PDA

Επιστροφή στο Forum : OTETV και HD



fonzi
27-03-14, 12:49
Επειδή είμαι άσχετος από δορυφορική: Αν πάρω συνδρομή otetv μέσω δορυφόρου, τα κανάλια σε τι ανάλυση θα τα βλέπω; Τώρα μέσω digea βλέπω μόνο ET HD και τα άλλα σε 576i. To ίδιο θα είναι και με OTETV;

Επίσης ένα ερώτημα σχετικά με το δέκτη: Αν η τηλεόραση έχει και δορυφορικό δέκτη κερδίζω κάτι ή έτσι κι αλλιώς πρέπει να χρησιμοποιήσω τον εξωτερικό δέκτη του ΟΤΕ; μήπως αποφύγω τις δυο συσκευές...

Νικαετός
27-03-14, 13:07
O δορυφορικός δέκτης του ΟΤΕ είναι "παντρεμένος" με την κάρτα. Αυτό σημαίνει ότι ο αποκωδικοποιητής της TV δεν κάνει. Τα HD κανάλια θα τα βλέπεις με ανάλυση 1080i.

mariossss
27-03-14, 13:12
Εκτος των ιδιωτικων καναλιων (αντ1, μεγκα, κλπ) που αυτα θα παραμεινουν στην κανονικη τους αναλυση

fonzi
27-03-14, 13:13
σε HD εκπέμπει κάποιο ελληνικό κανάλι πέρα από το ET HD;

mariossss
27-03-14, 13:18
σε HD εκπέμπει κάποιο ελληνικό κανάλι πέρα από το ET HD;

οχι, μονο το δτ ειναι σε hd

nnn
27-03-14, 13:18
σε HD εκπέμπει κάποιο ελληνικό κανάλι πέρα από το ET HD;

Όχι...

fonzi
27-03-14, 13:23
αυτά που έχουν ταινίες (στο πακέτο cinema) είναι σε HD;

nnn
27-03-14, 13:27
τα 2 από αυτά

fonzi
27-03-14, 13:50
Αν έχετε εμπειρία: Αν πάρω συσκευή τηλεόρασης (απόσταση 3-3,5 μέτρα) που θα βλέπω κυρίως digea να πάω καλύτερα σε 50";
Αν βάλω όμως και OTE TV είναι καλύτερα να πάω σε 55";

vforvendetta85
28-03-14, 19:40
O νέος pvr δέκτης έχει δυνατότητα για έξοδο 1080p.Παίζει βέβαια ρόλο η τηλεόραση για το αποτέλεσμα.Σε εμένα π.χ τα HD έχουν καλύτερη εικόνα σε σχέση με τον προηγούμενο δέκτη (ΚΑΟΝ), αλλά τα sd χειρότερη.

Για το θέμα της τηλεόρασης:
1. Αν είναι να επιλέξεις τηλεόραση με βάση digea και otetv, σκέφτεσαι λάθος
2. Καλύτερα να θέσεις το ερώτημά σου στο subforum των τηλεοράσεων.

fonzi
28-03-14, 21:28
Αν είναι να επιλέξεις τηλεόραση με βάση digea και otetv, σκέφτεσαι λάθος


γιατί είναι λάθος το σκεπτικό μου;

gorath
28-03-14, 22:28
Καλά κάνεις και το σκέφτεσαι έτσι. Αν βλέπεις αρκετό χρονικό διάστημα HD κανάλια, καλό είναι να πας σε μεγαλύτερη των 50'' για την απόσταση και τη θέαση. Ειδικά για 3D αν στο μέλλον εκπέμψουν τέτοια κανάλια, οι 55'' ίντσες είναι οριακές μη σου πω λίγες. Αν πάλι βλέπεις αποκλειστικά Digea, σε μεγάλη τηλεόραση θα βλέπεις πολλές ατέλειες στην εικόνα.

fonzi
28-03-14, 22:42
Καλά κάνεις και το σκέφτεσαι έτσι. Αν βλέπεις αρκετό χρονικό διάστημα HD κανάλια, καλό είναι να πας σε μεγαλύτερη των 50'' για την απόσταση και τη θέαση. Ειδικά για 3D αν στο μέλλον εκπέμψουν τέτοια κανάλια, οι 55'' ίντσες είναι οριακές μη σου πω λίγες. Αν πάλι βλέπεις αποκλειστικά Digea, σε μεγάλη τηλεόραση θα βλέπεις πολλές ατέλειες στην εικόνα.

για την ώρα σίγουρα μόνο Digea με την ελπίδα για ote tv στο μέλλον. Τώρα δεν βλέπουμε αρκετά τηλεόραση και έτσι δεν μπορώ εύκολα να αποφασίσω να πάρω ote tv. Από την άλλη ίσως δεν βλέπουμε αρκετά διότι δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ αξιοπρεπές τώρα για να δούμε... Αν πάλι πάρω το πακέτο του ΟΤΕ και εξακολουθούμε να μην βλέπουμε θα έχω δεσμευτεί και θα πληρώνω για καιρό κάτι που ίσως δεν χρησιμοποιώ.

Αν είναι να μείνω με Digea είναι καλύτερα να πάω σε 42" ώστε να μην βλέπω ατέλειες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.