PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη απο FORTHNET σε ΟΤΕ και χαμηλοτερες ταχυτητες



gkpapad
01-04-14, 12:04
Καλημερα στο φορουμ.Μετα απο 7 χρονια ξαναγυρισα στον ΟΤΕ και το ρουτερ μου κλειδωνει στα 12,5 mbs,ενω στην forthnet sta 16,6mbs.Τα στοιχεια μου ειναι τα εξης:
137442

τι πρεπει να κανω για να μου αυξησουν τον συγχρονισμο;

Nikiforos
01-04-14, 12:38
καλημέρα! για αρχή δείξε μας τι είχες στην Forthnet! κατά 99,9% είμαι σίγουρος οτι είχες χαμηλότερο SNR στο down πχ 6-8 με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερη ταχυτητα! αν το router σου σε αφήνει να πειράξεις το SNR μειώνεις το down και αυξάνεις ταχύτητα, υποψην ομως ότι αν το πας πολύ χαμηλά μπορεί να έχεις αποσυχρονισμούς και αποσυνδέσεις. Οσο μεγαλύτερο μικροτερη ταχύτητα αλλά σταθερότερη γραμμή!
Αν το SNR ήταν αυτό που βλέπω στο προφιλ σου τοτε εχω δίκιο και αυτό φταίει. Υπόψην οτι ο ΟΤΕ στο fast path κοβει πολλά mbps εγω 2 φορες εκανα αλλαγη και έχανα 2,5mbps!!! απο 10 σε 7.5 και το αναποδο! Αν είσαι σε fast path και δεν παιζεις Online games αρκετά θα προτεινα αλλαγη σε Interleaved ειναι ποιο σταθερή η γραμμή, ανεβαίνει ο συχρονισμός αλλά χανεις σε Ping, σε οσα games παιζω σε Ευρωπαικους servers ειχα δει χασιμο καπου 20-25ms, οταν ειχα ΟΤΕ μιλαω πριν τις 18 Μαρτιου που πηγα σε 4net.

gkpapad
01-04-14, 13:43
καλημέρα! για αρχή δείξε μας τι είχες στην Forthnet! κατά 99,9% είμαι σίγουρος οτι είχες χαμηλότερο SNR στο down πχ 6-8 με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερη ταχυτητα! αν το router σου σε αφήνει να πειράξεις το SNR μειώνεις το down και αυξάνεις ταχύτητα, υποψην ομως ότι αν το πας πολύ χαμηλά μπορεί να έχεις αποσυχρονισμούς και αποσυνδέσεις. Οσο μεγαλύτερο μικροτερη ταχύτητα αλλά σταθερότερη γραμμή!
Αν το SNR ήταν αυτό που βλέπω στο προφιλ σου τοτε εχω δίκιο και αυτό φταίει. Υπόψην οτι ο ΟΤΕ στο fast path κοβει πολλά mbps εγω 2 φορες εκανα αλλαγη και έχανα 2,5mbps!!! απο 10 σε 7.5 και το αναποδο! Αν είσαι σε fast path και δεν παιζεις Online games αρκετά θα προτεινα αλλαγη σε Interleaved ειναι ποιο σταθερή η γραμμή, ανεβαίνει ο συχρονισμός αλλά χανεις σε Ping, σε οσα games παιζω σε Ευρωπαικους servers ειχα δει χασιμο καπου 20-25ms, οταν ειχα ΟΤΕ μιλαω πριν τις 18 Μαρτιου που πηγα σε 4net.


Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε μου.Στην Forthnet ειχα τα ιδια με διαφορετικο SNR στα 6,αρα κλειδωνε παραπανω.Τι να τους ζητησω.Να μου φτιαξουν το SNR στα 8;

Nikiforos
01-04-14, 13:56
Ναι ζητησε να στο κατεβασουν για να ανεβει ταχυτητα, βλεπουν και αυτοι απο εκει ποσο κλειδωνεις. Δεν ξερω μηπως το router σου εχει δυνατοτητα να το κανεις μονος σου αυτο? ας πουμε το ZTE W300 που εδινε ο ΟΤΕ το κανει μεσω εντολων Telnet.

gkpapad
01-04-14, 14:29
Εχω το Netgear 2200v4.

