PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή στο attenuation και αλλα



__Christos__
25-03-14, 15:17
Εδώ και λίγο καιρό το attenuation μου ανεβοκατεβαινει σαν τρέλο.Αρχικά ήταν περίπου στο 50.5 αλλα εδω και λίγες μέρες εχει κατέβει στα 47.Εκανα δυο τρία reboot και μου έβγαλε διαφορετικές τιμές αλλα την περισσότερη ώρα βρίσκεται στα 47.Το ρούτερ μου είναι παλίο (Sagem 2404) οπότε υποθέτω οτι έχει να κάνει με κατι στις ρυθμίσεις του.Επειδή όμως τα 4 με 6 mbps έχουν καποια διαφορα ήθελα να ξέρω αν θα άξιζε να πάω σε κάποιον εναλλακτικο π.χ cyta που προσφέρει πιο ευέλικτα πακετα (8 mbps).[Το site της cyta δείχνει με βάση τη διεύθυνση μου οτι το πλησιεστερο Α.Κ βρίσκεται στα 2727 μέτρα.
137103

--Off topic--
Εδώ και καιρό στην περιοχή μου (θερμη) γίνονται πολλά έργα υποδομής (κατασκευές δρόμων κ.λ.π).Υπάρχει καμια περίπτωση μιας που κάνουν τον κόπο και σκάβουν να βάλουν κανενα καινούργιο καλωδιάκι μπας και δουμε και εμείς καμία άσπρη μέρα;:rolleyes:Αν ναί που μπορώ να απευθυνθώ για να γίνει κάτι τέτοιο; (Η περιοχή ήταν σχετικά αραιοκατοικημένη αλλα εδω και δυο τρια χρονια εχουν χτιστει αρκετες νεες οικοδομές ,μονοκατοικίες κ.λ.π με αλλα λογια δηλαδή αν κάνουν κάτι υπάρχει περίπτωση να βγάλουν τα έξοδα των εργασιών. )

sweet dreams
25-03-14, 15:37
Αν το Downstream Attenuation είναι στο 47, βάσει του Calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php), η απόσταση σου

είναι, θεωρητικά, στα 3.400 μέτρα και η ταχύτητα σου στα 6 mbit/s.

Επειδή είσαι αρκετά μακριά από το κέντρο, ρώτησε για το 8αρι πακέτο της Cyta,

πιστεύω ότι συμφέρει.

Για τα καλώδια, εσύ, όπως και κανένας πελάτης, δεν μπορεί να πεί στην κάθε

εταιρία τι να κάνει.

Άλλωστε, αν απλά αλλάξουν τα καλώδια του χαλκού, η απόσταση, δηστυχώς,

θα παραμείνει ίδια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.