PDA

Επιστροφή στο Forum : TP-Link TD-W8970 + Forthnet = Πρόβλημα????



Kastrinos
29-03-14, 02:28
Καλησπέρα,

αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα. Όποια πρόταση - βοήθεια επί του θέματος είναι αναγκαία πλέον!!!!

Η κατάσταση έχει ως εξής. Έχω σύνδεση στην Forthnet ADSL 24αρα και μένω Χανιά στο κέντρο, απόσταση 900m από το Α/Κ. Μέχρι και πριν μια εβδομάδα περίπου, χρησιμοποιούσα ένα Linksys WAG200 (αρχαίο αλλά καλό :) ), το οποίο μετά από ατελείωτες ώρες χρήσης παρέδωσε πνεύμα (Ώρα του ήταν μετά από 7 χρόνια). Με αυτό συγχρόνιζα στα 18-19 mbps με line attenuation 9 στο Uplink και 15 στο Downlink.
Αποφάσισα λοιπόν να πάρω ένα καλό modem-router και μου έκανε εντύπωση το TP-Link TD-W8970 το οποίο και αγόρασα. Χθες λοιπόν αφού το setαρα και έριξα επάνω την τηλεφωνική γραμμή για να συγχρονίσει, αντίκρισα την μαύρη αλήθεια. Έκανε συγχρονισμό μόνο με ADSL modulation και με ταχύτητα ~10500/1024 mbps. Δοκίμασα κάθε πιθανό σενάριο (Έβαλα χειροκίνητα να συγχρονίζει με ADSL2+, άλλαξα splitter, άλλαξα καλώδια τηλεφώνου, ξαναπέρασα το τελευταίο firmware, το έβαλα μόνο του στο τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού χωρίς τπτ άλλο επάνω στην γραμμή), αλλά αυτό τπτ ανένδοτο. Συγχρόνιζε μόνο με ADSL modulation και με τις αναμενόμενες χαμηλές ταχύτητες.
Στην συνέχεια φοβήθηκα για πρόβλημα του modem, αλλά όπως δοκιμάστηκε σε 2 τηλεφωνικές γραμμές σε άλλα γειτονικά διαμερίσματα της πολυκατοικίας μου (με OTE και HOL), σε αυτούς όλα πήγαιναν ρολόι. Πήρα λοιπόν στην τεχνική υποστήριξη, οι οποίοι βέβαια με την σειρά τους δημιούργησαν αίτημα στην τεχνική υπηρεσία. Το απόγευμα αυτοί με πήραν τηλέφωνο και μετά από καμιά ώρα και κάμποσες μετρήσεις, δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα στην γραμμή. Στην απελπισία μου επάνω άλλαξα μέχρι και ζεύγος στην ρεγκλέτα στο υπόγειο άλλα μάταια.

Υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει ή αντιμετωπίζει κάτι ανάλογο; Επισυνάπτω και εικόνα με τα στατιστικά της γραμμής....

137284

sweet dreams
29-03-14, 22:49
Δοκίμασε με άλλο ρούτερ, στην δική σου γραμμή, γιατί δεν μπορείς να βγάλεις

ασφαλή συμπεράσματα στις γραμμές άλλων, και με διαφορετικούς παρόχους.

Το DSL modulation, θα πρέπει να το έχεις στο ADSL2+.

Aφού έχεις κάνει έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση, γιατί ποτέ δεν ξέρεις

τι μπορεί να έχει προκύψει από την μια στιγμή στην άλλη, και αφού το άλλο ρούτερ

θα συγχρονίσει ποιο πάνω, πήγαινε το πίσω, και πάρε άλλο.

iliteo
30-03-14, 00:51
....Έβαλα χειροκίνητα να συγχρονίζει με ADSL2+...
...Επισυνάπτω και εικόνα με τα στατιστικά της γραμμής....
137284

Αυτό το screenshot είναι με απλό ADSL,
για κάντο να συγχρονίσει σε ADSL2+
κάνε disable όλα τα άλλα modes,
βγάλε τα τηλέφωνα και βάλτο κατευθείαν στη γραμμή χωρίς splitter,
και βάλε ένα screenshot να δούμε τι δίνει.

