PDA

Επιστροφή στο Forum : COSMOTE: Το γρηγορότερο δίκτυο για mobile internet στην Ελλάδα σύμφωνα με τα αποτελέσματα του OOKLA



nnn
11-04-14, 13:44
Το πιο γρήγορο δίκτυο για mobile internet στην Ελλάδα, και 27% ταχύτερο από τον δεύτερο πάροχο, διαθέτει η COSMOTE καταλαμβάνοντας και την 12η θέση(Στοιχεία Φεβρουαρίου 2014) στην Ευρώπη ανάμεσα σε περισσότερους από 140 παρόχους, σύμφωνα με μετρήσεις μέσω του SpeedTest του ανεξάρτητου φορέα OOKLA, της πιο διαδεδομένης εφαρμογής μετρήσεων internet παγκοσμίως.

Τα αποτελέσματα που προέκυψαν για την Ελλάδα βασίζονται σε 150.000 μετρήσεις που έγιναν από τους ίδιους τους χρήστες σε ολόκληρη τη χώρα, αποδεικνύοντας πως η COSMOTE συνεχίζει σταθερά και δυναμικά την ανάπτυξη του δικτύου της. Πρόκειται για αποτελέσματα που αφορούν το μέσο όρο ταχύτητας downloading των μετρήσεων σε μηνιαία βάση, που πραγματοποιήθηκαν τους 6 τελευταίους μήνες και βελτιώνονται δυναμικά όσο προστίθενται χρήστες με μετρήσεις.

137927

Το Speedtest της OOKLA είναι το πιο δημοφιλές εργαλείο μέτρησης της ταχύτητας του mobile Internet σε διεθνές επίπεδο, σημειώνοντας περισσότερα από 5εκατ. test την ημέρα, σε 2.500 servers παγκοσμίως.

«Οι μετρήσεις αυτές επιβεβαιώνουν την τεχνολογική μας υπεροχή και τη δέσμευσή μας να συνεχίζουμε, μέσω σταθερών επενδύσεων, να παρέχουμε στους πελάτες μας ποιοτική επικοινωνία. Αναγνωρίζοντας τις ανάγκες των καταναλωτών, αναβαθμίζουμε διαρκώς το δίκτυό μας με στόχο μέσα στη χρονιά η πληθυσμιακή κάλυψη του δικτύου 4G της COSMOTE να φτάσει στο 70% και όλο και περισσότεροι πελάτες μας να απολαμβάνουν υψηλές ταχύτητες mobile internet», δήλωσε σχετικά o κ. Γ.Τσώνης Γενικός Διευθυντής Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Δικτύου του Ομίλου ΟΤΕ.

Για όσους θέλουν να ανακαλύψουν και μόνοι τους την ταχύτητα του δικτύου μπορούν να κάνουν το τεστ στο www.cosmote.gr/speedtest.

Το δίκτυο 4G της COSMOTE, με τη μεγαλύτερη κάλυψη στην Ελλάδα, καλύπτει ήδη όλες τις πόλεις άνω των 50.000 κατοίκων αλλά και πολλές μικρότερες σε όλη την χώρα καθώς και όλους τους δημοφιλείς τουριστικούς προορισμούς, προσφέροντας υπερδιπλάσια κάλυψη από άλλα δίκτυα( Βάσει των δημοσιευμένων στοιχείων κάλυψης 4G στα επίσημα sites των παρόχων κινητής τηλεφωνίας.). Η χωρητικότητα mobile broadband του δικτύου 3G αυξήθηκε κατά 32% μέσα στο τελευταίο 12μηνο, εξυπηρετώντας με απόλυτη επιτυχία τις ανάγκες των πελατών. Επιπλέον, το δίκτυο της COSMOTE προσφέρει και την καλύτερη εμπειρία φωνής, με το HD Voice, που μόνο η COSMOTE προσφέρει στην Ελλάδα.

Η COSMOTE συνεχίζει να επενδύει ουσιαστικά στην τεχνολογική της υπεροχή και να παρέχει πάντα αξιόπιστες υπηρεσίες στους πελάτες της, ικανοποιώντας τις ανάγκες τους.

