PDA

Επιστροφή στο Forum : Ν. Αλικαρνασσός Κρήτη - Τραγικές Ταχύτητες



idet2
27-03-14, 02:46
Γεια σας!

Εδώ και αρκετό καιρό οι ταχύτητες στη περιοχή μου είναι τραγικές! To router δίνει τα παρακάτω στοιχεία.

Upstream 718 (Kbps.)

Downstream 1363 (Kbps.)

Noise Margin Upstream 12.5 dB

Nosie Margin Downstream 11.5 dB

Attenuation Upstream 27.9 dB

Attenuation Downstream 47.5 dB


Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι αυτό είναι γνωστό πρόβλημα της περιοχής και πως οφείλεται στη μεγάλη απόσταση από το κεντρικο DSLAM.

Μετά από επιμονή δική μου ότι στο παρελθόν έπιανε ταχύτητες περίπου στα 4Mbps άρα κάτι έχει αλλάξει τελευταία έστειλαν τεχνικό ο οποίος έκανε τον "τυπικό" έλεγχο
και όντως διαπίστωσε το πρόβλημα και όπως μου είπε προφορικά οφείλεται στο ότι τοποθετήθηκε ενα ONU στην περιοχή ώστε να αναβαθμιστούν όλες οι ταχύτητες, και απλά ο "κακός" ΟΤΕ
δεν έχει δώσει ακόμη τις γραμμές κλπ. κλπ.

Κάνω υπομονή τώρα πάνω από 2 μήνες αλλά δε πάει άλλο πια...Έχει γίνει πολύ ενοχλητικό!!!

Προφανώς η HOL έχει συμφωνία (SLA) με τον ΟΤΕ οπότε ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τί μπορώ να κάνω ώστε να "διεκδικήσω" (όσο μπορώ) την άμεση διόρθωση του προβλήματος!
Είναι πραγματικά γελοίο γιατί 100m από εμένα μένει γνωστός με πεθερό πρώην υπάλληλο στον ΟΤΕ και συγχρονίζει στα 18Mbps και πάνω...οπότε πρέπει κάποια στιγμή να τελειώσει αυτή η κοροϊδία...

Έχει κανείς καμιά πρόταση που ίσως να αποφέρει αποτέλεσμα. Και λέω ίσως γιατί το να πάρω στην HOL και να παραπονεθώ ξανά ώστε να μου αφαιρέσουν 2euro από τον επόμενο λογαριασμό δε το θεωρώ αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Vitruvian78
27-03-14, 04:21
Τα 47+ attenuation υποδηλώνουν αρκετά μεγάλη απόσταση απο το dslam. Ο γνωστός στα 100 μέτρα απόσταση απο εσένα, είσαι σίγουρος οτι πιάνει 18+ ....; Το έχεις δει με τα μάτια σου να γράφει τέτοια ταχύτητα το ρούτερ του; Με τέτοια απόσταση, ούτε με το θεό τον ίδιο για πάροχο δεν πιανεις 18+ στο υπογράφω αυτό με όλα μου τα χέρια και τα πόδια μαζί!! Εκτός κι αν ο γνωστός σου, για κάποιο λόγο συνδέεται με πιο κοντινό dslam απ´ οτι εσυ. Κυνήγησέ το, ζήτα απο τη hol να σου κατεβάςει το snr στο 9, ίςως δεις κάποια βελτιωςη της τάξης του 1ος Mbps, αλλά πάνω απο 2-3 το πολύ συνολική ταχύτητα, μην περιμένεις. Ανέμενε τον ερχομό του vdsl μόνο για να δεις κατι καλύτερο...

idet2
27-03-14, 12:49
Δε διαφωνώ ότι έχω μεγάλη απόσταση από το DSLAM όμως δε μπορεί η απόσταση να μεγάλωσε ξαφνικά!
Δυστυχώς δεν έχω προηγούμενες μετρήσεις όμως το μόνο σίγουρο είναι ότι πριν από καιρό έπιανα ταχύτητες γύρω στα 4Mbps και θα βολευόμουν και πάλι με κάτι τέτοιο, γνωρίζοντας την απόσταση.