Kastrinos
30-03-14, 01:30
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά όπως γράφω και στην περιγραφή του προβλήματος, ήδη οι λύσεις που μου προτείνεται έχουν δοκιμαστεί....
Βασικά αυτό που θα ήθελα να μάθω πιο πολύ (αν και δεν το ανέφερα), είναι αν το συγκεκριμένο μηχάνημα υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιου είδους (υπόθεση κάνω) ασυμβατότητα με το DSlam της Forthnet. Αν ξέρει κάποιος ή έχει συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα με τον ίδιο πάροχο;
Ίσως να έπρεπε το θέμα να μπει στο κομμάτι του Forthnet Support, οπότε αν κρίνεται καλύτερο, να μεταφερθεί από κάποιον Moderator.

sweet dreams
30-03-14, 10:27
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά όπως γράφω και στην περιγραφή του προβλήματος, ήδη οι λύσεις που μου προτείνεται έχουν δοκιμαστεί....
Βασικά αυτό που θα ήθελα να μάθω πιο πολύ (αν και δεν το ανέφερα), είναι αν το συγκεκριμένο μηχάνημα υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιου είδους (υπόθεση κάνω) ασυμβατότητα με το DSlam της Forthnet. Αν ξέρει κάποιος ή έχει συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα με τον ίδιο πάροχο;
Ίσως να έπρεπε το θέμα να μπει στο κομμάτι του Forthnet Support, οπότε αν κρίνεται καλύτερο, να μεταφερθεί από κάποιον Moderator.

Oτι έκανες μέσα στο σπίτι, σχετικά με τον έλεγχο, καλά είναι, αλλά θα πρέπει να κάνεις

ολοκληρωμένο έλεγχο, αρχίζοντας από τον κατανεμητή του ΟΤΕ.

Η γραμμή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα από την μια στιγμή στην άλλη και γι' αυτό

σου προτείνω να δοκιμάσεις τώρα με άλλο ρούτερ.

Δεν έχει σημασία αν πριν δούλευε εντάξει το Linksys, τώρα τι γίνεται.

Οποιαδήποτε ασυμβατότητα, δεν δικαιολογεί 8 ~9 mbps κάτω ταχύτητα, και ούτε το

συγκεκριμένο είναι ρούτερ της πλάκας.

Kastrinos
30-03-14, 14:59
Ήρθα σε επαφή με έναν γνωστό μου που ξέρω ότι έχει και αυτός σύνδεση στην Forthnet απλά ανήκει σε άλλο dslam εδώ στα Χανιά. Έκανα δοκιμή με το δικό του router (TP-Link TDW8961) και από ότι φαίνεται όλα πηγαίνουν καλά στην γραμμή μου. Επιπλέον του έδωσα και το δικό μου να το δοκιμάσει για 2-3 μέρες στην γραμμή του και φαίνεται ότι λειτουργεί μέχρι στιγμής σωστά σε αυτόν με ADSL2+ και ταχύτητες γύρω στα 15mbps.....

Η εικόνα είναι από την γραμμή μου με το router του γνωστού μου (TP-Link TDW8961).

137340

sweet dreams
30-03-14, 15:05
Ήρθα σε επαφή με έναν γνωστό μου που ξέρω ότι έχει και αυτός σύνδεση στην Forthnet απλά ανήκει σε άλλο dslam εδώ στα Χανιά. Έκανα δοκιμή με το δικό του router (TP-Link TDW8961) και από ότι φαίνεται όλα πηγαίνουν καλά στην γραμμή μου. Επιπλέον του έδωσα και το δικό μου να το δοκιμάσει για 2-3 μέρες στην γραμμή του και φαίνεται ότι λειτουργεί σωστά σε αυτόν με ADSL2+ και ταχύτητες γύρω στα 15mbps.....

Η εικόνα είναι από την γραμμή μου με το router του γνωστού μου (TP-Link TDW8961).

137340

Tα στοιχεία της γραμμής σου, είναι εντάξει, οπότε, κάποιο bug στο Firmware του ρούτερ,

μπορεί να δημιουργεί το πρόβλημα.

Kastrinos
30-03-14, 15:10
Και γιατί το κάνει μόνο σε εμένα και στους άλλους όχι...; Τόσο γκαντέμης πια... :evil:

sweet dreams
30-03-14, 15:19
Και γιατί το κάνει μόνο σε εμένα και στους άλλους όχι...; Τόσο γκαντέμης πια... :evil:

Όταν το ξαναπάρεις, κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και ένα :bless: πριν το ξαναβάλεις. :)

Μπορεί τώρα θα το βάλεις πάλι, να είναι μια χαρά. :crazy:

babis3g
31-03-14, 15:04
αναβαθμησε και το λογισμικο του

nicman23
27-04-14, 01:51
αν δεν φοβάσαι λίγο το command promt μπορείς να πειράξεις ρυθμίσεις μέσω telnet για να κάνει sync πιο πάνω αλλά δεν έχεις και πολύ περιθώριο στο snr για να το κάνεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.