PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί στρατού, καραβάνας, αρβύλας και οτι θέλετε...



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

aesir
06-08-04, 18:46
Μπορείτε εδώ να πέιτε οτι θέλετε να πείτε περί στρατού, εμπειρίας, αξιωματικών, αν ωφελεί, κλπ. :wink:

mavlok
06-08-04, 18:50
μπα...ο Τζιμακος δεν πηγε και εγινε μια χαρα παιδι...

DrWho
06-08-04, 18:51
Και ο Άκης το ίδιο κι έγινε υπουργός εθνικής άμυνας...
:lol:

mavlok
06-08-04, 18:53
:lol: :lol: :lol:

aesir
06-08-04, 18:54
Αλήθεια, πόσοι από τους πολιτικούς δεν έχουν πάει; Δεν το ήξερα αυτό για τον Ακη...

DrWho
06-08-04, 19:06
Τι καλά, θα έχω το δικό μου , δικό μου, ΟΛΟΔΙΚΟ μου ΘΡΕΝΤ ( my precious ) για να παραθετω τις απόψεις μου στον εαυτό μου.

Να το επισκέπτεστε πού και πού , μπορείτε να πετύχετε και καναν flamewar με τον εαυτό μου.

yiapap
06-08-04, 19:10
Τι καλά, θα έχω το δικό μου , δικό μου, ΟΛΟΔΙΚΟ μου ΘΡΕΝΤ ( my precious ) για να παραθετω τις απόψεις μου στον εαυτό μου.

Να το επισκέπτεστε πού και πού , μπορείτε να πετύχετε και καναν flamewar με τον εαυτό μου.

Τι εννοείς;
Δεν πιστεύω να εννοείς αυτό που καταλαβαίνεις πως εννοείς;
:twisted:

PReD
06-08-04, 19:16
Anyway, ας πάμε παρακάτω...

Αλήθεια για πείτε μου και μένα που είμαι μικρούλης (20) τι να περιμένω στο στρατό...

(Κατα πάσα πιθανότητα θα είμαι διαβιβάσεις (signal corps) φυσικός γαρ...)

DrWho
06-08-04, 19:17
....Γαμώτο, έσβησε ο Pred το ποστ του , οπότε και δεν μπορείς να βγάλεις νόημα γιατί το λέω αυτό....

Το σβήνω και το δικό μου.

PReD
06-08-04, 19:26
Χεχεχεχε :P

yiapap
06-08-04, 19:29
Anyway, ας πάμε παρακάτω...

Αλήθεια για πείτε μου και μένα που είμαι μικρούλης (20) τι να περιμένω στο στρατό...

(Κατα πάσα πιθανότητα θα είμαι διαβιβάσεις (signal corps) φυσικός γαρ...)

Κατά πάσα πιθανότητα θα είσαι βρωμοποδαράς (πεζικάριος) γιατί οι διαβιβάσεις είναι ήδη κομπλέ. Αν είσαι διαβιβάσεις, θα είσαι ένας από τους τρεις κληρωτούς στο λόχο ΔΒ γιατί όλοι οι υπόλοιποι είναι μόνιμοι ή ΕΠΥ ή εθελοντές πενταετίας (τι αρχικά έχουν αυτοί;). Και μάλλον ΔΕΝ θέλεις να είσαι ένας από τους τρεις κληρωτούς (μάντεψε ποιοι καθαρίζουν τουαλέτες)

Τι μπορείς να περιμένεις:
1. Ότι θα γίνεις πιο πειθαρχημένος
2. Ότι θα γίνεις πιο υπομονετικός
3. Ότι θα διαπλαστεί το σώμα σου
4. Ότι θα διαπλαστεί η προσωπικότητά σου
5. Ότι θα γνωρίσεις νέα πρόσωπα και νέα μέρη
6. Ότι θα αντέχεις περισσότερο στις κακουχίες

Τι θα βρεις
1. Ότι ένα μήνα αφού γυρίσεις από το στρατό θα ξεχάσεις οτιδήποτε περί πειθαρχίας (αν βέβαια έτυχε να το μάθεις)
2. Ότι θα είσαι πιο υπομονετικός με ανθρώπους που ΔΕ θα έπρεπε να είσαι υπομονετικός, απλά και μόνο επειδή έχουν εξουσία εκείνο το δευτερόλεπτο
3. Ότι το σώμα σου στο τέλος θα είναι χειρότερο από τις αηδίες fast/junk food που θα καταβροχθίζεις
4. Χαχαχαχαχαχα
5. Βεβαίως. Θα γνωρίσεις το Λαγό (μέρος) και τον τύπο που στη άιτηση άδειας γράφει "Γεόργοιος" (μη ρωτάς). Τον τύπο που θέλει οπωσδήποτε μεταφραστή γιατί είναι από το Καρπενήσι και τον τύπο που θέλει μεταφραστή επειδή -απλά- δε μιλάει Ελληνικά
6. Δες 1

Θα έχεις όμως και καλές στιγμές, ναι. Όταν το κρύο θα σου τσακίζει τα κόκκαλα στα σκηνάκια και θα είσαι όλη μέρα στο τρέξιμο, θα ξυπνήσεις μαζί με τον έναν τύπο που θα κάνεις παρέα, θα πει μια μαμακία και θα γελάτε 15 λεπτά ασταμάτητα (από τα νεύρα, την κούραση, τη μαμακία)... Και μετά θα πας για σκοπιά στη βροχή και το αγιάζι.
Εεεεε... Μπορεί και να έχεις κι άλλες καλές στιγμές εγώ όμως αυτή θυμάμαι (υπήρχαν και άλλες αλλά ήταν μάλλον σοκαριστικές/χιουμοριστικές και όχι καλές)

Είδες DrWho? Δε μιλάς μόνος σου!
Αλήθεια, που υπηρέτησες;

aesir
06-08-04, 19:31
Τελικά ποιοι πολιτικοί και γνωστοί την έχουν σκαπουλάρει;

PReD
06-08-04, 19:48
yiapap, χεχεχε ωραίος :P

Αλήθεια έχω μια απορία...

Με εδνιαφέρει πάρα πολύ να γίνω EA...

Ξέρει κανείς πλεον πόσο παραπάνω απο την κανονική θητεία είναι???

Μέχρι και 6 μήνες παραπάνω no prob...

Μέχρι τώρα ήξερα οτι ήταν αρκετά παραπάνω...

mavlok
06-08-04, 19:56
Ψιλοαστοχο avatar εχεις για φερελπις ΕΑ παντως, pred.