Εγώ πιστεύω ότι κάτι γίνεται από τη μεριά είτε της HOL είτε του OTE γιατί μου φαίνεται λίγο περίεργο το attenuation στο downstream να είναι 47 ενώ στο upstream 27. Δεν είναι;

Όσο για τα 18Mbps όχι δεν τα έχω δει με τα μάτια μου αλλά δεν έχω και λόγο να μην πιστέψω το άλλο το παιδί. Σίγουρα αυτόν τον συνδέουν στο ONU που έχουν βάλει και απλά δεν
καταλαβαίνω γιατί δεν βάζουν κι εμάς τους υπόλοιπους ταπεινούς σε αυτό. Ο τεχνικός της HOL είπε ότι δεν έχουν "κάρτες" και γι' αυτό....Αλλά εμένα μου φαίνεται καθαρά θέμα πολιτικής.
Ακόμη και στο site http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx την περιοχή την βγάζει στα 8 - 16 Mbps που και αλήθεια να μην είναι στο http://hyperiontest.gr/ υπάρχει κόσμος
στην γύρω περιοχή με ταχύτητες κοντά στα 5Mbps.

Θα βοηθούσε αν έστελνα μια επίσημη επιστολή προς την HOL ζητώντας να μου αιτιολογήσουν το γιατί συμβαίνει αυτό ενώ παράλληλα το ίδιο κείμενο το κοινοποιήσω στην ΕΕΤΤ;;
Έχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχη διαδικασία; Ποια η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί κλπ.;

Ευχαριστώ!

psylos
27-03-14, 13:11
Παντως σε ολες τις συνδεσεις παρατηρειται μια πτωση με την παροδο των χρονων, αφου ενεργοποιουνται περισσοτεροι χρηστες και λογω παρεμβολων πεφτουν οι επιτευξιμες ταχυτητες σε ολους...

idet2
27-03-14, 13:34
4 φορές κάτω; Δύσκολο το βλέπω!

Και το attenuation γιατί αυξήθηκε έτσι απότομα;

Vitruvian78
27-03-14, 16:28
Υποπτεύομαι κάποια καλωδιακή βλάβη στην περιοχή, μόνο έτσι αυξάνεται το attenuation. Ενδεχομένως να εχει χτυπηθεί κάποιο καλωδιο, το οποίο σε επιρρεάζει. Κοίταξε, για να μπείς σε ONU, ενδεχομένως πρέπει να είσαι πελάτης ΟΤΕ. Αυτό βέβαια στο λέω με κάθε επιφύλαξη, διότι δεν ξέρω τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση μεταξύ ΟΤΕ και εναλλακτικών. Μια μετάβαση στον ΟΤΕ ενδεχομένως να σου λύσει το πρόβλημα, βέβαια θα δεις και κάποια διαφορά στο πάγιο σου προς τα πάνω. Δυστυχώς οι εναλλακτικοι δεν επενδύουν σε ακραίο δίκτυο, οπότε βασίζονται σε οτι προσφέρεται απο τον ΟΤΕ. Όπως βλέπεις και το vdsl ακόμη, ουσιαστικά είναι υπηρεσία του ΟΤΕ και όχι δικιά τους. Αυτοί απλώς την μεταπωλούν. Αν θέλεις λοιπόν ποιοτικότερες υπηρεσίες, θα πρέπει να επιλέξεις τον ΟΤΕ

sdikr
27-03-14, 16:39
η hol αν θέλει μπορεί να δώσει μέσω onu, αυτό όμως κοστίζει και σου λέει ότι δεν δίνει ο ΟΤΕ γραμμές κλπ
Οπότε ναι αν θέλεις καλύτερη ταχύτητα είναι η μόνη λύση

idet2
27-03-14, 20:04
Κατάλαβα!

