PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN to PSTN



al6s
02-03-07, 01:01
Καλησπέρα σας.
Είμαι κάτοχος ενός OnDSL kit-otenet,γραμμή και συνδρομή.
Αύριο στέλνω αίτηση διακοπής με σκοπό να γίνω συνδρομητής στo 2Play το οποίο καλύπτει την περιοχή μου.
Η τηλεφωνική μου γραμμή είναι ISDN.
Το 2Play κάπου πήρε το μάτι μου οτι δουλεύει πάνω σε PSTN.Οι απορίες μου είναι η εξής, τη μετατροπή της γραμμής πρέπει να την αναλάβω εγώ (νομίζω έχει χρέωση) ή την αναλαμβάνει η Forthnet?
Επίσης εως ότου δουλέψει το 2Play,
θα έχω σταθερό τηλέφωνο και μάλιστα με τον ίδιο αριθμό?
Τέλος το USR9106, εννοείται με PSTN firmware,
θα συγχρονίζει στα 4Mbps?
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

ariadgr
02-03-07, 03:03
τη μετατροπή της γραμμής πρέπει να την αναλάβω εγώ (νομίζω έχει χρέωση) ή την αναλαμβάνει η Forthnet?

Την αναλαμβάνει η Forthnet


εως ότου δουλέψει το 2Play, θα έχω σταθερό τηλέφωνο και μάλιστα με τον ίδιο αριθμό?

Ναι


Τέλος το USR9106, εννοείται με PSTN firmware,
θα συγχρονίζει στα 4Mbps?

Ναι.

JethroTull
02-03-07, 12:47
Ξέρει κανείς το κόστος μετατροπής ISDN σε PSTN? Νομίζω οτι ο ΟΤΕ χρεώνει γύρω στα 40-50 ευρώ.

sexrazat
02-03-07, 13:00
Ξέρει κανείς το κόστος μετατροπής ISDN σε PSTN? Νομίζω οτι ο ΟΤΕ χρεώνει γύρω στα 40-50 ευρώ.

35-36 € με ΦΠΑ μέσα

ariadgr
03-03-07, 00:29
Ξέρει κανείς το κόστος μετατροπής ISDN σε PSTN?

Εαν αναφέρεσαι σε μετατροπή από ISDN σε PSTN προκειμένου να ενεργοποιηθεί Full LLU σε ενεργό βρόχο (Forthnet 2play κλπ), τότε στο προηγούμενο μήνυμα από το δικό σου γράφω "την αναλαμβάνει η Forthnet"...:whistle:

al6s
03-03-07, 02:18
Μετά από μία ώρα άναμονή στα τηλέφωνα...χωρίς αποτέλεσμα...ένα post...και σε χρόνο dt:).
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ariadgr.

civil
03-03-07, 10:49
Την ημερα που θα γινει η μετατροπη θα ερθει τεχνικος του ΟΤΕ και θα παρει πισω το Netmod, οταν μας το εφεραν καπου ελεγε ενα χαρτι οτι παραμενει στην ιδιοκτησια του ΟΤΕ.
Σε μενα παντως ετσι εγινε.

euri
03-03-07, 11:01
Το netmod παραμένει στην ιδιοκτησία του ΟΤΕ και πρέπει να επιστραφεί. Δεν ξέρω με ποια διαδικασία γίνεται αυτό στη μετατροπή, αλλά στη διακοπή της γραμμής πρέπει να το παραδόσεις στο υποκατάστημα του ΟΤΕ όπου υποβάλλεις την αίτηση διακοπής.

irokesen
03-03-07, 23:33
Σε 2 μήνες θα βλέπουμε τσουβάλια netmod στα σκουπίδια..

euri
04-03-07, 00:02
Τι θα αλλάξει σε δύο μήνες;

k_koulos
04-03-07, 01:01
πάντως εμένα το netmod δεν το πήραν [το έχω ακόμα μετά απο 3 χρόνια], αλλά ψηλιάζομαι οτι χρέωσαν το λογαριασμό [εκείνη την εποχή φαντάρος οπότε δεν ξέρω αν τον χρέωσαν]

skyman
04-03-07, 12:39
Το πρόβλημα είναι όταν έχεις ISDN και MSN.

nnn
04-03-07, 13:34
Εμένα έγινε χτες η μετατροπή σε μια γραμμή,ήρθε ο τεχνικός και πήρε το Netmod.
Τηλέφωνο δεν έχω ακόμα βέβαια :rolleyes:

billy14
24-04-07, 20:22
Παιδιά είναι κανένας ενεργοποιημένος και είχε isdn;
Παρουσιάστηκε πρόβλημα και σε ένα φίλο μου που έκανε αίτηση στη 4νετ και μετά πήγε στο ΟΤΕ και του είπε ο διευθυντής του τοπικού καταστήματος οτι αργεί ο ΟΤΕ και δε μετατρέπει αμέσως τις γραμμές λόγω πολλών αιτήσεων. Του πρότεινε βέβαια να κάνει την μετετροπή μόνος του και έκλεισε ραντεβού.
Μήπως τελικά φταιει το Isdn για τις καθυστερήσεις;για να πουνε χρόνο αναμονής όσοι έχουν κάνει αίτηση και έχουν isdn.

alexandros24
22-06-07, 18:28
Γεια σας παιδιά,
Στην Αθήνα έχω σύνδεση isdn σύνδεση, ρώτησα τον οτε για την κατάργηση της isdn και μου είπαν ότι θα πρέπει να πληρώσω και 36€ για αυτό :twisted: Ρωτώντας όμως την Forthnet για την κατάσταση, μου είπαν ότι θα κάνουν αυτοί την κατάργηση της γραμμής χωρίς να πληρώσω τα 36€ :oneup: Τώρα που είδα αυτό το θέμα θα το κοιτάξω περισσότερο και να σιγουρευτώ. Θα ενημερώσω όταν θα έχω νέα. (Λόγω εξετάσεων στο ΤΕΙ, ίσως αργήσω :()
Ευχαριστώ.

nmavro73
22-06-07, 18:32
Και εγώ που ρώτησα είπαν ότι το κάνουν αυτοι

@ ADSLgr.com All rights reserved.