PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξίζει να πάω Forthnet για τα 2mbps upload?



thrastorm7
01-04-14, 02:12
Καλησπέρα σε όλους,

μένω στο Ντράφι και γενικά είμαι ικανοποιημένος από την μέχρι τώρα υπηρεσία του ΟΤΕ.... Δυστυχώς όμως επειδή θέλω να κάνω streaming το 1 Mbps upload ειναι πολύ λίγο, ειδικά αν κλειδώνω στα 0.7 Mbps....

Οι ερωτήσεις μου

1. Το γεγονός οτι η forthnet δεν έχει full llu στην περιοχή μου σημαίνει οτι δε θα δω αλλαγές στο που κλειδώνω (downstream), αφού θα χρησιμοποιώ τις υποδομές του ΟΤΕ. Άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να βρεθώ προ εκπλήξεων, πχ, disconnects, χαμηλές ταχύτητες κτλ. Ισχύει κάτι τέτοιο?

2. Αφού δε θα είμαι σε forthnet full llu, μπορώ να ενεργοποίησω τα 2 Mbps upload (μέσω της static ip)

3. Έχει κανείς τα 2 Mbps upload που μπορεί να πει που κλειδώνει (ειναι αισθητά παραπάνω από το 1 του οτε?)

4. Ειναι η forthnet γενικά αξιόπιστη στις υπηρεσίες που λέει οτι προσφερει? η τα 24 που λέει θα ειναι 4.... Σημειώνω οτι στον ΟΤΕ τωρα κλειδώνω στα 14/0.8

πραγματικα θα ήθελα τη βοήθεια σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

σημειωνω οτι δε θα είμαι στο ιδιόκτητο της forthnet κάθε στο ντραφι δεν έρχεται

kinakias
01-04-14, 11:22
εξαρτάται που ακριβώς είσαι . ανάλογα με την τοποθεσία μπορεί να πιάνεις πολύ υψηλές ταχύτητες ή πολύ χαμηλές . θα έχεις όμως χαμηλά pings στη forthnet

sdikr
01-04-14, 11:27
Απλά θα σου απαντήσω στο 2, όχι δεν μπορεί να σου δώσει 2mbit upload αν δεν έχει δικό της dslam (llu)
αα και φυσικά έχει χαμηλά ping :p

thrastorm7
01-04-14, 12:15
Απλά θα σου απαντήσω στο 2, όχι δεν μπορεί να σου δώσει 2mbit upload αν δεν έχει δικό της dslam (llu)
αα και φυσικά έχει χαμηλά ping :p

Για τα χαμηλά ping φαντάζομαι δεν το λες ειρωνικά.... Είναι πραγματικά χαμηλά (για καλό το λες ε;)

επισης μιλησα ήσαν τωρα με το εμπορικό τους τμήμα και μου είπαν οτι ακόμα και αν δεν είμαι full llu μπορούν να μου δώσουν τα 2 Mbps....

sdikr
01-04-14, 12:26
Για τα χαμηλά ping φαντάζομαι δεν το λες ειρωνικά.... Είναι πραγματικά χαμηλά (για καλό το λες ε;)

επισης μιλησα ήσαν τωρα με το εμπορικό τους τμήμα και μου είπαν οτι ακόμα και αν δεν είμαι full llu μπορούν να μου δώσουν τα 2 Mbps....

Τα ping είναι μια περίεργη ιστορία με την forthnet, δεν το συνεχίζω, αν δεν έχει δικό της dslam ώστε να δώσει απο εκεί θα πρέπει να έχει ο ΟΤΕ τέτοια υπηρεσία στην χονδρική, κάτι που απο όσο γνωρίζω δεν έχει.

thrastorm7
01-04-14, 12:29
Hmmm, έχει κάποιος προβλήματα με το ping του στη forthnet? υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω;

sakels
01-04-14, 18:09
Τι ειναι το ντραφι;

antonis556
06-04-14, 12:37
Τι ειναι το ντραφι;

Περιοχή στην Αθήνα

- - - Updated - - -


Hmmm, έχει κάποιος προβλήματα με το ping του στη forthnet? υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω;

Η Forthnet κάποτε είχε μεγάλο πρόβλημα με τα ping, πολλά σκαμπανεβάσματα ! Εγώ εδώ και 1 χρόνο έχω Forthnet σε fastpath και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος ! Κάποτε ήμουν διστακτικός με την εταιρεία, αλλά πλέον είναι μια χαρά. Αν θες να μάθεις λεπτομέρειες, μπορείς να πας σε, σχετικά αρκετά παλιά, posts να δεις !

Nikiforos
07-04-14, 13:03
Τι ειναι το ντραφι;


Περιοχή στην Ανατολική Αττική πάνω απο το Πικέρμι κοντά σε Γέρακα και Παλλήνη με καλές διαδρομές και όμορφα στροφιλίκια.



Hmmm, έχει κάποιος προβλήματα με το ping του στη forthnet? υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω;

εγώ πήγα απο οτε σε 4νετ και δεν βλεπω ουσιαστικές διαφορες σε οσους Ευρωπαικους servers επαιζα! σε μερικες περιπτωσεις εχει ποιο καλο, παιχνιδια wolfestein enemy territory, nexuiz, xonotic και cube 2 sauerbraten. Για αλλου δεν ξέρω...ουτε για αλλους servers εκτος Ευρωπης. Αν εξαιρεσω το γεγονος πως εγινε καλωδιακη βλαβη την ιδια μερα που με πηγαν σε 4νετ και 1 εβδομαδα δεν ειχα σταθερο και ιντερνετ με προβληματα, μετα την επισκευη ολα πολυ καλα και μια χαρα παιζει, επισης εχω λιγο μεγαλυτερο download/upload αλλα το SNR ειναι χαμηλότερο απο ΟΤΕ αλλα σταθερο. Αλλα τα 2mbps που τα δινει? πρωτη φορα το ακουω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.