PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΟΤΕ



tsad92
12-04-14, 19:44
Χαίρετε.Επειδή πιθανώς θα αλλάξω πάροχο χρειάζομαι την γνώμη σας.Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι αυτά στο προφίλ.Παρόλο το μεγάλο line attenuation δεν έχω αποσυνδέσεις.Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι το support και η αξιοπιστία.Ποιοί πάροχοι δίνουν σνρ 9;

sweet dreams
12-04-14, 21:36
Δεν έχεις αποσυνδέσεις, επειδή έχει ανέβει το SNR, αν είναι τα στοιχεία σωστά, και όχι

από το line attenuation.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από την πρίζα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και

βάλτο πάλι.

Τσεκάρισε αν έχει πέσει το SNR, γιατί το target SNRM του ΟΤΕ είναι 9, μήπως

κλειδώσεις λίγο παραπάνω.

Για support και αξιοπιστία, πρώτα στον ΟΤΕ.

mariossss
12-04-14, 21:59
Δεν μπορει να κλειδωσει παραπανω γιατι εχει πακετο με 2mbps/512 δεν θα του δειξει κατι για αυτο εχει τοσο snr. Αν πας σε αλλο παροχο υπαρχει μια πολυ μικρη πιθανοτητα να ανεβεις λιγο.

sweet dreams
12-04-14, 22:25
Δεν μπορει να κλειδωσει παραπανω γιατι εχει πακετο με 2mbps/512 δεν θα του δειξει κατι για αυτο εχει τοσο snr. Αν πας σε αλλο παροχο υπαρχει μια πολυ μικρη πιθανοτητα να ανεβεις λιγο.

Δεν υπάρχει τέτοιο πακέτο (https://www.ote.gr/web/guest/consumer/products-services/internet) στον ΟΤΕ, όλα είναι με 4αρα γραμμή.

Στα παλιά είχαν κάνει μόνοι τους αναβάθμιση.

Mε το line attenuation που έχει, μπορεί να κλειδώσει

παραπάνω.

Η μόνη περίπτωση είναι να τον έχει κλειδώσει εκεί

ο ίδιος ο ΟΤΕ.

emeliss
12-04-14, 23:17
Δεν έχει γίνει αυτόματη αναβάθμιση απο τα 2 στα 4. Όσοι είχαν 2 συνεχίζουν εκεί εκτός και αν οι ίδιοι ζητήσουν να αλλάξουν πακέτο.

@tsad92
Αν επιτρέπεται, για ποιο λόγο θες να κάνεις φορητότητα;

sweet dreams
12-04-14, 23:30
Για να σε χρεώσουν κάτι, θα πρέπει κάπου να το αναφέρουν σαν χρέωση.

Αυτό δεν υπάρχει ούτε στα πακέτα, αλλά ούτε στον τιμοκατάλογο. (https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/faq/pricelist/-/support/article/1111842)

Δεν επιμένω, αλλά θα πάρω για ερώτηση τον ΟΤΕ.

emeliss
12-04-14, 23:35
Το πακέτο 2Mbps έχει καταργηθεί πλέον για τους νέους αλλά ισχύει κανονικά με την παλιά χρέωση για όσους το είχαν.

babis3g
13-04-14, 04:18
με 54 ατενουετορ ειναι μια παρα πολυ μακρινη αποσταση απο το κεντρο και η γραμμη πρεπει να πηγαινει απο 2-4 mbps ... δεν νομιζω αν πας σε αλλο παροχο θα πιανεις κατι καλυτερο - υπαρχει ρισκο στους αλλους να εχεις προβλημα ... θα ελεγα να το αφησεις οπως ειναι .. η¨

(αν το πακετο ειναι 2αρα - λιγο περιεργο γιατι στην 2αρα δεν δινουν σνρ 13 αλλα το πιο λιγο 25, οποτε μπορει να εχει πεσει πραγμα ασχημο) τοτε θα προσεξεις το εξης στα στατιστικα του μοντεμ
Μπες και δες στα στατιστικα του μοντεμ σε τι modulator κλειδωνεις π.χ ειναι g.dmt, adsl, adsl2+ plus, & αν μπορεις κανε τα ποστ εδω
Υπαρχει η εξης λεπτομερια που παιζει ρολο¨
αν εχεις κλειδωσει σε g.dmt με ατενουετορ 54 τοτε σε αδσλ θα σου δειξει αλλα 3 πιο πανω, αν κλειδωσει σε αδσλ 2+ τοτε το ατενουατορ θα ανεβει αλλα 3 πιο πανω δηλαδη 9 πιο πανω και θα εχεις τελικο ατενουατορ 63

και αν ζητησεις 4αρα μπορει να πληρωνεις παραπανω και να βγαζεις παλι μεχρι 2
Αν ηδη το μοντεμ εχει κλειδωσει σε αδσλ2+ τοτε μπορεις να μεινεις στον ιδιο παροχο που δεν εχεις αποσυνδεσεις γιατι στους αλλους φυσικα μπορει να ειναι ρισκο και ζητας 4αρα που περιπου θα παισεις 1-2 μβ πιο πανω το πολυ, οτι και να κανεις δεν παει πιο περα

