PDA

Επιστροφή στο Forum : Άρνηση Ακύρωσης Φορητότητας απο την WIND!!!



Lionheart
26-03-14, 19:31
Καλησπέρα σας, με ενημέρωσαν σήμερα απο την WIND πως αρνούνται να καταχωρίσουν την αίτηση ακύρωσης φορητότητας και θα προβούν κανονικά σε σύνδεση!

Η Ιστορία:

Έχει γίνει αίτηση φορητότητας από την HOL (που είμαι) προς την Wind και η οποία είναι να ενεργοποιηθεί στις 4/4. Εν τέλη αποφάσισα να παραμείνω στην HOL καθώς μου έκαναν καλύτερη προσφορά άλλα και διορθώθηκαν και τεχνικά προβλήματα που υπήρχαν(και νεο router... Να σημειώσω πως η παραπάνω διαδικασία έχει ξαναγίνει στο παρελθόν 1 φορά. Την αίτηση ακύρωσης αλλαγής παρόχου την έχω κάνει και με fax (μέσω καταστήματος Vodafone) και η οποία έχει παραληφτεί και το έχω επιβεβαιώσει τηλεφωνικά άλλα και την έχω αποστείλει με email οπου ζητούσα να λάβω απάντηση γραπτώς.

Αντί αυτού με πέρνει σήμερα μια κυρία απο την WIND και με ενημερώνει πως δεν θαακυρώσει την αίτηση μου αν και την έχει λάβει και θα προχωρήσει κανονικά στην σύνδεση με το δίκτυο τους. Διστυχώς δεν εχω περισσότερες πληροφορίες αλλα σκοπεύω να κάνω καταγγελία προς ΕΕΤ και συνήγορο του καταναλωτή.

Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες :)
Το έχει πάθει κανένας βρε παιδιά; ΗΜΑΡΤΟΝ :evil:!

jkoukos
26-03-14, 20:39
ΦΕΚ 1873/Β/2013 (http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP696-115.pdf) - EETT. Σ' ενδιαφέρει το Άρθρο 7, παράγραφος 11.
Έχει όλη την διαδικασία και τους λόγους.

Lionheart
26-03-14, 21:26
Σε ευχαριστώ πολύ και το έψαχνα! τους έστειλα και μύνημα να δω τι θα μου απαντίσουν απο περιέργεια στην ΕΕΤΤ το μεσημέρι. Θα παώ αύριο πάλι στιν Wind να καταθέσω νέα ακύρωση με αριθμο αναφοράς να είμαι καλυμένος... όσο γίνεται δηλαδή άντε να δούμε γιατι οποιος έχει την πίτα έχει και το μαχέρι μου φαίνεται...

tsorbi
26-03-14, 21:33
Με τηλ Hol μίλησες;
Για να προχωρήσει η φορητότητα έδωσε το οκ;

Lionheart
26-03-14, 21:39
Τους έστειλα email να σου πω γιατι δεν προλαβα λογο δουλειάς... θα το κανω αύριο με το καλο, βασικα με πειραξε αφανταστα ο τροπος τους και έχω φουντώσει...

jkoukos
26-03-14, 21:51
Σύμφωνα με το ΦΕΚ, η HOL έχει έξι (6) εργάσιμες ώρες προθεσμία (από την στιγμή που θα πάρει την αίτηση από την Wind) για ν' αρνηθεί την φορητότητα.
Μετά από αυτό το διάστημα, η διαδικασία προχωρά κανονικά, όπως προφανώς κι έγινε εδώ αφού δόθηκε ημερομηνία ενεργοποίησης στην Wind.
Το θέμα είναι με ποιο σκεπτικό δεν δέχεται την ακύρωση η Wind.

