PDA

Επιστροφή στο Forum : Η παύση υποστήριξης των Windows XP φέρνει αύξηση πωλήσεων στους υπολογιστές



nnn
10-04-14, 19:38
Μετά από 13 συνεχή τρίμηνα πτώσης οι πωλήσεις PC στην Δυτική Ευρώπη σημείωσαν αύξηση σύμφωνα με τα στοιχεία της Gartner, που αποδίδει την αναστροφή σε παραγγελίες από κυβερνήσεις και την ανάγκη αντικατάστασης των Windows XP για τα οποία τερματίστηκε η υποστήριξη στις 8 Απριλίου.

Στο σύνολο της Ευρώπης, Μέσης Ανατολής και Αφρικής οι πωλήσεις υπολογιστών, κυρίως desktop αυξήθηκαν κατά 0,3% μετά από 8 τρίμηνα πτώσης, φτάνοντας τους 22,9 εκατομμύρια υπολογιστές.



Funnily enough the growth was driven by desktops. The main reason is that a lot of enterprises and smaller and mid-sized companies in Europe are lagging behind with the migration from Windows XP.

Manufacturers and resellers won't be able to live off the migration from Windows XP in the long term, but in a PC market that has been struggling for two years as a result of the growing interest in smartphones and tablets, it will provide a welcome boost for a few of quarters to come.


Πηγή : Infoworld (http://www.infoworld.com/d/computer-hardware/thank-xp-desktop-pc-sales-take-again-in-western-europe-240233)

Helix
10-04-14, 19:52
Η - οριακή - αύξηση, κατ' εμέ δεν σχετίζεται με την παύση υποστήριξης των XP (πώς θα μπορούσε άλλωστε), αλλά με το γεγονός ότι οι πωλήσεις προσωπικών ήδη έφτασαν στο ναδίρ τους, καθώς αρχίζει να ξεφουσκάει σιγά σιγά η φούσκα του "τα κάνω όλα με το tablet". Ο κόσμος πιστεύω έχει αντιληφθεί πόσο ανεπαρκή είναι τα tablets για παραγωγική χρήση, αλλά και για hardcore gaming/multimedia.

Stevethegreat
10-04-14, 20:03
Η - οριακή - αύξηση, κατ' εμέ δεν σχετίζεται με την παύση υποστήριξης των XP (πώς θα μπορούσε άλλωστε), αλλά με το γεγονός ότι οι πωλήσεις προσωπικών ήδη έφτασαν στο ναδίρ τους, καθώς αρχίζει να ξεφουσκάει σιγά σιγά η φούσκα του "τα κάνω όλα με το tablet". Ο κόσμος πιστεύω έχει αντιληφθεί πόσο ανεπαρκή είναι τα tablets για παραγωγική χρήση, αλλά και για hardcore gaming/multimedia.

Ti να σου πω ρε φίλε. Έχω ενα x86 tablet που μπουτάρει σε λίνουξ και όντως κάνει τα πάντα. Για χαλαρά πράγματα μπουτάρω android για δουλειά έχω Fedora. Τι είναι το τάμπλετ άλλωστε παρά ένα ultraportable με super μπαταρία και δίχως πληκτρολόγιο. Για σοβαρή-σοβαρή δουλεία του συνδέεις πληκτρολόγιο-οθόνη και γίνεται desktop αν λάχει.

Δε νομίζω ότι πρόκειται (ποτέ) να σκάσει η φούσκα των ταμπλετς απλά θα γίνονται όλο και πιο ικάνα, όπως τα laptops αντικατέστησαν σε μεγάλο βαθμο τα desktop ε τώρα το ίδιο γίνεται με τα τάμπλετς... Τα desktop θα είναι για ιδιαίτερες δουλειές και τα laptops ... στα αζήτητα, έτσι την βλέπω τη φάση. Εκτός αν αρχίσουν να κοστολογουν και τα λάπτοπς στα 200-300 ευρώ, στα 1000 ευρά είναι εκτός ανταγωνισμού.

Dark Demis
10-04-14, 20:56
Ti να σου πω ρε φίλε. Έχω ενα x86 tablet που μπουτάρει σε λίνουξ και όντως κάνει τα πάντα. Για χαλαρά πράγματα μπουτάρω android για δουλειά έχω Fedora. Τι είναι το τάμπλετ άλλωστε παρά ένα ultraportable με super μπαταρία και δίχως πληκτρολόγιο. Για σοβαρή-σοβαρή δουλεία του συνδέεις πληκτρολόγιο-οθόνη και γίνεται desktop αν λάχει.

Δε νομίζω ότι πρόκειται (ποτέ) να σκάσει η φούσκα των ταμπλετς απλά θα γίνονται όλο και πιο ικάνα, όπως τα laptops αντικατέστησαν σε μεγάλο βαθμο τα desktop ε τώρα το ίδιο γίνεται με τα τάμπλετς... Τα desktop θα είναι για ιδιαίτερες δουλειές και τα laptops ... στα αζήτητα, έτσι την βλέπω τη φάση. Εκτός αν αρχίσουν να κοστολογουν και τα λάπτοπς στα 200-300 ευρώ, στα 1000 ευρά είναι εκτός ανταγωνισμού.

αλλο tablet που λες (ultrabook ουσιαστικά είναι) και αλλο android και ios tablet από 50 μεχρι 400 ευρώ τα οποία κανουν για δύο τρία πράγματα

+ ναι μεν καλό χρυσό το tablet αλλα δεν θα κάτσεις να δεις ούτε ταινία ούτε πολύωρη χρήση (όπως και να έχει 10 ίντσες οθονη για τέτοια πράγματα είναι ψείρα )

tsigarid
10-04-14, 20:59
Με λίγα λόγια, "λεφτά υπάρχουν". Αν πιστεύουμε το σενάριο, το οποίο θα φανεί σε βάθος χρόνου.

dimitri_ns
10-04-14, 21:13
Ti να σου πω ρε φίλε. Έχω ενα x86 tablet που μπουτάρει σε λίνουξ και όντως κάνει τα πάντα. Για χαλαρά πράγματα μπουτάρω android για δουλειά έχω Fedora. Τι είναι το τάμπλετ άλλωστε παρά ένα ultraportable με super μπαταρία και δίχως πληκτρολόγιο. Για σοβαρή-σοβαρή δουλεία του συνδέεις πληκτρολόγιο-οθόνη και γίνεται desktop αν λάχει.

Δε νομίζω ότι πρόκειται (ποτέ) να σκάσει η φούσκα των ταμπλετς απλά θα γίνονται όλο και πιο ικάνα, όπως τα laptops αντικατέστησαν σε μεγάλο βαθμο τα desktop ε τώρα το ίδιο γίνεται με τα τάμπλετς... Τα desktop θα είναι για ιδιαίτερες δουλειές και τα laptops ... στα αζήτητα, έτσι την βλέπω τη φάση. Εκτός αν αρχίσουν να κοστολογουν και τα λάπτοπς στα 200-300 ευρώ, στα 1000 ευρά είναι εκτός ανταγωνισμού.

Δεν μας ενημερώνεις κι εμάς για ποιό tablet πρόκειται?