PReD
06-08-04, 20:00
χαχαχαχα έχεις δίκιο... :lol:

Πάντως το οτι ακούω Frank Zappa (φανατικά) και μου αρέσει πάρα πολύ η μουσική του...

δεν σημαίνει και οτι συμφωνώ ιδεολογικά με αυτόν...

yiapap
06-08-04, 20:21
Αν ΕΑ=Έφεδρος Αξιωματικός, παλιά ήταν +5 μήνες. Νομίζω ότι με το δωδεκάμηνο έγινε +6 μήνες (δεν είμαι σίγουρος).

Αν έχεις βύσμα και πας τελικά ΔΒ είναι πολύ καλή φάση Δόκιμος ΔΒ... Από την άλλη είναι +κάτι μήνες μεγάλης χαζομάρας.
Στο κάτω-κάτω αν θέλεις να χαζολογήσεις, κάνε ένα μεταπτυχιακό... στο στρατό πρέπει να περάσεις τους ++ μήνες;
Και μην ξεχνάς ότι αν δεν έχεις/πιάσει/whatever το βύσμα σου, οι +5 μήνες μπορεί να είναι σε κανένα assχώρι στην άλλη άκρη του τίποτα, παρέα με γκάου (α ρε τι θυμήθηκα 8) ) φαντάρους, και κομπλεξικούς διοικητές.

Για να καταλάβεις:
Στη Διοίκηση Μηχανικού της Μεραρχίας Αλεξανδρούπολης (12η είναι;) είμαι πιο παλιός από τον φαντάρο, πιο παλιός από το Λοχαγό, πιο παλιός από το Συνταγματάρχη (ήρθαν όλοι μετά από μένα). Το γραφείο το κρατάω εγώ λόγω εμπειρίας και γενικά νοοτροπίας που λέει "παρά την ιδεολογία, τώρα που είμαι εδώ θα κάνω το καλύτερο". Και είχα κάνει μια μηχανογράφηση για βραβείο.
Τελευταία μέρα στο στρατό. Το μεσημέρι ξεκινάει η τελευταία μου άδεια και απολελελελελέ... Οι στρατιώτες στο λόχο είναι η τέταρτη Σειρά που μου'ρχονται. Δύο εβδομάδες πριν μου άλλαξαν την παραλλαγή (για την οποία είχα κάνει γραπτή αίτηση εννοείται τρεις μήνες πριν) και αυτό γιατί η παραλλαγή είχε τρύπες (πως είναι τα πετροπλυμένα, τρύπια τζιν-> στο λιγότερο χλιδάτο) και με είδε ο Στρατηγός. Όταν με πήρανε να με πληροφορήσουν ότι "μετά λύπης τους μου ανακοινώνουν πως με είδε σε άθλια κατάσταση και θα φάω καμπάνα", τους πληροφόρησα ότι καλύτερα να ελέγξουν την επιστολή που έστειλε η ΔΜΧ με αριθμό πρωτοκόλλου ΧΧΧΧ επί του θέματος, επειδή δε θέλω να τους εκθέσω... Anyway, κυκλοφορούσα με τζιτζιλόνι στολί και εντελώς φλώρικο πηλίκιο (jockey) επίτηδες γιατί όλοι ρωτούσαν "Δόκιμε, νεός;" (μόλις είχαν έρθει είπαμε)... Και μετά τους έκανα ρόμπες :twisted: .

Anyway... τι έλεγα... Α! Τελευταία μέρα λοιπόν, οι δόκιμοι/ανθυπολοχαγοί περνάνε σχολείο απολυομένων και καταλαβαίνεις τι γινόταν στην "τάξη". 13.20 τελειώνει. Αποχαιρετιόμαστε με τους παλιούς δόκιμους της μεραρχίας και καθώς βαδίζω χαμογελώντας σαν τον ηλίθιο από τη χαρά μου, χτυπάει το κινητό...
"Έλα Γιάννη, ο Λοχαγός είμαι"
"Ναι κύριε Λοχαγέ" <-- είπαμε τυπικός σε επίπεδο εκνευρισμού
"Γιάννη, θα περάσεις από το γραφείο να μας δείξεις πως να δουλεύουμε το αρχείο XYZ"<--η πρόταση δεν έχει ερωτηματικό
(το οποίο εννοείται ότι τους το είχα δείξει μια εβδομάδα πριν και εννοείται ότι το είχαν καταλάβει- και φυσικά δεν υφίσταται "σε παρακαλώ", "μήπως σου είναι εύκολο", "έχουμε μια απορία" και τα υπόλοιπα για τα οποία θα έπεφτα άλλη μια φορά θύμα- ο τύπος εξάντλησε τη διπλωματία του λέγοντας με "Γιάννη")
"Κύριε Λοχαγέ μόλις τελείωσε το Σχολείο, έχω φορτωμένο το αυτοκίνητο και φεύγω για Θεσσαλονίκη"
...σιγή...
"Η ημέρα τελειώνει στις 3 κύριε ανθυπολοχαγέ. Παρακαλώ να έρθετε αμέσως"
Φυσικά πήγα

Τρεις και ένα λεπτό του λέω
"Να ξέρεις ότι αυτό που έκανες δεν ήταν σωστό. Ελπίζω να καταλάβεις κάποτε γιατί" και φεύγω
Έξω από τη μεραρχία (γμτ προσπαθώ να θυμηθώ πως τον λέγανε ΑΧΑ! Λ/γος ΜΧ Κωσταντούρος) ακούω κάποιον να φωνάζει "Γιάννη" και γυρίζω. Βλέπω το Λοχαγό... Λέω "λες βρε παιδί να το κατάλαβε;"

Και τι μου λέει ο απίστευτος;
"Έβλεπα χθες το βιβλίο σου και είδα ότι δεν έχεις πάρει και σου χρωστάμε μερικές μέρες άδεια και..."
ΚΑΙ??? ΚΑΙ ΒΡΕ ΜΑΛΑΚΑ???
Τι να του πω; "Τώρα βάλτες εκεί που ξέρεις;"
"τι να σου πω κ. Κωσταντούρο μου; Ένα πράγμα σου είπα όταν έφυγα, ελπίζω ο επόμενος δόκιμος που θα περάσει από τα χέρια σου να έχει καλύτερη τύχη"
Άρχισε κάτι να μου λέει ότι με έβλεπε σαν συνάδελφο (άλλωστε συνομήλικοι είμασταν) και κάτι τέτοια, αλλά η πύλη της μεραρχίας ήταν στα 10 μέτρα...