Lionheart
26-03-14, 22:08
Με το σκεπτικό του οτι έχει ξαναγίνει στο παρελθόν ακύρωση φορητοτητας όπως τώρα και σου λένε δεν γινεται να το κάνετε αυτο για να πετύχετε καλύτερη τιμή στην HOL κτλπ... δεν νομιζω πως στέκει όμως

jkoukos
26-03-14, 22:34
Αυτό σημαίνει ανταγωνισμός. Που αναφέρεται ότι απαγορεύεται να το κάνεις;
Αυτοί δηλαδή δεν κάνουν αντιπροσφορές;

iliteo
26-03-14, 22:39
Μην αγχώνεσαι.. είναι τυπική συμπεριφορά της Wind.. το έχουν κάνει και με μένα πρόσφατα.
Και επειδή πυκνώνει το φαινόμενο περιγράφω πιο αναλυτικά την εμπειρία μου:

Ενδιαφέρθηκα για σύνδεση VDSL και αφού είδα ότι έχουν καλές τιμές έκλεισα από τηλεφώνου να φύγω από Hol και να πάω σε αυτούς. Ημέρα Τετάρτη.
Μετά από δυο μέρες -Παρασκευή, περνάει ο κούριερ με το ρούτερ, χωρίς ειδοποίηση, πρωινή ώρα.. αφού είχαμε συμφωνήσει απογευματινή.. αλλά για καλή μου τύχη έλειπα.
Είχαμε πει την Δευτέρα να περάσει και άλλος κούριερ για τα συμβόλαια..
Το βράδυ (Παρασκευή) μου λέει η γυναίκα μου, -που στο όνομα της είναι η γραμμή,- δεν παίρνουμε και την Hol να δούμε τι θα μας πεί?
Μας δίνει προσφορά 4 ευρώ κάτω από της Wind και κλείνουμε να παραμείνουμε Hol και να κάνουμε την αναβάθμιση.
Να μην τα πολυλογώ, ο άνθρωπος της Wind για τα συμβόλαια δεν ήρθε ποτέ!
Μετά μια βδομάδα παίρνει κούριερ την γυναίκα μου, της λέει, έχω ένα ρούτερ για σας οπότε του λέει να το πάει πίσω στην Wind.
Μετά από 15 μέρες και όταν η Hol -ήδη μας είχε συνδέσει στο δίκτυο της σε VDSL,- παίρνει την γυναίκα μου μία κυρία από τη Wind, και της λέει ακριβώς αυτό:
Υπάρχει αίτημα φορητότητας για τον τάδε αριθμό, το οποίο είναι σε εξέλιξη... και μπλά-μπλά..το ποίημα.
Η γυναίκα μου της λέει έχετε κάποιο συμβόλαιο στα χέρια σας..? και, μετά από 15 μέρες το θυμηθήκατε?
Αυτή ανένδοτη.. στο τέλος της λέει, θα πρέπει να πάτε να κάνετε ακύρωση..και μπλά-μπλά..
Η δικιά μου στο τέλος της λέει -εγώ δεν πρόκειται να πάω πουθενά, και κάντε ότι νομίζετε!!!

Φυσικά το ύφος του διαλόγου δεν το μεταφέρω ακριβώς.. για ευνόητους λόγους.
Η δικιά μου ήταν ήδη αρπαγμένη με την Wind.. και το γράψιμο που μας έκανε.

Λοιπόν, όσο δεν έχουν συμβόλαια.. να μην φοβάσαι, ότι και να λένε, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα..
Αλλά και συμβόλαια να έχουν, μπορεί απλά ο τρέχων πάροχος σου να ακυρώσει τη φορητότητα με καλύτερη προσφορά!
Ούτε ΕΕΤΤ ούτε τπτ!
Οπότε.. μην τσιμπάτε! δεν είναι στο χέρι τους!!! ;)

jkoukos
26-03-14, 22:54
Δεν είναι απαραίτητο να έχεις εγγράφως και υπογεγραμμένο το συμβόλαιο. Ανάλογα τον τρόπο που έγινε η αίτηση, ισχύουν και χωρίς αυτά.
Η ακύρωση της αίτησης γίνεται μόνο στον/από τον νέο πάροχο. Ο παλιός δεν μπορεί να το κάνει, όσες προσφορές κι αν δώσει.
Τα παραπάνω σύμφωνα με τον ισχύοντα κανονισμό (ΦΕΚ), που το έδωσα παραπάνω.