Το μεγάλο πρόβλημα με τα tablets είναι σε πρώτη φάση το λειτουργικό ( android, ios), σε δεύτερη φάση ο αδύναμος arm (εσύ μιλάς για x86) και η μνήμη και σε τρίτη φάση η συνδεσιμότητα (usb3, ethernet, σκληροί δίσκοι klp)

Αρα τα laptops καλά κρατούν, ta tablets προς το παρόν απευθύνονται σε άλλη αγορά

Και με συγχωρείς, με 500 € εγώ θα προτιμήσω low-end thinkpad ή probook και όχι tablet.
50 € για να το συνδέσω με τηλεόραση, τα δίνω.

blade_
10-04-14, 21:29
Η - οριακή - αύξηση, κατ' εμέ δεν σχετίζεται με την παύση υποστήριξης των XP (πώς θα μπορούσε άλλωστε), αλλά με το γεγονός ότι οι πωλήσεις προσωπικών ήδη έφτασαν στο ναδίρ τους, καθώς αρχίζει να ξεφουσκάει σιγά σιγά η φούσκα του "τα κάνω όλα με το tablet". Ο κόσμος πιστεύω έχει αντιληφθεί πόσο ανεπαρκή είναι τα tablets για παραγωγική χρήση, αλλά και για hardcore gaming/multimedia.

μακαρι να ειναι αυτο.προσωπικα δοκιμασα να ταμπλεταρω και τα καταφερα για ενα μηνα.οκ καλο χρυσο,αλλα μεχρι εκει

Nikiforos
10-04-14, 21:38
εγώ το πιστεύω το άρθρο αν κρίνω απο την δουλεια μου οτι θα παρουμε ενα νεο pc και θα δουμε για τα αλλα. Πιστευω και αρκετοι εχουν παλια μηχανηματα αφου εχουν XP επανω οποτε ή θα πρέπει να κανουν το μεγαλο βημα να πανε σε linux (πχ το pc του αδερφου μου :rofl:) ή θα παρουν νέο με win 8. Τα απλά ταμπλετακια ειτε με android, ειτε με windows mobile, ειτε ios δεν κανουν για όλες τις δουλειες οσο και αν προσπαθουμε, καποια στιγμη κουραζουν στην χρηση και θες laptop ή desktop, ούτε καν netbook. Eγω σε ενα φτηνο 8" που εχω ακουω μουσικη, βλεπω ενα καρο βιντεοκλιπς, παιζω πολλα παιχνιδια, αλλά ταινια ΠΟΥΤΕ! :lol: αμα θες εχεις και το gplayer παιζεις και τα βιντεος ενω κανεις chat, facebook οτι αλλο θες. Παιζει βιντεακια σε παραθυρακι επανω απο αλλο background (floating videos). Exω δοκιμασει επισης συνδεση σε οθονη 19αρα ή 22αρα wide (εχει HDMI out), mouse keyboard με usb hub (θελει και ρευμα) εδω παιζει και σκληρος μαζι, εχω και ανταπτορα usb to ethernet κτλ αλλα σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστα εναν λαπτοπ ή desktop πλήρως.

infested
10-04-14, 22:46
Ti να σου πω ρε φίλε. Έχω ενα x86 tablet που μπουτάρει σε λίνουξ και όντως κάνει τα πάντα. Για χαλαρά πράγματα μπουτάρω android για δουλειά έχω Fedora. Τι είναι το τάμπλετ άλλωστε παρά ένα ultraportable με super μπαταρία και δίχως πληκτρολόγιο. Για σοβαρή-σοβαρή δουλεία του συνδέεις πληκτρολόγιο-οθόνη και γίνεται desktop αν λάχει.

Δε νομίζω ότι πρόκειται (ποτέ) να σκάσει η φούσκα των ταμπλετς απλά θα γίνονται όλο και πιο ικάνα, όπως τα laptops αντικατέστησαν σε μεγάλο βαθμο τα desktop ε τώρα το ίδιο γίνεται με τα τάμπλετς... Τα desktop θα είναι για ιδιαίτερες δουλειές και τα laptops ... στα αζήτητα, έτσι την βλέπω τη φάση. Εκτός αν αρχίσουν να κοστολογουν και τα λάπτοπς στα 200-300 ευρώ, στα 1000 ευρά είναι εκτός ανταγωνισμού.

Ενδιαφέρον. Ποιο μοντέλο είναι και πόσο κόστισε?

Dark Demis
11-04-14, 02:18
Ενδιαφέρον. Ποιο μοντέλο είναι και πόσο κόστισε?

τούτο εχω εγω πάντως (δώρο ήταν)
http://www.amazon.co.uk/Transformer-T100TA-DK003H-Intel-Flash-Drive/dp/B00FJ2ZDEM/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1397171878&sr=8-3&keywords=asus+t100+64gb

dimitri_ns
11-04-14, 07:11
Δεν μας ενημερώνεις κι εμάς για ποιό tablet πρόκειται?

Και με συγχωρείς, με 500 € εγώ θα προτιμήσω low-end thinkpad ή probook και όχι tablet.
50 € για να το συνδέσω με τηλεόραση, τα δίνω.


τούτο εχω εγω πάντως (δώρο ήταν)
http://www.amazon.co.uk/Transformer-T100TA-DK003H-Intel-Flash-Drive/dp/B00FJ2ZDEM/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1397171878&sr=8-3&keywords=asus+t100+64gb

412 λίρες = 497 €

Οπως τα έλεγα
Τι να συγκρίνουμε ?

http://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=37275

στα 530 € (Αγοράστηκε από you 490 € τον Νοέμβριο, Ελληνικό πληκτρολόγιο, πρόσθεσα και άλλα 4 μνήμη σύνολο 8 με 35 €)
Και τρέχει ένα debian, σκέτη γλύκα. (και xp σε virtual machine για νάμαστε και on topic)

