PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραπάνω Upload speed ?



predator5
13-04-14, 21:37
Μπορώ με κάποιο τρόπο να ανεβάσω το upload speed; Να πάρω τηλ; Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

dimtz
13-04-14, 23:21
Αν δε δώσεις στοιχεία από την γραμμή σου μέσα από το ρουτερ δε θα μπορέσει κανείς να σε βοηθήσει

predator5
14-04-14, 02:01
Εννοούσα από μεριά της HOL.

dimtz
14-04-14, 08:55
Αυτό λέω πες μας τα στοιχεία να σου πούμε τι μπορείς να κανεις, μάλλον θα έχεις 11 snr να τους πεις να σε πανε στο 9 , πρώτα όμως δες πόσο έχεις

jkoukos
14-04-14, 10:56
Υπάρχει δυνατότητα σε κάποιους παρόχους, επί πληρωμή να έχεις έως 2Mbps upload, μέσω Annex Μ.
Αν δεν κάνω λάθος Forthnet, Wind και Cyta το δίνουν, ενώ ΟΤΕ και HOL όχι.

Υπάρχει και η λύση του VDSL εφόσον είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία στην περιοχή σου και βρίσκεσαι κοντά στο αστικό κέντρο (κάτω από 1000 μέτρα) ή έχει γίνει αναβάθμιση στις καμπίνες.
Μέσω αστικού κέντρου μπορεί να έχεις upload έως 10Mbps και μέσω καμπίνας έως 5Mbps.

predator5
14-04-14, 23:06
138073

dimtz
14-04-14, 23:27
ποιο ρουτερ εχεις? εισαι πολυ κοντα στο αστικο κεντρο, χαμηλα συγχρονιζεις, τα 20mbps επρεπε να τα ειχες για πλακα

jkoukos
15-04-14, 09:55
Έχεις δίκιο, μα όπως βλέπεις έχει fastpath, με αποτέλεσμα να περιορίζεται στα 12Mbps.
Άλλη χαζομάρα της HOL χάριν αξιοπιστίας.

dimtz
15-04-14, 11:42
@jkoukos σωστα δε το προσεξα :oneup:

predator5
20-04-14, 23:51
Έχω το άσπρο με τα λουλουδάκια! :oops:

alex24
21-04-14, 03:42
Το ασπρο με τα λουλουδακια (netfaster wlan) δειχνει οτι του κατεβει και γω σε interleaved ειμαι και μου δειχνει fast.Παρε την hol να κοιταξουν την γραμμη σου εισαι αρκετα κοντα στο αστικο κεντρο και επρεπε να ειχες παραπανω ταχυτητα για την πλακα.

kostas_pav
21-04-14, 13:02
Το ασπρο με τα λουλουδακια (netfaster wlan) δειχνει οτι του κατεβει και γω σε interleaved ειμαι και μου δειχνει fast.Παρε την hol να κοιταξουν την γραμμη σου εισαι αρκετα κοντα στο αστικο κεντρο και επρεπε να ειχες παραπανω ταχυτητα για την πλακα.
Δεν τους ενδιαφέρει και με attenuation 1/1 να είσαι. Το προφίλ τους για fast path είναι στα 12Mbps down από τότε που άρχησαν να δίνουν την επιλογή του fast path στον πελάτη.

alex24
21-04-14, 13:17
Ναι το καταλαβα αυτο αλλα οπως ειπα αυτο το ρουτερακι λεει οτι του κατεβει και εγω σε interleave ειμαι και λεει fast χωρις να εχω επιλεξει fastpath προφιλ ισως ειναι καποιο bug.Εκτος αν εχει επιλεξει ο ιδιος να ειναι σε fast

superalex405
21-04-14, 20:48
Η δυνατότητα για παραπάνω upload speed, υπάρχει μόνο στην on telecoms με 10,33 ευρώ το μήνα παραπάνω. Δεν νομίζω συμφέρει. Καλύτερα να πας σε vdsl αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα. Η Wind δίνει upload μέχρι 10 Mbps. Άντε γιατί πολύ βγήκαμε από το θέμα! :whistle:

jkoukos
21-04-14, 21:23
Δεν δίνει μόνο η On. To έγραψα παραπάνω ποιοι άλλοι δίνουν.
Πρόσφατα διάβασα ότι η HOL το έδωσε αδαπάνως σε κάποιον.