Σχετικά με το OOKLA SPEEDTEST

Το OOKLA Speedtest είναι το πιο δημοφιλές εργαλείο διαδικτυακών μετρήσεων στον κόσμο, μέσω του οποίου εκατομμύρια χρηστών έχουν τη δυνατότητα να μετρούν την απόδοση του δικτύου τους σε καθημερινή βάση.

Φημίζεται για την ακρίβεια, την αξιοπιστία και την ευκολία στη χρήση του.

Το OOKLA προσφέρει τη δωρεάν υπηρεσία Net Index, η οποία επιτρέπει σε κάθε χρήστη ευρυζωνικού δικτύου στον κόσμο να έχει πλήρη εικόνα της παγκόσμιας ευρυζωνικής απόδοσής του. Προσφέρει τη δυνατότητα σύγκρισης σε downloads, uploads και ποιότητα γραμμής στις συνδέσεις μεταξύ τοπικών και διεθνών, είτε σταθερών είτε κινητών, διαδικτυακών παρόχων.

Οι χρήστες μπορούν να ελέγξουν τα δεδομένα των υπηρεσιών παροχής διαδικτύου και να διαπιστώσουν αν τους προσφέρονται οι συμφωνημένες ταχύτητες. Η συγκεκριμένη δωρεάν υπηρεσία (Net Index) αναβαθμίστηκε πρόσφατα σε νέα (beta) έκδοση που επιτρέπει στο χρήση να πλοηγηθεί ανά τον κόσμο και να ελέγξει τις προδιαγραφές/επιδόσεις κάθε χώρας, καθώς και τη σχετική κατάταξη των χωρών και απανταχού διαχειριστών ανά τον κόσμο.


5 εκατομμύρια έλεγχοι καθημερινά
350 εκατομμύρια χρήστες κατά το περασμένο έτος
2.600 διακομιστές δοκιμών (testing servers) σε όλον τον κόσμο (σε συνεργασία με τοπικές υπηρεσίες παροχής διαδικτύου)


Πηγή : Cosmote

Tiven
11-04-14, 13:50
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος...


Η άποψη μου πάντως είναι οτι το mobile της Vodafone είναι καλύτερο.

sotisdiv
11-04-14, 13:52
Το upload απλά άπαιχτο. Το download όμως στην περιοχή μου (Πολίχνη, Θεσσαλονίκη) όσες φορές το μέτρησα με τη συγκεκριμένη εφαρμογή έπαιζε στα 7Mbps. Κοινώς 3G καταστάσεις.
Με τη διάθεση του 4G ήλπιζα να μη βλέπω τέτοια πράγματα αλλά απ'ότι φαίνεται..

Επίσης καλό θα ήταν στο Δ.Τ να μας λέγανε ποιά είναι η μέση ταχύτητα των μετρήσεων και όχι μόνο στατιστικά τύπου Steve Jobs.

nnn
11-04-14, 13:55
Θα με συγχωρήσουν οι φίλοι της Cosmote αλλά θα γελάσω τρις με τα αποτελέσματα που λένε :rolleyes:

Kolonos
11-04-14, 14:00
και μεγάλη ταχύτητα 4G+
και uptime 99,99999%
:rofl::rofl::rofl::rofl::whistle:
137930

sotisdiv
11-04-14, 14:12
Τις ταχύτητες που γράφει το speedtest της εικόνας τις είδε κανείς; :rofl:

villager
11-04-14, 14:13
http://speedtest.cosmote.gr/ αυτό πρέπει να είναι...

ThReSh
11-04-14, 14:26
Θα με συγχωρήσουν οι φίλοι της Cosmote αλλά θα γελάσω τρις με τα αποτελέσματα που λένε :rolleyes:

ελπίζω να εννοείς τρισεκατομμύρια κι όχι μόνο 3...

captain556
11-04-14, 14:42
Πλάκα μας κάνουν ???
Που τα κανανε τα τεστ ,κατω απο την κεραία ?

Στην ελλαδα μακράν το καλύτερο ιντερνετ το εχει η wind.
Μπορεί να μην εχει 4g αλλα το 3G της πιάνει σχεδόν παντού.

