PDA

Επιστροφή στο Forum : Wifi repeater & other modes



fits79
14-04-14, 12:49
Ρε παιδιά τι ακριβώς κάνει το wifi repeater και πως ακριβώς ρυθμίζετε ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ.
Π.χ. ένα wifi repeater σαν αυτό (http://www.ebay.com/itm/Original-TP-Link-TL-WR702N-150Mbps-Portable-WiFi-Wireless-N-Nano-Router-Repeater-/360902170153?pt=UK_Computing_Wireless_Routers&hash=item5407721629).

Και τι διαφορά έχει με τα άλλα modes που έχουν τα διάφορα adsl 2+ modem/router???

Π.χ. bridge, access point κ.τ.λ.

Λογικά όπως το καταλαβαίνω το wifi repeater παίρνει το ασύρματο σήμα και το επεκτείνει αλλά εδώ έρχονται 2 βασικά ερωτήματα.

01. Παίρνει αυτούσιο το wifi σήμα του βασικού ρουτερ και το επεκτείνει με όλες του τις πληροφορίες όπως π.χ. ssid, κωδικό κ.τ.λ.
02. Θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση για να γίνει αυτό και αν ναι ποια είναι αυτή η ειδική ρύθμιση?

jkoukos
14-04-14, 14:00
Εδώ (http://www.airlive.com/uploads/byself/wl_5460apv2_app_3.jpg) βλέπεις τα WiFi modes που υπάρχουν. Κάποιες δουλεύουν σε όλα και άλλες σε μερικά από αυτά.

1. Ναι.
2. Ανάλογα την συσκευή και το firmware του κατασκευαστή, αλλά πάνω-κάτω οι ρυθμίσεις είναι παραπλήσιες.

fits79
14-04-14, 14:21
Δεν ξερω αν βοηθαει καθολου αλλα εχω σαν δευτερευονται router τα linksys wag160n ver1 & tp-link td-w8901g μπορω αλλαζωντας το firmware τους να κανω καποιο απο αυτα repeater ωστε να επεκτεινει το wifi σημα απο το βασικο μου ρουτερ που ειναι το linksys wag200g με firmware 1.01.09

Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι να επεκτεινω το ασυρματο wifi ιντερνετ απο το βασικο μου ρουτερ στο σαλονι γιατι εκει φτανει με πολυ ζορι το wifi του linksys wag200g.

Εχεις να μου προτεινεις κατι ΦΤΗΝΟ ή κατι που μπορω να κανω με τα 3 ρουτερ που ηδη εχω.

Σκεφτομαι να αγορασω 2 powerline και να μεταφερω μεσω του ρευματος το ιντερνετ απο το βασικο μου ρουτερ στο σαλονι και απο εκει να το παρω με καλωδιο σε ενα απο τα δυο δευτερευοντα μου ρουτερ να τα κανω bridge και απλα να στελνουν το ιντερνετ ασυρματα.

jkoukos
14-04-14, 14:45
Και οι τρεις συσκευές που έχεις είναι ADSL router, δηλαδή modem και router ταυτόχρονα.
Κανένα δεν σου κάνει για τη δουλειά που θέλεις και κανένα δεν παίρνει εναλλακτό firmware.

Θέλεις είτε κάποιο ασύρματο router (σκέτο και όχι ADSL) που να υποστηρίζει εξαρχής ή μέσω άλλου συμβατού firmware την αναμετάδοση, είτε συσκευή Access Point, είτε συσκευή Repeater/Extender.
Αυτό που ψάχνεις είναι να δουλεύει ως Universal Repeater. Βέβαια κανείς δεν γνωρίζει εκ των προτέρων το αποτέλεσμα, καθώς παίζει ρόλο η απόσταση, τα εμπόδια και οι παρεμβολές από γειτονικά δίκτυα.

