PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρελή χρέωση ΟΤΕ για κλήσεις



Lefh
03-04-14, 11:27
Εκδόθηκε πρόσφατα ο τελευταίος λογαριασμός ΟΤΕ και φυσικά έπαθα πλάκα όταν τον είδα: 734 Ευρώ

Ανοίγοντας τον λογαριασμό για να δω από που προήλθε το ποσό, βλέπω 29 Διεθνείς κλήσεις με συνολική χρέωση (με ΦΠΑ) λίγο πάνω από τα 600 Ευρώ.
Παίρνοντας τις κλήσεις για τον λογαριασμό, βλέπω τις κλήσεις να έχουν γίνει όλες 4/01/14 από τις 1:35 τα ξημερώματα ως και τις 6:35 τα ξημερώματα σε κάτι εξωτικούς προορισμούς (Αγ. Ελένη, κλπ) (Οι κλήσεις στο παρακάτω αρχείο)

137529

Η γραμμή είναι ISDN, οπότε θεωρώ πως δύσκολα κάποιος ήρθε στην οικοδομή και κάρφωσε κάτω στο κουτί Terminal Adapter και έκανε κλήσεις από εκεί.
Από την άλλη σκέφτομαι μιας και PSTN modem δεν υπάρχει, πως η ζημιά μπορεί να έγινε ή με το ασύρματο τηλέφωνο (DECT - Siemens) στο οποίο με κάποιον τρόπο κάποιος συνέδεσε 2ο ακουστικό και ήταν εντός εμβέλειας και έκανε τις κλήσεις, ή πως η ζημιά έγινε με το Sipura Spa 3002 που έχω για PSTN to VOIP routing.

Βέβαια όλες οι πόρτες είναι κλειστές (έκανα port scanning) και δεν μπορώ να φανταστώ πως συνδέθηκε κάποιος στο μηχάνημα.
Από την άλλη διάβασα κάπου πως το μηχάνημα επιτρέπει (στο default factory configuration) VOIP to PSTN κλήσεις χωρίς να γίνεται user authentication.

Όμως για να γίνει το πιο πάνω, απαιτεί ο VOIP provider σου να σου δώσει Internet Number. Από αυτούς που έχω εγώ configured, μόνο ο ένας έχει internet number και στο ιστορικό των κλήσεων δεν έχω καμία εισερχόμενη όλο τον Γενάρη (η αλήθεια είναι οτι δεν έχω καμία εισερχόμενη όλο τον χρόνο).
Επιπλέον δοκίμασα με φίλο να με καλέσει στο νούμερο αυτό να δούμε αν του δώσει pstn γραμμή και δεν του έδωσε.

Οπότε η απορία μου παραμένει ΑΝ τελικά έγινε από αυτό το μηχάνημα η ζημιά. Ο ΟΤΕ φυσικά και δεν θα δεχτεί οτι οι κλήσεις δεν έγιναν, αλλά και εγώ θέλω να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι και τι.

Μπορώ να ζητήσω να γίνει άρση του απορρήτου και να ακούσουμε τις κλήσεις αυτές? Αν δλδ υπήρχε φωνή και κάποιος μιλούσε?
Στο δικό μου μυαλό υπάρχει και το σενάριο η δουλειά να έχει γίνει μέσα από τον ΟΤΕ. Αλλά το θέμα είναι αν μπορώ κάπως να βγάλω άκρη.

Τα φώτα σας παρακαλώ!

evantigger
03-04-14, 14:58
Μήπως έχεις την ISDN ως backup σύνδεση πάνω στον υπολογιστή;

Lefh
03-04-14, 16:09
Οχι το ISDN δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά. Εκτός αυτού οι ώρες αυτές (01:35 - 06:35) είναι ώρες που οι υπολογιστές είναι κλειστοί...