Και το ρολόι μου έδειχνε 15.08...

yiapap
06-08-04, 20:30
χαχαχαχα έχεις δίκιο... :lol:

Πάντως το οτι ακούω Frank Zappa (φανατικά) και μου αρέσει πάρα πολύ η μουσική του...

δεν σημαίνει και οτι συμφωνώ ιδεολογικά με αυτόν...

Δηλαδή τι σου αρέσει;;; Οι νότες, ή οι συγχορδίες;;;;;

Ρε DrWho που είσαι βρε ψυχή;

lazar
06-08-04, 20:43
Τελικά ποιοι πολιτικοί και γνωστοί την έχουν σκαπουλάρει;

Από τους 300 της προηγούμενης βουλής καμμιά 10αριά ή παραπάνω νομίζω! :shock:

lazar
06-08-04, 20:44
yiapap, χεχεχε ωραίος :P

Αλήθεια έχω μια απορία...

Με εδνιαφέρει πάρα πολύ να γίνω EA...

Ξέρει κανείς πλεον πόσο παραπάνω απο την κανονική θητεία είναι???

Μέχρι και 6 μήνες παραπάνω no prob...

Μέχρι τώρα ήξερα οτι ήταν αρκετά παραπάνω...

Να μην πας πουθενά! Ούτε ΕΑ, ούτε ώρα παραπάνω. Γενικώς να περιμένεις να βαρεθείς του σκοτωμού. Δεν έχεις ακούσει που λένε "θα πήξεις!";

Νικαετός
06-08-04, 20:47
Πόσο είναι τώρα η θητεία ??? Πεζικό-αεροπορία-ναυτικό?

lazar
06-08-04, 20:49
NIKOSEAGLE, τρίχες. Άσ' το, γιατί θα στενοχωρηθείς. Νομίζω ούτε 12μηνο πια.

Αααααχ, πού 'ναι τα παλιά τα χρόνια...

yiapap
06-08-04, 20:56
NIKOSEAGLE, τρίχες. Άσ' το, γιατί θα στενοχωρηθείς. Νομίζω ούτε 12μηνο πια.

Αααααχ, πού 'ναι τα παλιά τα χρόνια...

Ναι, ναι,
να βάλουμε και υπογραφή:
---------------------------------
lazaar, yiapap, aesir και λοιπές κολοβές στρατιωτικές αλεπούδες

Νικαετός
06-08-04, 21:10
Παιδιά δεν ξέρω για τους υπόλοιπους ,αλλά εγώ υπηρέτησα 26 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ μήνες (ναυτικό γαρ) . Και μάλιστα , έχασα ΤΡΙΑ ολόκληρα καλοκαίρια !!! Από Ιούλιο 82 έως Σεπτέμβριο 84 !!

Παρόλα αυτά , από όσο θυμάμαι (υπάρχει και αλτζχάιμερ μην ξεχνάτε) πέρασα πολύ όμορφα !!!!!!

Ιστορίες ,άπειρες ξεκαρδιστικές !!! Μείνετε κοντά μας , μην αλλάξετε κανάλι !!

Διαφημίσεις και επιστρέφουμε :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

aesir
06-08-04, 21:31
NIKOSEAGLE, Mα οι καλύτερες ιστορίες είναι αυτές του στρατού. Το άπειρο γέλιο και με απίθανες καταστάσεις και με σοβαρά πράγματά που κοιτώντας πίσω πια λύνεσαι στα γέλια... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Edit: Ετσι για να αρχίσουμε... Νίκο, το κρέας που έτρωγες, τι χρονολογίας ήταν; hehe

coftaras
06-08-04, 21:53
Μπορει να υπηρετησαμε 19 μηνες στο Σωμα Υλικου Πολεμου αλλα οι εμπειριες δεν ξεχνιουντε ευκολα. Η αληθεια ειναι οτι ζηλευω αυτους που κανουν τωρα 12 μηνες.Τι να πρωτοθυμηθω.Τα κοτοπουλα με τα οποια παιζαμε μπαλα για να ξεπαγωσουν ή το κρεας του 1980 και κατι που νομιζες τι ετρωγες σολα απο παπουτσι :shock: :D

aesir
06-08-04, 22:04
coftaras, Κρέας του '80? Κάτσε να δεις τι θα απαντήσει ο NIKOSEAGLE μάλλον... :mrgreen:

mavlok
06-08-04, 22:49
Δηλαδή τι σου αρέσει;;; Οι νότες, ή οι συγχορδίες;;;;;



:lol: :lol: :lol:

Ρεσιταλ εχεις δωσει σημερα...

Νικαετός
06-08-04, 22:59
Παιδιά το πιο παλιό κρέας το έτρωγα στο πανεπιστήμιο , στη λέσχη. 1952 Αργεντινής . Βέβαια κιμά το κάναμε (δούλεψα εκεί για τρεις μήνες) , αλλά μόνο και μόνο η ημερομηνία, μου προκαλούσε ανατριχίλα. Στο στρατό τώρα. Στο κέντρο εκπαίδευσης ειλικρινά δεν ξέρω τι έτρωγα !!!!

Βασικά 40 μέρες (τόσο κρατούσε η εκπαίδευση μέχρι την ορκωμοσία),δεν έφαγα σχεδόν τίποτα από το εστιατόριο,συνέχεια στην καντίνα έτρωγα μπινελίκια και σουβλάκια στη μαύρη αγορά !!!!! ,που έφερναν οι παλιοί στο κέντρο!!

Μετά στη μονάδα (στο ναύσταθμο της Σαλαμίνας) είχαμε τον Σωτήρη,έναν ναύτη,που ο θείος του είχε ψαροταβέρνα !!! Όποτε είχαμε υπηρεσία παραγγέλναμε κουτσομούρες (φανταστικές) κρασί χύμα ή μπύρες και γινόταν πανικός !!!!

Στο ΣΔΑΜ ,που υπηρέτησα στη συνέχεια , παρόλο που ο ανεφοδιασμός γινόταν από τον Βασιλόπουλο (!!!!!) δεν έφαγα ποτέ , γιατί οι βάρδιες μου ήταν 8ωρες οπότε έτρωγα σπίτι ,ή σε γνωστά φαγάδικα της περιοχής με άλλους κληρούχες!

Βέβαια , υπάρχουν δύο παράγοντες που δεν πρέπει να ξεχνάμε .

Πήγα στρατό σε ηλικία 24 ετών,έχοντας ήδη αρκετά χρήματα στην άκρη, και από την άλλη δεν σταμάτησα να δουλεύω ούτε στιγμή, σε όλη τη διάρκεια της θητείας μου. Μπορείτε να με πείτε "χοντρό τσάτσο" αλλά ειλικρινά δεν έβαλα ποτέ μέσο !!!!!
Απλά ήμουν (πολύ) τυχερός.