Γίνεται και αυτό που σκέφτεσαι, με powerline και σύνδεση κάποια από τις εφεδρικές συσκευές που έχεις ως απλό ΑΡ.

fits79
14-04-14, 15:23
Δοκιμασα να συνδεσω με καλωδιο το βασικο μου ρουτερ(linksys wag200g) με το tp-link td-w8901g σαν bridge και δουλευε κανονικα και στο ασυρματο που με ενδιαφερει αλλα και στο ενσυρματο που δεν με ενδιαφερει και τοσο.

Οποτε λογικα και με το powerline θα κανω δουλεια ετσι δεν ειναι?

Να σου πω τι διαφορα εχει αν αφησω παντα το δευτερευον tplink ρουτερ με το dhcp enabled ή relay ή disabled?

Θελω καθε συσκευη που θα συνδεεται στο tplink να παιρνει αυτοματα ip και οχι χειροκινητα.

jkoukos
14-04-14, 15:43
Μόνο ένας DHCP σε κάθε δίκτυο και κανονικά του κύριου router.

Μπορείς ωστόσο να βάλεις και τους 2 αλλά θα πρέπει να δίνουν διαφορετική περιοχή διευθύνσεων στο ίδιο εύρος.
Π.χ. το Linksys να δίνει 192.168.1.50-100 και το TP-Link 192.168.10.150-200.
Αυτό είναι λύση που μπορεί να ακολουθηθεί, εφόσον η κανονική σου δημιουργεί πρόβλημα στην αυτόματη απόδοση διευθύνσεων.

To DHCP Relay χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις που υπάρχουν ενεργά V-LANs και θέλουν προσπέλαση στον μοναδικό DHCP του κοινού δικτύου.

fits79
14-04-14, 16:01
Εχω δωσε σαν βασικη ip του βασικου μου ρουτερ την κλασικη 192.168.1.1 μεχρι 192.168.1.20 και στου δευτερευον 192.168.1.25 μεχρι 192.168.1.50 λογικα δεν θα εχω προβλημα ετσι δεν ειναι?

jkoukos
14-04-14, 16:08
Σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Μα κανονικά είναι λύση σε περίπτωση που έχεις πρόβλημα με ενεργό μόνο τον ένα DHCP (του πρώτου).

fits79
14-04-14, 17:24
Τι προτεινεις να εχω στο δευτερο ρουτερ το dhcp??

Ενεργο, ανενεργο ή relay?

Το dhcp relay τι ακριβως κανει?

jkoukos
14-04-14, 17:43
Στα έγραψα όλα παραπάνω.
Πρώτα έναν DHCP και μόνο αν έχεις πρόβλημα ενεργοποιείς και τον άλλο.
To Relay ανενεργό.

fits79
14-04-14, 17:47
Μα αν εχω ανενεργο το δευτερο ρουτερ το dhcp δεν θα δινει αυτοματα ip στις συσκευες που θα συνδεωνται πανω ετσι δεν ειναι?

Ασυρματα εννοω.
Δεν ξερω αν το dhcp παιζει ρολο στην ασυρματη συνδεση συσκευων στο ρουτερ ή μονο στην ενσυρματη.

jkoukos
14-04-14, 17:55
Δεν κατάλαβα τι εννοείς.
Ο DHCP δίνει αυτόματα διευθύνσεις σε όποιες συσκευές είναι συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο, είτε ενσύρματα είτε ασύρματα.

Εσύ απλά κάνεις επέκταση του ασύρματου δικτύου, συνδέοντας ενσύρματα στο 1ο router, ένα άλλο σε ρόλο ΑΡ.
Κανονικά όποιες συσκευές θα συνδεθούν (ενσύρματα ή ασύρματα) στο 2ο router, θα πρέπει να πάρουν αυτόματα διεύθυνση από τον μοναδικό DHCP (του 1ου router).
Αν σε αυτή την περίπτωση έχεις πρόβλημα, τότε και μόνον τότε ενεργοποίησε και τον 2ο DHCP.

fits79
14-04-14, 17:59
Οκ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ την τεταρτη που θα αγορασω και τα powerline θα κανω τις δοκιμες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.