sxbcl
03-04-14, 16:28
Συνήθως κάτι τέτοια γίνονται από VoIP, αλλά αφού λες ότι έλεγξες ότι δεν έχεις ανοιχτές πόρτες στο router σου, τότε μάλλον είναι δύσκολο.
Εκτός και αν έχει κανένα backdoor το Sipura (το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο) και το εκμεταλλεύτηκε κάποιος και σου έκανε τη ζημιά.
Πάντως νομίζω ότι υπάρχει δυνατότητα περαιτέρω διερεύνησης από τον ΟΤΕ για να σου πουν περισσότερα σχετικά με τις κλήσεις αυτές.

emeliss
03-04-14, 19:46
Καταρχήν φρόντισες να βάλεις φραγή στις διεθνείς ή περιμένεις να σου έρθει και άλλος χτύπος;

dimitri_ns
03-04-14, 20:14
Καταρχήν φρόντισες να βάλεις φραγή στις διεθνείς ή περιμένεις να σου έρθει και άλλος χτύπος;

Και μάλιστα φραγή χρησιμοποιώντας τις "ψηφιακές υπηρεσίες" του ΟΤΕ. Αυτές οι φραγές μπαίνουν στο ψηφιακό κέντρο του ΟΤΕ, οπότε και οι περισσότεροι υπάλληλοι του ΟΤΕ δεν έχουν πρόσβαση. Παλιότερα είχανε τσιμπίσει κάτι παλλικάρια του ΟΤΕ στην Αμφισσα που έπαιρναν προμήθεια για τέτοιες κλήσεις.

Πρώτος υποψήφιος το voip. Κάποτε κάποιοι βρήκανε τρύπες στο elastix και καταχρεώσανε κόσμο.
Dect μάλλον απίθανο.
Εκτροπή κλήσεων το ξεχνάμε

Βλέπω ημερομηνίες 4/1. Πότε αρχίσανε, πότε σταματήσανε και ΓΙΑΤΙ σταματήσανε.

Με τον ΟΤΕ άκρη δεν θα βγάλεις. Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Κατά καιρούς υποχρεώνουν τους παρόχους να μπλοκάρουν την πρόσβαση σε κάποια προθέματα τηλεφωνικών αριθμών.

Εισαι βέβαιος ότι δεν έγιναν οι κλήσεις από εσάς? (κάποιο μικρό παιδί κλπ)
Υπήρχαν και οι dialer, προγράμματα υπολογιστών που καλούσαν τέτοιους αριθμούς (κυρίως εποχές dialup). Τώρα ανάλογα με το στήσιμο που έχεις κάνει εσύ ξέρεις.

Dr_power
03-04-14, 21:10
Απο ΕΕΤΤ θα παρεις την ιδια απαντηση που θα επερνες και απο εγγραφο παραπονο σε καταστημα ΟΤΕ. Ανεφαιρετο στην Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος και βάλε φραγή.

Lefh
03-04-14, 22:16
Φραγή εννοείται πως έβαλα ήδη, γιατί και εγώ φοβήθηκα το επόμενο 700ρι (φυσικά με επιπλέον χρέωση 3.80 τον μήνα παρακαλώ....)

Ο λογαριασμός σταμάτησε να χρεώνεται γιατί μπήκε αυτόματη φραγή από τον ΟΤΕ.
Έχουν κάποιο όριο (λογικά τα 600 Ευρώ) και γιαυτό μόλις ο λογαριασμός έφτασε τα +600 Ευρώ, μπήκε η φραγή αυτόματα (τουλάχιστον γλυτώσαμε τα χειρότερα).

Ζήτησα από τον ΟΤΕ να γίνει διερεύνηση του θέματος και μέσα στην εβδομάδα περιμένω απάντηση (μου είπαν γραπτή) για το θέμα.

Και εμένα η λογική αποκλείει το DECT, από την άλλη το VOIP που είναι πιο πιθανό, ούτε άνοιξε PSTN πόρτα στο dial in νούμερο (δεν είχε αλλαχτεί τπτ ούτε στον ρούτερ, αλλά ούτε και στο voip) ενώ και το port scanning δεν έβγαλε τπτ ανοιχτό.
Βέβαια στο router (κακώς) ήταν ανοιχτό το UPNP και δεν ξέρω αν αυτό έτυχε να ανοίξει κάτι εκείνη την ημέρα και έπεσε πάνω στην περίπτωση.