agnwstos.x
28-03-14, 01:58
Δες παρόμοιο πρόβλημα και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/807645-%CE%88%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%AE%CF%81%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE)

- - - Updated - - -


ΦΕΚ 1873/Β/2013 (http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP696-115.pdf) - EETT. Σ' ενδιαφέρει το Άρθρο 7, παράγραφος 11.
Έχει όλη την διαδικασία και τους λόγους.

Επειδή δεν πολυκατάλαβα τι γράφει στο ΦΕΚ, αν κάνεις μια αίτηση σε κατάστημα και πέσουν οι υπογραφές στην αίτηση - παραλάβεις εξοπλισμό κλπ, σε πόσες μέρες έχεις δικαίωμα να κάνεις δήλωση υπαναχώρσης και να γίνει δεκτή; Αν η ίδια διαδικασία γίνει online ή μέσω τηλεφώνου τα χρονικά όρια είναι διαφορετικά;

- - - Updated - - -


Καλησπέρα σας, με ενημέρωσαν σήμερα απο την WIND πως αρνούνται να καταχωρίσουν την αίτηση ακύρωσης φορητότητας και θα προβούν κανονικά σε σύνδεση!

Η Ιστορία:

Έχει γίνει αίτηση φορητότητας από την HOL (που είμαι) προς την Wind και η οποία είναι να ενεργοποιηθεί στις 4/4. Εν τέλη αποφάσισα να παραμείνω στην HOL καθώς μου έκαναν καλύτερη προσφορά άλλα και διορθώθηκαν και τεχνικά προβλήματα που υπήρχαν(και νεο router... Να σημειώσω πως η παραπάνω διαδικασία έχει ξαναγίνει στο παρελθόν 1 φορά. Την αίτηση ακύρωσης αλλαγής παρόχου την έχω κάνει και με fax (μέσω καταστήματος Vodafone) και η οποία έχει παραληφτεί και το έχω επιβεβαιώσει τηλεφωνικά άλλα και την έχω αποστείλει με email οπου ζητούσα να λάβω απάντηση γραπτώς.

Αντί αυτού με πέρνει σήμερα μια κυρία απο την WIND και με ενημερώνει πως δεν θαακυρώσει την αίτηση μου αν και την έχει λάβει και θα προχωρήσει κανονικά στην σύνδεση με το δίκτυο τους. Διστυχώς δεν εχω περισσότερες πληροφορίες αλλα σκοπεύω να κάνω καταγγελία προς ΕΕΤ και συνήγορο του καταναλωτή.

Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες :)
Το έχει πάθει κανένας βρε παιδιά; ΗΜΑΡΤΟΝ :evil:!

Να προσθέσω επίσης πως αν την αίτηση την έκανες τηλεφωνικώς ή online εκτός από το δικαίωμα ακύρωσης φορητότητας έχεις και το δικαίωμα υπαναχώρησης χωρίς αιτιολογία εντός 14 ημερών από την παραλαβή του συμβολαίου, σύμφωνα με το άρθρο 4 παράγραφος 10 του συγκεκριμένου ΦΕΚ (http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/law/gr/N_2251_1994_final_3587_2007.pdf) που ρυθμίζει τις αγορές αγαθών και υπηρεσιών από απόσταση. ;)

DSLaManiaC
28-03-14, 14:04
Το πρόβλημα είναι πως ακόμη κι αν γυρίσεις στην παλιά εταιρία χωρίς ποινή, θα χρεώσεις εκ νέου τέλη ενεργοποίησης...