Σκεφτείτε πως από 1800 άτομα της σειράς μου , δεν πήγαμε σε καράβι 2 (δύο) !!!!
(Αν εξαιρέσουμε τους οδηγούς) !
Εγώ ΔΕΝ είχα μέσο. ΑΝ σας πω πως και γιατί βρέθηκα στη συγκεκριμένη υπηρεσία θα τρελλαθείτε !!!

Σε επόμενο ποστ !!! (Διαφημίσεις)

lazar
06-08-04, 23:24
Δηλαδή τι σου αρέσει;;; Οι νότες, ή οι συγχορδίες;;;;;



:lol: :lol: :lol:

Ρεσιταλ εχεις δωσει σημερα...

Ναι, έχει κέφια. Είδες οι διακοπές βρε παιδί μου. :beer :electric:

Ενώ εδώ :desk

yiapap
06-08-04, 23:37
Ποιός σου είπε ότι είμαι σε διακοπές;;;
Απλά τα πράγματα πάνε α ρ γ ά . . . χ α λ α ρ ά...

lazar
07-08-04, 00:08
Ήσουν όμως. Δεν ήσουν; Το vlepelin σε είδε! :twisted:

yiapap
07-08-04, 00:37
Εμ, δεν ήμουν... Το ήξερα ότι αυτό το vlepelin βλέπει ότι θέλει :evil:

coftaras
07-08-04, 00:56
Παιδιά το πιο παλιό κρέας το έτρωγα στο πανεπιστήμιο , στη λέσχη. 1952 Αργεντινής

Καλα πως κανεις ετσι!! :lol: :lol: Φρεσκο πραγμα ετρωγες και παραπονιεσε και απο πανω :lol: :lol:

giwrgosth
07-08-04, 01:43
coftaras, Κρέας του '80? Κάτσε να δεις τι θα απαντήσει ο NIKOSEAGLE μάλλον... :mrgreen:

Βοδινό Αργεντινής του ΄58, γνωστό και σαν "Γκοτζίλα", από τον γνωστό κινηματογραφικό ήρωα :D 9 1/2 βδομάδες το βράζαμε, αλλά που να βράσει?
Είχαμε και ένα ψάρι, μάλλον δεν θα ήταν κουτσομούρα, που το κόβαμε με το σιδηροπρίονο και μου έκανε εντύπωση ότι κομάτι 10 κιλών και δεν είχε κόκαλο... Τρώγοντε άραγε οι καρχαρίες?
Φυσικά και ωραιότατη γαλέτα του 62! Μισή ώρα μέσα στο τσάι και ήταν πάλι πέτρα...
Αλλά το καλύτερο ένα κίτρινο τυρί του 70τόσο σε κονσέρβα! Πολύ νόστιμο!!! Είχαμε και ψάρι κοσνέρβα, πως λέμε Rio Mare? Καμία σχέση!
Ρε τι τρώγαμε??? Μάλλον τα εμβόλια ήταν πολύ ισχυρά!

blizard
07-08-04, 02:04
Αυτό το τυράκι από 100% λιπαρά και κάτι αντίστοιχα ζαμπονάκια, τα έχω φάει και ψημένα με κάρβουνα από το δάσος που μόλις κάηκε :? , ενώ κάθόμασταν παρέα όλο το βράδυ στην αντιπυρική ζώνη.
Δεν ξέρω ακριβός το γιατί,αλλά είχε τρομερή γεύση τότε ρε παιδί μου, δεν θα το ξεχάσω ποτέ.

Εγώ υπηρέτησα 15μηνο στα τεθωρακισμένα, και οι αναμνήσεις που μου έχουν μείνει είναι πραγματικά απίστευτες, και σίγουρα δεν πήγε "χαμένος" ο χρόνος. Περάσαμε και πολλά άσχημα, αλλά αυτά ξεχνιούνται.
Επίσης για κανά 5 μηνο τρέξαμε πάρα πολύ, αλλά φτιάξαμε και χαρακτήρα από αυτό.
Πήγα μικρός στρατό, και πράγματα στην κανονική ζωή που θα με "ψάρωναν" πριν μου φαινόντουσαν τελείως αστεία μετά .

arcanum
07-08-04, 04:21
Εγώ είμουν Αεροπορία. :) 20 μήνες.

Μιας και λετε για φαγητό. Εχω μια απορία. Πως είναι γίνεται απο φακές ,μακαρόνια
μεχρι και κρέας να έχουν την ίδια γέυση. Αν εκλεινες τα μάτια και σε ρώταγαν τι τρώς δεν ήξερες να απαντήσεις....


Πάντως τώρα που ξέρω θα διάλεγα όσο πιο μακριά γίνεται και όσο πιο μικρη μονάδα.

Είχαμε έναν Ανθυπασπιστή που νόμιζε πως ήταν ο Ζουράρις ( :) ).
Ελεγε τις απίθανες χαζομάρες και μια που θυμάμαι είναι:
"Υπάγετε ινα φάγετε τις κρεατόμπαλες με τα παρελκόμενα"
Μετάφραση:
"Να πάτε να φάτε τα κεφτεδάκια με τις πατάτες"

Απίστευτος.



Αλλο που θυμάμαι είναι μια φορά που τελείωνα σκοπία (κατα τις 07:00) και περίμενα το τζίπ τις αλλαγής (δεν ειμουν νεος υπ'οψιν). Ερχεται λοιπόν ένα τζίπ, και μπαινω μέσα απο την πίσω πόρτα, αλλα βλέπω να να μήν φέυγει αμέσως. Είμαι έτοιμος λοιπόν να φωνάξω "Ρε μαλάκες! θα φύγουμε?!" Και πρίν προλάβω να το πώ βλεπω οτι είχα μπεί στο τζίπ του υποδιοικητή! Κατεβαίνω κάτω και με μικρά πηδηματάκια φέυγω.
Αν με είδε και δεν είπε τίποτα ή αν πραγματικά δεν με κατάλαβε δεν ξέρω. Πάντως είμουν τυχερός.

Επίσης είχε πλάκα τι απίστευτα άτομα μαζευονται.
Εκεί που ήμουν παραμεθώριο το φαγητό ήταν παρα πολύ καλό (πραγματικά πολύ καλό). Ειχαμε έναν τύπο λοιπόν που είχε μια τσάντα γεμάτη Ζβάν (Zwan)!! Αυτό έτρωγε συνέχεια. Φυσικά το ιδιο άτομο έλεγε τις απίστευτες ιστορίες.