Σε δικά μου τεστ τουλάχιστον που εχω και wind αλλα και Cosmote

phantom77
11-04-14, 14:51
Στην ελλαδα μακράν το καλύτερο ιντερνετ το εχει η wind.
Μπορεί να μην εχει 4g αλλα το 3G της πιάνει σχεδόν παντού.


To "σχεδόν παντού" πόσες περιοχές καλύπτει; Εγώ σε δύο διαφορετικές πόλεις έχω πρόβλημα. Η Cosmote, σήμα καμπάνα.
Μακάρι να είχε η δεύτερη τον τιμοκατάλογο της πρώτης.

captain556
11-04-14, 15:24
To "σχεδόν παντού" πόσες περιοχές καλύπτει; Εγώ σε δύο διαφορετικές πόλεις έχω πρόβλημα. Η Cosmote, σήμα καμπάνα.
Μακάρι να είχε η δεύτερη τον τιμοκατάλογο της πρώτης.

Αθηνα ,κέντρο ,νότια προάστια Πειραιά.Σε κάποια σημεία δεν λεω η Cosmote πιάνει καλυτερα αλλα στο σύνολο η wind εχει καλύτερο σήμα τουλάχιστον Αθηνα και γυρω περιοχές.Για αλλου δεν μπορω να γνωρίζω.

balander
11-04-14, 15:26
Πλάκα μας κάνουν ???
Που τα κανανε τα τεστ ,κατω απο την κεραία ?

Στην ελλαδα μακράν το καλύτερο ιντερνετ το εχει η wind.
Μπορεί να μην εχει 4g αλλα το 3G της πιάνει σχεδόν παντού.

Σε δικά μου τεστ τουλάχιστον που εχω και wind αλλα και Cosmote


:rofl: Μαλλον εσυ μας κανεις πλακα... :rofl:

RASTAVIPER
11-04-14, 15:26
Καλα ο καθενας θεωρει καλυτερη αυτη που πιανει καλα στην γειτονια του, αλλα αυτη δεν ειναι αντικειμενικη μετρηση, ουτε Μ. Ο.
Και επειδη εχω προσωπικα καρτες, wind και Vodafone, ενω εχω δει πως τα παει και η Cosmote απο φιλο που την εχει και πηγαινουμε σε αρκετα μερη μαζι, τοτε ναι δικαια παιρνει την πρωτη θεση.

panosr88
11-04-14, 16:28
τι 4g και μ... για 2g η wind ή δεν εχει καθολου σημα (σπανια ομως) ή εχει και ακουγεσαι καμπανα δηλαδη μπορει να εχει μια γραμμη αλλα ειναι τελεια η μια γραμμη σηματος...αντιθετα η κοσμοτε φαινεται οτι πιανει παντου αλλα οι 2 γραμμες σηματος της ειναι ουτε μιση γραμμη της wind...και μενω και στην Αθηνα...

emeliss
11-04-14, 16:49
Έχει γίνει καλή δουλειά και συνεχίζουν ακάθεκτοι.

Βέβαια εμπορικά θέλουν πολύ δουλειά ακόμα οι τιμές.

dkgr_ser
11-04-14, 19:22
Σήμα και ταχύτητα συνήθως είναι ικανοποιητικά από όλους τους παρόχους(στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον). Τα εμπορικά πακέτα είναι το πρόβλημα, που ακόμη το mobile internet χρεώνεται χρυσό.