superalex405
21-04-14, 22:00
Συγνώμη. Δεν το είδα ο αόματος! :oops:

Spartacos
01-05-14, 13:49
Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην HOL και να τους ζητήσεις να κοιτάξουν την γραμμή σου είτε πρόκειται για upload ή download speed.
Το έχω κάνει στο παρελθόν και με εξυπηρέτησαν με θετικά αποτελέσματα.

derop
10-05-14, 21:48
αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων τα στοιχεία μου είναι αυτά
139132 139134
θα μιλήσω με ΗOL να ρίξω το margin στο 9 μήπως και καταφέρω να ανεβάσω τις επιδώσεις, αυτό μπορεί να μου δημιουργήσει άλλα προβλήματα;νομίζω βρίσκομαι αρκετά μακριά απο κέντρο.περίπου πόσο θα κερδίσω σε download και ταχύτητα; μπορώ να ζητήσω περισσότερο από 9;γενικά τι μπορώ να κάνω, εκτός το να πάω VDSL; το ρουτερ μου είναι το κλασικό δωρεάν ZXHN H108N V2.3

dimtz
11-05-14, 22:46
@derop αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι επρεπε να εισαι κοντα στα 15mbps, το συγκεκριμενο ρουτερ συγχρονιζει καπως χαμηλα, αν εχεις αλλο δοκιμασε το, επισης παρε τηλεφωνο να σου το κανουν το snr 9, κατα 90% δε θα εχεις προβλημα, πιστευω αλλαγη ρουτερ και 9snr να κερδισεις 3 με 4 mbps, κανε αυτα προς το παρων και βλεπουμε

patskalis
24-05-14, 02:13
δεν ξέρω αν δεις τεράστια διαφορά με αυτό που θα σου πω αλλά μπορείς να δοκιμάσεις...
εγώ μένω αλεξανδρούπολη και 3 χιλιόμετρα από τον ΟΤΕ και η ταχύτητα που κατέβαζα ήταν 4.5 Mbps και upload 0,3Mbps
από τη HOL μου είπαν να βάλω το ρουτερ μου (TP-LINK TD-W8980) σε καλώδιο τηλεφώνου όσο το δυνατόν μικρότερο γιατί είχα ένα αυτοσχέδιο με 2 φιλτρακια 5 μέτρων,και αν γίνεται να ειναι σε γραμη χωρίς τηλέφωνο.....τους είπα να μου κατεβάσουν το snr από το 11 στο 9 για να κερδίσω 1Mbps...πλέον κατεβάζω με 7.4Mbps και ανεβάζω με έως και 2Mbps σχεδον!!!!!
ΟΜΩΣ,από ότι μου είπαν από τη HOL όταν βάζουν το snr στο 9,ουσιαστικά πιέζουν τη γραμμή με αποτέλεσμα κάποιες φορές να πέφτει το δίκτυο...αυτό μπορεί να μη γίνει ποτέ η να γίνει σε 1-2 μήνες,δεν είναι σίγουρο....εγώ πάντως το κατέβασα στο 9 και δεν έχω κανένα πρόβλημα...μάλιστα κάποιες φορές για 1 δευτερόλεπτο περίπου είχα ταχύτητες 23Mbps(υποψιαζομαι βεβαια οτι πρεπει να ειναι καποιο προβλημα του holspeedtest αυτο) αλλά upload κανονικά....

@ ADSLgr.com All rights reserved.