Atheros
11-04-14, 08:15
Κοιτάχτε να δείτε πως έχουν τα πράγματα.Για να τονώσουν τις πωλήσεις τα εργοστάσια και να κινείται το εμπόριο,έχουν τυλίξει την υπολογιστική ισχύ που προσφέρουν οι σύγχρονοι μικροεπεξεργαστές σε διάφορες συσκευασίες. Desktop,laptop,tablet,smartphone,smartwatch. Τα tablet δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα άλλο εκτός από περιήγηση στο διαδίκτυο και άντε άν έχουν και κάμερα να τραβήξεις και φωτογραφίες.Ίσως είναι και χρήσιμα για όσους ασχολούνται με το χρηματιστήριο real time.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. Δεν μπορώ για παράδειγμα να κάτσω και να πληκτρολογήσω άνετα αυτό εδώ το κείμενο που γράφω, στην οθόνη του tablet στο γόνατο!!!Είναι μαρτύριο.
Τα laptops από την άλλη μεριά έχουν μεν δυνατότητες αξιοπρεπείς για χρήση,αλλά χωλαίνουν σε θέματα όπως η 24ωρη λειτουργία,η επεκτασιμότητα,ο περιορισμός της ενσωματωμένης οθόνης,κόστος ανταλλακτικών όταν χαλάσει,λεπτεπίλεπτη κατασκευή που δεν είναι για πολλά.Άβολο πληκτρολόγιο και το μαρτύριο του touchpad.
Όλα αυτά είναι μόδες και θα περάσουν.Κανένα γκατζετάκι δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν επιτραπέζιο υπολογιστή που εκτός από άνεση χρήσης και χαμηλού κόστους προσαρμοστικότητα στις ανάγκες του καθένα,κάνει οτιδήποτε κάνουν όλα τα άλλα μαζί και άλλα τόσα.!Κάρτες τηλεόρασης, δορυφορικές τον μετατρέπουν σε σούπερ smart tv!Είναι πραγματικά μια μηχανή που μένεις ευχαριστημένος από την χρήση της.
Αυτά τα βλέπει ο κόσμος και θα τα δεί περισσότερο στο μέλλον οπότε και η τρέλα των tablets,και laptops θα περάσει.Το μέλλον για το mobile computing είναι τα smartphones που θα αντικαταστήσουν επάξια φωτογραφική μηχανή,βιντεοκάμερα, mp3player, αλλά και θα προσφέρουν περιήγηση στο διαδίκτυο ασύρματα, δυνατότητα χρήσης ως πορτοφόλι με την τεχνολογία nfc.
Τα windows xp δεν πεθαίνουν ποτέ φυσικά! Και όποιο άλλο λειτουργικό και να βγάλει η μεγάλη μητέρα, θα είναι πάνω κάτω με βάση το περιβάλλον των xp. ότι άλλο και να έχουν δοκιμάσει έχει αποτύχει.Τα πολλά εφέ κουράζουν τον κόσμο και η διαφορετική επιφάνεια εργασίας είναι κάτι το άγνωστο και δύσχρηστο.Πάλι βλέπουμε πως επιστρέφουν στην πιο γνώριμη εμφάνιση.
Εγώ προσωπικά μετά από μεγάλη περιπλάνηση στα λειτουργικά κατέληξα να βάλω πάλι τα xp στο desktop και πιστεύω πως δεν χρειάζεται τίποτα άλλο για να είσαι στην κορυφή.
Αλλά ότι λειτουργικό και αν προτιμάς...άν δεν είναι DESKTOP δεν το ευχαριστιέσαι!:rolleyes:

dpa2006
11-04-14, 09:37
Λογικό...

Tzitziloni
11-04-14, 10:03
Η - οριακή - αύξηση, κατ' εμέ δεν σχετίζεται με την παύση υποστήριξης των XP (πώς θα μπορούσε άλλωστε), αλλά με το γεγονός ότι οι πωλήσεις προσωπικών ήδη έφτασαν στο ναδίρ τους, καθώς αρχίζει να ξεφουσκάει σιγά σιγά η φούσκα του "τα κάνω όλα με το tablet". Ο κόσμος πιστεύω έχει αντιληφθεί πόσο ανεπαρκή είναι τα tablets για παραγωγική χρήση, αλλά και για hardcore gaming/multimedia.

:oneup:

sonic
11-04-14, 10:23
Η - οριακή - αύξηση, κατ' εμέ δεν σχετίζεται με την παύση υποστήριξης των XP (πώς θα μπορούσε άλλωστε), αλλά με το γεγονός ότι οι πωλήσεις προσωπικών ήδη έφτασαν στο ναδίρ τους, καθώς αρχίζει να ξεφουσκάει σιγά σιγά η φούσκα του "τα κάνω όλα με το tablet". Ο κόσμος πιστεύω έχει αντιληφθεί πόσο ανεπαρκή είναι τα tablets για παραγωγική χρήση, αλλά και για hardcore gaming/multimedia.

Εντελώς άσχετο με τις ταμπλέτες όμως.... απλά τα μηχανήματα που είχαν αγοραστεί πριν από χρόνια έφτασαν στο τέλος τις ζωής τους για διάφορους λόγους και κάποια στιγμή πρέπει να αγοραστούν καινούργια.

Λογικό είναι. Εγώ έχω μηχάνημα 5ετίας πλέον, κάποια στιγμή θα πάρω καινούργιο γιατί δεν υπάρχει επιλογή αναβάθμισης και δεν θα αξίζει.

masterfaster
11-04-14, 10:51
Οπως τα λεει ο sonic. Και εγω εχω πλεον μηχανημα 3ετιας και ελπιζω να κρατησει για αλλα 2-3 χρονια. Μετα αναγκαστικα θα πρεπει να ξαναπαρω καινουργια μητρικη/επεξεργαστη/μνημες κλπ. (εκτος μαλλον απο τροφοδοτικο, κουτι, ψυκτρα, gpu, δισκους κλπ.), αν βρω τα χρηματα. Ετσι αυξανονται οι πωλησεις, οταν χαλανε τα παλια ή οταν πια η ηλικια τους τα προδιδει.

aroutis
11-04-14, 10:57
Εντελώς άσχετο με τις ταμπλέτες όμως.... απλά τα μηχανήματα που είχαν αγοραστεί πριν από χρόνια έφτασαν στο τέλος τις ζωής τους για διάφορους λόγους και κάποια στιγμή πρέπει να αγοραστούν καινούργια.

Λογικό είναι. Εγώ έχω μηχάνημα 5ετίας πλέον, κάποια στιγμή θα πάρω καινούργιο γιατί δεν υπάρχει επιλογή αναβάθμισης και δεν θα αξίζει.
Συμφωνώ.
Επίσης, σιγά μη φταίει το EOL των XP για την minuscule αύξηση των πωλήσεων των PC...

manicx
11-04-14, 12:06
Η - οριακή - αύξηση, κατ' εμέ δεν σχετίζεται με την παύση υποστήριξης των XP (πώς θα μπορούσε άλλωστε), αλλά με το γεγονός ότι οι πωλήσεις προσωπικών ήδη έφτασαν στο ναδίρ τους, καθώς αρχίζει να ξεφουσκάει σιγά σιγά η φούσκα του "τα κάνω όλα με το tablet". Ο κόσμος πιστεύω έχει αντιληφθεί πόσο ανεπαρκή είναι τα tablets για παραγωγική χρήση, αλλά και για hardcore gaming/multimedia.

Οι κυριότερες πωλήσεις γίνονται σε εταιρίες οι οποίες αναβαθμίζουν. Οι home χρήστες στην χειρότερη αγοράζουν laptops όπου τα περισσότερα έρχονται με OS out-of-the-box. Το hardcore gaming σε PC έχει ξεφουσκώσει ενώ για multimedia τα κάνεις όλα με μια smart tv ή ένα σοβαρό media player.

-21grams
11-04-14, 12:38
Κοιτάξτε να δείτε πως έχουν τα πράγματα. Για να τονώσουν τις πωλήσεις τα εργοστάσια και να κινείται το εμπόριο,έχουν τυλίξει την υπολογιστική ισχύ που προσφέρουν οι σύγχρονοι μικροεπεξεργαστές σε διάφορες συσκευασίες:
Desktop, laptop, tablet, smartphone, smartwatch.
Τα tablet δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα άλλο εκτός από περιήγηση στο διαδίκτυο και άντε αν έχουν και κάμερα να τραβήξεις και φωτογραφίες.
Ίσως είναι και χρήσιμα για όσους ασχολούνται με το χρηματιστήριο real time. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.
Δεν μπορώ για παράδειγμα να κάτσω και να πληκτρολογήσω άνετα αυτό εδώ το κείμενο που γράφω, στην οθόνη του tablet στο γόνατο. Είναι μαρτύριο!
Τα laptops από την άλλη μεριά έχουν μεν δυνατότητες αξιοπρεπείς για χρήση, αλλά χωλαίνουν σε θέματα όπως η 24ωρη λειτουργία, η επεκτασιμότητα, ο περιορισμός της ενσωματωμένης οθόνης, κόστος ανταλλακτικών όταν χαλάσει, λεπτεπίλεπτη κατασκευή που δεν είναι για πολλά. Άβολο πληκτρολόγιο και το μαρτύριο του touchpad.