theopan
28-03-14, 14:47
Να γιατί είναι επικίνδυνες αυτές οι διαδικασίες του "εκβιασμού" με την αίτηση σε άλλο πάροχο... Προτείνω να το σκέφτεστε και να εξαντλείτε όλα τα περιθώρια "διαπραγμάτευσης" -υπάρχουν και είναι σημαντικά πολλές φορές- με τον πάροχο που βρίσκεστε πριν καταφύγετε στη λύση του "εκβιασμού" και την αίτηση αλλού. Ειδικά με το τέλος ενεργοποίησης το όφελος -και το ρίσκο- αυξάνει πολύ. Έκανα όπως έγραψα και κάπου αλλού αίτηση για μετατροπή του συμβολαίου μου κινητής σε f2g προ μιας εβδομάδας και έχοντας συνδυαστικό με έκπτωση για σταθερή+adsl. Η προοπτική μου ήταν βέβαια στη συνέχεια να έκανα και εγώ τέτοια εκβιαστική αίτηση σε κάποιον άλλον πάροχο γιατί με τη μετατροπή σε καρτοκινητό αυτομάτως ήξερα ότι το πάγιο μου στο σταθερό θα ανέβαινε +10€ (στα 34€) ποσό απαγορευτικό δηλαδή. Τελικά πήρα -και αποδέχτηκα σήμερα- προσφορά για διατήρηση και των 2 (με νέα δέσμευση) με 20,40€ το σταθερό (από 24€ που ουσιαστικά μου έβγαινε με την έκπτωση του συνδυαστικού ως τώρα) και άλλα 9,72€ για την "καρτοσύνδεση 28" (500 λεπτά προς όλους το μήνα, 30 SMS, 100ΜΒ και 10€ επιπλέον ενσωματωμένη χρήση), 30€ δηλαδή συνολικά για όλα, έναντι 50-52€ που πληρώνω ως τώρα. Το "deal" είναι καλούτσικο και δε νομίζω ότι άξιζε να ρισκάρω περιπέτειες.

Lionheart
29-03-14, 12:20
Την υπαναχώρηση την είχα ξεχάσει τελείως να πως την αλήθεια... Να είσαι καλά ένα μυαλό πόσα θα χωρέσει ποιά!

Να απαντήσω και στα παιδιά, εφόσον είναι ελεύθερη αγορά δικαίωμα να αλλάξω πάροχο απλά για την τιμή την έχω, και όντος το είχα αποφασίσει να πάω στην Wind απλά όταν σε παίρνει τηλ μια ευγενέστατη κυρία η οποία σου κάνει αρκετά καλύτερη τιμή για 2 χρόνια και νέο router το ξανασκέφτεσαι λίγο το θέμα… και στο κάτω κάτι δεν είναι κάτι παράνομο ούτε καν κατάχρηση απλά επιλέγει κανείς τι τον συμφέρει σε τελική ανάλυση. Όπως ο κάθε πάροχος κοιτάει το συμφέρον του έτσι και ο τελικός καταναλωτής πρέπει να κάνει το ίδιο και x2. Φανταστείτε να μην υπήρχε το ΦΕΚ από την ΕΕΤ και να έκαναν ότι τους άρεσε…

Lionheart
07-04-14, 15:42
Εν τέλει και από ότι φαίνεται το τηλεφώνημα που είχα ήταν από ανεξάρτητο συνεργάτη τους για εκφοβισμό… Παραμένω λοιπόν ένας ευχαριστημένος συνδρομητής της HOL ;)

By The way μου έστειλαν το netfaster2, οκ τπτ το ιδιαίτερο απλά μου έκανε εντύπωση η θύρα usb που έχουν βάλει… επιτέλους θα εκτυπώνω δικτυακά χωρίς ανοιχτό μηχάνημα (εάν καταφέρω να το ρυθμίσω δλδ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.