PDA

Επιστροφή στο Forum : προβληματα με powerline....



panathas1
30-03-14, 01:43
γεια σας. επειδη θα ηθελα την βοηθεια σας εχω το set NETGEAR Powerline XAVB5401 (500Mbit/bit).θα ηθελα να μαθω αν 1) υπαρχει καποιος οικονομικος τροπος ετσι ωστε να εχω 2θυρες ethernet στο powerline που εχω.(αγορασα εναν ανταπτορα για ethernet splitter-μηπως καταφερω να εχω 2θυρες ethernet ΧΩΡΙΣ κανενα αποτελεσμα....)!!! - μηπως υπαρχει καποια λυση????
2) στο εξοχικο κτημα που ειμαι υπαρχουν 2 μικρα κτισματα με διαφορετικους μετρητες της δεη που ηλεκτοδοτουνται απο το ιδιο σημειο(κολωνα-στυλος)
. το πρωτο κτισμα εχει τριφασικο και τα καλωδια του ρευματος συνεχιζονται στο δευτερο κτισμα , με μονοφασικο. (η αποσταση των 2κτιριων ειναι 70-90μετρα). θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει η δυνατοτητα να υπαρχει internet και στα 2κτιρια με powerline, και αν ναι αν πρεπει να αγορασω καποια αλλη μαρκα powerline π.χ devolo -γιατι διαβασα σε αρκετα forums οτι η netgear δεν "κανει"σε τριφασικο δικτυο...
3) ειναι το NETGEAR Powerline XAVB5401 που εχω, συμβατο και "αναγνωρισιμο" απο το devolo dlan powerline 500??

ευχαριστω εκ των προτερων.

sweet dreams
30-03-14, 11:16
1: Tι εννοείς αντάπτορα;;; κάτι τέτοιο (http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&&category=SWITCH&filter-2087=1);;;;

2: Δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις άλλα powerline, αρκεί να είναι στην ίδια φάση.

Ισως χρειαστεί, αν η πρίζα του πρώτου που είναι στο τριφασικό είναι σε άλλη φάση,

να αλλαχτεί από τον πίνακα.

Το πρόβλημα σου δεν είναι εκεί, αλλά στην απόσταση. Είναι πολύ μεγάλη για να μπορέσουν

να δουλέψουν τα powerline.

Εδώ έχουν προβλήματα μέσα στο σπίτι, με πολύ μικρές αποστάσεις.

Εγώ θα σου πρότεινα μια λύση με AP (http://computers.xpatit.gr/172-Outdoor-Wireless-LAN/1441-Ubiquiti-NanoStation-LocoM2-NSLM2-MIMO-Outdoor-airMAX™.html), αν μπορεί φυσικά να εφαρμοστεί.

3: Οι συμβατότητες είναι ένα θέμα που, δυστυχώς, μόνο στην πράξη

μπορείς να το δείς.

panathas1
30-03-14, 12:54
οχι. κατι τετοιο εχω αγορασει(http://www.ebw.gr/el/product/10512/Adaptor-1-se-2-thilyka-Ethernet-Splitter-Switch-Antaptoras-Kalodio-d ).
το προβλημα ειναι οτι αυτο που μου προτεινες εχει καποια ακτινιβολια και αυτο δεν το θελω .χρειαζομαι καποια ενσυρματη λυση αφου εχω μωρο και δεν θελω να παρει και αλλη ακτινοβολια...
οσο για την λυση που αναφερεις (θα την χρησιμοποιησω μονο αν δεν βρω κατι ενσυρματο).ομως θα ηθελα να σε ρωτησω πως γινεται η συνδεση με την συγκεκριμενη κεραια γιατι δεν μπορω να καταλαβω...(δηλ με καλωδιο απο το modem-router στην συγκεκριμενη κεραια??? η καπως διαφορετικα???)
σε ευχαριστω .

gcf
30-03-14, 13:06
Αυτό που πήρες δεν κάνει, θέλεις ένα κανονικό switch σαν αυτά που σου έδειξαν πιο πάνω.
Πάντα υπάρχει η δυνατότητα να περάσεις καλώδιο ethernet ανάμεσα στα δύο κτίσματα, η πιο καλή και αξιόπιστη λύση.

baskon
30-03-14, 13:07
οχι. κατι τετοιο εχω αγορασει(http://www.ebw.gr/el/product/10512/Adaptor-1-se-2-thilyka-Ethernet-Splitter-Switch-Antaptoras-Kalodio-d ).
το προβλημα ειναι οτι αυτο που μου προτεινες εχει καποια ακτινιβολια και αυτο δεν το θελω .χρειαζομαι καποια ενσυρματη λυση αφου εχω μωρο και δεν θελω να παρει και αλλη ακτινοβολια...
οσο για την λυση που αναφερεις (θα την χρησιμοποιησω μονο αν δεν βρω κατι ενσυρματο).ομως θα ηθελα να σε ρωτησω πως γινεται η συνδεση με την συγκεκριμενη κεραια γιατι δεν μπορω να καταλαβω...(δηλ με καλωδιο απο το modem-router στην συγκεκριμενη κεραια??? η καπως διαφορετικα???)
σε ευχαριστω .

Χρειάζεσαι ενα απλό switch σα και αυτο που σου δειξαν οι φιλοι πριν. Αυτο που πηρες σου ειναι αχρηστο.

Οσο για το αλλο θεμα σου..Αφου εχεις Poweline Μπορείς να το δοκιμάσεις μήπως δουλεύουν (δυσκολο ,αλλα θεωρητικά ισως παιξουν και στα 200 μετρα καλωδιου)..
Μιας και ειναι κτήμα που προφανώς ο χώρος δεν ειναι θέμα γιατι δε περνάς ενα καλώδιο utp εξωτερικού χωρου να τελειώνεις; Και μέσα στο σπίτι το μοιράζεις ενα σετάκι homeplugs..

sweet dreams
30-03-14, 13:09
Για να έχεις περισσότερες εξόδους από το powerline, θα πάρεις switch(Link).

Oι κεραίες τοποθετούνται έξω από το σπίτι, οπότε δεν τίθεται θέμα ακτινοβολίας.

Η μια κεραία συνδέεται ενσύρματα με το ρούτερ, και η άλλη, στο άλλο κτίσμα,

πάλι ενσύρματα με το PC, ή μπαίνει ένα AP, αν θέλουμε να έχουμε Wireless.

Kάνε μια δοκιμή πρώτα με τα powerline, και βλέπεις.

panathas1
30-03-14, 14:08
ευχαριστω για τις απαντησεις σας. θα το δοκιμασω μηπως και τα καταφερω με τα powerline...

@ ADSLgr.com All rights reserved.