Όλα αυτά είναι μόδες και θα περάσουν.
Κανένα gadgetάκι δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν επιτραπέζιο υπολογιστή που εκτός από άνεση χρήσης και χαμηλού κόστους προσαρμοστικότητα στις ανάγκες του καθένα,κάνει οτιδήποτε κάνουν όλα τα άλλα μαζί και άλλα τόσα. Κάρτες τηλεόρασης, δορυφορικές τον μετατρέπουν σε σούπερ smart TV! Είναι πραγματικά μια μηχανή που μένεις ευχαριστημένος από την χρήση της.
Αυτά τα βλέπει ο κόσμος και θα τα δει περισσότερο στο μέλλον οπότε και η τρέλα των tablets και laptops θα περάσει.
Το μέλλον είναι για το mobile computing είναι τα smartphones που θα αντικαταστήσουν επάξια φωτογραφική μηχανή, βιντεοκάμερα, mp3player, αλλά και θα προσφέρουν περιήγηση στο διαδίκτυο ασύρματα, δυνατότητα χρήσης ως πορτοφόλι με την τεχνολογία nfc.Πες τα Χρυσόστομε!
Η συζήτηση λαμβάνει τέλος στην πρόταση «ΔΕΝ είναι παραγωγικό εργαλείο».
Period.

dimitri_ns
11-04-14, 13:32
Πες τα Χρυσόστομε!
Η συζήτηση λαμβάνει τέλος στην πρόταση «ΔΕΝ είναι παραγωγικό εργαλείο».
Period.

Και μπαίνει το ερώτημα.
Περισσότερο "παράγουμε" ή περισσότερο "διασκεδάζουμε" ? :p

Helix
11-04-14, 14:44
Εντελώς άσχετο με τις ταμπλέτες όμως.... απλά τα μηχανήματα που είχαν αγοραστεί πριν από χρόνια έφτασαν στο τέλος τις ζωής τους για διάφορους λόγους και κάποια στιγμή πρέπει να αγοραστούν καινούργια.

Λογικό είναι. Εγώ έχω μηχάνημα 5ετίας πλέον, κάποια στιγμή θα πάρω καινούργιο γιατί δεν υπάρχει επιλογή αναβάθμισης και δεν θα αξίζει.

Δηλαδή ξαφνικά έπεσε πυρετός αναβαθμίσεων; Δεν νομίζω. Και πριν X χρόνια, μια χαρά αναβάθμιζε όποιος ήθελε.

blade_
11-04-14, 15:07
Δηλαδή ξαφνικά έπεσε πυρετός αναβαθμίσεων; Δεν νομίζω. Και πριν X χρόνια, μια χαρά αναβάθμιζε όποιος ήθελε.

οχι απλα μπορει,με το τελος των xp να ηταν και στο τελειωμα τους οι περισσοτεροι υπολογιστες..

onewarmslime
11-04-14, 15:13
Εγώ προσωπικά μετά από μεγάλη περιπλάνηση στα λειτουργικά κατέληξα να βάλω πάλι τα xp στο desktop και πιστεύω πως δεν χρειάζεται τίποτα άλλο για να είσαι στην κορυφή.


τα ΧP δεν θα σε βοηθησουν αν θες πανω απο 3-4 GB RAM ή πανω απο διπυρηνο επεξεργαστη. επισης, αν θες να χρησιμοποιησεις usb 3.0 ports (με τις σωστες ταχυτητες) καλη τυχη να βρεις drivers. επισης καλη τυχη αν θελεις να εγκαταστησεις τα XP σε οποιοδηποτε σχετικα μοντερνο συστημα (SATA και SSD δεν υποστηριζονται και μπορεις να φας τη μιση ζωη σου ψαχνοντας drivers για να κανεις slipstream και παλι να μην βρεις ποτε). δεν λεω πως πρεπει να φυγεις απο τα XP αν δεν χρειαζεσαι κατι απο αυτα (εγω για παραδειγμα ζω και χωρις ολα αυτα αλλα εχω pc 9 και 10 χρονων)), απλως πως τα XP ειναι συνδεδεμενα με hardware 5 ετων τουλαχιστον και ειτε δεν εχει νοημα ειτε δεν ειναι καν δυνατον να τα χρησιμοποιησεις σε πιο καινουργιο. οποτε ειναι απλως θεμα χρονου ποτε θα χαλασει το hardware (μπορεις να το κανεις να κρατησεις πολλα πολλα χρονια) και τοτε θα αναγκαστεις να πας σε νεοτερα.

Dark Demis
11-04-14, 15:22
412 λίρες = 497 €

Οπως τα έλεγα
Τι να συγκρίνουμε ?

http://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=37275

στα 530 € (Αγοράστηκε από you 490 € τον Νοέμβριο, Ελληνικό πληκτρολόγιο, πρόσθεσα και άλλα 4 μνήμη σύνολο 8 με 35 €)
Και τρέχει ένα debian, σκέτη γλύκα. (και xp σε virtual machine για νάμαστε και on topic)

αλλο tablet(με full win) και αλλο laptop άλλη δουλειά κάνω με ένα άλλη με το αλλο το tablet το κουβαλάω για δουλειά μαζί μου λόγου μεγέθους και κυρίως αυτονομίας (8 ώρες βγάζεις συνεχώς λειτουργίας) ενώ laptop σπίτι το εχω καμία σπάνια φορά όταν χρειαζεται το πάω μαζί )

ουσιαστικά full win tablet = ultrabook και όχι σαν τα android/ios/win rt tablets που είναι απλός παιχνιδάκια

όπως και είναι παντελώς άτοπο να συνγρινουμε δυνατότητες ενός desktop με εν laptops (ειδικά στο gaming)

κοινός μην συνγρινεις μήλα με πορτοκάλια .. και τα δυο είναι φρούτα αλλα διαφορετικά για για διαφορετικές ορέξεις

badweed
11-04-14, 15:23
Και μπαίνει το ερώτημα.
Περισσότερο "παράγουμε" ή περισσότερο "διασκεδάζουμε" ? :p

ακριβως οπως τα αυτοκινητα .
πολυ περισσοτερο διασκεδαζουμε παρα παραγουμε .
ε μας εχει λειψει η διασκεδαση , με τοσες κακουχιες που εχουμε ζησει .. τι να πει κανεις ;
γενικα ενας καταναλωτης , ειναι καλος καταναλωτης , οταν αγοραζει και χαιρεται . γιατι αν αγοραζε κατι μονο οταν το ειχε αναγκη , θα επεφτε εξω το υπαρχον συστημα αγορων .
δεν διαφωνω με την διασκεδαση , ετσι και αλλιως ο καλυτερος τροπος να μαθεις κατι νομιζω οτι ειναι μεσω της διασκεδασης .

sonic
11-04-14, 16:06
Δηλαδή ξαφνικά έπεσε πυρετός αναβαθμίσεων; Δεν νομίζω. Και πριν X χρόνια, μια χαρά αναβάθμιζε όποιος ήθελε.

