PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο 'Internet



packetstorm
06-08-04, 02:20
Γνωρίζει μήπως κανείς αν ειναι δυνατή η πρόσβαση σε υπηρεσίες Wireless Internet (broaband Wi-Fi/b/g) στην Αθήνα και αν σκοπεύει κάποιος ΙSP να εγκαταστήσει wireless network δεδομένου οτι υπάρχει ήδη οπτική ίνα? (Το μόνο καλό που έκαναν οι Ολυμπιακοί :lol: )

packetstorm
06-08-04, 03:51
Για όσους δεν γνωρίζουν τι εστί wireless internet θα πω απλά οτι στο πανεπιστήμιο που σπούδαζα μέχρι πρότινος στην Ιταλία κατέβαζα με 4mb/s average στο laptop μου μέσω του wireless router της βιβλιοθήκης και απο τότε που επέστρεψα η 256 (πΟτε/vivodi) της αδερφής μου μοιάζει με dialup και με έχει βυθίσει στην κατάθλιψη... Αχ ρε Ελλάδα.. πάντα τελευταία και καταιδρωμένη θα έρχεσαι..

elias24
06-08-04, 04:08
Και που να επέστρεφες και σε πραγματικό dial-up, που είναι η φυσιολογική πραγματικότητα για τις υπηρεσίες & τιμές σε αυτήν την χώρα.

euri
06-08-04, 10:02
Γνωρίζει μήπως κανείς αν ειναι δυνατή η πρόσβαση σε υπηρεσίες Wireless Internet (broaband Wi-Fi/b/g) στην Αθήνα και αν σκοπεύει κάποιος ΙSP να εγκαταστήσει wireless network δεδομένου οτι υπάρχει ήδη οπτική ίνα? (Το μόνο καλό που έκαναν οι Ολυμπιακοί :lol: )

Αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, lobby μεγάλων ξενοδοχείων. Τι σχέση έχει η οπτική ίνα;



Για όσους δεν γνωρίζουν τι εστί wireless internet θα πω απλά οτι στο πανεπιστήμιο που σπούδαζα μέχρι πρότινος στην Ιταλία κατέβαζα με 4mb/s average στο laptop μου μέσω του wireless router της βιβλιοθήκης και απο τότε που επέστρεψα η 256 (πΟτε/vivodi) της αδερφής μου μοιάζει με dialup και με έχει βυθίσει στην κατάθλιψη... Αχ ρε Ελλάδα.. πάντα τελευταία και καταιδρωμένη θα έρχεσαι..

Φυσικά και κατέβαζες με τέτοιους ρυθμούς. Τα πανεπιστήμια στην Ευρώπη είναι διασυνδεμένα με δίκτυα μεγάλης χωρητικότητας (πχ GEANT, το οποίο είναι multi Gigabit). Το wireless δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

Σε καθαρά εμπορική υλοποίηση οι ταχύτητες είναι σαφώς μικρότερες.

lazar
06-08-04, 10:41
Τα πανεπιστήμια στην Ευρώπη είναι διασυνδεμένα με δίκτυα μεγάλης χωρητικότητας


Κι εδώ το Πανεπιστήμιο από ταχύτητες δεν πάει τόσο άσχημα.

euri
06-08-04, 12:20
Τα πανεπιστήμια στην Ευρώπη είναι διασυνδεμένα με δίκτυα μεγάλης χωρητικότητας


Κι εδώ το Πανεπιστήμιο από ταχύτητες δεν πάει τόσο άσχημα.

Εμείς δεν είμαστε Ευρώπη; :shock:

Τα ελληνικά πανεπιστήμια εξυπηρετούνται από το ΕΔΕΤ/GRNET, το οποίο λαμβάνει μέρος στο project GEANT :wink:

Τοπολογία του ΕΔΕΤ (http://www.grnet.gr/index.php?op=modload&modname=Sitemap&action=sitemapviewpage&pageid=30&language=el)

packetstorm
06-08-04, 20:10
euri ένας ταπεινός φοιτητής νομικής ήμουν, δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός σε αυτά :wink: Ανέφερα την οπτική ίνα γιατί εμείς απο όσο γνωρίζω έτσι είχαμε πρόσβαση στον ΙSP. Τελοσπάντων... καλήτερα να τα ξεχάσω αυτά και να προσαρμοστώ στην ελληνική πραγματικότητα γιατι αν αυτή την στιγμή που το FlashGet σέρνεται στα 18κb/s θυμηθώ τις φάσεις που κατεβάζαμε απο warez ταινίες σε 3 λεπτά (ναι.. δεν κάνω πλάκα) θα πάω να σπάσω κανα φαρμακείο και θα πιώ όλα τα ψυχοφάρμακα που έχει μέσα..

Επειδή το να τη βγάζω σε lobbys ξενοδοχείων η στο αεροδρόμιο σαν άστεγος δεν με ψήνει ιδιαίτερα (ευχαριστώ πάντως euri για την πληροφορία, θα πάω να το τσεκάρω απο περιέργεια :D ) ξέρει μήπως κανείς αν αξίζει τα λεφτά της η 1024 απο άποψη ταχύτητας/σταθερότητας και άν ναι απο ποίον ΙSP? (Συγγνώμη για την off-topic ερώτηση αλλα είμαι σε φάση που ό,τι θυμάμαι χαίρομαι :roll: )

@ ADSLgr.com All rights reserved.