Δωσε στατιστικα γραμμης να ειμαστε πιο σιγουροι τι παιζεται μην πληρωσεις 4αρα και παινεις παλι διαρα

emeliss
13-04-14, 08:11
Καλημέρα Μπάμπη. Στις 2αρες δεν κλείδωναν το SNR Margin αλλά τον συγχρονισμό και το margin πήγαινε όσο πιο ψηλά μπορούσε.
http://www.adslgr.com/forum/threads/21205-Τι-είναι-τα-dB-και-οι-μετρήσεις-ποιότητας-Signal-to-Noise-Attenuation-Power
Ήταν (και είναι) fixed rate συνδέσεις και όχι rate adaptive όπως οι έως 24 που έχουμε πλέον συνηθίσει.

Επίσης για πολλούς η κυριότερη διάφορα της 4αρας από την 2αρα δεν ειναι ο διπλασιασμός του down αλλά του up από 512k σε 1024k.

babis3g
13-04-14, 08:34
Καλημέρα Μπάμπη. Στις 2αρες δεν κλείδωναν το SNR Margin αλλά τον συγχρονισμό και το margin πήγαινε όσο πιο ψηλά μπορούσε.
http://www.adslgr.com/forum/threads/21205-Τι-είναι-τα-dB-και-οι-μετρήσεις-ποιότητας-Signal-to-Noise-Attenuation-Power
Ήταν (και είναι) fixed rate συνδέσεις και όχι rate adaptive όπως οι έως 24 που έχουμε πλέον συνηθίσει.

Επίσης για πολλούς η κυριότερη διάφορα της 4αρας από την 2αρα δεν ειναι ο διπλασιασμός του down αλλά του up από 512k σε 1024k.

ευχαριστω ... νομιζω αμα φανει σε τι modulation δειχνει το μοντεμ πιστευω θα φανει αν αξιζει να παει σε 4αρα για το upload που σωστα ειπες και ξεχασα να αναφερω ... αλλα εννουσα απο θεμα χρηματων ... και εγω θα αναβαθμηζα για το διπλο upload ... βοηθαει στα skype ανεβασμα φωτο κλπ

tsad92
13-04-14, 12:08
Είμαι παλιός πελάτης και έχω ακόμα το πακέτο με τα 2mbps,το snr έχει κλειδώσει στο 9 τώρα.Το Modulation είναι ADSL2PLUS.Το σκεπτικό για αλλαγή παρόχου γίνεται μόνο για γλυτώσω λεφτά στην περίπτωση που δεν μου κάνει ο οτε καλύτερη πρόταση.Η χρήση που κάνω είναι πολύ χαλαρή και δεν καίγομαι για παραπάνω ταχύτητα αλλά αν γίνεται θα ήθελα να ρίξω λίγο το ping(είμαι 90-110 τώρα).Το ξέρω οτι ο οτε είναι ο πιο αξιόπιστος όπως και ο πιο ακριβός...Μπορώ να πιάσω 4mbps σίγουρα αν αλλάξω πακέτο.Για την cyta την γνώμη έχετε;Η αύξηση ταχύτητας επηρεάζει(είτε θετικά είτε αρνητικά) το ping;

alex24
13-04-14, 12:50
Για θεμα ping ο ΟΤΕ ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.Απλα μπορεις να δοκιμασεις και αλλη εταιρεια με λιγοτερα χρηματα και να γυρισεις σε fastpath με λιγοτερα pings απλα ετσι ισως χασεις σε σταθεροτητα.

Vitruvian78
13-04-14, 12:52
Στη Cyta η τηλεφωνία σου θα είναι voip. Πόσο λιγότερα θα δίνεις στην Cyta μηνιαίως συγκριτικά με τον ΟΤΕ, έχεις σκεφτεί;

tsad92
13-04-14, 13:03
Για θεμα ping ο ΟΤΕ ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.Απλα μπορεις να δοκιμασεις και αλλη εταιρεια με λιγοτερα χρηματα και να γυρισεις σε fastpath με λιγοτερα pings απλα ετσι ισως χασεις σε σταθεροτητα.
Σε fastpath είμαι στον οτε χωρίς πρόβλημα στην σταθερότητα.

- - - Updated - - -


Στη Cyta η τηλεφωνία σου θα είναι voip. Πόσο λιγότερα θα δίνεις στην Cyta μηνιαίως συγκριτικά με τον ΟΤΕ, έχεις σκεφτεί;

Αν το έχω υπολογίσει σωστά 12 ευρώ λιγότερα...αξίζει νομίζω το ψάξιμο.

alex24
13-04-14, 13:07
Ναι αλλα το rate σου ειναι κλειδωμενο στα 2mbps οποτε η σταθεροτητα ειναι εξασφαλισμενη πιστευω.Δεν χανεις να δοκιμασεις και καπου αλλου εγω προσωπικα στην cyta δεν θα πηγαινα λόγω οτι αν εχεις προβληματα με το net δεν παιζει η τηλεφωνια αλλα επειδη εσυ επιλεξεις μικρο προφιλ ισως δεν εχεις και θεμα και νομιζω οτι παιζει και προσφορα στο site της cyta.Γιαννενα και συ?