Όχι, απλά συνέπεσε η παύση υποστήριξης των ΧΡ με τον φυσικό κύκλο της αγοράς, καθώς επίσης και με την χειρότερη χρονιά πέρσι, οπότε ένα μιρκό τσαφ απάνω δεν λέει κάτι.

Το γενικό τρεντ είναι προς τα κάτω και δεν θα σταματήσει.

attanaze
11-04-14, 16:25
πολύ μικρή αύξηση για να είμαστε σίγουροι ότι οφείλεται στα XP...!

Nikiforos
11-04-14, 18:03
Ενταξει οποιος εχει τον υπολογιστη σπιτι και εχει θεμα με τα XP επειδη δεν εχουν πλεον αναβαθμισεις τοτε βαζει linux απλα πραγματα....δλδ αυτο θα κανω καποια στιγμη και στο pc του αδερφου μου. Ενταξει αμα ειναι σε εταιριες κτλ που πρεπει αναγκαστικα σε win επειδη δεν παιζουν επαγγελματικα προγραμματα και ειναι παλιο το μηχανημα τοτε ναι παμε σε καινουριο, αν το σηκωνουν τα περιφερειακα του μπορουμε να αγορασουμε τα windows 8. Και εδω εχω μια ερωτηση, ας πουμε στην δουλεια θα παρουμε ενα νεο pc με win 8, μπορω να τα κανω εγκατασταση σε αλλα 3 μηχανηματα? ή πρεπει να αγορασουμε μια εκδοση για το καθενα?

Atheros
11-04-14, 18:37
τα ΧP δεν θα σε βοηθησουν αν θες πανω απο 3-4 GB RAM ή πανω απο διπυρηνο επεξεργαστη. επισης, αν θες να χρησιμοποιησεις usb 3.0 ports (με τις σωστες ταχυτητες) καλη τυχη να βρεις drivers. επισης καλη τυχη αν θελεις να εγκαταστησεις τα XP σε οποιοδηποτε σχετικα μοντερνο συστημα (SATA και SSD δεν υποστηριζονται και μπορεις να φας τη μιση ζωη σου ψαχνοντας drivers για να κανεις slipstream και παλι να μην βρεις ποτε). δεν λεω πως πρεπει να φυγεις απο τα XP αν δεν χρειαζεσαι κατι απο αυτα (εγω για παραδειγμα ζω και χωρις ολα αυτα αλλα εχω pc 9 και 10 χρονων)), απλως πως τα XP ειναι συνδεδεμενα με hardware 5 ετων τουλαχιστον και ειτε δεν εχει νοημα ειτε δεν ειναι καν δυνατον να τα χρησιμοποιησεις σε πιο καινουργιο. οποτε ειναι απλως θεμα χρονου ποτε θα χαλασει το hardware (μπορεις να το κανεις να κρατησεις πολλα πολλα χρονια) και τοτε θα αναγκαστεις να πας σε νεοτερα.

Δεν ισχύει αυτό. Τα xp πράγματι βλέπουν μέχρι 3,25 GB RAM στην έκδοση 32 bit. Στα 64 bit xp professional δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός.Αλλά πίστεψέ με δεν υπάρχει ανάγκη για περισσότερη ram οποιαδήποτε εφαρμογή και αν τρέχεις. Εκτός κι αν είσαι παιχνιδάς και θές την απόλυτη δυνατότητα που δίνει η εμπορικά διαθέσιμη τεχνολογία. Ο υπολογιστής μου έχει 4πύρηνο athlon 2 και είναι πύραυλος!Τα xp βλέπουν και τους 4 πυρήνες στην διαχείριση εργασιών. Και ssd δουλεύουν άψογα με εξαίρεση την λειτουργία trim. Οι περισσότερες μητρικές που πωλούνται σήμερα έχουν και drivers για xp. Όπως και οι κάρτες γραφικών. Άρα μέχρι στιγμής υποστήριξη υπάρχει ακόμη και για κατασκευή καινούριου.
Άμα αλλάξω hardware και λειτουργεί σωστά με άλλο λειτουργικό που πιθανόν να υπάρχει τότε φυσικά και θα πάμε εκεί.

Stevethegreat
11-04-14, 19:15
Δεν μας ενημερώνεις κι εμάς για ποιό tablet πρόκειται?

Το μεγάλο πρόβλημα με τα tablets είναι σε πρώτη φάση το λειτουργικό ( android, ios), σε δεύτερη φάση ο αδύναμος arm (εσύ μιλάς για x86) και η μνήμη και σε τρίτη φάση η συνδεσιμότητα (usb3, ethernet, σκληροί δίσκοι klp)

Αρα τα laptops καλά κρατούν, ta tablets προς το παρόν απευθύνονται σε άλλη αγορά

Και με συγχωρείς, με 500 € εγώ θα προτιμήσω low-end thinkpad ή probook και όχι tablet.
50 € για να το συνδέσω με τηλεόραση, τα δίνω.

http://www.aliexpress.com/item/Intel-Atom-Z2580-CPU-tablet-pc-Ramos-i9-8-9-inch-Android-4-2-2G-RAm/1507678428.html

Τρομερή κατασκευαστική ποιότητα πολύ φτηνό και πολύ καλύτερο από οποίο λαπτοπ είχα. Η μπαταρία είναι υπερδιπλάσια, για ταινίες και τέτοια πολύ καλύτερο (λόγω της τεράστιας ανάλυσης το κρατάς πολύ κοντά άρα η οθόνη είναι πολύ μεγαλη) για surfing επίσης μεγαλύτερο επειδή το γυρνάς σε portrait Mode και κάνει την οθόνη του laptop να μοιαζει θεόκοντη. Και οταν λάχει μπουταρω και Λίνουξ και το συνδέω με μόνιτορ. Είναι η συσκευή που αντικατεστησε ολες τις συσκευές μου και έκανε μόνο 200 ευρα όταν την πήρα.


- - - Updated - - -


Πες τα Χρυσόστομε!
Η συζήτηση λαμβάνει τέλος στην πρόταση «ΔΕΝ είναι παραγωγικό εργαλείο».
Period.