konstantinos77
11-04-14, 19:27
VODAFONE

Tsour_ee
11-04-14, 19:56
Η Cosmote γενικά έχει ξεφύγει των άλλων δύο σε θέματα δικτύου.Συγκεκριμένα το τελευταίο δίμηνο που χρησιμοποιώ το 4G στο 5s βλέπω ότι έχει κάλυψη σχεδόν παντού και ταχύτητες εξαιρετικές.Η Vodafone χωρίς να έχω δοκιμάσει από ότι ακούω είναι πιο πίσω σε κάλυψη 4g ενώ η wind δεν έχει καθόλου ούτε πρόκειται να έχει από ότι είχα διαβάσει σε συνέντευξη του Ζαρκαλή αν θυμάμαι καλά.Επίσης ένα άλλο χαρακτηριστικό που για μένα κάνει μεγάλη διαφορά είναι το HD voice καθώς η ποιότητα της ομιλίας είναι απίστευτη και πολύ καλύτερη από 3G/2G, οπότε καθώς οι περίσσοτεροι με τους οποίους μιλάω έχουν cosmote το συναντώ πολύ συχνά στις κλήσεις μου σε βαθμό που όταν πέφτω σε μη HD μου φαίνεται χάλια.Αυτά τα δύο (4G και ποιότητα λόγω HD) είναι για μένα τα δύο χαρακτηριστικά για τα οποία θεωρώ ότι η Cosmote είναι πιο μπροστά στο δικτύο.

petasis
11-04-14, 19:57
Κρίμα... Και πριν από μερικά χρόνια σταμάτησα την κοσμοτέ επειδή δεν έχει σήμα στο σπίτι μου. Πιάνει μόνο η wind, αλλά για δεδομένα πρέπει να βγω στην αυλή...

ns11
12-04-14, 01:53
έχω cosmote και vodafone .. μακράν καλύτερη η vodafone ...
στο σπίτι μου η κοσμοτέ έχει 1/5 και η vodafone 4/5 ... ενώ γενικά μου δίνη την εντύπωση πως η vodafone παντού έχει καλύτερο δίκτυο .. 3 μήνες βεβαια την έχωτην vodafone ..

alfagamma
12-04-14, 12:03
έχω cosmote και vodafone .. μακράν καλύτερη η vodafone ...
στο σπίτι μου η κοσμοτέ έχει 1/5 και η vodafone 4/5 ... ενώ γενικά μου δίνη την εντύπωση πως η vodafone παντού έχει καλύτερο δίκτυο .. 3 μήνες βεβαια την έχωτην vodafone ..


Μάνο που δεν μένουν όλοι ... σπίτι σου
όταν μιλάμε για σήμα, ταχύτητες και ομιλία, μιλάμε γενικά, όχι τι γίνεται σπίτι μας, αυτό (το τι γίνεται σπίτι μας) το βλέπουμε ειδικά όταν θέλουμε να κάνουμε μια νέα σύνδεση.
δεν έχει όμως σχέση με την γενική κατάσταση...

petasis
12-04-14, 12:16
Μάνο που δεν μένουν όλοι ... σπίτι σου
όταν μιλάμε για σήμα, ταχύτητες και ομιλία, μιλάμε γενικά, όχι τι γίνεται σπίτι μας, αυτό (το τι γίνεται σπίτι μας) το βλέπουμε ειδικά όταν θέλουμε να κάνουμε μια νέα σύνδεση.
δεν έχει όμως σχέση με την γενική κατάσταση...

Σωστά. Άλλωστε, τι χρειάζεται το κινητό να πιάνει μέσα στο σπίτι; Αν πιάνει στην πλατεία συντάγματος και κατεβάζει σφαίρα, είμαστε εντάξει...

alfagamma
12-04-14, 12:43
Σωστά. Άλλωστε, τι χρειάζεται το κινητό να πιάνει μέσα στο σπίτι; Αν πιάνει στην πλατεία συντάγματος και κατεβάζει σφαίρα, είμαστε εντάξει...

Έχεις δίκιο, λάθος μου, εμένα πρέπει με ενδιαφέρει αν πιάνει στο σπίτι του ns11.... διάβασε πάλι τι έγραψα αφού πιεις πρώτα καφέ ;)

phantom77
12-04-14, 12:51
Όταν σε κεντρικό σημείο δύο πόλεων και σε ανοιχτό χώρο χωρίς εμπόδια το σήμα είναι απο ασθενές εως ανύπαρκτο, ε τότε κάτι τρέχει.

Ευτυχώς η Cosmote δεν έχει τέτοια προβλήματα.

grigsgr
12-04-14, 13:12
Τις ταχύτητες που γράφει το speedtest της εικόνας τις είδε κανείς; :rofl:
ΕΓΩ. Έξω απο το Falafellas στην αιόλου ένα σαββατο πρωί. Απο τότε δεν ξαναέπιασα τέτοια ταχύτητα.


