποιο μοντεμ και το αλλαξεις ΑΛΛΑ εφοσον η γραμμη σου δεν εχει προβλημα και ειναι σταθερη γιατι θα εχεις αποσυνδεσεις η ασταθεια γραμμης

Αν ειχες πριν 7,5 ΜΒ τοτε επιανες σχεδον το οριο, μπορει ομως τωρα να ειναι υπερφορτωμενες οι γραμμες και να κλειδωνεις πιο λιγο, θα ελεγα να τους παρεις τηλεφωνο να κοιταξουν την γραμμη και αν δεν μπορεουν να κανουν κατι τοτε μπορεις να απειλησεις μως θα πας στον οτε

με φορθνετ βαση του 44 attenuator εισαι στα 3,2 χιλ και οτιδηποτε απο ταχυτητα απο 6-8 mbps ειναι στα πλαισια
Αν πας στον οτε ας πουμε τα ιδια χιλιομετρα (αντε να ειναι καμια 100-200 μετρα το κεντρο διαφορα) θα εισαι στα ιδια ορια
Δηλαδη η γραμμη σου και στους 2 θα παιξει οτιδηποτε απο 5-8 ... τωρα αν θελεις αυτα τα 3 mbps οποσδηποτε τοτε η πιεζεις την φορθνετ να κοιταξουν την γραμμη σου η πας οτε με ρισκο αν βγαλεις κανα - δυο mbps παραπανω με την μονη επλιδα οτι θα σου δωσουν πιο καθαρη γραμμη γιατι εχουν 9 σνρ που χανεται περιπου 1 mbps σε σχεση με φορθνετ

MikeFu
03-04-14, 12:28
BTW επισης αυτο που παρατηρησα και ξεχασα να το αναφερω ειναι οτι το SN Margin του ξαδερφου μου ειταν περιπου στο 29,3/36,9 δεν θυμαμε ακριβως αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειταν πανω απο 20-25 το SN σε up/down... θυμαμαι πως το down ειταν πανω απο 30... και το up 20-25...αυτο πως το εξηγουμε παλι? πως γινεται να εχει τοσο SN? γιατι τοσο μεγαλος συγχρονισμος?

Nikiforos
03-04-14, 12:37
BTW επισης αυτο που παρατηρησα και ξεχασα να το αναφερω ειναι οτι το SN Margin του ξαδερφου μου ειταν περιπου στο 29,3/36,9 δεν θυμαμε ακριβως αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειταν πανω απο 20-25 το SN σε up/down... θυμαμαι πως το down ειταν πανω απο 30... και το up 20-25...αυτο πως το εξηγουμε παλι? πως γινεται να εχει τοσο SN? γιατι τοσο μεγαλος συγχρονισμος?

όπως σου είπαν παραπανω βναλε screenshots απο το router του αλλιως δεν μπορουμε να ξερουμε, με το νομίζουμε όλοι δεν γίνεται σωστή δουλειά και δεν βγάζουμε και σωστά αποτελέσματα!

MikeFu
03-04-14, 12:40
όπως σου είπαν παραπανω βναλε screenshots απο το router του αλλιως δεν μπορουμε να ξερουμε, με το νομίζουμε όλοι δεν γίνεται σωστή δουλειά και δεν βγάζουμε και σωστά αποτελέσματα!

θα το κανω μολις παω απο εκει!!! απλα σκευτικα μηπως εχετε καμια γρηγορη εξηγησει σε αυτο..

babis3g
03-04-14, 12:42
BTW επισης αυτο που παρατηρησα και ξεχασα να το αναφερω ειναι οτι το SN Margin του ξαδερφου μου ειταν περιπου στο 29,3/36,9 δεν θυμαμε ακριβως αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειταν πανω απο 20-25 το SN σε up/down... θυμαμαι πως το down ειταν πανω απο 30... και το up 20-25...αυτο πως το εξηγουμε παλι? πως γινεται να εχει τοσο SN? γιατι τοσο μεγαλος συγχρονισμος?

μην μετρας την διαρα με το δικο σου, στην διαρα τοσο παιζει το ΣΝΡ απο 29/37 οταν ο ξαδελφος σου ζητησει 24αρα (ασχετα με το τι ταχυτητα θα πιασει) το σνρ αν ειναι με φορθνετ θα παει στο 6 αν με οτε 9

MikeFu
03-04-14, 12:48
μην μετρας την διαρα με το δικο σου, στην διαρα τοσο παιζει το ΣΝΡ απο 29/37 οταν ο ξαδελφος σου ζητησει 24αρα (ασχετα με το τι ταχυτητα θα πιασει) το σνρ αν ειναι με φορθνετ θα παει στο 6 αν με οτε 9

Εγινε αδελφε!

@ ADSLgr.com All rights reserved.