Γενικά προσπαθώ να καταλάβω πως έγινε η ζημιά για να μην επαναληφθεί.
Επίσης έγραψα για να δω αν κάποιος άλλος είχε ανάλογο πρόβλημα και είχε κάτι να προσθέσει ή να προτείνει.

Δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω να γίνει άρση του απορρήτου και να ακούσω τις συνομιλίες. Επίσης δεν ξέρω αν πρέπει ή όχι να αποκλείσω να έγινε η δουλειά μέσα από τον ΟΤΕ.

- - - Updated - - -


Και μάλιστα φραγή χρησιμοποιώντας τις "ψηφιακές υπηρεσίες" του ΟΤΕ. Αυτές οι φραγές μπαίνουν στο ψηφιακό κέντρο του ΟΤΕ, οπότε και οι περισσότεροι υπάλληλοι του ΟΤΕ δεν έχουν πρόσβαση. Παλιότερα είχανε τσιμπίσει κάτι παλλικάρια του ΟΤΕ στην Αμφισσα που έπαιρναν προμήθεια για τέτοιες κλήσεις.

Πρώτος υποψήφιος το voip. Κάποτε κάποιοι βρήκανε τρύπες στο elastix και καταχρεώσανε κόσμο.
Dect μάλλον απίθανο.
Εκτροπή κλήσεων το ξεχνάμε

Βλέπω ημερομηνίες 4/1. Πότε αρχίσανε, πότε σταματήσανε και ΓΙΑΤΙ σταματήσανε.

Με τον ΟΤΕ άκρη δεν θα βγάλεις. Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Κατά καιρούς υποχρεώνουν τους παρόχους να μπλοκάρουν την πρόσβαση σε κάποια προθέματα τηλεφωνικών αριθμών.

Εισαι βέβαιος ότι δεν έγιναν οι κλήσεις από εσάς? (κάποιο μικρό παιδί κλπ)
Υπήρχαν και οι dialer, προγράμματα υπολογιστών που καλούσαν τέτοιους αριθμούς (κυρίως εποχές dialup). Τώρα ανάλογα με το στήσιμο που έχεις κάνει εσύ ξέρεις.

PSTN δεν υπάρχει τπτ άλλο, παρά μόνο το sipura spa που ανέφερα.
Κλήσεις δεν μπορεί να έγιναν από άλλον καθώς είμαι μόνος στο σπίτι ενώ το να μπήκε κάποιος μέσα αποκλείεται (πόρτα ασφαλείας και κάμερα IP έξω).

Ακόμα και dialer να ήταν (που δεν γίνεται) ο υπολογιστής δεν λειτουργεί τέτοιες ώρες ποτέ.
Θα δοκιμάσω και ΕΕΤΤ, καλή ιδέα.

Εκείνο πάντως που νομίζω πρέπει ως καταναλωτές να απαιτήσουμε να αλλάξει, είναι να μπορούμε να θέσουμε ανώτατο όριο μηνιαίου λογαριασμού στο οποίο αν φτάσουμε θα μπαίνει φραγή και θα χρειάζεται τηλέφωνο ή κωδικός για να ξεπεραστεί.
Έτσι θα διασφαλιστούμε όλοι από παρόμοια προβλήματα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει τώρα κάτι τέτοιο και μας αφήνει εκτεθειμένους. Το +600 Ευρώ αυτόματα όριο του ΟΤΕ, φυσικά και ΔΕΝ με καλύπτει, καθώς από 110 Ευρώ λογαριασμό έφτασα τα 700+ που σε καμία περίπτωση δεν θα επέτρεπα.

emeliss
03-04-14, 22:37
Είχες την pstn πάνω στο sipura; Αν ναι, εκεί πρέπει να κοιτάξεις πρώτα.