Αθηνα ,κέντρο ,νότια προάστια Πειραιά.Σε κάποια σημεία δεν λεω η Cosmote πιάνει καλυτερα αλλα στο σύνολο η wind εχει καλύτερο σήμα τουλάχιστον Αθηνα και γυρω περιοχές.Για αλλου δεν μπορω να γνωρίζω.


:rofl: Μαλλον εσυ μας κανεις πλακα... :rofl:

@ balander Εμπειρικά θα σου πω κι εγώ ότι η WIND έχει καλύτερο σήμα σε πολλά σημεία σε σχέση με την Cosmote. Και για να σε προλάβω, κινούμαι στον άξονα Αθήνα - Λάρισα - Θεσσαλονίκη αρκετά συχνά (με αρκετά χρόνια όπου έμενα Θεσσαλονίκη και Λάρισα και είχα 3G παντού). Στην Αθήνα όπου και μένω πλέον και έχοντας γυρίσει αρκετά στην πόλη προς όλες τις κατευθύνσεις, πιάνει παντού η WIND σε σχέση με την Cosmote. Επίσης, για ένα παραάξενο λόγω, έχω και στα περισσότερα σημεία 4G της Cosmote.


Όσο για τη Vodafone Που αναφέρεστε μερικοί, έχει όντως πολύ καλό δίκτυο σε 3G και 4G σε αντίθεση με τον Cosmote της οποίας το 3G είναι για τον @@@@..... Επίσης για να σας προλάβω, χρησιμοποιώ 3 κάρτες ΚΑΙ των 3 δικτύων ταυτόχρονα!!!!
Και κάτι ακόμη. Απο την αναβάθμιση του 3G δικτύου της WIND και έπειτα είναι λογικό το εν λόγω δίκτυο να έχει μαμάτες ταχύτητες. Μικρότερος όγκος συνδρομητών σε σχέση με τις άλλες δύο σημαίνει καλύτερη απόδοση. Υπάρχουν σημεία στα οποία πιάνω καλύτερες ταχύτητες με το 3G της WIND απο ότι με το 4G της Cosmote. Και όλα αυτά με Xperia Z1.

blade_
12-04-14, 13:15
Πλάκα μας κάνουν ???
Που τα κανανε τα τεστ ,κατω απο την κεραία ?

Στην ελλαδα μακράν το καλύτερο ιντερνετ το εχει η wind.
Μπορεί να μην εχει 4g αλλα το 3G της πιάνει σχεδόν παντού.

Σε δικά μου τεστ τουλάχιστον που εχω και wind αλλα και Cosmote

137985

minas
12-04-14, 13:42
Αδίκως λογομαχούμε για το ποιος έχει το καλύτερο. Αφενός ο καθένας έχει τη γνώμη του, αφετέρου η διαφήμιση της Cosmote είναι ακριβώς αυτό: διαφήμιση. Εάν δεν ανακοινώσει τη μεθοδολογία και ακριβείς μετρήσεις, ο καθένας μπορεί και πρεπει να υποθέσει ότι τα νούμερα είναι μαγειρεμένα. Δεν είναι καθόλου δύσκολο με το ίδιο speedtest να βγει πρώτη η Vodafone ή η Wind σε κανένα εξάμηνο, εάν το πάρουν απόφαση...

