PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με HOL!



spirosg13
31-03-14, 00:00
Γεια σας παιδια εδω και 2 μερες εχουμε πληρωσει τις οφειλες μας στην Hol αλλα ιντερνετ γιοκ! Αναβω το ρουτερ αναβουν αρχικα ολα τα λαμπακια οπως ειναι λογικο μετα αρχιζει να αναβοσβηνει το "Adsl sync" στο ρουτερ και αυτο κανει συνεχεια συνδεση στο ιντερνετ δεν υπαρχει το αλλο λαμπακι adsl data δεν αναβει.... Ελεξα τα καλωδια (τα οποια ποτε δε πειραξα) και ειναι ολα στη θεση τους... καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Vitruvian78
31-03-14, 00:02
Πήρες τηλέφωνο την τεχνική εξυπηρέτηση;

spirosg13
31-03-14, 00:08
Απο που? Αφου το σταθερο δεν δουλευει...

iliteo
31-03-14, 00:35
Απο που? Αφου το σταθερο δεν δουλευει...

Σωστόοοςςςς!!!

spirosg13
31-03-14, 00:37
Τιποτα που μπορω να κανω μονος μου? Απο τη σελιδα του νετφαστερ ισως? Εκει εχω προσβαση...

Ntalton
31-03-14, 00:54
Αν συγχρονίζει (παίρνει ip) , αλλά δεν μπαίνει ίντερνετ, υπάρχει πιθανότητα να μπορείς να μπεις στο hol.gr και μετά στον λογαριασμό σου, που μπορείς να δεις αν όντως το σύστημα έχει "δει" την εξόφληση, ή να ανοίξεις ticket και να σε πάρουν τηλέφωνο από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση.
Τουλάχιστον σε μένα πριν περίπου μισό χρόνο αυτό γινόταν.

spirosg13
31-03-14, 00:59
τωρα αν σου πω οτι δεν εχω ιδεα ποιος ειναι ο λογαριασμος μου..? Πως θα βρω τα στοιχεια εισοδου?

Ntalton
31-03-14, 01:01
Μπορεις να μπεις στο site;

spirosg13
31-03-14, 01:10
Απο το ρουτερ οχι. Απο ενα ελευθερο wifi που εχω μπει τωρα ναι...

Ntalton
31-03-14, 01:19
Στην δεξιά μεριά έχει τα περι λογαριασμών.

- - - Updated - - -

Δεν ξέρω βέβαια πόσο ασφαλές είναι από ελεύθερο wifi...

spirosg13
31-03-14, 01:28
Εβαλα εκει τον αριθμο του σταθερου τηλεφωνου και λεει η υπηρεσια σας εχει ενργοποιηθει..137362

Ntalton
31-03-14, 01:30
Το myhol εννοούσα

spirosg13
31-03-14, 01:44
εκανα εγγραφη. τρεχων υπολοιπο 0,00 γραφει και οτι το πληρωσα προχθες..

Vitruvian78
31-03-14, 09:49
Μπορείς να δηλώσεις και βλάβη μέσω της ιστοσελίδας της hol μπαίνοντας στο λογαριασμό σου. Δηλώνεις το κινητό σου σας αριθμό επικοινωνίας. Επισης μέχρι να αποκαταστήσουν τη βλάβη, μπορείς να ζητησεις να γίνεται εκτρωπή των κλήσεων στο κινητό σου. Μην τρελλαθούμε οτι δεν έχεις καμία πρόσβαση σε κάποιο σταθερό τηλέφωνο, αν απο το κινητό δεν έχεις μοναδες να καλέσεις! Μπορείς να καλέσεις απο το τηλεφωνο φίλου ή γείτονα, στην αναγκη, καλώντας το 2130013844 ,για να μην χρεωθεί και το τηλεφώνημα.

spirosg13
31-03-14, 11:45
Το 1ο το εκανα τωρα για το 2ο δε θελω να ζαλιζω αλλους απλα θα περιμενω μπας και κανουν τιποτα..

dkmaster
31-03-14, 11:51
Βασικά από αυτά που λες δεν συγχρονίζει το ρούτερ. Είσαι σίγουρος ότι τα καλώδια είναι εντάξει; Ποιο ρούτερ έχεις; Από την υποδοχή dsl πηγαίνει κάποιο καλώδιο κατευθείαν στην τηλεφωνική πρίζα ή υπάρχει κάτι άλλο ενδιάμεσα;

spirosg13
31-03-14, 12:36
Βασικά από αυτά που λες δεν συγχρονίζει το ρούτερ. Είσαι σίγουρος ότι τα καλώδια είναι εντάξει; Ποιο ρούτερ έχεις; Από την υποδοχή dsl πηγαίνει κάποιο καλώδιο κατευθείαν στην τηλεφωνική πρίζα ή υπάρχει κάτι άλλο ενδιάμεσα;

Οτι ειναι οκ τα καλωδια ειναι σιγουρο με την τηλεφωνικη πριζα συνδεεται ενα σπλιτερ που διαχωριζει το τηλεφωνο απο το adsl δοκιμασα να βαλω το adsl κατευθειαν στη τηλεφωνικη πριζα αλλα παλι τιποτα... Εχω το Netfaster WLAN 3

dkmaster
31-03-14, 12:39
Και δεν έχεις ούτε τηλέφωνο; Με την συσκευή απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα και πάλι δεν έχεις τηλέφωνο; Αν είναι έτσι άνοιξε όπως σου είπαν τα παιδιά ticket μέσα από το myhol. Είτε λόγω της οφειλής παρότι πλήρωσες δεν έφυγε η φραγή είτε υπάρχει πρόβλημα δικτύου κάτι που πρέπει να διαπιστώσει τεχνικός με έλεγχο στο χώρο και στο δίκτυο.