Επίσης μου άρεσε πως άτομα που ήταν πολύ μορφωμένα έκανα απίστευτες χαζομάρες.

Είχαμε σε μεγάλη ηλικια (30?) και έλεγε οτι ο πατερας του εχει πολλά λεφτά και οτι θα πληρώσει κάποιον να κάνει την θητεία του για αυτόν. Φυσικά οταν λές κάτι τέτοιο είναι φυσικό να γίνεις στοχος πειράγματος (με άλλα λόγια τον έσκισαν)

Νικαετός
07-08-04, 09:29
Kαλό είναι να λέτε και σε ποιες περιοχές υπηρετήσατε και τις εντυπώσεις σας από τις περιοχές αυτές !! :) :)

(Καλά ταξιδιωτικό οδηγό θα φτιάξουμε !!)

enwsitis21
07-08-04, 10:07
Εγώ θυμάμαι το εξής:

Στο κέντρο Πυροβολικού στη Θήβα, μαζεμένοι όλοι έξω από τη Πυροβολαρχία ακούγοντας τις ειδικότητές μας.
Άτομο με πτυχίο να γίνεται πυροβολητής, και άλλος που είχε τελειώσει τη γ' δημοτικού να παίρνει την ειδικότητα του γραφιά.

Από τότε κατάλαβα το μπάχαλο που θα ακολουθούσε.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά μία φράση που μου είπε μία σειρά μου όταν είμασταν στη Δράμα, έφεδρος λοχίας:
" Κώστα, τελικά αυτό που καταφέρνει ο στρατός, είναι να σου μάθει πώς να είσαι ανθέλληνας ".

Νικαετός
07-08-04, 10:51
Ο στρατός δεν έχει καμμία σχέση με τή φιλοπατρία !! Η μεγαλύτερη απάτη που υπάρχει είναι να πιστεύεις πως πηγαίνοντας στον στρατό μαθαίνεις να αγαπάς την πατρίδα σου. Αυτό παιδιά ή το έχεις ή δεν το έχεις. Η φιλοπατρία είναι έννοια που πρέπει να έχει καλλιεργηθεί μέσα σου πολύ πριν πας στο στρατό. Εκεί μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

Στο στρατό διδάσκεσαι τη λούφα, τον παραλογισμό (κατά το: "όπου τελειώνει η λογική αρχίζει ο στρατός")και την ευθυνοφοβία .

Περί ποιας λογικής να συζητήσεις , όταν έχω ακόμα (ναι το κρατάω) το υπόμνημα του υπεύθυνου αξιωματικού κίνησης ,που ζητούσε εβδομαδιαίο προγραμματισμό των ΕΚΤΑΚΤΩΝ δρομολογίων για τα αυτοκίνητα της μονάδας !!!Ευτυχώς που ο διοικητής τον έκραξε !!

Παραδείγματα , χιλιάδες. Και είναι λογικό. Όταν είσαι υποχρεωμένος να έχεις τόσους έφεδρους σε καιρό ειρήνης ,λογικό είναι να μην ξέρεις τι να τους κάνεις και από εκεί να ξεκινούν όλα.

Αντίθετα ,όταν μία υπηρεσία ,ακόμα και στρατιωτική έχει αντικείμενο και λόγο ύπαρξης και παράγει έργο,όπως αυτή που είχα την τύχη να βρεθώ στο Ναύσταθμο επί 19 μήνες, δεν υπάρχει χρόνος για παραλογισμούς. Και καλά περνάς ,και δεν έχεις χρόνο να βαρεθείς και εμπειρίες (επαγγελματικές αποκτάς) και καμμία σχέση με τον στρατό δεν έχεις.

Δεν θα ξεχάσω την πρώτη μου σκοπιά στην μονάδα μου (4 έκανα συνολικά), 11-3 τη νύχτα (ότι χειρότερο υπάρχει από ώρα),εγώ φύλαγα ένα κτίριο που ήταν εργαστήριο ηλεκτρονικών και κατεβαίνει ο αξιωματικός (μόνιμος), που ήταν βάρδια με φωνάζει, καθόμαστε σε ένα μεγάλο καρότσι, που είχαν για να μεταφέρουν τους ασυρμάτους από τα πλοία στο εργαστήριο και φάγαμε σταφύλι, ήπιαμε κρασί (και γ@μ@ τις σκοπιές) και μετά μέχρι τις 3 εκλαιγε !! γιατί πριν από 10 μέρες είχε πεθάνει η γυναίκα του και εγώ προσπαθούσα να τον παρηγορήσω. Ακόμα κάνουμε παρέα !!!

Το αστείο της υπόθεσης είναι πως το πρώτο μισάωρο ,φύλαγα το όπλο μου μήπως μου το ..πάρει !!!

Στο επόμενο επεισόδιο θα σας πω για τη δεύτερη σκοπιά που την έκανα με ένα ξύλο !!!! γιατί δεν είχα όπλο !!

Όπως καταλάβατε βέβαια , το Ναυτικό καμμία σχέση δεν έχει με το στρατό ξηράς.

enwsitis21
07-08-04, 12:02
Ο στρατός δεν έχει καμμία σχέση με τή φιλοπατρία !! Η μεγαλύτερη απάτη που υπάρχει είναι να πιστεύεις πως πηγαίνοντας στον στρατό μαθαίνεις να αγαπάς την πατρίδα σου. Αυτό παιδιά ή το έχεις ή δεν το έχεις. Η φιλοπατρία είναι έννοια που πρέπει να έχει καλλιεργηθεί μέσα σου πολύ πριν πας στο στρατό. Εκεί μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