Δεν είναι αλήθεια, με ένα καλό πληκτρολόγιο είναι θέμα συνήθειας. Γράφω ελάχιστα πιο αργά σε software πληκτρολόγιο πια. Τα hardware πληκτρολόγια κυρίως χώρο πιάνουν...

dimitri_ns
11-04-14, 20:57
http://www.aliexpress.com/item/Intel-Atom-Z2580-CPU-tablet-pc-Ramos-i9-8-9-inch-Android-4-2-2G-RAm/1507678428.html

Τρομερή κατασκευαστική ποιότητα πολύ φτηνό και πολύ καλύτερο από οποίο λαπτοπ είχα. Η μπαταρία είναι υπερδιπλάσια, για ταινίες και τέτοια πολύ καλύτερο (λόγω της τεράστιας ανάλυσης το κρατάς πολύ κοντά άρα η οθόνη είναι πολύ μεγαλη) για surfing επίσης μεγαλύτερο επειδή το γυρνάς σε portrait Mode και κάνει την οθόνη του laptop να μοιαζει θεόκοντη. Και οταν λάχει μπουταρω και Λίνουξ και το συνδέω με μόνιτορ. Είναι η συσκευή που αντικατεστησε ολες τις συσκευές μου και έκανε μόνο 200 ευρα όταν την πήρα.
.

Tnks

Να υποθέσω ότι έρχεται ρουταρισμένο?
Ναι μεν η μπαταρία είναι μεγάλη, αλλά ο atom δεν έχει μεγάλη κατανάλωση? Πόσο περίπου σου κρατάει η μπαταρία? (νορμαλ χρήση και ταινίες, όχι games)
H fedora με touch δεν σου δουλεύει?
Υποστήριξη η ramos?

sonic
11-04-14, 21:06
Ενταξει οποιος εχει τον υπολογιστη σπιτι και εχει θεμα με τα XP επειδη δεν εχουν πλεον αναβαθμισεις τοτε βαζει linux απλα πραγματα....δλδ αυτο θα κανω καποια στιγμη και στο pc του αδερφου μου.

Μύθος, ένα παλιό μηχάνημα είναι αργό, αργά ή γρήγορα δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί.



Και εδω εχω μια ερωτηση, ας πουμε στην δουλεια θα παρουμε ενα νεο pc με win 8, μπορω να τα κανω εγκατασταση σε αλλα 3 μηχανηματα? ή πρεπει να αγορασουμε μια εκδοση για το καθενα?

Το κάθε pc θα έχει την άδεια του, εκτός και να τα φτιάχνεις ο ίδιος, οπότε πρέπει να πάρεις μια για το καθένα.

Stevethegreat
11-04-14, 23:39
Tnks

Να υποθέσω ότι έρχεται ρουταρισμένο?
Ναι μεν η μπαταρία είναι μεγάλη, αλλά ο atom δεν έχει μεγάλη κατανάλωση? Πόσο περίπου σου κρατάει η μπαταρία? (νορμαλ χρήση και ταινίες, όχι games)
H fedora με touch δεν σου δουλεύει?
Υποστήριξη η ramos?
Μπορείς να του βάλεις touch based περιβάλλον στο fedora αλλά δεν το χα ψάξει αρκετά καθώς προτιμώ να το χρησιμοποιώ με ποντικι/πληκτρολόγιο όταν μπουταρω σε Linux. Το πρόβλημα έγκειται όχι τόσο στο βασικό interface όσο στις εφαρμογές που οι περισσότερες είναι φτιαγμένες για ποντίκι και όχι touch, ελπίζω να αλλάξει σύντομα η κατάσταση αλλά προς το παρών φαίνεται να αργεί. Πάντως για touch το Android δε με χαλά ήδη είναι πολύ πιο ισχυρό από ότι ήταν πριν 2 χρόνια και κάνω πράγματα που φάνταζαν απίστευτα μόλις πριν λίγους μήνες...

Η μπαταρία όντως είναι μικρότερη από αλλά ταμπλέτες που είχα πιάσει αλλά όχι πολύ μικρότερη. 1 ώρα max λιγότερο από ότι αλλά ταμπλέτες το οποίο ελαχιστοποιειται περαιτέρω με χρήση προγραμμάτων όπως το greenify. Χαλαρά μου βγάζει μια μέρα σχετικά βαριάς χρήσης δίχως φόρτιση και αυτό μου είναι αρκετό (βέβαια πάντα κρατώ χαμηλή την φωτεινότητα).

Ναι μου ήρθε ρουταρισμενο. Τρέχει jellybean αλλά σύντομα θα πάρει kitkat. Οπότε υπάρχει μια καθυστέρηση αλλά είναι κάτι το σύνηθες σε μη nexus προϊόντα.

blade_
11-04-14, 23:51
Tnks

Να υποθέσω ότι έρχεται ρουταρισμένο?
Ναι μεν η μπαταρία είναι μεγάλη, αλλά ο atom δεν έχει μεγάλη κατανάλωση? Πόσο περίπου σου κρατάει η μπαταρία? (νορμαλ χρήση και ταινίες, όχι games)
H fedora με touch δεν σου δουλεύει?
Υποστήριξη η ramos?
για ριχτο μια στο αντιστοιχο φορουμ,πολυ ενδιαφερον φαινεται :oneup:

nikosl
12-04-14, 06:51
Εγώ πλέον με surface pro 2 + μία 27άρα qhd πλέον έχω καταργήσει όλες τις άλλες συσκευές. Ι5 8GB μνήμη, 256GB SSD. Ούτε laptop, ούτε desktop, ούτε tablet. Με μία συσκευή κάτω του κιλού έχω τα πάντα, παντού. Ούτε τετράδιο/σημειωματάριο πλέον δεν κουβαλάω. Απίστευτη η ευκολία του stylus στην καθημερινότητά μου.

Το convergence έχει έλθει, και με το πέρασμα του χρόνου και την πτώση των τιμών θα εδραιωθεί.

dimitri_ns
12-04-14, 07:06
Εγώ πλέον με surface pro 2 + μία 27άρα qhd πλέον έχω καταργήσει όλες τις άλλες συσκευές. Ι5 8GB μνήμη, 256GB SSD. Ούτε laptop, ούτε desktop, ούτε tablet. Με μία συσκευή κάτω του κιλού έχω τα πάντα, παντού.

Το convergence έχει έλθει, και με το πέρασμα του χρόνου και την πτώση των τιμών θα εδραιωθεί.

Το μόνο πρόβλημα με τις φορητές " Μία συσκευή παντού" είναι ότι χάνονται, κλέβονται, σπάνε, μπαίνει άμμος, την πήρε η θάλασσα όταν περνάει ο πλοίος και δεν κόβει ταχύτητα (έχει συμβεί με κινητά σε παραλία) :p

nikosl
12-04-14, 07:24
Το μόνο πρόβλημα με τις φορητές " Μία συσκευή παντού" είναι ότι χάνονται, κλέβονται, σπάνε, μπαίνει άμμος, την πήρε η θάλασσα όταν περνάει ο πλοίος και δεν κόβει ταχύτητα (έχει συμβεί με κινητά σε παραλία) :p

Μήνυση στον καπετάνιο :p

Απλά δεν πιστεύω ότι αυτό είναι θέμα μια και το cloud storage είναι πάμφθηνο. Ακόμα και αν δεν εμπιστευσαι το cloud με ψίχουλα στήνεις έναν back up σέρβερ σε raspberry pi, και έχεις εκεί αντίγραφα αυτόματα των αρχείων σου (υπάρχουν και έτοιμες λύσεις από την WD αν δεν έχεις το know how).