spirosg13
31-03-14, 12:42
Οχι ουτε το τηλεφωνο δε δουλευει! Εκανα αυτο που ειπε φιλος πιο πανω δηλωσα το προβλημα μεσω myHol και τωρα περιμενω αφου οπως λενε ειναι σε εξελιξη.. Κανουν τιποτα απο εκει η τζαμπα περιμενω? 137372

dkmaster
31-03-14, 12:45
Προφανώς κάνουν αλλά μην περιμένεις έλεγχο/επίλυση σε 5 λεπτά. Δυστυχώς δεν είναι η μοναδική βλάβη που βρίσκεται φαντάζομαι στο σύστημα της HOL. Σίγουρα θα ήταν προτιμότερο να καλούσες από κάποιο σταθερό για να έχεις λίγο πιο γρήγορο έλεγχο.

spirosg13
31-03-14, 12:48
Ποσο μπορει να διαρκεσει αυτος ο τεχνικος ελεγχος ξερεις?

dkmaster
31-03-14, 12:51
Αυτό δεν το ξέρω αλλά μπορεί και ώρες.

spirosg13
31-03-14, 12:53
οκ ευχαριστω για τις απαντησεις αν υπαρχει κατι νεοτερο θα ξαναγραψω εδω..

Nikiforos
31-03-14, 13:20
μήπως ειναι καλωδιακη βλαβη τιποτα αφου δεν εχεις και τηλεφωνο? δεν εχεις απο καπου αλλου να τους παρεις τηλεφωνο?

spirosg13
31-03-14, 13:26
Ναι αυτο ειναι με πηρανε στο κινητο και μου λενε οτι εχουν κοψει το καλωδιο στη γειτονια μου και οτι θα παρει μια βδομαδα για να επιδιορθωσουν την βλαβη. Τωρα τι σημαινει αυτο οτι εχουν κοψει το καλωδιο δεν εχω ιδεα....

Vitruvian78
31-03-14, 13:35
Καλώδια είναι και αλλοιώνονται, η μπορεί να κόπηκε για καποιο λογο, ειδικα αν είναι εναεριο

jkoukos
31-03-14, 13:36
... και η αποκατάσταση θα γίνει από τον ΟΤΕ.

spirosg13
31-03-14, 13:37
Κοβοντε και μονα τους η μπορει καποιος να το πειραξε??

Vitruvian78
31-03-14, 13:55
Κοβονται και μόνα τους, με τον αέρα, με κάποιο ψηλό όχημα, και φυσικά λόγω ανθρώπινου παραγοντα, οχι σκόπιμα συνήθως. Στη Βρετανία πάντως είχανε κλέψει χιλιόμετρα χαλκού και είχε μεινει η Ανατολικη νότια Αγγλία χωρίς τηλεπικοινωνιακές υπηρεσιες για πάνω απο μια εβδομαδα. Ο χαλκός για κάποιους είναι χρήμα βλέπεις....ωστόσο η βλάβη μπορεί να είναι οτιδήποτε, και όχι απαραίτητα κομμένο καλώδιο, μπορεί να είναι π.χ. καποιο τραβηγμένο ή βγαλμένο καλώδιο καταλάθος απο κάποιο τεχνικό στην καμπίνα της περιοχής, οποτε εμφανίζεται διακοπή στο κυκλωμα, και σου μιλάνε για κομμενο καλώδιο, σου λένε ο,τι πληροφορία τους δινει ο ΟΤΕ της περιοχής σου που συντηρεί το δίκτυο και θα σου επιδιορθώσει και τη βλαβη, όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο jkoukos

Nikiforos
31-03-14, 14:13
Και εμενα ετυχε τωρα που εβαλα 4net απο ΟΤΕ και πανω που εριχνα αρχικα μπινελικια τελικα ειχε χαλασει καλωδιο και ηρθε ο ΟΤΕ και το εφταξε! μια εβδομαδα δεν ειχα τηλεφωνο και προβληματικο internet. Παλιοτερα με την vivodi να δεις! μια μπολντοζα εκοψε ολα τα καλωδια του ΚΑΦΑΟ!!! εριχνα και εκει καντηλες μεχρι που το ειδα με τα ματια μου!!! τελικα και εκει ο ΟΤΕ το εφτιαξε οπως παντα και οι ανθρωποι παλευαν μεχρι το βραδυ να πεσει ο ηλιος για να αποκαταστησουν την γειτονια!

spirosg13
01-04-14, 13:14
Ευχαριστω παιδια με βοηθησατε αρκετα.. ελπιζω να μην ειναι καμια σοβαρη βλαβη και αρχισουν τα σκαψιματα κλπ. Ουτε και εγω πιστευω να ειναι τιποτα τραγικο αφου 5 μερες πριν ειχα ιντερνετ και τηλεφωνο κανονικα...

- - - Updated - - -

Τελικα το φτιαξανε σημερα χωρις επισκεψη στο σπιτι μου.. Τωρα που ηταν το προβλημα ακομα δεν εχω καταλαβει. Μηπως ειχε παραμηνει η φραγη τοσες μερες?

@ ADSLgr.com All rights reserved.