Συμφωνώ μαζί σου σ'αυτό, αλλά άντε πές το αυτό στις οικογένειες που έχουν χάσει εν καιρώ ειρήνης τα παιδιά τους στο στρατό.
Θα μου μείνει ακόμα το κορυφαίο που είπε ένας κορυφαίος μαλάκας στρατηγός για τα 5 άτομα που πέθαναν από ηλεκτροπληξία στον Έβρο, ότι υπέδειξαν " υπερβάλλοντα ζήλο " στο να σηκώσουν τον ιστό της σημαίας.
Τον καθάριζες ή όχι αν τον είχες μπροστά σου;

coftaras
07-08-04, 12:42
Εκεινο που δεν προκητε ποτε να ξεχασω ειναι η μερα των Ιμιων.
Υπηρετουσα στο στρατοπεδο που βρισκετε στο Αγιο Στεφανο (πανω στην Εθνικη Οδο)651ΑΒΥΠ.Την προυγουμενη των Ιμιων ημουνα εξοδουχος και ειχα παει σπιτι μου στα Ιλισια. Το πρωι με περνει τηλ. ενας αξιωματικος και μου λεει οτι σε 30 λεπτα πρεπει να ειμαι μεσα στο στρατοπεδο γιατι βρισκομασταν σε κατασταση πολεμου.Φυσικα ηταν αδυνατον να κανω το Ιλισια-Αγιο Στεφανο σε 30 λεπτα.Τελος παντων απο εφυγα απο το σπιτι λες και πηγενα στο πολεμο μπαινω στο στρατοπεδο μετα απο 1 ωρα.Εκει που περιμενα να βρω ολους τους αξιωματικους στην τσιτα ,του βλεπω με τις κιθαρες τους(ο διοικητης μου ηταν εγγονος του Μαρκου Βαμβακαρη) να ειναι στο θαλαμο και να τραγουδανε λες και παμε πενταημερη εκδρομη.Σε μια μικρη τηλεωραση επαιζε της εξελιξης με τα ιμια και ριχνανε καμια κλεφτη ματια μπας και εχουμε καποιο νεο.Επαθα πλακα.Καραχυμα.Φυσικα μετα απο 3 ωρες εληξε ο συναργεμος και ολοι μας γυρισαμε σπιτι.Γιαυτο λενε το ΣΥΠ Σωμα Υψηλων Πρωσοπων.

giwrgosth
07-08-04, 13:11
Kαλό είναι να λέτε και σε ποιες περιοχές υπηρετήσατε και τις εντυπώσεις σας από τις περιοχές αυτές !! :) :)

(Καλά ταξιδιωτικό οδηγό θα φτιάξουμε !!)

Άργος Ορεστικό παρουσιάστικα (τώρα πρόσφατα, το 87...) και μετά μέχρι το τέλος στην Καβύλη Έβρου, 502 MTΠ! Ο κόσμος στον Έβρο όπως τον έβλεπα σαν φαντάρος? ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ!!! Γκατζόλιδες τους ανεβάζαμε, γκατζόλιδες τους κατεβάζαμε. Μου έδινε την εντύπωση ότι μας μισούσαν...
Όπως τον βλέπω τώρα σαν επισκέπτης? Οι καλύτεροι άνθρωποι, ανοιχτοί και καλόκαρδοι... Πριν 5 μέρες ήμουν στο Σουφλί και όποτε βγαίνει δουλειά για τον Έβρο θέλω να πηγαίνω. Διαφορετικά βλέπεις κάποιον αν είσαι φαντάρος και με άλλο μάτι αν είσαι απλός επισκέπτης. Το ίδιο και αυτοί, αφού σαν φαντάροι δεν ήμασταν ότι καλύτερο! Οπότε καλό είναι να μην κρίνουμε κάποια περιοχή και τους κατοίκους της επειδή υπηρετήσαμε εκεί.
Ο Έβρος σαν περιοχή? Έχει πολλές φυσικές ομορφιές, αξίζει μια βόλτα.

Νικαετός
07-08-04, 13:17
Άργος Ορεστικό παρουσιάστικα (τώρα πρόσφατα, το 87...) και μετά μέχρι το τέλος στην Καβύλη Έβρου, 502 MTΠ! Ο κόσμος στον Έβρο όπως τον έβλεπα σαν φαντάρος? ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ!!! Γκατζόλιδες τους ανεβάζαμε, γκατζόλιδες τους κατεβάζαμε. Μου έδινε την εντύπωση ότι μας μισούσαν...
Όπως τον βλέπω τώρα σαν επισκέπτης? Οι καλύτεροι άνθρωποι, ανοιχτοί και καλόκαρδοι... Πριν 5 μέρες ήμουν στο Σουφλί και όποτε βγαίνει δουλειά για τον Έβρο θέλω να πηγαίνω. Διαφορετικά βλέπεις κάποιον αν είσαι φαντάρος και με άλλο μάτι αν είσαι απλός επισκέπτης. Το ίδιο και αυτοί, αφού σαν φαντάροι δεν ήμασταν ότι καλύτερο! Οπότε καλό είναι να μην κρίνουμε κάποια περιοχή και τους κατοίκους της επειδή υπηρετήσαμε εκεί.
Ο Έβρος σαν περιοχή? Έχει πολλές φυσικές ομορφιές, αξίζει μια βόλτα.



Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Τελείως διαφορετική αντίληψη έχεις για μια περιοχή όπου εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να είσαι και άλλη όταν πας ως επισκέπτης.

Η περιοχή του Έβρου είναι πανέμορφη, δεν θα ξεχάσω τη Δαδιά,και την Αλεξανδρούπολη όπου βρέθηκα ως επισκέπτης ,σχετικά πρόσφατα. (Έφτασα μέχρι Σουφλί - Ορεστιάδα)

Πανέμορφα !!

blizard
07-08-04, 13:20
Φυσικα μετα απο 3 ωρες εληξε ο συναργεμος και ολοι μας γυρισαμε σπιτι.
Στα τεθωρακισμένα με τον συναγερμό, έπρεπε οι 7-8 φαντάροι που ήμασταν στην Ίλη μας να γεμίσουμε γρήγορα 6 άρματα Μ-60 με κάτι βλήματα τόσο βαριά που δεν μπορούσε να τα σηκώσει καλά καλά ένα άτομο μόνο του.
Και δεν έχουν καμιά τρύπα για να μπαίνουν εύκολα, από πάνω, την κλασική μέθοδο.

Μιλάμε κρύος ιδρώτας με όλη την σημασία της λέξεως, δεν έχω δει πουθενά άτομα να δουλεύουν τόσο πολύ , τόσο συγχρονισμένα και με τόσο προσοχή! :)

enwsitis21
07-08-04, 13:33
Kαλό είναι να λέτε και σε ποιες περιοχές υπηρετήσατε και τις εντυπώσεις σας από τις περιοχές αυτές !! :) :)

(Καλά ταξιδιωτικό οδηγό θα φτιάξουμε !!)