Στον νέο κανονισμό που ισχύει από τις μία του μήνα μπήκε ο έλεγχος υπέρογκων χρεώσεων. Δεν θυμάμαι όμως λεπτομέρειες όπως αν μπορείς εσύ να επιλέξεις το ποσό.

dimitri_ns
03-04-14, 23:06
Ο λογαριασμός σταμάτησε να χρεώνεται γιατί μπήκε αυτόματη φραγή από τον ΟΤΕ.
Έχουν κάποιο όριο (λογικά τα 600 Ευρώ) και γιαυτό μόλις ο λογαριασμός έφτασε τα +600 Ευρώ, μπήκε η φραγή αυτόματα (τουλάχιστον γλυτώσαμε τα χειρότερα).



Δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω να γίνει άρση του απορρήτου και να ακούσω τις συνομιλίες. Επίσης δεν ξέρω αν πρέπει ή όχι να αποκλείσω να έγινε η δουλειά μέσα από τον ΟΤΕ.


Θα δοκιμάσω και ΕΕΤΤ, καλή ιδέα.

Εκείνο πάντως που νομίζω πρέπει ως καταναλωτές να απαιτήσουμε να αλλάξει, είναι να μπορούμε να θέσουμε ανώτατο όριο μηνιαίου λογαριασμού στο οποίο αν φτάσουμε θα μπαίνει φραγή και θα χρειάζεται τηλέφωνο ή κωδικός για να ξεπεραστεί.
Έτσι θα διασφαλιστούμε όλοι από παρόμοια προβλήματα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει τώρα κάτι τέτοιο και μας αφήνει εκτεθειμένους. Το +600 Ευρώ αυτόματα όριο του ΟΤΕ, φυσικά και ΔΕΝ με καλύπτει, καθώς από 110 Ευρώ λογαριασμό έφτασα τα 700+ που σε καμία περίπτωση δεν θα επέτρεπα.

Εδώ και αρκετά χρόνια ο ΟΤΕ εγκατέστησε σύστημα anti-fraude που μπορεί και να σε ενημερώνει όταν ο λογαριασμός σου υπερβεί κατά πολύ τους προηγούμενους λογαριασμούς. Δεν υπάρχει όριο 600€, οι παράμετροι είναι πολλοί.

Αρση απορρήτου δεν λέει τίποτα. Μόνο από ποιόν αριθμό καλέσανε. Οι συνομιλίες δεν καταγράφονται, εκτός και αν το ζητήσεις οπότε θα καταγράφονται ΜΕΤΑ το αιτημά σου.

Η ΕΕΤΤ δεν είναι για να δικαιωθείς, είναι κυρίως για να τους ενημερώσεις, ώστε όταν μαζέψουν αρκετά παράπονα για συγκεκριμένα προθέματα αριθμών, υποχρεώνουν τους παρόχους να τους μπλοκάρουν.

Ανώτατο όριο μηνιαίου λογαριασμού : Χρόνια το ζητούσαμε (ακόμα και σαν prepaid), δεν συμφέρει τους παρόχους. Και αυτόματα συστήματα να σε ενημερώνουν για το ύψος του λογαριασμού και για να βάζεις μόνος σου τό όριο και για να το υπερβαίνεις με χρήση pin klp
Τα παράπονά σας στην EETT και στο ΕΣΑ (Εθνικό Σχέδιο Αριθμοδότησης) όπου ένα σωρό υπηρεσίες μένουν ανενεργές, γιατί πρόκειται για μη ρυθμιζόμενες αγορές, χωρίς υποχρεώσεις από τους παρόχους, δηλαδή πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο.

Εδώ βλέπετε πόσο καιρό προσπαθεί η cyta να γίνει mvno και δεν....
Αντίστοιχα προβλήματα με τους μη γεωγραφικούς αριθμούς (800, 801.., 901... κλπ) και η ζωή συνεχίζεται.

emeliss
03-04-14, 23:09
Κυριότερα σημεία του νέου Κανονισμού Γενικών Αδειών της ΕΕΤΤ για τους καταναλωτές
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Instructions/NewRegulation_info.html

Από το 2010 θα βρούμε συστάσεις της ΕΕΤΤ για το πάρτυ που έκαναν (και κάνουν ακόμα) κάποιοι με τα pbx και τα VoIP adapters ανυποψίαστων.

dimitri_ns
03-04-14, 23:27
Κυριότερα σημεία του νέου Κανονισμού Γενικών Αδειών της ΕΕΤΤ για τους καταναλωτές
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Instructions/NewRegulation_info.html

Από το 2010 θα βρούμε συστάσεις της ΕΕΤΤ για το πάρτυ που έκαναν (και κάνουν ακόμα) κάποιοι με τα pbx και τα VoIP adapters ανυποψίαστων.


