PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το φόρτωμα σελίδων



Gentoo
27-03-14, 11:29
Γεια σας. Έχω εδώ και καιρό ένα θεματάκι με το net.
Όταν πάω να ανοίξω σελίδες ή videos στο youtube, είναι συχνό το φαινόμενο να διακόπτεται επί τόπου η προσπάθεια φόρτωσης και να πρέπει να πατήσω 3-4 φορές reload για να φορτώσουν.

Συμβαίνει σε κάποιον άλλον αυτό το εκνευριστικό φαινόμενο;

psylos
27-03-14, 12:32
Δοκιμασε να αλλαξεις τους DNS απο τους default της wind σε αλλους (πχ. google, openDNS κλπ).

Gentoo
27-03-14, 14:40
Το έχω κάνει κι αυτό αλλά πάλι το ίδιο πράγμα συμβαίνει :/

npats
27-03-14, 18:10
Συνεχίζω εδώ για να μην ανοίξω άλλο θέμα .

Μόλις εχθές ενεργοποιήθηκε το DP με την Wind μετά απο πολλά χρόνια παραμονής στον ΟΤΕ.

Δυστυχώς άρχισα με προβλήματα .Κάποιες σελίδες φορτώνουν αργά ή και καθόλου ενώ άλλες φορτώνουν γρήγορα και απροβλημάτιστα .

Δοκίμασα με 2 router δικά μου που χρησιμοποιούσα τόσα χρόνια απροβλημάτιστα και με τα 2 το ιδιο πρόβλημα.

Επαιξα με τους DNS servers και στο router Και στο pc (openDNS, google, wind ή και με automatically assigned dns servers ) χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Συμβαίνει όμως το εξής παράξενο (δεν ξέρω δλδ εσείς θα μου πείτε)

Εχω συνδρομη σε VPN και όταν συνδέομαι μέσω οποιουδήποτε server τους , όλες οι σελίδες οι προβληματικές φορτώνονται κανονικά και γρήγορα

Καμιά ιδέα ;

theopan
27-03-14, 22:06
Αν δεν είναι κάποιο πρόβλημα του εξοπλισμού σου (υπολογιστής, router κλπ.) είναι πρόβλημα είτε της γραμμής σου ή το πολύ του dslam που κουμπώνεις. Ειδικά σήμερα φυσέκι πάει π.χ. σε εμένα. Άρα γενικό πρόβλημα dns αποκλείεται.

npats
27-03-14, 22:10
Αν δεν είναι κάποιο πρόβλημα του εξοπλισμού σου (υπολογιστής, router κλπ.) είναι πρόβλημα είτε της γραμμής σου ή το πολύ του dslam που κουμπώνεις. Ειδικά σήμερα φυσέκι πάει π.χ. σε εμένα. Άρα γενικό πρόβλημα dns αποκλείεται.

Μέχρι πριν 2 ημέρες με ΟΤΕ δεν είχα για χρόνια ποτέ κανένα πρόβλημα.

Το περίεργο για μένα είναι ότι μόλις συνδεθώ μέσω server του VPN όλα διορθώνονται :hmm:

theopan
27-03-14, 22:36
Σε σχέση με πριν 2 ημέρες που ήσουν στον ΟΤΕ, έχει αλλάξει και η γραμμή σου σαν σύνολο (παρά το ότι σαν τοπικός βρόχος μέχρι το Α/Κ παρέμεινε ως είχε) και το dslam σου (οι πάροχοι έχουν ο καθένας το δικό του). Άρα εστιάζεις σε αυτά και ζητάς βοήθεια από τη Wind που είναι πλέον ο πάροχός σου. Αυτό που εννοούσα είναι ότι εφόσον υπάρχει τουλάχιστον ένας (εγώ) που δεν έχει πρόβλημα και δε βλέπεις να "χαλάει ο κόσμος" και από άλλους όπως συνήθως συμβαίνει όταν έχουμε γενικευμένα προβλήματα, το πρόβλημα που έχεις είναι προφανώς ατομικό.