alfagamma
12-04-14, 15:34
Αδίκως λογομαχούμε για το ποιος έχει το καλύτερο. Αφενός ο καθένας έχει τη γνώμη του, αφετέρου η διαφήμιση της Cosmote είναι ακριβώς αυτό: διαφήμιση. Εάν δεν ανακοινώσει τη μεθοδολογία και ακριβείς μετρήσεις, ο καθένας μπορεί και πρεπει να υποθέσει ότι τα νούμερα είναι μαγειρεμένα. Δεν είναι καθόλου δύσκολο με το ίδιο speedtest να βγει πρώτη η Vodafone ή η Wind σε κανένα εξάμηνο, εάν το πάρουν απόφαση...
Αν θέλουν την πρωτιά με το ίδιο το speedtest θα πρέπει να κάνουν και γρηγορότερο δίκτυο.
δεν ξέρω αν γνωρίζεις αλλά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα βγήκε από μετρήσεις χρηστών, δλδ εγώ, εσύ και κάθε ένας από εμάς όταν κάνει δοκιμή ταχύτητας αυτή καταγράφεται με βάση την τοποθεσία που έγινε η δοκιμή, τον χρόνο και φυσικά το αποτέλεσμα. Η κοσμοτε λοιπόν πήρε αυτήν την βάση δεδομένων και την διαφημίζει.
άρα εδώ τι μας λέει η διαφήμιση της κοτε? ότι όσοι κάναμε τεστ και απο τις καταγραφές που έγιναν, βγήκε οτι η κοσμοτε είναι πιο γρήγορη... τόσο απλά.
αν τώρα θέλει να βγει πρώτη η βονταφον θα πρέπει οι χρήστες της να κάνουν τεστ και να είναι πιο γρήγορα τα αποτελέσματα.... αλήθεια, τι δεν καταλαβαίνετε?

nothing
12-04-14, 15:43
Η Cosmote γενικά έχει ξεφύγει των άλλων δύο σε θέματα δικτύου.Συγκεκριμένα το τελευταίο δίμηνο που χρησιμοποιώ το 4G στο 5s βλέπω ότι έχει κάλυψη σχεδόν παντού και ταχύτητες εξαιρετικές.Η Vodafone χωρίς να έχω δοκιμάσει από ότι ακούω είναι πιο πίσω σε κάλυψη 4g ενώ η wind δεν έχει καθόλου ούτε πρόκειται να έχει από ότι είχα διαβάσει σε συνέντευξη του Ζαρκαλή αν θυμάμαι καλά.Επίσης ένα άλλο χαρακτηριστικό που για μένα κάνει μεγάλη διαφορά είναι το HD voice καθώς η ποιότητα της ομιλίας είναι απίστευτη και πολύ καλύτερη από 3G/2G, οπότε καθώς οι περίσσοτεροι με τους οποίους μιλάω έχουν cosmote το συναντώ πολύ συχνά στις κλήσεις μου σε βαθμό που όταν πέφτω σε μη HD μου φαίνεται χάλια.Αυτά τα δύο (4G και ποιότητα λόγω HD) είναι για μένα τα δύο χαρακτηριστικά για τα οποία θεωρώ ότι η Cosmote είναι πιο μπροστά στο δικτύο.

εχμ...
hd voice ειναι μεσω 3g (και κυριως εξαρταται απο τις συσκευες απο εκει και περα)...
το 4g δεν περναει ομιλια (ακομη)...

Tsour_ee
12-04-14, 17:16
Ναι φιλε nothing σωστα τα λες,απλα για μενα εγραψα τους δυο λογους που θεωρω ως καλυτερο το δικτυο της cosmote.4g και hd voice,ειδικα στο τελευταιο οι συσκευες του τελευταιου χρονου ισως κ περισσοτερο το υποστηριζουν ολες,οποτε αν εισαι σε 3g σχεδον ολες οι κλησεις ειναι hd.

minas
12-04-14, 20:44
Αν θέλουν την πρωτιά με το ίδιο το speedtest θα πρέπει να κάνουν και γρηγορότερο δίκτυο.
δεν ξέρω αν γνωρίζεις αλλά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα βγήκε από μετρήσεις χρηστών, δλδ εγώ, εσύ και κάθε ένας από εμάς όταν κάνει δοκιμή ταχύτητας αυτή καταγράφεται με βάση την τοποθεσία που έγινε η δοκιμή, τον χρόνο και φυσικά το αποτέλεσμα. Η κοσμοτε λοιπόν πήρε αυτήν την βάση δεδομένων και την διαφημίζει.
άρα εδώ τι μας λέει η διαφήμιση της κοτε? ότι όσοι κάναμε τεστ και απο τις καταγραφές που έγιναν, βγήκε οτι η κοσμοτε είναι πιο γρήγορη... τόσο απλά.
αν τώρα θέλει να βγει πρώτη η βονταφον θα πρέπει οι χρήστες της να κάνουν τεστ και να είναι πιο γρήγορα τα αποτελέσματα.... αλήθεια, τι δεν καταλαβαίνετε?
Είναι τουλάχιστον αφελές να νομίζεις ότι δε μπορείς εύκολα και με μικρό κόστος να βάλεις εντεταλμένους "χρήστες" να κάνουν μεγάλο αριθμό από δοκιμές σε βάθος εξαμήνου και να πουλήσεις γρήγορο δίκτυο. Μια χαρά το καταλαβαίνουμε, εσύ?