Ισχύει η ρύση "Ότι πληρώνεις παίρνεις!" .
Εγώ από την άλλη δεν ήθελα παραπάνω από ότι πλήρωνα...ήθελα απλά να συνεχίσω να έχω ~4 Mbps που είχα και στο παρελθόν και απλά να μην έχω υποβάθμιση της γραμμής μου ενώ εξακολουθώ και πληρώνω τα ίδια...αλλά μάλλον εδώ δεν παίζει τίποτα τέτοιο...

Vitruvian78
27-03-14, 22:46
Πίεσε για καλύτερη τιμή αν η γραμμή δεν φτιαχνει

jim_nut18
27-03-14, 22:53
ελα φιλε..ημουν χρονια εκει..στην αρχη ειχα 8 και μετα επεσε γυρω στα 5..καμια σχεση με VDSL που πιανεις 50:P
κανανε και διαφορες εργασιες τα προηγουμενα χρονια-δρομους,καινουρια KV ..λογικα συνεχιζονται τα εργα..δε πρεπει να εχουν τελειωσει.
εχεις παει να ρωτησεις για VDSL?απο οτι θυμαμαι ανοιξε προσφατα καταστημα Wind στο κεντρικο δρομο..φανταζομαι για αυτο το λογο
εχουν πει ποτε θα αρχισουν να πουλανε?

Vitruvian78
27-03-14, 22:59
Σε αντίθεση με τη Wind, η hol δινει vdsl απο καμπίνα. Αν προσφέρει ο ΟΤΕ vdsl στην περιοχή του, τότε προσφέρει και η hol. Δεν έχει λογο να πάει στη Wind. Επιπλέον το vdsl είναι πιο ακριβό και νομιζω οτι και η τιμή είναι το θέμα του ( ; )

jim_nut18
28-03-14, 00:16
καλυτερα να ψαξεις το φορουμ απο το να ποσταρεις χωρις να εισαι σιγουρος :)
wind εχω απο KV..
και ναι hol και OTE δινουν και αυτοι απο KV.
ανεφερα τη wind επειδη στο κεντρικο δρομο ανοιξε καταστημα λιγο μετα τις εργασιες των νεων KV, οποτε μπορει να παει να ρωτησει αντι να τρεχει στο κεντρο.
προφανως οταν βαλει ο οτε θα βαλουν καποια στιγμη και οι αλλοι.

idet2
28-03-14, 12:06
Ο ΟΤΕ δεν προσφέρει ακόμη VDSL στην περιοχή και ούτε και οι υπόλοιποι πάροχοι. Δυστυχώς δεν έχω ακούσει πότε τίποτα σχετικά με τη διάθεση του VDSL εδώ τριγύρω και από ότι φαίνεται θα πάρει πολύ καιρό....

Επίσης δε νομίζω να μου δώσουν καλύτερη τιμή από την HOL μιας και στο τηλ. που τους είπα ότι σκέφτομαι να αλλάξω εταιρεία μου είπαν ότι στη συγκεκριμένη περιοχή όλοι το ίδιο δίνουν...Είναι κανείς εδώ να μας πει
περίπου πόσο πιάνει και με ποιά εταιρεία στην περιοχή τριγύρω;;;

Μόνο ίσως ζητώντας εγγράφως να με ενημερώσουν για το θέμα της γραμμής μπορώ να έχω κάτι στα χέρια μου για να κινηθώ κάπως...

jim_nut18
28-03-14, 14:33
σου ειπα οτι επιανα 8 περιπου το 2009-10 και μετα επεσε γυρω στα 5-6
στο hyperion βλεπω καποιον γυρω στα 5. απο οτι θυμαμαι δεν ειχε πολλους με 24αρες που να το εχουν βαλει στο hyperion.
βαλε το πιο φτηνο προγραμμα και περιμενε να μπει η vdsl..καποια στιγμη θα την ενεργοποιησουν..δε τα εβαλαν τσαμπα εκει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.