Vitruvian78
01-04-14, 14:58
Με χρέωση €3 το μήνα στο λογαριασμό, ο ΟΤΕ σου δίνει τη δυνατότητα να κατεβασεις το SNR στα 6. Αυτό έγινε με ρύθμιση από την ΕΕΤΤ, η οποία δεν επιτρέπει στον ΟΤΕ χαμηλότερο SNR από τα 9. Ουσιαστικά σου κάνει το double-play λίγο πιο ακριβό, ώστε να μην πλήττεται ο ανταγωνισμός, αλλά και για να περιορίσει ο ΟΤΕ τη δυσαρέσκεια σε πελάτες του που έρχονται από εναλλακτικούς παρόχους και βλέπουν τη γραμμή τους να συγχρονίζει χαμηλότερα.

gkpapad
01-04-14, 15:57
Με χρέωση €3 το μήνα στο λογαριασμό, ο ΟΤΕ σου δίνει τη δυνατότητα να κατεβασεις το SNR στα 6. Αυτό έγινε με ρύθμιση από την ΕΕΤΤ, η οποία δεν επιτρέπει στον ΟΤΕ χαμηλότερο SNR από τα 9. Ουσιαστικά σου κάνει το double-play λίγο πιο ακριβό, ώστε να μην πλήττεται ο ανταγωνισμός, αλλά και για να περιορίσει ο ΟΤΕ τη δυσαρέσκεια σε πελάτες του που έρχονται από εναλλακτικούς παρόχους και βλέπουν τη γραμμή τους να συγχρονίζει χαμηλότερα.
Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια φιλε μου.

Vitruvian78
01-04-14, 16:50
Παρακαλώ!! Καλό μήνα!! ;-)

Nikiforos
01-04-14, 16:59
Με χρέωση €3 το μήνα στο λογαριασμό, ο ΟΤΕ σου δίνει τη δυνατότητα να κατεβασεις το SNR στα 6. Αυτό έγινε με ρύθμιση από την ΕΕΤΤ, η οποία δεν επιτρέπει στον ΟΤΕ χαμηλότερο SNR από τα 9. Ουσιαστικά σου κάνει το double-play λίγο πιο ακριβό, ώστε να μην πλήττεται ο ανταγωνισμός, αλλά και για να περιορίσει ο ΟΤΕ τη δυσαρέσκεια σε πελάτες του που έρχονται από εναλλακτικούς παρόχους και βλέπουν τη γραμμή τους να συγχρονίζει χαμηλότερα.

αυτό ειναι αληθεια ή πρωταπριλιατικο αστειο? γιατι μου φαινεται αρκετα αλοκοτο!


Εχω το Netgear 2200v4.

τοτε δες αυτο http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1972

Vitruvian78
01-04-14, 17:13
Μα γιατί το λες αυτό, βρε Νικηφόρε;; :-))) Εδώ μας χρεώνουν και την αναγνώριση κλήσης ακόμη!! Πάντως ήταν πρωταπριλιάτικο αστείο αυτό! Σορρυ, gkpapad που στην έσκασα! :-)

Nikiforos
01-04-14, 18:04
I hate April's fools day! αλλά ήμουν προετοιμασμένος σήμερα και κανείς δεν μου την έσκασε! :p εντάξει αλλάζει το SNR στο router του θα το φτιάξει πιστεύω.

gkpapad
01-04-14, 18:18
Καλα δεν το συζηταω οτι ειστε ΑΣΤΕΡΙΑ.Σας ευχαριστω πολυ παλικαρια.Παιδευτικα λιγο με το telnetEnable,γιατι δεν εβαζα την MAC του ρουτερ,αλλα ολα καλα πλεον.Καλο μηνα σε ολους μας.:respekt:
Το καινουργιο ειναι:137456

Vitruvian78
01-04-14, 18:23
Και τον ΟΤΕ να καλέσει, πιστεύω θα του το κατεβασουν εστω στο 9, αν οχι πιο κατω

- - - Updated - - -

Εχω την αισθηση οτι το downloading και το browsing ειναι πιο γρήγορο και σταθερό στον ΟΤΕ απ' οτι στη forthnet που υποτίθεται οτι συγχρονίζει υψηλότερα

Nikiforos
01-04-14, 18:49
Δεν θα συμφωνησω οτι ειναι ποιο γρηγορο στον ΟΤΕ τα ιδια μου φαινονται, και στα online games που παιζω μια χαρα παρομοια pings εχω και ας ειναι interleaved, καλα και στον οτε ετσι το ειχα πριν.


Καλα δεν το συζηταω οτι ειστε ΑΣΤΕΡΙΑ.Σας ευχαριστω πολυ παλικαρια.Παιδευτικα λιγο με το telnetEnable,γιατι δεν εβαζα την MAC του ρουτερ,αλλα ολα καλα πλεον.Καλο μηνα σε ολους μας.

Δηλαδή πέτυχε έτσι? ωραια!!!

gkpapad
02-04-14, 13:11
Δεν θα συμφωνησω οτι ειναι ποιο γρηγορο στον ΟΤΕ τα ιδια μου φαινονται, και στα online games που παιζω μια χαρα παρομοια pings εχω και ας ειναι interleaved, καλα και στον οτε ετσι το ειχα πριν.



Δηλαδή πέτυχε έτσι? ωραια!!!
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΕ

- - - Updated - - -

Καλο μεσημερι.Απο εχθες που εγιναν οι απαραιτητες ρυθμισεις η γραμμη βραχος στα 16 mbs.

@ ADSLgr.com All rights reserved.