npats
27-03-14, 22:47
Σε σχέση με πριν 2 ημέρες που ήσουν στον ΟΤΕ, έχει αλλάξει και η γραμμή σου σαν σύνολο (παρά το ότι σαν τοπικός βρόχος μέχρι το Α/Κ παρέμεινε ως είχε) και το dslam σου (οι πάροχοι έχουν ο καθένας το δικό του). Άρα εστιάζεις σε αυτά και ζητάς βοήθεια από τη Wind που είναι πλέον ο πάροχός σου. Αυτό που εννοούσα είναι ότι εφόσον υπάρχει τουλάχιστον ένας (εγώ) που δεν έχει πρόβλημα και δε βλέπεις να "χαλάει ο κόσμος" και από άλλους όπως συνήθως συμβαίνει όταν έχουμε γενικευμένα προβλήματα, το πρόβλημα που έχεις είναι προφανώς ατομικό.

Δεν έχεις άδικο .

Απλά δεν εχω και πολύ χρόνο ούτε διάθεση να μπλέξω με τεχνική υποστήριξη και τις συνήθεις οδηγίες (άλλαξε router , καλώδιο κτλ...)

Λόγω και του γεγονότος ότι με VPN δεν εχω πρόβλημα , έλεγα μην τρέχει κάτι με dns servers και την γλιτώσω φθηνά με καμιά αλλαγή στις ρυθμίσεις.

Αλήθεια τι dns servers χρησιμοποιείς

theopan
28-03-14, 01:00
Αλήθεια τι dns servers χρησιμοποιείς

Στο αυτόματο το έχω (να παίρνει της Wind). Σπάνια όταν έχω κάποιο πρόβλημα εκεί τους αλλάζω προσωρινά με της Google.

npats
28-03-14, 15:33
Στο αυτόματο το έχω (να παίρνει της Wind). Σπάνια όταν έχω κάποιο πρόβλημα εκεί τους αλλάζω προσωρινά με της Google.

ok. Ευχαριστώ για την απάντηση .

Το ίδιο πρόβλημα συνεχίζεται και σήμερα .Η σελίδα του arch linux ανοίγει δύσκολα και αργά και του e-shop δεν ανοίγει με τίποτα για να φέρω κάποια παραδείγματα.

Κατά τα αλλά η τηλεφωνική σύνδεση είναι πολύ καλή , αλλά αυτό το θέμα με έχει προβληματίσει .

Θα δούμε..

johnvam
28-03-14, 21:14
Επιβεβαιώνω κι εγώ το πρόβλημα... Με την HOL δεν είχα κανένα θέμα... Απο την στιγμή που πέρασα WIND ξεκίνησαν τα προβλήματα με τις σελίδες.
Έχουμε καμμια΄ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει???

- - - Updated - - -

π.χ. το www.xe.com δεν μου φορτώνει...

npats
28-03-14, 21:15
Επικοινώνησα με wind , ευγενέστατοι μεν , τιποτα ουσιαστικό δε.

Μου είπαν να βάλω το MTU 1450 και μου εδωσαν και username-password δικό τους , εκανα τις αλλαγές στο router χωρίς φυσικά να αλλάξει τίποτα.

Εχω συνδρομή στην airvpn (http://https://airvpn.org/).Οταν συνδέομαι στους servers τους οι σελίδες φορτώνουν κανονικά .

Καμία ιδέα απο κάποιον γιατι γίνεται αυτό ;

johnvam
28-03-14, 21:20
Εμένα ούτε με 1450 φορτώνουν οι σελίδες... Πήρα κι εγώ τηλέφωνο το πρωί και μου είπαν θα στείλουν τεχνικό... Ότι να'ναι... Λες και φταίει το καλώδιο... Πάντως username και password δικό τους δεν μου έδιναν... Αν και ζήτησα...

npats
28-03-14, 21:24
Ούτε σε μένα φορτώνει το www.xe.com , επίσης ποτέ δυο μέρες τώρα δεν φόρτωσε το e-shop.gr ενώ to twitter και το www.archlinux.org πότε ναι και πότε όχι , για να αναφέρω κάποια παραδείγματα

psylos
28-03-14, 21:36
Εγω παντως ανοιξα κανονικα και τα δυο www.xe.com και www.archlinux.org.

npats
28-03-14, 21:41
Εγω παντως ανοιξα κανονικα και τα δυο www.xe.com και www.archlinux.org.