Atheros
12-04-14, 07:25
Εγώ πλέον με surface pro 2 + μία 27άρα qhd πλέον έχω καταργήσει όλες τις άλλες συσκευές. Ι5 8GB μνήμη, 256GB SSD. Ούτε laptop, ούτε desktop, ούτε tablet. Με μία συσκευή κάτω του κιλού έχω τα πάντα, παντού. Ούτε τετράδιο/σημειωματάριο πλέον δεν κουβαλάω. Απίστευτη η ευκολία του stylus στην καθημερινότητά μου.

Το convergence έχει έλθει, και με το πέρασμα του χρόνου και την πτώση των τιμών θα εδραιωθεί.

Δεν υπάρχει περίπτωση.Αυτά είναι παιχνίδια διασκέδασης και ελεύθερου χρόνου. Ούτε usb της προκοπής δεν έχει,δεν αναβαθμίζεται,δεν,δεν,δεν.....
Και το κόστος για κάτι τέτοιο σήμερα είναι 2300 μαζί με την τηλεόραση.
http://www.bestdeals.gr/index.phptarget=products&product_id=36902 (http://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=36902)

Και DVD που θα δείς πρέπει να αγοράσεις και dvd.
Μόνο ο επιτραπέζιος υπολογιστής κάνει τα πάντα.....

nikosl
12-04-14, 07:40
Δεν υπάρχει περίπτωση.Αυτά είναι παιχνίδια διασκέδασης και ελεύθερου χρόνου. Ούτε usb της προκοπής δεν έχει,δεν αναβαθμίζεται,δεν,δεν,δεν.....
Και το κόστος για κάτι τέτοιο σήμερα είναι 2300 μαζί με την τηλεόραση.
http://www.bestdeals.gr/index.phptarget=products&product_id=36902 (http://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=36902)

Και DVD που θα δείς πρέπει να αγοράσεις και dvd.
Μόνο ο επιτραπέζιος υπολογιστής κάνει τα πάντα.....

$450 έχει εδώ το SP 1st gen με 128 GB + 4GB μνήμη. Αν θες current gen τα σκάς, αλλιώς περιμένεις 4-5 μήνες για το surface pro 3 για να πάρεις το 2 κοψοχρονιά.

Usb3 full speed, full sized, ούτε καν αντάπτορες δεν χρειάζεσαι. Aν έχεις τόσες συσκευές του παίρνεις ένα hub των 5€.

Οθόνες, κοίτα προς Κορέα μεριά, να δείς τι αγοράζεις με 250€ σήμερα.

Και γω στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός στο να μην έχω desktop, αλλά είδα ότι δεν μου λείπει κάτι.


(DVD έχω να χρησιμοποιήσω χρόνια, μέχρι και στο laptop που είχα το είχα αφαιρέσει και είχα βάλει επιπλέον σκληρό).

Atheros
12-04-14, 07:46
$450 έχει εδώ το SP 1st gen με 128 GB + 4GB μνήμη. Αν θες current gen τα σκάς, αλλιώς περιμένεις 4-5 μήνες για το surface pro 3 για να πάρεις το 2 κοψοχρονιά.

Usb3 full speed, full sized, ούτε καν αντάπτορες δεν χρειάζεσαι. Aν έχεις τόσες συσκευές του παίρνεις ένα hub των 5€.

Οθόνες, κοίτα προς Κορέα μεριά, να δείς τι αγοράζεις με 250€ σήμερα.

Και γω στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός στο να μην έχω desktop, αλλά είδα ότι δεν μου λείπει κάτι.


(DVD έχω να χρησιμοποιήσω χρόνια, μέχρι και στο laptop που είχα το είχα αφαιρέσει και είχα βάλει επιπλέον σκληρό).


Ίσως τον μέσο άνθρωπο να τον καλύπτει. Το σημαντικό όμως είναι πως τρέχει windows. Άν είναι μηχάνημα με άλλο λειτουργικό άντε να βρείς τα προγράμματα που χρειάζεσαι.....

nikosl
12-04-14, 08:00
137978
Ίσως τον μέσο άνθρωπο να τον καλύπτει. Το σημαντικό όμως είναι πως τρέχει windows. Άν είναι μηχάνημα με άλλο λειτουργικό άντε να βρείς τα προγράμματα που χρειάζεσαι.....

H χρήση που κάνω είναι development, ενώ σηκώνω και VM για να τρέχω linux. Mε ένα tablet. Aν στο έλεγα πριν 3 χρόνια θα με πέρναγες για τρελό.

dimitri_ns
12-04-14, 09:18
Μήνυση στον καπετάνιο :p

Απλά δεν πιστεύω ότι αυτό είναι θέμα μια και το cloud storage είναι πάμφθηνο. Ακόμα και αν δεν εμπιστευσαι το cloud με ψίχουλα στήνεις έναν back up σέρβερ σε raspberry pi, και έχεις εκεί αντίγραφα αυτόματα των αρχείων σου (υπάρχουν και έτοιμες λύσεις από την WD αν δεν έχεις το know how).

Ακριβώς έτσι, χρειάζεσαι backup αν πρόκειται την μία συσκευή να την κυκλοφορείς και έξω.
1. Αν δεν την κυκλοφορείς γιατί να μην πάρεις ένα καλό laptop/desktop ?
2. Αν την κυκλοφορείς, έστω ότι πήρες και image και έκανες κι ένα rsync/grsync. Αν κατασταφεί τι να το κάνεις το image? Θα ξαναγοράσεις ίδια συσκευή (surface pro 2) για να περάσεις το image ? Η θα προτιμήσεις κάποιο laptop/desktop που μένει στο σπίτι ?

Συμπέρασμα για μένα. Χρειάζεσαι και κάτι που δεν θα κυκλοφορεί, άρα ένα καλό laptop/desktop θα το αγοράσεις. Οτι άλλο έρχεται δεύτερο
BTW προτιμάω linux host/ win guest παρά το ανάποδο.

Το rapsberry δεν μπορείς να το δουλεύεις αξιοπρεπώς, είναι αδύναμο. Κι ένας καλός 2os εξωτερικός σου φτάνει για backup.(2 σκληροί κλωνοποιημένοι, ο ένας σπίτι, ο άλλος για βόλτα)

Για το cloud, εκτός από την εμπιστοσύνη, εδώ στο Ελλάδα υπάρχουν και οι upload ταχύτητες

nikosl
12-04-14, 09:51
Ακριβώς έτσι, χρειάζεσαι backup αν πρόκειται την μία συσκευή να την κυκλοφορείς και έξω.
1. Αν δεν την κυκλοφορείς γιατί να μην πάρεις ένα καλό laptop/desktop ?
2. Αν την κυκλοφορείς, έστω ότι πήρες και image και έκανες κι ένα rsync/grsync. Αν κατασταφεί τι να το κάνεις το image? Θα ξαναγοράσεις ίδια συσκευή (surface pro 2) για να περάσεις το image ? Η θα προτιμήσεις κάποιο laptop/desktop που μένει στο σπίτι ?

Συμπέρασμα για μένα. Χρειάζεσαι και κάτι που δεν θα κυκλοφορεί, άρα ένα καλό laptop/desktop θα το αγοράσεις. Οτι άλλο έρχεται δεύτερο
BTW προτιμάω linux host/ win guest παρά το ανάποδο.