Στην πράξη κολλάνε όλα.
Εστω ότι έβαλες ανώτατη χρέωση διακοπής υπηρεσιών.
Στο χρεώνουν?
Θέλεις να κάνεις τηλεφώνημα. Δεν έχεις υπηρεσίες. Πως ξεμπλοκάρει, σε πόσες εργάσιμες, πόσο χρεώνουν το ξεμπλοκάρισμα.
Και πολλά άλλα

Φαντάσου ότι μιλάμε για την γραμμή της μάνας σου και του πατέρα σου.

emeliss
03-04-14, 23:30
Το 2012 είχα διαβάσει τον νέο κανονισμό. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Όμως ξεκίνησε η λειτουργία του οπότε θα μπορείς να ρωτήσεις τον πάροχο σου.

Lefh
04-04-14, 11:04
Είχες την pstn πάνω στο sipura; Αν ναι, εκεί πρέπει να κοιτάξεις πρώτα.

Στον νέο κανονισμό που ισχύει από τις μία του μήνα μπήκε ο έλεγχος υπέρογκων χρεώσεων. Δεν θυμάμαι όμως λεπτομέρειες όπως αν μπορείς εσύ να επιλέξεις το ποσό.

Ναι Pstn είχε επάνω το sipura.
Αλλά όπως είπα δεν μπόρεσα να βρω κάτι το οποίο το άφηνε εκτεθειμένο...

- - - Updated - - -


Εδώ και αρκετά χρόνια ο ΟΤΕ εγκατέστησε σύστημα anti-fraude που μπορεί και να σε ενημερώνει όταν ο λογαριασμός σου υπερβεί κατά πολύ τους προηγούμενους λογαριασμούς. Δεν υπάρχει όριο 600€, οι παράμετροι είναι πολλοί.

Αρση απορρήτου δεν λέει τίποτα. Μόνο από ποιόν αριθμό καλέσανε. Οι συνομιλίες δεν καταγράφονται, εκτός και αν το ζητήσεις οπότε θα καταγράφονται ΜΕΤΑ το αιτημά σου.

Νομίζω ότι υποχρεωτικά με βάση τον τελευταίο (προ 2ετιας?) αντιτρομοκρατικό νόμο όλες οι συνομιλίες καταγράφονται και μένουν αποθηκευμένες για τουλάχιστον 6 μήνες.

Όσον αφορά το πόσο της φραγής, ναι προφανώς και δεν είναι ίδιος για όλους, αλλά αφορά διάφορες παραμέτρους, όμως για τον δικό μου λογαριασμό φαίνεται πως ήταν τα 600 Ευρώ...

vforvendetta85
04-04-14, 12:46
Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις για αυτό, μα μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό.Ειλικρινά αν έχεις πρόβλημα, το διαγράφω:

https://www.youtube.com/watch?v=kyvn9r25tD0

Για να το σοβαρέψουμε:Περίμενε να δεις τι θα σου πουν από τον ΟΤΕ.Το ότι έκανες φραγή για εξωτερικό θα μετρήσει θετικά.Μπορεί στην τελική να δεχθεί ο ΟΤΕ ότι κάπου έγινε η μαμακία και αντί να πληρώσεις 600+, να πληρώσεις π.χ 200 ευρώ, οπότε θα το σκεφτείς διαφορετικά.

Για το που έγινε το "κακό", δυστυχώς δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να σου πω την γνώμη μου.Επίσης οι κλήσεις δεν ηχογραφούνται κι ούτε τηρείται αρχείο.