Tsour_ee
12-04-14, 21:05
Θεωριες συνομωσιας!!!

minas
12-04-14, 21:33
Θεωριες συνομωσιας!!!

Είναι απλές θεωρίες, καμία συνομωσία. Αφενός έχω Cosmote και χαίρομαι με το γεγονός ότι δίνει έμφαση στην ταχύτητα του δικτύου. Αφετέρου βρίσκω ελαφρώς διασκεδαστική τη διαφήμιση. Δε μπορώ όμως να καταλάβω τον κόσμο που την θεωρεί σαν κάτι πιο χειροπιαστό από τις διαφημίσεις "αυτοκινήτων της χρονιάς" (που όλα βγαίνουν αυτοκίνητα της χρονιάς).

Tsour_ee
12-04-14, 21:38
Ναι ρε συ συμφωνω οτι δεν ειναι πληρως αντικειμενικο αλλα ειναι αυτο που λαμβανουν κυριως οι χρηστες.απο τη στιγμη που η wind δεν εχει καθολου 4g και η vodafone οχι τοσο καλη καλυψη δεν μου κανει εντυπωση το αποτελεσμα.Οποιος εχει κοσμοτε ας ποσταρει ταχυτητες.

RASTAVIPER
12-04-14, 21:42
Είναι τουλάχιστον αφελές να νομίζεις ότι δε μπορείς εύκολα και με μικρό κόστος να βάλεις εντεταλμένους "χρήστες" να κάνουν μεγάλο αριθμό από δοκιμές σε βάθος εξαμήνου και να πουλήσεις γρήγορο δίκτυο. Μια χαρά το καταλαβαίνουμε, εσύ?
Δηλαδή η Ελληνο-Γερμανική Cosmote σκέφτηκε αυτό που ούτε η Πολυεθνική Vodafone δεν σκέφτηκε.
Να πληρώσει χρήστες που τους σκόρπισε σε στρατηγικά σημεία, όπου έπιαναν τρομερές ταχύτητες τα κινητά τους, ώστε να υπερισχύσει το δίκτυό της έναντι των άλλων;

Καταλαβαίνει για τι θεωρία συνωμοσίας μιλάς, έτσι;

Tsour_ee
12-04-14, 21:45
Και ένα speed test από εμένα στην Παλλήνη.137997

gerstavros
12-04-14, 21:47
Σε ποια κεραία ειν αυτά; :lol:

alfagamma
12-04-14, 22:04
με 3g

137998
Test Date: 11/4/2014 5:17:34 μμ
Connection Type: Cellular
Server: Thessaloniki
Download: 16,64 Mbps
Upload: 3,65 Mbps
Ping: 83 ms

External IP: 79.103.118.83
Internal IP: 192.168.1.64
Location: Μηχανιώνα
http://www.bing.com/maps/?q=%ce%9c%ce%b7%cf%87%ce%b1%ce%bd%ce%b9%cf%8e%ce%bd%ce%b1

Ookla operates Speedtest.net using a massive global infrastructure to minimize the impact of Internet congestion and latency. With millions of tests performed every day across hundreds of servers, Speedtest.net is the ultimate resource for bandwidth testing and related information. Visit http://www.speedtest.net today to find out why.