tsad92
13-04-14, 13:12
Ναι αλλα το rate σου ειναι κλειδωμενο στα 2mbps οποτε η σταθεροτητα ειναι εξασφαλισμενη πιστευω.Δεν χανεις να δοκιμασεις και καπου αλλου εγω προσωπικα στην cyta δεν θα πηγαινα λόγω οτι αν εχεις προβληματα με το net δεν παιζει η τηλεφωνια αλλα επειδη εσυ επιλεξεις μικρο προφιλ ισως δεν εχεις και θεμα και νομιζω οτι παιζει και προσφορα στο site της cyta.Γιαννενα και συ?
Οτι η cyta δίνει voip δεν το ήξερα...σημαντικό.
Ναι παγούρι και εγώ... :)
Κάποιον άλλον πάροχο σχετικά αξιόπιστο εκτός του οτε έχετε να προτείνετε;

alex24
13-04-14, 13:23
Μετα απο ΟΤΕ σε θεματα εξυπηρετησης πελατων ειναι η hol.Απλα ειναι πως θα σου κατσει παντως οπου και να σκευτεις να πας καντο οnline η με τηλεφωνο στην εταιρεια που θες να πας γιατι αν δεν βρεθεις ευχαριστημενος εχεις δικαιωμα να την κανεις μεσα σε 14 μερες.Οτι αλλο θες στειλε πμ να μην ξεχυλωνουμε το θεμα εδω

MitsosDaBest13
13-04-14, 14:07
@tsad92 Φίλε, καλύτερο Ping μόνο με Fastpath θα έχεις. Αλλά με αυτό το Attenuation θα έχεις και πολλές αποσυνδέσεις.

Όσο για τη Cyta, μη σε ξεγελάνε οι τιμές της. Έχει χαμηλές τιμές στα Double Play, γιατί δεν έχουν καθόλου χρόνο ομιλίας, πρέπει να πληρώσεις έξτρα για να βάλεις και θα πας πάλι σε τιμές ΟΤΕ! Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Προσωπικά την καλύτερη εταιρία σε τιμή/εξυπηρέτηση θεωρώ τη HOL. Επίσης εγώ με τη HOL έχω πολύ χαμηλότερο Ping σε σχέση με αυτό που είχα στον ΟΤΕ!!! Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο να φύγεις από τον ΟΤΕ με τόσο μεγάλη απόσταση από το Αστικό Κέντρο. Στο εξοχικό έχουμε χρόνια ΟΤΕ και φοβόμαστε να το αλλάξουμε. Πιάνουμε 3 Mbps download.

Vitruvian78
13-04-14, 20:33
Θα συμφωνήσω με τους προλαλίσαντες. Θα σου προτεινα κι εγώ hol σαν δευτερη επιλογή μετα τον ΟΤΕ. Προσωπικά ανηκω στην κατηγορία που εχω δει αυξηση στην ταχύτητα μου στα 6mbps απο τα 2 που είχα στον ΟΤΕ και δεν μπορούσαν να γίνουν 4 σύμφωνα με τον ΟΤΕ λόγω της απόστασής μου. Το πως έγινε αυτο δεν το γνωρίζω...επιπλεον θεωρώ τη hol αρκετά καλύτερη στην εξυπηρέτηση απο τον ΟΤΕ αυτή τη στιγμή. Επιπλέον το value for money συγκριτικά με την ποιότητα υπηρεσιών, είναι απλά άψογο.

tsad92
25-04-14, 20:57
Για 3 μήνες θα παγώσει το θέμα "φορητότητα".Θα έχω κατά νου όσα γράφτηκαν και αν χρειαστεί θα επανέλθω τότε.Ευχαριστώ πολύ.

babis3g
26-04-14, 00:41
Για 3 μήνες θα παγώσει το θέμα "φορητότητα".Θα έχω κατά νου όσα γράφτηκαν και αν χρειαστεί θα επανέλθω τότε.Ευχαριστώ πολύ.

Αργησε το με την ησυχια σου ... μεινε με τον οτε εφοσον εχεις καλη γραμμη και μετα απο καιρο οταν μπορεις επανρχεσαι αν και οταν εισαι ετοιμος :)

tsad92
17-07-14, 20:31
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.Τελικά αποφάσισα να παραμείνω στον οτε με αλλαγή πακέτου.Επιτέλους πήρα 4άρα ταχύτητα και τα ping πέσανε στο μισό!Μια τελευταία απορία...ξέρετε αν ο οτε δίνει κάποιο άλλο ρούτερ εκτός του zte;

Vitruvian78
17-07-14, 20:42
Αυτή τη στιγμή σε adsl συνδέσεις δίνει μόνο το ΖΤΕ με χρησιδάνειο σε όλους τους πελάτες του.

tsad92
17-07-14, 20:58
Αυτή την στιγμή έχω ένα bautec και φαίνεται καλύτερο...Οπότε μάλλον θα μείνω με αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.