Άργος Ορεστικό παρουσιάστικα (τώρα πρόσφατα, το 87...) και μετά μέχρι το τέλος στην Καβύλη Έβρου, 502 MTΠ! Ο κόσμος στον Έβρο όπως τον έβλεπα σαν φαντάρος? ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ!!! Γκατζόλιδες τους ανεβάζαμε, γκατζόλιδες τους κατεβάζαμε. Μου έδινε την εντύπωση ότι μας μισούσαν...
Όπως τον βλέπω τώρα σαν επισκέπτης? Οι καλύτεροι άνθρωποι, ανοιχτοί και καλόκαρδοι... Πριν 5 μέρες ήμουν στο Σουφλί και όποτε βγαίνει δουλειά για τον Έβρο θέλω να πηγαίνω. Διαφορετικά βλέπεις κάποιον αν είσαι φαντάρος και με άλλο μάτι αν είσαι απλός επισκέπτης. Το ίδιο και αυτοί, αφού σαν φαντάροι δεν ήμασταν ότι καλύτερο! Οπότε καλό είναι να μην κρίνουμε κάποια περιοχή και τους κατοίκους της επειδή υπηρετήσαμε εκεί.
Ο Έβρος σαν περιοχή? Έχει πολλές φυσικές ομορφιές, αξίζει μια βόλτα.

Η πιό ειλικρινής άποψη που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής για τον Έβρο, από πλευράς στρατιωτικής θητείας, σε συγχαίρω γι'αυτό μιάς και κατάγομαι κατά το ήμισυ από τον Έβρο λόγω της μητέρας μου.
Αν δικινδυνεύσω να κάνω ένα βήμα παραπάνω, και σου ζητήσω να συγκρίνεις συμπεριφορές μεταξύ των ανθρώπων, που λογικά είναι αρκετοί, που συναναστρέφεσαι λόγω της δουλειάς σου, μπορείς να μας δώσεις κάποια στοιχεία μιας και η γνώμη μου μπορεί να θεωρηθεί υποκειμενική;

kubiak
07-08-04, 16:15
ρε παιδί NIKOSEAGLE, πως βρέθηκες στο ΝΣ χωρίς μέσο; εκτός από από οδηγός και στρατονόμος δε νομίζω να υπάρχει άλλη ειδικότητα στο ΠΝ που να μην πηγαίνει καράβι... (βέβαια, τώρα που στα καράβια πάνε σχεδόν αποκλειστικά οι ΕΠΟΠ αλλάζει το πράγμα)...

βρέθηκα:
(ΠΝ με μέσο φυσικά, ήμουν για ΠΒ)

.ΚΕ ΠΟΡΟΣ
.ΚΕΠΑΛ (σφουγγάρισα και σκούπισα σχεδόν όλους τους χώρους)
.ΝΣ/ΔΔ (με μέσο)
.ΝΣ/ΕΕ (με μέσο)
.ΝΣ/ΔΟΥ (από σπόντα λόγω κατοικίας, σα θύμα οδηγός/καμαρώτος/κουβαλητής και ό,τι άλλο θέλετε)
9.ΣΝΔ (γιατί έπρεπε να λειτουργήσω τη ΒΔ για τους υποψήφιους Στρ. Σχολών).
(από τη ΣΝΔ δε θα ξεχάσω το καθημερινό σκάψιμο, μάζεμα σκουπιδιών, συντήρηση, ενημέρωση, αναβάθμιση της ΒΔ, τις 7ρίες στην πύλη, και τη μεταφορά του φαγητού καθώς είχα και δίπλωμα οδήγησης του ΠΝ). Και ήμουν και Στρ. Κελευστής.

το τελικο αποτέλεσμα;

PReD,

χωρίς καμία ντροπή βάλε όποιον ξέρεις να σε βάλει σε κάποιο καλό κλάδο των Εν. Δυν, ή σε κάποια καλή μονάδα, ή σε κάποιο καλό πόστο όπου και αν πας.

ΠΟΤΕ να μην προσβάλλεις τους συναδέλφους σου λόγω του ότι εσύ έχεις βύσμα.

Να σέβεσαι τους συναδέλφους σου αλλά όχι μέχρι σημείο μ@λ@κεί@ς.

Κάνε τόπο στην οργή όταν θα σου ανέβει η πίεση γιατί κάποια μέρα όλα αυτά θα τελειώσουν και απλά θα λες "βρε τον ΑΡΧΙΜ@Λ@Κ@" και θα γελάς...

να μην κάνεις πράγματα που κρίνεις επικίνδυνα για τη σωματική σου ακεραιότητα. ακόμα και καμπάνα να φας δεν αξίζει το ρίσκο... κάνε αυτά που σου λένε αλλά μη διακινδυνεύεις. σε τέτοια περίπτωση πρότεινε στον υπεύθυνο, λύση που θα μειώσει το ρίσκο (το έκανα πολλές φορές και έπιασε).

το αν θα δηλώσεις τις γνώσεις σου είναι δικό σου θέμα... άλλοι τις δηλώνουν άλλοι όχι. Αν έχεις βύσμα καλό θα ήταν να μην τις δηλώσεις, καθώς όπου και να πας θα σε ρωτήσουν τι ξέρεις χωρίς να ενδιαφέρονται για το τι έχεις δηλώσει...

το σημαντικότερο από όλα πιστεύω ότι είναι η σειρά σου (ή η κληρουχία σου).

και καλό θα ήταν να μη λουφάρεις όταν κάνεις μια δουλειά με άλλους. αν τη γλύτωσες τη γλύτωσες και δε θα σου πει κανένας τπτ, αν όμως είσαι μαζί με μια ομάδα και κοροϊδεύεις θα σε βάλουν στο στόχο...

θα επανέλθω...

φιλικά...

sdikr
07-08-04, 17:52
Εκπαίδευση, οδηγός μέσων αρμάτων,
Πάω στο 401 με ανεμοβλογιά, 2 βδομάδες πτώμα στο κρεβάτι, μέχρι που δίνουν το πράσινο χαπάκι, σε 2 ώρες περδίκι!
Μετά απο αυτό όπως είναι φυσιολογικό 15 μέρες άδεια, πάω σπίτι όλο χαρά και με πιάνει η γρίπη στο κρεβάτι για 12 μέρες!
Γυρνάω στο κέντρο, πρώτη μέρα οδηγήση μου λένε μέσα, μεσά στο άρμα πάω και εγώ, μου λέει πάτα γκάζι, πατάω, μετά απο λίγο μου λέει σταμάτα! Ψάχνω και εγώ που είναι το φρένο!! :oops:
Μιλάμε οτι ο αξιωματικός τα είδε όλα!!
Τώρα για το ποιός φταίει το αφήνω