Sent from my Lumia 920

Tzitziloni
12-04-14, 22:05
Ααα, γι' αυτό τώρα τελευταία στην πόλη μου τα SMS έρχονται εις διπλούν και αντι για κανονικές κλήσεις έρχεται το μήνυμα "είχατε μια κλήση" με διαφορά 2 λεπτών;

Συμπέρασμα: ας φτιάξουν πρώτα το δίκτυο να δουλεύει ΣΩΣΤΑ και μετά το κάνουν ταχύτερο.

gerstavros
12-04-14, 22:19
Ααα, γι' αυτό τώρα τελευταία στην πόλη μου τα SMS έρχονται εις διπλούν και αντι για κανονικές κλήσεις έρχεται το μήνυμα "είχατε μια κλήση" με διαφορά 2 λεπτών;

Συμπέρασμα: ας φτιάξουν πρώτα το δίκτυο να δουλεύει ΣΩΣΤΑ και μετά το κάνουν ταχύτερο.
Δε λες παλι καλα που σου ρχονται τα SMS; Πριν 1-2 χρόνια θυμάμαι πολλα ερχονταν μετά απο ώρες, ή και μέρα

katakouzina
13-04-14, 09:50
Ναι φιλε nothing σωστα τα λες,απλα για μενα εγραψα τους δυο λογους που θεωρω ως καλυτερο το δικτυο της cosmote.4g και hd voice,ειδικα στο τελευταιο οι συσκευες του τελευταιου χρονου ισως κ περισσοτερο το υποστηριζουν ολες,οποτε αν εισαι σε 3g σχεδον ολες οι κλησεις ειναι hd.


φίλε εντάξει, είναι καλή η υπηρεσία αλλά ΜΟΝΟ όταν ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ 2 συσκευή που υποστηρίζει την υπηρεσία. Δεν γνωρίζω τις παρέες σου, αλλά πολύ ακριβά γούστα έχουν.Τα κινέζικα στην συντριπτική τους πλειοψηφία ΔΕΝ!Γιατί για χρόνια η ποιότητα κλήσεων της Cote σε σχέση με WIND - VODA είναι για τα πανηγύρια! Για αυτό φωνάζει για και καλά τρομερή ποιότητα κλπ... Αν δεν θες να έχεις πρόβλημα με καμμια κλήση σου απλά άλλαξε δίκτυο!

Tsour_ee
13-04-14, 11:42
φίλε εντάξει, είναι καλή η υπηρεσία αλλά ΜΟΝΟ όταν ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ 2 συσκευή που υποστηρίζει την υπηρεσία. Δεν γνωρίζω τις παρέες σου, αλλά πολύ ακριβά γούστα έχουν.Τα κινέζικα στην συντριπτική τους πλειοψηφία ΔΕΝ!Γιατί για χρόνια η ποιότητα κλήσεων της Cote σε σχέση με WIND - VODA είναι για τα πανηγύρια! Για αυτό φωνάζει για και καλά τρομερή ποιότητα κλπ... Αν δεν θες να έχεις πρόβλημα με καμμια κλήση σου απλά άλλαξε δίκτυο!

Υποστηρίζεται από τα περισσότερα smartphones όπως μπορείς να δεις παρακάτω και όχι μόνο από 2-3 ακριβά μοντέλα.Στη λίστα επίσης έχει και ZTE & Huawei.

Tsour_ee
13-04-14, 12:12
Χθες το βραδυ συνορα Νεας Ιωνιας -φιλοθεης.

138012

http://www.speedtest.net/my-result/i/820261718

ns11
14-04-14, 02:27
Μάνο που δεν μένουν όλοι ... σπίτι σου
όταν μιλάμε για σήμα, ταχύτητες και ομιλία, μιλάμε γενικά, όχι τι γίνεται σπίτι μας, αυτό (το τι γίνεται σπίτι μας) το βλέπουμε ειδικά όταν θέλουμε να κάνουμε μια νέα σύνδεση.
δεν έχει όμως σχέση με την γενική κατάσταση...

εγώ και γενικά καλύτερη την βλέπω την vodafone , το γράφω κιόλας :P

Helene
15-04-14, 01:09
Δεν είναι και πολύ ωραίο που στη διαφήμιση χτυπάει έτσι τον ανταγωνισμό όμως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.