PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθεια για το us robotics 9105



crmaris
09-08-04, 10:17
Καλημέρα.

Έχω σύνδεση Forthnet 384/128 και χρησιμοποιώ το us robotics 9105 σαν modem/router.
Επειδη έχω λίγο διάστημα που έκανα σύνδεση adsl και δεν μπορώ να πώ ότι έμεινα ευχαριστημένως με τις ταχύτητες που κατεβάζω θα παρακαλούσα αν κάποιος από εσάς έχει το ίδιο modem να γράψει τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιεί για να δώ αν έχω κάνει κάτι λάθος στις ρυθμίσεις ή απλός φταίει ο ΟΤΕ.
Να σημειώσω ότι βρίσκομαι στην Λήμνο και απο ότι έχω μάθει πέφτω πάνω σε dslam intracom στην Θεσσαλονίκη!Ιδιαίτερα από την περασμένη Παρασκευή εώς και την Κυριακή είχα ταχύτητες της τάξης των 150 με 200 max kbits/sec!!Την ταχύτητά μου την μέτρησα με τον server για bandwidth test που έχει η Forthnet σε αυτή την διεύθυνση:http://193.92.130.234:7123.
Σήμερα μπορώ να πώ ότι πάει κάπως καλύτερα με ταχύτητες που κυμαίνονται απο 250 με 310 Kbits/sec.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια και καλώς σας βρήκα!

cosmos
09-08-04, 10:30
crmaris, καλώς ήρθες! :)

Ρίξε μια ματιά στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809 για μεθοδολογία ελέγχου "κακής" ταχύτητας.

crmaris
09-08-04, 11:05
Eυχαριστώ για την βοήθεια cosmos.Πολύ χρήσιμα αυτά που γράφεις!
Πάντως μίλησα και με ένα τεχνικό της Forthnet το πρωί και μου είπε ότι ο ΟΤΕ κάνει εργασίες αναβάθμισης σε όλα τα dslam γι`αυτό μπορεί να είχα τόσο μικρές ταχύτητες το Σαββατοκύριακο.Εδω στην Λήμνο άλλοι δύο που ξέρω με adsl (ACN,OTE ISP) έχουν και αυτοί πολύ μικρές ταχύτητες αυτό το διάστημα(μια βδομάδα περίπου).Οπότε κάτι γίνεται μάλλον με το dslam.

crmaris
14-08-04, 20:15
Μετά από μια βδομάδα συμβίωσης με το συγκεκριμένο μοντεμ έχω μόνο καλά λόγια να πώ.Πέφτω πάνω σε dslam intracom και απο συμβατότητα δεν έχω προβλήματα.Οι χαμηλές ταχύτητες που είχα στην αρχή οφειλότανε στον ΟΤΕ γιατί όταν πήρα το 121 και έδωσα βλάβη την γραμμή λόγω χαμηλής ταχύτητας την επόμενη μέρα ήτανε όλα οκ.Απλώς σύμφωνα με τον test server της Forthnet πιάνω 310 kbits/sec max ταχύτητα και όχι τα θεωρητικά 384 τα οποία το ξέρω ότι δεν πρόκειται ποτέ να πιάσω.

Παρακάτω γράφω τις ρυθμίσεις μου(ISP forthnet) για όποιον πάρει το μόντεμ αυτό και θέλει βοήθεια.
Καταρχήν απο τον explorer πληκτρολογούμε 192.168.1.1 και να πάμε στην σελίδα ρυθμίσεων του μόντεμ.Το αρχικό username-pass ειναι admin.

Απο τις ρυθμίσεις στο μόντεμ έχω στο WAN setup:
VPI:8
VCI:35
Service category :UBR without PCR
PPPoverATM
Encapsulation Mode :VC/MUX
dial on demand:off
PPP ip extension:off (καταργει ΝΑΤ και FIREWALL)
igmp multicast:off
enable wan service:on
quality of service:off

Στο πεδίο network στο LAN set up έχω τσεκάρει Enable DHCP Server γιατί έχω φτιάξει ένα μικρό δύκτιο με 2 pc.

Στο Default Gateway έχω τσεκάρει την επιλογή Enable Automatic Assigned Default Gateway

DNS Server Configuration το έχω στο auto

επίσης στα DSL Settings επιλέγουμε modulation G.Dmt

crmaris
14-08-04, 20:27
Το NAT και Firewall τα ρυθμίζουμε από το security/virtual servers όπου βάζουμε την διεύθυνση ip του υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στο modem (πχ.192.168.1.2 έχω βάλει το ένα pc μου) και μετά δίνουμε τον αριθμό/ους πόρτας/ών που θέλουμε να ανοίξουμε και το προτόκολο(tcp,udp,both).

Ένα παράδειγμα για το azureus έχω βάλει:

External Port Start:6881
External Port End:6881
Protocol:both
Internal Port Start:6881
Internal Port End:6881
Server IP Address:192.168.1.2(η ip του pc μου)

Έχει και αρκετά έτοιμα settings για αρκετά προγράμματα όπως msn messenger,gnuttela κτλ.Γενικά είναι εύκολη διαδικασία η ρύθμιση του NAT στο μόντεμ αυτό.

cosmos
15-08-04, 12:56
crmaris, με συγχωρείς για το off-topic, αλλά έχει το 9105 κάποιο DynDNS client;

pelasgian
16-08-04, 00:38
crmaris, με συγχωρείς για το off-topic, αλλά έχει το 9105 κάποιο DynDNS client;

Έχει! (και σκέφτομαι να το πειράξω)

spooky
16-08-04, 09:55
ότι έχει έχει και είναι και πολύ καλό.
Εγώ σήκωσα apache server με δυναμική ip
Αν θέλετε δοκιμάστε να μπείτε στην σελίδα μου
http://spoooky.darktech.org
:P :) :P :) :P :)

cosmos
16-08-04, 12:39
Υπάρχει με το στάνταρ firmware ή με χακερισμένο;

aesir
16-08-04, 12:51
cosmos, Με το standard firmware υποστιρήζει DNS client & relay.

cosmos
16-08-04, 13:23
aesir, άρα όχι DynDNS στο στάνταρ firmware, σωστά;

crmaris
16-08-04, 14:12
Συγνώμη cosmos που άργησα να απαντήσω αλλά σήμερα μπήκα στο forum.Όπως απάντησε και ο pelasgian παραπάνω έχει Dynamic DNS Update Client το 9105.Γενικά το μόντεμ για 82 ευρό που το πήρα νομίζω ότι είναι κορυφαία επιλογή τελικά.Το μόνο πρόβλημα μου φαίνεται είναι ο ΟΤΕ γιατί ενώ πληρώνω για 384 κατεβάζω με ταχύτητες γύρω στα 300 αλλά το σκέφτομαι να τους ξαναπάρω τηλέφωνο για να δώσω βλάβη μην το χαλάσουνε τελείως!!

pelasgian
16-08-04, 23:36
aesir, άρα όχι DynDNS στο στάνταρ firmware, σωστά;

Τα πάντα έχει στο standard firmware. Το πιο άπαιχτο firewall router adsl και πολύ καλύτερα και απο πολλά άλλα ακριβότερά του.

cosmos
17-08-04, 08:21
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.