PDA

Επιστροφή στο Forum : Nas Server,Help!



Dreq98
01-04-14, 13:34
Γεια σας παιδιά, εδώ και 2-3 μέρες έμαθα για τους Nas Servers, θέλω έναν απλό για να μπορώ να κάνω share files σε όλο το σπίτι και για να κατεβάζω αρχεία από torrent.

Τιμή γύρο στα 50-100, να είναι 2Bay και να είναι αθορυβο όσο το δυνατόν περισσότερο..

Ερώτηση: Μπορώ να εγκαταστήσω τα Windows Home Server
σε Νas Server? Η είναι απλά και μονο για File Sharing?

Σε περίπτωση που κάποιος έχει κάποιον μεταχειρισμένο Server και τον δίνη σε αρκετά καλή τιμή ας μου στείλει μήνυμα!

Ακούω πρότασης, δεν θέλω να πάρο έναν και να μου μείνει στο χέρι!:(

andre_ccxx
07-04-14, 17:52
Γεια σου,

Το καλυτερο ειναι να παρεις ενα pc, να βαλεις ubuntu και να το συνδεσεις με το εξωτερικο δισκο. Μετα εγκατεστησε και configure τον samba server μεσα στο ubuntu και δωσε full δικαιωματα στο path του σκληρου δισκου.
Με αυτον τον τροπο ολα τα μηχανηματα στο σπιτι ανεξαρτητως OS θα μπορουν να βαζουν αρχεια στον σκληρο δισκο.

famous-walker
07-04-14, 18:22
Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες. Πόσα pc είναι στο σπίτι, τι router έχεις, αν μένει κάποιο από αυτά τα μηχανήματα έτσι και αλλιώς ανοιχτό, κλπ.

yiapap
07-04-14, 18:33
Γιατί το ξανασυζητάμε; (http://www.adslgr.com/forum/threads/808714-Nas-Server-η-Home-Server)
Αν έχετε προτάσεις για NAS μπορείτε να τις κάνετε.
Όχι Dreq98 δεν μπορείς να βάλεις Windows σε NAS. Για την ακρίβεια όπως τον πάρεις έτσι θα τον αφήσεις (εκτός αν έχεις ικανές γνώσεις και παιδευτείς άπειρα). Γι αυτό και όλοι (ή σχεδόν όλοι αλλά από 2 forum) σου προτείναμε Home Server για τη δική σου χρήση.

famous-walker
07-04-14, 18:36
Έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.