Το rapsberry δεν μπορείς να το δουλεύεις αξιοπρεπώς, είναι αδύναμο. Κι ένας καλός 2os εξωτερικός σου φτάνει για backup.(2 σκληροί κλωνοποιημένοι, ο ένας σπίτι, ο άλλος για βόλτα)

Για το cloud, εκτός από την εμπιστοσύνη, εδώ στο Ελλάδα υπάρχουν και οι upload ταχύτητες

Γιατί να πάρεις σε windows σύστημα system image? Με την ίδια λογική και η μητρική μπορεί να σου καεί, άρα σου είναι άχρηστος και ο σκληρός και το backup, αφού θα έχουν άσχετους οδηγούς περασμένους. Καλώς η κακώς στα windows κάνεις το commitment ότι σε μεγάλη αλλαγή HW, ή αν θες να κάνεις migrate σε νέο PC επειδή σου κλέψανε το παλιό, πρέπει να ξανα περάσεις τα προγράμματά σου και τις ρυθμίσεις. (Δεν ξέρω αν θα ενεργοποιηθούν κάν τα windows και το office αν κάνουν detect ότι μπήκαν σε άλλο εντελώς HW) Οπότε δεν κρατάς system image, μόνο τα αρχεία σου.

Στο linux μπορεί να έχει άλλα μειονεκτήματα (κοινώς μετά από κάθε update κάνεις το σταυρό σου αν θα δουλεύουν τα προγράμματά σου), αλλά τουλάχιστον στο backup είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο σε περιπτώσεις σαν αυτή που ανέφερες.
Τα παραπάνω αφορούν

dimitri_ns
12-04-14, 16:50
Γιατί να πάρεις σε windows σύστημα system image? Με την ίδια λογική και η μητρική μπορεί να σου καεί, άρα σου είναι άχρηστος και ο σκληρός και το backup, αφού θα έχουν άσχετους οδηγούς περασμένους. Καλώς η κακώς στα windows κάνεις το commitment ότι σε μεγάλη αλλαγή HW, ή αν θες να κάνεις migrate σε νέο PC επειδή σου κλέψανε το παλιό, πρέπει να ξανα περάσεις τα προγράμματά σου και τις ρυθμίσεις. (Δεν ξέρω αν θα ενεργοποιηθούν κάν τα windows και το office αν κάνουν detect ότι μπήκαν σε άλλο εντελώς HW) Οπότε δεν κρατάς system image, μόνο τα αρχεία σου.

Στο linux μπορεί να έχει άλλα μειονεκτήματα (κοινώς μετά από κάθε update κάνεις το σταυρό σου αν θα δουλεύουν τα προγράμματά σου), αλλά τουλάχιστον στο backup είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο σε περιπτώσεις σαν αυτή που ανέφερες.
Τα παραπάνω αφορούν

Γιατί μπορεί να σκάσει ο δίσκος ή κάποια updates να μην πάνε καλά.
Σε laptop δε υπάρχουν και τα partitions της μαμάς εταιρείας.
Ετσι κι αλλιώς ο επόμενος δίσκος θα είναι μεγαλύτερος από αυτόν που χάλασε.

Παίρνω και image και rsync/grsync. To image 'αλλωστε όλου του δίσκου δεν χρειάζεται και πολλή ώρα. (για 500άρη δίσκο)

onewarmslime
12-04-14, 17:58
Δεν ισχύει αυτό. Τα xp πράγματι βλέπουν μέχρι 3,25 GB RAM στην έκδοση 32 bit. Στα 64 bit xp professional δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός.Αλλά πίστεψέ με δεν υπάρχει ανάγκη για περισσότερη ram οποιαδήποτε εφαρμογή και αν τρέχεις. Εκτός κι αν είσαι παιχνιδάς και θές την απόλυτη δυνατότητα που δίνει η εμπορικά διαθέσιμη τεχνολογία. Ο υπολογιστής μου έχει 4πύρηνο athlon 2 και είναι πύραυλος!Τα xp βλέπουν και τους 4 πυρήνες στην διαχείριση εργασιών. Και ssd δουλεύουν άψογα με εξαίρεση την λειτουργία trim. Οι περισσότερες μητρικές που πωλούνται σήμερα έχουν και drivers για xp. Όπως και οι κάρτες γραφικών. Άρα μέχρι στιγμής υποστήριξη υπάρχει ακόμη και για κατασκευή καινούριου.
Άμα αλλάξω hardware και λειτουργεί σωστά με άλλο λειτουργικό που πιθανόν να υπάρχει τότε φυσικά και θα πάμε εκεί.

για τους πυρηνες δεν εχιες δικιο αυτο ειναι σιγουρο. τα xp professional μεχρι 2 υποστηριζουν και τα home edition μεχρι 1. δεν ξερω για την διαχειριση εργασιων αλλα αυτο που σου λεω ειναι σιγουρο γιατι το γραφει στο αυτοκολλητακι των xp στο Desktop μου

badweed
12-04-14, 18:02
για τους πυρηνες δεν εχιες δικιο αυτο ειναι σιγουρο. τα xp professional μεχρι 2 υποστηριζουν και τα home edition μεχρι 1. δεν ξερω για την διαχειριση εργασιων αλλα αυτο που σου λεω ειναι σιγουρο γιατι το γραφει στο αυτοκολλητακι των xp στο Desktop μου

οι πυρηνες που λεει οτι υποστηριζουν τα xp μεχρι 2 τα pro , ειναι για πραγματικους , οχι εικονικους σε ενα τσιπ .(ετσι τουλαχιστον γνωριζω )

onewarmslime
12-04-14, 18:08
οι πυρηνες που λεει οτι υποστηριζουν τα xp μεχρι 2 τα pro , ειναι για πραγματικους , οχι εικονικους σε ενα τσιπ .(ετσι τουλαχιστον γνωριζω )

α. δεν ηξερα οτι υπαρχει διαφορα :P παντως το κοιταξα λιγο και μαλλον εχεις δικιο ετσι κι αλλιως- απο το SP2 και μετα γινεται να χρησιμοποιησεις ολους του επεξεργαστες και θα αναγνωριζονται κανονικα (τουλαχιστον συμφωνα με το Google). οσο για τα XP 64-bit εχω ακουσει πως ειναι απλως μια buggy παραλαγη των server 2003 αλλα δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε (κι ουτε προκειται ;P )

Atheros
13-04-14, 00:47
για τους πυρηνες δεν εχιες δικιο αυτο ειναι σιγουρο. τα xp professional μεχρι 2 υποστηριζουν και τα home edition μεχρι 1. δεν ξερω για την διαχειριση εργασιων αλλα αυτο που σου λεω ειναι σιγουρο γιατι το γραφει στο αυτοκολλητακι των xp στο Desktop μου

Τους υποστηρίζουν κανονικά. Ίσως όχι όμως τόσο παραγωγικά όπως πιο σύγχρονα λειτουργικά.
Για του λόγου το αληθές έχω screenshot από το δικό μου που φαίνονται και οι τέσσερεις πυρήνες με διαφορετικό φορτίο εργασίας ο καθένας πράγμα που σημαίνει ότι τους αναγνωρίζει ξεχωριστά..!!!!!138003

@ ADSLgr.com All rights reserved.