Πλέον μετά απο 6 χρόνια μου έχουν μείνει μόνο τα καλά,
Ενα που θυμάμαι , 2 μήνες να απολυθω, σκοπιά γερμανικό σε μονάδα 3 κυκλού
λέω ρε μια φορά και εγώ δεν θα πάω στην σκοπιά, ξέραμε τι ώρα βγαίνουν οι εφόδοι, εκεί που κοιμάμε έρχεται ο θαλαμοφύλακας και λέει ξύπνα μαλάκα βγήκε έφοδο, φρίκη!! ΄πάω να βγώ απο τον θάλαμο ο ίλαρχος στα 15 μέτρα, πίσω στο κρεβάτι, αγκαλιά με το όπλο και τα τετράδια. Ερχετέ δίπλα στο κρεβάτι μου και αρχίζει και μιλάει με τον θαλαμοφύλακα, με τα πολλά φέυγει να συνεχίσει την έφοδο.
Βγαίνω απο τον θάλαμο, να πάω στην σκοπιά και τον βλέπω να ανεβένει τον δρόμο, καμιά περίπτωση να τον περάσω χωρίς να με δεί, είχαμε που λές και ένα ρέμα με δένδρα κλπ που αν το περνούσες σε πήγαινε ακριβώς στην σκοπιά, αλλά ήταν βράδι!
Ο μόνος τρόπος οπότε κατεβαίνω το ρέμα, χέρια και πρόσωπο έχουν γίνει μέσα στις γρατζουνιές, φτάνω στην σκοπιά και περιμένω, μισή ώρα, 1 ώρα, έρχεται η αλλαγή. Ρωτάω τί εγινε που είναι ο ίλαρχος, μου λέει και ο σκοπός 2 σκοπιές πριν απο την δικιά μου.
Ηρθέ σε εμένα, μετά λεεί τι να πάω στις άλλες κανείς δεν θα είναι εκει! :shock: :shock:


συγνώμη για το μεγάλο του ποστ

giwrgosth
07-08-04, 20:34
Η πιό ειλικρινής άποψη που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής για τον Έβρο, από πλευράς στρατιωτικής θητείας, σε συγχαίρω γι'αυτό μιάς και κατάγομαι κατά το ήμισυ από τον Έβρο λόγω της μητέρας μου.
Αν δικινδυνεύσω να κάνω ένα βήμα παραπάνω, και σου ζητήσω να συγκρίνεις συμπεριφορές μεταξύ των ανθρώπων, που λογικά είναι αρκετοί, που συναναστρέφεσαι λόγω της δουλειάς σου, μπορείς να μας δώσεις κάποια στοιχεία μιας και η γνώμη μου μπορεί να θεωρηθεί υποκειμενική;
Σε ευχαριστώ, αλλά έγραψα αυτό ακριβώς που νιώθω! Καλό ή κακό δεν ξέρω, αλλά είναι αυτό που βλέπω.
Για τους ανθρώπους έγραψα και πιο πάνω, ανοιχτόκαρδοι, πολύ φιλόξενοι, δεν μου θυμήζουν ανθρώπους που σε βλέπουν σαν πορτοφόλι, αλλά πιστεύω ότι το νιώθουν αυτό που σου προσφέρουν. Αυτό φυσικά ισχύει για όλες τις περιοχές της βόρειας ελλάδας και το λέει κάποιος που δεν έχει καμία σχέση με Λάρισα και πάνω... Οι άνθρωποι εκεί είναι τελείως διαφορετικοί από ότι νότια, έχουν μια άλλη φιλοσοφία, να τους πω πιο αγνούς?
Και πάλι δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με την εποχή που ήμουν φαντάρος, γιατί μας έβλεπαν καχύποπτα και μεταξύ μας δεν είχαν και άδικο!
Πάντως, σύμφωνα με όσα άκουσα, οι εποχές έχουν αλλάξει, οι φαντάροι έχουν διαφορετική αντιμετόπιση από ότι παλιά και είναι λογικό, αφού έχουν μειωθεί πάρα πολυ τα τελευταία χρόνια και έχει ανέβει και η ποιότητα των φαντάρων, τότε που ήμουν εγώ οι μισοί ήμασταν αγράμματοι τσοπάνηδες...
Πάντως για όποιον πάει φαντάρος στον Έβρο είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να γνωρίσει και αυτό το "άγνωστο" για πολλούς κομάτι της Ελλάδας και ας το εκμεταλευτεί, αλλά και όποιος θέλει κάτι διαφορετικό στις διακοπές του πέρα από τη Μύκονο και την Πάρο ο Έβρος προσφέρετε, με καταπληκτικά ξενοδοχεία (ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο της Ελλάδας βρίσκετε στην Αλεξ/πολη, το Θράκη Παλλάς), φοβερή νυχτερινή ζωή στην Αλεξ/πολη, όμορφα μέρη και φυσικά την πανέμορφη Σαμοθράκη απέναντι.

enwsitis21
08-08-04, 09:46
giwrgosth,

Υπάρχει επίσης ένα πολύ καλό ξενοδοχείο, το πρώην " Εγνατία " που μετονομάστηκε σε " Grand Hotel Egnatia ", το οποίο είναι μέσα στη πόλη της Αλεξανδρούπολης, σε αντίθεση με το Thraki Palace.
Δέν ξέρω εάν είχες πάει όσο ήσουν επάνω, πρός τη Μάκρη, η οποία έχει φοβερές παραλίες, Αγία Παρασκευή και Κυανή Ακτή.
Αν σου αρέσει το καλό φαγητό, υπάρχει στη Μάκρη ένα μαγαζί τα " Φιλαράκια ", στο συνιστώ ανεπιφύλαχτα.

Insomniac
08-08-04, 09:51
Παιδιά δεν ξέρω για τους υπόλοιπους ,αλλά εγώ υπηρέτησα 26 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ μήνες (ναυτικό γαρ) . Και μάλιστα , έχασα ΤΡΙΑ ολόκληρα καλοκαίρια !!! Από Ιούλιο 82 έως Σεπτέμβριο 84 !!

Παρόλα αυτά , από όσο θυμάμαι (υπάρχει και αλτζχάιμερ μην ξεχνάτε) πέρασα πολύ όμορφα !!!!!!

Ιστορίες ,άπειρες ξεκαρδιστικές !!! Μείνετε κοντά μας , μην αλλάξετε κανάλι !!

Διαφημίσεις και επιστρέφουμε :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Χεχεχε...Μαζι ειμασταν αλλα εγω ξηρα.Πυροβολικο 22 μηνες!!!!!Αυγουστο 1982 - Ιουνιο 1984 αλλα με αναβολη κι ολας 4,5 χρονια!!!! :D :D

2 μηνες Κορινθο (6ο ΣΠ) 2,5 Θηβα στα τωλ και 17,5 μηνες Θεσσαλονικη στου Π.Μελα στη Σταυρουπολη. :D :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.