Lefh
04-04-14, 15:15
Σήμερα ήρθε η απάντηση.

Μπλα μπλα, κάναμε έρευνα οι κλήσεις γίναν, κλπ.
Τέλος.

Οι κλήσεις είναι αυτές (όπως τις συμπεριέλαβε ο ΟΤΕ στην απαντητική επιστολή του):

137605

emeliss
04-04-14, 15:42
Ναι Pstn είχε επάνω το sipura.
Αλλά όπως είπα δεν μπόρεσα να βρω κάτι το οποίο το άφηνε εκτεθειμένο...

Νομίζω ότι υποχρεωτικά με βάση τον τελευταίο (προ 2ετιας?) αντιτρομοκρατικό νόμο όλες οι συνομιλίες καταγράφονται και μένουν αποθηκευμένες για τουλάχιστον 6 μήνες.

Όσον αφορά το πόσο της φραγής, ναι προφανώς και δεν είναι ίδιος για όλους, αλλά αφορά διάφορες παραμέτρους, όμως για τον δικό μου λογαριασμό φαίνεται πως ήταν τα 600 Ευρώ...
Το πιο πιθανό είναι να έγινε απο το spa η δουλειά. Δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να βρεις κάτι.

Δεν καταγράφονται οι συνομιλίες.

Μπορείς να δηλώσεις να έρχεται μηνιαίος λογαριασμός, να ενεργοποιήσεις την προστασία από υπερβολικές χρεώσεις στα 300€ και να δηλώσεις κινητό που θα έρθει SMS αν φτάσεις το 80% του ποσού. Η υπηρεσία προστασίας δεν έχει έξτρα χρέωση.

Lefh
04-04-14, 16:52
Μου είπαν πως δεν μπορώ να αλλάξω το ποσό προστασίας των υπερβολικών χρεώσεων.
Έχω ήδη αλλάξει τον λογαριασμό σε μηνιαίο και δεν μου είπαν κάτι για SMS και ενημέρωση για αυτό το πόσό.

Υπ' όψιν μιλάμε για ΟΤΕ και όχι Comsote.

emeliss
04-04-14, 17:04
Παίζει και ενημέρωση με SMS αλλά πρέπει να δηλώσεις κινητό. Μπορείς να καλέσεις 13888 και να το ζητήσεις. Είναι καινούριο φρούτο και ίσως να μην υπάρχει ακόμα ενημέρωση παντού.

Προστασία Ύψους Λογαριασμού
https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/ote-bill/-/support/article/45235485

AssVas
04-04-14, 20:21
Βασικά κάνε ένα αίτημα αμφισβήτησης λογαριασμού. Ο ΟΤΕ βλέπει αν από το άκρο σου έγιναν κλήσεις . Δεν υπάρχει καταγραφή των κλήσεων εφόσον είναι προσωπικά δεδομένα (περιεχόμενο) .
Νομίζω πως την πρώτη φορά το δέχονται και μπορούν να το συγκρίνουν με τον Μ.Ο των τελευταίων 12 λογαριασμών που είχες .

Η λογική πως οι κλήσεις έγιναν Ζιμπάμπουε κτλ και δεν τις έκανα εγώ δεν είναι δεκτή βάση εγκυκλίου διότι πολλά ΧΧΧ τηλ. βλέπουν όπου να είναι.

Πέρνα από ένα κατάστημα και βρες και έναν Προϊστάμενο να μιλήσεις και αν τα βρεις σκούρα πες ένα τελικό ΟΚ και πως θα φύγεις από τον ΟΤΕ και θα πας αλλού και κάνε το πράξη . Αν εκεί δεν αλλάξει κάτι , κατά 90% θα αλλάξει κάτι όταν σε πάρουν από το Save Desk τους (όλες οι εταιρίες έχουν) τμήμα που καλούν τους δυσαρεστημένους πελάτες που έχουν κάνει αίτημα υπαναχώρησης.