Μπορείς να μας πεις αν είναι εύκολο τι router έχεις , και τι ρυθμίσεις έχεις (dns servers , MTU κτλ ) ;

nyannaco
28-03-14, 21:46
Μην το ψάχνετε, DNS είναι. Δοκιμάστε OpenDNS.

npats
28-03-14, 21:47
Μην το ψάχνετε, DNS είναι. Δοκιμάστε OpenDNS.

Δυστυχώς εχω δοκιμάσει με open dns και στο router και στο pc αλλά δεν....

psylos
28-03-14, 22:13
Ρουτερ εχω ενα παμπαλαιο του ΟΤΕ (matr-x), επειδη oxygen ξεκινησε να τα παιζει... MTU ειναι 1492.

npats
29-03-14, 00:08
Ρουτερ εχω ενα παμπαλαιο του ΟΤΕ (matr-x), επειδη oxygen ξεκινησε να τα παιζει... MTU ειναι 1492.

ok, thx για την απάντηση .

Ένα από τα δυο router που χρησιμοποιώ είναι matr-x

theopan
29-03-14, 11:59
Εγώ -αυτή τη στιγμή βέβαια που δοκίμασα-, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ανοίγουν άμεσα και απροβλημάτιστα και οι 2 σελίδες. Με τους dns της Wind.

johnvam
29-03-14, 12:02
Εγώ έχω δοκιμάσει όλους τους freedns και δεν παίζει με τίποτα... Ούτε το www.amazon.co.uk δεν φορτώνει σωστά...

theopan
29-03-14, 13:03
Άψογα και το www.amazon.co.uk. Δηλώστε βλάβη ατομικά παιδιά όσοι έχετε πρόβλημα.

npats
29-03-14, 13:17
Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε σε εμένα .

Το μόνο που δεν είχα σκεφθεί , να αλλάξω απο pppoA σε pppoE (ποτέ δεν ειχα χρησιμοποιήσει pppoE τόσα χρόνια) ηταν η λύση!!

Τώρα ολα φορτώνουν κανονικά και γρήγορα.

johnvam
29-03-14, 17:16
Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε σε εμένα .

Το μόνο που δεν είχα σκεφθεί , να αλλάξω απο pppoA σε pppoE (ποτέ δεν ειχα χρησιμοποιήσει pppoE τόσα χρόνια) ηταν η λύση!!

Τώρα ολα φορτώνουν κανονικά και γρήγορα.

Φίλε μου σε παλαιότερο post είχες αναφέρει οτι σου έδωσαν απο WIND demo username, αν θέλεις μπορείς να μου τα στείλεις να τα δοκιμάσω και σε εμένα... Εγώ με PPPoE έχω ακόμα θέμα...

Ευχαριστώ

- - - Updated - - -

ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ !!!

Αν είναι δυνατόν, το μόνο που έκανα ήταν να αφαιρέσω απο το PPPoE το username/password που μου έδωσαν απο WIND στο SMS και τα άφησα τα πεδία κενά...

Οι σελίδες φορτώνουν πλέον κανονικότατα...

npats
29-03-14, 17:39
ολα καλά λοιπόν , φτου ,φτου μην το ματιάσω :)

agnwstos.x
03-04-14, 21:57
παιδιά δεν έχει σχέση ούτε με PPPoE ούτε με MTU ούτε με DNS, το παθαίνει και μένα συχνά και αναιτιολόγητα. Υπάρχουν χρονικά διαστήματα χωρίς λόγο και αιτία που νεκρώνει τελείως η σύνδεση ή κάνει 100000 χρόνια για να ανοίξει όποιες σελίδες αποφασίσει. Είναι καθαρά θέμα της Wind.

iznodur
04-04-14, 08:57
Ρε παιδιά εμένα η σύνδεση δεν μου το έχει κάνει ποτέ ! Περίεργο μου φαίνεται

npats
05-04-14, 23:01
Απο την ημέρα που γύρισα σε PPPoE , δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα .

Επίσης αψογη και η τηλεφωνική μου σύνδεση.

Αν και πολύ νωρίς ακόμα και δεν θέλω να το ματιάσω , μέχρι στιγμής δεν βλέπω τον λόγο που τόσο καιρό εδινα τα διπλάσια χρήματα στον ΟΤΕ

@ ADSLgr.com All rights reserved.