PDA

Επιστροφή στο Forum : πτώση ταχύτητας ξανά



sv2evs
28-03-14, 18:22
Καλησπέρα

Μίλησα με τεχνικό για πτώση ταχύτητας που έχω ξανά,μου ζήτησε στατιστικά του τα έδωσα και μου είπε να αποσύνδεσω τηλέφωνα και να ξανά δω.τι διάφορα μπορεί να έχει αυτό;

theopan
29-03-14, 11:56
Οι συνδεδεμένες τηλεφωνικές συσκευές ειδικά αν δεν λειτουργούν σωστά τα φίλτρα τους, μπορούν να επηρεάσουν αρνητικά (έως πολύ αρνητικά μερικές φορές) τα στοιχεία του συγχρονισμού της adsl/vdsl. Εισάγουν θόρυβο στη γραμμή για να σου το πω απλοϊκά.

sv2evs
05-04-14, 17:22
Επανέρχομαι στο θέμα μου, μετά από αλλαγή καλωδίωσης και μεταφορά του μόντεμ πολύ κοντά στην πρίζα του ΟΤΕ/πάροχου έχω τα εξής:
Rate (Up/Down) 995/6997 kbps
Noise Margin (Up/Down) 8.8/8.7 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 18.5/27.5 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.8 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 996/7432 kbps

πριν 1-2 μήνες, ήμουν περίπου στα 9.5 mbit.

sv2evs
07-04-14, 17:32
και με επανεκκίνηση έπεσε και μερικά kilobits...λέτε να με έχουν κατεβάσει προφίλ όπως μου είπαν; Παραπονέθηκα για χαμηλές ταχύτητες/αποσυνδέσεις πριν 2-3 μέρες.

υ.γ τους έστειλα και ένα mail πάλι σήμερα να επικοινωνήσουν μαζί μου.

ligopoulo
07-04-14, 18:32
καλησπερα .Το ιδιο προβλημμα εχω και εγω απο ευοσμο τον νοεμβριο που μπηκα wind χρονιζα στα 8M και κατεβαζα πραγματικα με 7Μ μετα τις γιορτες μαλλον φουλαρε το dslam και αρχισε να κανει το μοντεμ διαφορα χαζα και να χρονιζει κατω απο 5Μ.Ειχα το παλιο απο την Hol το
wlan3 (δεν μου εδωσε η wind δεν ζητησα).Εδωσα βλαβη στις 29/1/2014
ηρθε μετρησε και ειπε φταιει η γραμμη.Την ιδια μερα την απο wind οτι θα ξαναερθει τεχνικος και αν φταιω εγω θα πληρωσω.Το αφησα το θεμα γιατι θα αλλαζα οθτως η αλλως το μοντεμ και πηρα 5/4/2014 το
TD-W8970 .Η εξασθενηση απο 33,6 db πηγε 40,6 και χρονιζω γυρω στα
4Μ.Εδωσα βλαβη παλι αλλα το μοντεμ μου εδειξε κάτι πολυ απλο.Σε καθε reboot το snr παει απο 4db -->17db και εχοντας η wind profil 9db
καθετε χαμηλα η χρονισμος.Το μοντεμ μου δειχνει max rate 7200kbps
Αν αυτο δειχνει κατι ας το δουμε μαζικα απο ευοσμο και κορδελιο γιατι να φταει μονο η γραμμη μου λιγο δυσκολο.Ευχαριστω

sv2evs
07-04-14, 18:42
Εγώ είμαι σταθερά σχετικά στα νούμερα που έδωσα παραπάνω...θεωρητικά και επειδή παλιότερα είχα μεγαλύτερη ταχύτητα...κοντά στα 9-9,5 mbit τώρα θα έπρεπε να ανέβει...όμως αντίθετα είμαι στα ίδια.

ligopoulo
08-04-14, 14:26
μολις τελειωσαμε με τον τεχνικο.Απαντηση μετα απο μετρηση στο κουτακι του ΟΤΕ που και εκει χρονιζει στα 4mbps ,Μαλλον προβλημα στο δικτυο μας δεν ανεφερε κατι για καλωδια αλλα μιλησε για υπερφορτωση του dslam κορδελιου οποτε οτι προβληματα χρονισμου απο την αρχη του χρονου μαλλον οφειλονται σε αυτο

nyannaco
08-04-14, 14:36
Οπότε περιμένετε να κάνουν κάτι γι'αυτό, ε; Πότε άραγε...
Ηθικόν δίδαγμα: δεν αρκούν οι προσφορές για να μαζέψεις κόσμο, αν δεν μπορείς και να τον εξυπηρετήσεις.

sv2evs
08-04-14, 16:56
μολις τελειωσαμε με τον τεχνικο.Απαντηση μετα απο μετρηση στο κουτακι του ΟΤΕ που και εκει χρονιζει στα 4mbps ,Μαλλον προβλημα στο δικτυο μας δεν ανεφερε κατι για καλωδια αλλα μιλησε για υπερφορτωση του dslam κορδελιου οποτε οτι προβληματα χρονισμου απο την αρχη του χρονου μαλλον οφειλονται σε αυτο

ωχ...σοβαρά μιλάς ; Το είπε και τεχνικός; Χμ...πως θα γίνει να κάνουμε κάτι να διώξουμε κόσμο; :whistle::p

@ ADSLgr.com All rights reserved.