Αντί να καλούν με πρόγραμμα δηλαδή τους πιο έμπιστους... για να τους ανταμείψουν με κάτι όλα τα χρόνια που εμπιστεύονται την εταιρία (Loyality program) εδώ στο El-Lada είτε ΟΤΕ είτε 4net κτλ σε αυτόν ΕΙΔΙΚΑ τον τομέα είμαστε ΜΑΥΡΟ χάλι :P

Εάν κάποιος από εδώ τα γνωρίζει καλύτερα (διαδικαστικά ΟΤΕ) ας με διορθώσει .

nikos salonika
07-04-14, 22:12
κανε ενα εγγραφο παραπονο αδερφε ειναι πολυ πιθανο να σου αποχρεωσουν το 50% οχι για κανενα αλλο λογο απλα για να ληγει το θεμα

Lefh
08-04-14, 14:12
Έκανα και περιμένω...

dimangelid
14-04-14, 16:47
Και εγώ το SPA υποπτεύομαι. Μπορεί όντως εσύ να μην είχες ανοίξει καμία πόρτα, είναι πολύ πιθανό όμως να άνοιξε από το UPNP. Κλείνουμε πάντα το UPNP και ανοίγουμε με το χέρι όποιες πόρτες θέλουμε.

gcf
14-04-14, 17:45
Το spa δεν κρατάει log file;

dimangelid
18-04-14, 02:17
Το spa δεν κρατάει log file;

Με τόση λεπτομέρεια δεν νομίζω. Δεν το έχω και πρόχειρο για να δω.

Lefh
22-04-14, 15:59
Δυστυχώς δεν κρατάει log file. Το πρώτο που κοίταξα ήταν...

vforvendetta85
22-04-14, 22:17
Είχαμε φίλε μου κάποια νεότερο από τον ΟΤΕ;Σου απάντησαν;

Lefh
23-04-14, 16:25
Τίποτε ακόμα.

katop56
25-04-14, 02:24
Η 4η στηλη ειναι διαρκεια κλήσης;

shocked
25-04-14, 12:37
Η 4η στηλη ειναι διαρκεια κλήσης;

ναι αυτό ειναι

katop56
25-04-14, 12:43
Ειναι λιγο υποπτο που ολες οι κλησεις ειναι ακεραιες.

shocked
25-04-14, 13:07
αρα σημαινει ότι εγιναν από καποιο κακοβουλο πρόγραμμα και όχι από ανθρωπινο χερι

katop56
25-04-14, 13:58
Επισης μολις τελειωνει η μια κληση αρχιζει η αλλη. Αν βρεθει σε ποιον ανηκουν οι αριθμοί, πιστευω οτι θα καθαρισεις.

emeliss
25-04-14, 18:13
Δεν έχει σημασία που ανήκουν οι καλούμενοι αριθμοί.

katop56
25-04-14, 22:18
Γιατι δεν εχει; Δεν μπορει να αποδειξει οτι υπαρχει δολος;

emeliss
25-04-14, 22:40
Προφανώς και υπάρχει δόλος. Όμως έχουμε την ευθύνη του τι γίνεται στην οικία μας. Δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο οι τρελές χρεώσεις που ευθύνονται σε VoIP gateway.

katop56
25-04-14, 23:22
Δεν νομιζω, απο τη στιγμη που το ΚΑΦΑΟ δεν ειναι εντος της οικιας.

Lefh
28-04-14, 16:22
Ο ΟΤΕ είπε οτι θα μου κάνει έκπτωση 143 Ευρώ προ ΦΠΑ στον λογαριασμό....

Σωθήκαμε...

Και το θέμα είναι οτι το καταραμένο το sipura δεν είχε το πιο βασικό ένα Call Log, να είμαι σίγουρος ότι έγινε από μένα, γιατί εξακολουθώ να αμφιβάλω,

vforvendetta85
28-04-14, 17:33
To 1/3 (περίπου) των κλήσεων.Θα μπορούσαν και καλύτερα, η αλήθεια είναι αυτή.Περιμένεις και απάντηση από Συνήγορο του Καταναλωτή ή όπου αλλού απευθύνθηκες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.